Tip na Výlet: Dolní Morava - ideálne miesto na aktívnu dovolenku

Tip na Výlet: Dolní Morava - ideálne miesto na aktívnu dovolenku

Predĺžených víkendov je na jeseň celkom hojný počet, preto sme sa rozhodli zavítať do susedných Čiech. Dolní Morava nás milo prekvapila pestrým množstvom outdoorových aktivít.

Plánovanie výletu do zahraničia za aktívnou dovolenkou človek dnes prepočítava dvakrát. Dlhé cestovanie už nie je v mojom obľúbenom merítku a preto sme si zvolili hneď našich susedov Čechov. Možností na konkrétne zvolené miesto bolo naozaj veľa. Od Adršpašských skál cez Jesenícku prírodu a traily, ale aj Rychleby či nakoniec zvolenú Dolní Moravu.

Smer Dolní Morava


Od nás z Liptova je to okolo 4 hodín, z Bratislavy len 3,5 h. Túto akurátnu časovú slučku nám spríjemnilo cestovanie v Multivane, keďže sme si chceli zobrať z každého rožku trošku. Bicykle, lezenie, turistické veci, pracovné. Proste byť na všetko pripravení. Počasie sa v deň odchodu začalo rapídne meniť, takže sme museli byť pripravení na viacero variant, avšak aj napriek tejto zmene sme si to poriadne užili.Všetko blízko


Ani neviem k čomu by som toto miesto prirovnala u nás na Slovensku, nájdete tu aktivity pre deti a zabavia sa tu aktívne aj dôchodci a samozrejme aj my, to je jasné. Prvý deň sme mali na pláne časť hrebeňa, ktorý obklopuje celú Dolní Moravu. Králický Snežník je tretím najvyšším pohorím v Čechách. Túra mala viesť po hrebeni medzi Českom a Poľskom až na najvyšší vrch s rovnakým názvom, ako pohorie Králický Snežník s nadmorskou výškou 1424 m n. m.

Človek mieni, počasie mení


Vzhľadom na poobednú búrkovú predpoveď sa moje plány veľmi rýchlo zmenili. V doline okrem vyhliadky na Králickom Snežníku vidím ešte jednu, ktorá je bližšie a je na hrebeni tiež. Študujem na internete, čo za kopec to je, a či to stihnem počas pekného doobedia. Túra na 2 hodiny hore, hoďku dole, nie je nad čím rozmýšľať, ide sa.Klepáč, či Trojmorski wierch


Túru začínam z Dolní Moravy, kde po asfaltovej ceste vychádzam do krásneho lesíka plného listnatých a ihličnatých stromov. Stále ma pretína aj cyklotrasa, až do sedla. Sedlo Horní Morava, zároveň pre mňa aj začiatok hrebeňa, je označené dvomi smerovníkmi aj značkami a aby nebolo málo, je tu aj hraničné značenie. Áno, hneď vedľa je Poľsko. Trasa po hrebeni hore je kúsok po Poľsku a kúsok po Česku. Mobil nevie čo skôr a každých 5 minút mi chodia rovnaké SMS - “Vitajte v Poľsku”, to som ešte nezažila. Vždy prišla len jedna, ale teraz keď prechádzam raz tam a raz tam si môj telefón robí diskotéku.
Čučoriedky aj tu


Nad 1000 m n. m. sa dostanem z lesa do občasných stromov a veľa čučoriedčia, výhľady sú ešte intenzívnejšie a jeseň už pomaly tvorí výbornú atmosféru. Na vrchole sa dozvedám, že nie je to len obyčajný kopec, ktorý patrí aj Česku aj Poľsku. Má dokonca významné pomenovanie hydrologickej strechy Európy, keďže strecha Európy je, prirodzene, Mont Blanc. Avšak, tu je to myslené tak, že pramene, tečúce v pohorí, smerujú do troch rôznych morí, a to Čierneho, Severného a Baltického.Rozhľadňa?


Vrchol ma prekvapil krásnymi skalnými sutinami, ktoré úplne pripomínajú tatranskú atmosféru, dokonca aj ten tatranský mach či lišajníky sú pokryté všetkými balvanmi. Vrchol je teda priestranný a v strede sa pýši vysoká rozhľadňa, z ktorej by bol určite nádherný výhľad široko-ďaleko, a ešte ďalej. Ja sa na ňu však bohužiaľ nedostanem. Je uzavretá z dôvodu chátrania. Na pohľad je v dosť zlom stave, takže aj odvážlivci s lezeckými schopnosťami by to mali veľmi riskantné, keďže na prvé poschodie je naschval zvalený rebrík, aby tam ľudia nevychádzali.
Ideálna túra pre všetky vekové kategórie.


Výhľady boli aj tak krásne


Osobne som nemala žiadne očakávania od tejto turistiky, čo sa týka výhľadov. Veď predsa Tatry sú Tatry, ale tento kopec ma výrazne prekvapil. Chodníček bol celý čas príjemný, žiadne strmáky, vzdialenosť a prevýšenie taktiež.
Deň číšlo dva, traily čakajú


Už rok počúvam, aké parádne jazdenie tu je. Hlavne pre mňa, nie som žiadna skúsená zjazdárka, ale minulý rok som tomu prišla na veľkú chuť.Hlavne, keď zistíš, že na trail parku si toho dokážeš tak veľa natrénovať, lebo sa spustíš XYkrát. Z tohto pohľadu to vidím ako veľkú výhodu. Pri jazdení mimo bikeparkov som bola vždy unavená zo šliapania a zjazd som si nedokázala tak užiť, sústredenie tiež nebolo na 100 %. Tu sa však človek môže sústrediť na každú klopku, skok či prírodnú prekážku, lebo je plný sily na zjazd. Balíme veci na bajk a ide sa na to.
Hneď na šupu celé


Samozrejme, prvá jazda najľahším trailom obhliadnuť terény. Mudrlantka si to hneď chce dať na šupu, tak ani neoddychujem. Fuuu, 8-kilometrový zjazd, aj keď ľahký, dal extrémne zabrať. Som totálne unavená z pumpovania a sústredenia, ale úplne šťastná ako kvalitné sú tie traily spravené. Zelená najlahšia mi nestačí a ideme na modrú. Modrou už čo to prekvapí. Klopiek je viac a skoky vyššie. Ani jedna moc zavretá klopka, všetko pekne vychádza.Trošku oddychu treba


Po obedňajšej prestávke, priamo hore v areáli, si trošku poslacklajnujeme na 3 rôzne dlhých slackline a chillujeme na lehátkach. Počasie, ktoré malo byť ako prvý deň (poobede búrky), sa zrazu zmenilo a vyjasnilo sa. Pokračujeme teda v jazdení a trošku pritvrdíme. Ide sa na červenú lajnu, brzdy už pripravené. Skoky poriadne, vlnky intenzívne a celá trať je neskutočne hravá. Dokonca aj lesovito-koreňovitý úsek, ktorý poriadne preveril každého jazdca. Samozrejme, s rešpektom som do toho nastúpila, ale opäť to bolo tak pekne premyslené, že som po rokoch prestala mať odpor k týmto koreňovitým a skalným úsekom, v ktorých som furt len brzdila a teda prirodzene aj furt padala.Najdlhší peší lanový most na svete ?


Po prejazdený všetkých liniek, okrem čiernych, sa ideme pozrieť na okolité adrenalínové atrakcie v areáli. Hlavne tento trhák roka, ktorý bol jeden z dôvodov, prečo sme si vybrali túto dovolenku. Najdlhší peší most pre turistov na svete. Meria 721 metrov a je umiestnený vo vyše 1000 m n. m. a naokolo je len príroda a krásne výhľady.

Ešte sme neskončili


Ďalšia milá atrakcia je lanová bobová dráha, ktorej sa poďakujú vaše kolená, aby ste nemuseli ísť pešo dole alebo nudne na lanovke. Spríjemní zážitok z tohto prostredia nielen vám, ale určite aj deťom. Paradoxne sme za celý deň jazdenia na trailoch videli na dráhe hlavne dôchodcov, ktorí si to neskutočne užívali a samozrejme je po prázdninách, takže prirodzene. Rozhľadňa samozrejme nechýbala ani tu, ale viac sa dozviete už vo videu.Ak sa ti video páčilo, sleduj náš YouTube kanál MTHIKER a nezabudni nás podporiť svojím odberom.
report_problem Našiel si v texte chybu?
miriama-kov (Miriama )
Páči sa ti tento článok? thumb_up21thumb_down comments 3 komentáre report_problem
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

comment Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Tip na výlet: Dvojtisícovka dve hodiny od Bratislavy

Tip na výlet: Dvojtisícovka dve hodiny od Bratislavy

Rakúsky Schneeberg ponúka množstvo aktivít ako v zime, tak aj v lete. Od ľahkých turistík až po šťavnaté celodenné okruhy. Poďme sa spolu pozrieť na okruh planinou Schneebergu.
Tip na výlet: Dolomity - týždeň plný zážitkov

Tip na výlet: Dolomity - týždeň plný zážitkov

Dolomity sú na aktívnu dovolenku ako stvorené. Týchto 7 tipov na turistiku a ferraty odporúčame všetkými desiatimi.
Tip na výlet:  Lysec - naša srdcovka

Tip na výlet: Lysec - naša srdcovka

Ten, kto má rád Veľkú Fatru, mi dá určite za pravdu, že výhľady z Lysca sú balzamom pre dušu. Turistika (a nielen to) na Lysec je pre nás lákadlom v každom ročnom období.
keyboard_arrow_up