Prvá vysokohorská zaistená cesta na Slovensku - Ferrata Priečne sedlo

Wau, v Tatrách bude niečo nové? To nie je ani možné. Musíme sa na to ísť hneď pozrieť. Už dva mesiace sa teším, ako pôjdeme na novú ferratku.

Dokonca mi kamarát poslal fotku z výstavby, ako na tom denne makajú a točia Térynku a Priečne hore - dole. Dostávam info, že je dostavaná, avšak ešte sa čaká na osadenie informačných tabúľ. Prejde upršané počasie a hneď v prvý slnečný pracovný deň vyrážame na prvú vysokohorskú ferratu na Slovensku. Mala by mať 430 m obtiažnosti A, B. Juchuu.

Nástup

„Klasička" na Hrebienok, míňame odbočku na Rainerku a šup po zelenej smer Malá Studená dolina. Pri Zamke nás prekvapia stroje, prestavba, výstavba, či čo sa to deje. Čudujem sa, ako sa tam tie stroje dostali, ale vývoj nezastavíš. Ľudia chcú luxus už aj v horách. Pritom tam nikdy nepatril a dúfam, že ani nebude.


Pokračujeme vyššie do doliny, postupne sa nám otvára jej ľavá časť až po Prostredný hrot a za ním sa ligoce v jemne zasneženej posýpke snehu Ľadový štít, vyššie nad kosodrevinou sprava „Filmarák” a Téryho kuloár, vynárajú sa spomienky na zimné pojazdy a my fičíme hore hangom. Niečo na Térynke prejeme a hor sa po žltej smer Priečne sedlo. Hmla sa prelieva z jednej strany hrebeňa na druhú, tak krásne pohľady, že sa takmer potkýňam o vlastné nohy.


Z diaľky zaostrujem na Priečne sedlo, ak dobre vidím, asi 15 ľudí čaká pod nástupom. Avšak vôbec nevieme zhodnotiť, či pod ferratou, či pod turistickým chodníkom. Ideme bližšie a bližšie, keď tu zrazu tabuľa „Ferrata Priečne sedlo A, B”, super sme tu.


Ferrata Priečne sedlo

Popri strojení sa na ferratku čítame pokyny a upozornenia. Dosť ľudi sa zastavuje pri tabuli a číta s nami. Po prečítaní prvého pokynu, že sa odporúča mať ferratový set, všetci točia smer reťaze. My vyzbrojení teda smer ferratka. Nástup v prvých metroch po kramľách strieda pekná kompatkná skala s prírodnými stupmi a chytmi. Výhľady sa stupňujú s výškovými metrami, je to naozaj neskutočné. Tešíme sa z každého kroku a hlavne z toho, že je to tu naozaj postavené a konečne sa to stalo skutočnosťou práve vďaka Klubu slovenských turistov, ktorí to aj napriek ťažkým podmienkam zvládli a verím, že je to len začiatok niečoho nového.


Avšak samozrejme nie som zástanca toho, aby sme Tatry „obili železom", ale pozrime sa naokolo do sveta, všade to funguje a pár ferrát v Tatrách by nebolo na škodu. Ako povedal Messner „Stretávam sa na ferratách s toľkými šťastnými ľuďmi, že jednoducho nemôžem byť proti”. Menej známa je pasáž z jeho knihy „Zaistené cesty Východných Álp": „Verím, rovnako ako Fritz Peterka, že lezenie po ferratách patrí k ďalšej forme chodenia po horách v budúcnosti".


Na najvyššie položenej časti ferraty si vychutnávame pohľady nielen do Malej ale aj do Veľkej Studenej doliny. Výhodou je, že ferrata sa nachádza cca 15 výškových metrov nad Priečnym sedlom smer Široká veža. Na prekvapenie nás čaká ešte zostup ferratou niekoľko desiatok výškových metrov.


Zložíme veci a s úsmevom a výhľadom na Zbojníčku trielime na buchty. Za necelú trištvrte hodinku sme tu. Trošku nás zaskočila cena, ktorú sme za buchty ešte nikde, ani v zahraničí, nedali, ale dvojitá vysokohorská prirážka bude asi za tých jedinečných nosičov, čo to dennodenne a pracne vynášajú. S plným bruchom už len ťapkáme dole dolinou a vychutnávame si prírodu naokolo.


Pocity z prvej vysokohorskej ferraty

Aj keď sa horlivo diskutuje o tom, že je to nahusto osadené kramľami, za mňa bezpečná ferratka zodpovedajúca svojej obtiažnosti a prvá v Tatrách. Som štastná, že sa to pohlo smerom vpred a nie vzad a verím, že v budúcnosti nám pribudnú aj iné ferraty vyššej/tažšej obtiažnosti.

Zhrnutie

  • Názov: Ferrata Priečne sedlo
  • Lokalita: Priečne sedlo, Vysoké Tatry
  • Obmedzenie: od 1. novembra do 15. júna
  • Obtiažnosť: 5/5
  • Trvanie: 9 hodín (hore-dole)
  • Vhodné pre deti: pri doistení lanom vhodné, inak náročné
  • Parametre: 22 km/1 300 metrov výškových
  • Typ: okruh, dolina, sedlo, ferrata
  • Možnosť parkovania/spoje: platené parkovisko Starý Smokovec
  • Mapka a GPX: na tomto odkaze

Podeľ sa so svojimi zážitkami alebo „pretav" svoje skúsenosti z outdooru

Dostal si tiež chuť napísať článok? Výborne, už teraz sa tešíme na zaujímavý text a pekné fotky. Máš skúsenosti s outdoorom? Chcel by si byť súčasťou tvorby článkov z oblasti outdoorovej výbavy? Daj nám o sebe vedieť na redakcia@mtbiker.sk.
report_problem Našiel si v texte chybu?
miriama-kov 
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Všetko, čo potrebuješ na zdolávanie ferrát PR článok

Všetko, čo potrebuješ na zdolávanie ferrát

Ferraty predstavujú výborný medzistupeň na ceste k lezeniu. Či už máš nejaké za sebou alebo ešte nie, tieto kúsky sa ti vždy hodia.
Video: Sherpa Rallye – 39. ročník nosičských pretekov

Video: Sherpa Rallye – 39. ročník nosičských pretekov

Kvapky potu sa striedajú s dažďom, silný vietor šantí vo vlasoch, na pleciach náklad a pod nohami potoky. V boji o najlepší čas nosičov a nosičiek sa v rukách striedajú reťaze s klzkými kameňmi – až úplne hore, na Chatu pod Rysmi.
Dolomity – 5 tipov na výlety

Dolomity – 5 tipov na výlety

Ferraty, turistika a trailový beh v nádhernom prostredí talianskych veľhôr. Čo si pre nás pripravili Dolomity tento rok?
keyboard_arrow_up