Tip na výlet: Zimný Slovenský raj – roklina Piecky

V zime sa Slovenský raj premieňa na rozprávkovú zimnú krajinu a z roklín sa stáva ľadové kráľovstvo. My sme jedno také navštívili. Vitajte v ľadovom kráľovstve zvanom tiesňava Piecky.

Slovenský raj máme prechodený a prebicyklovaný krížom-krážom, ale v lete sa tým najznámejším roklinám vyhýbame. Zima je ideálna na návštevu týchto tiesňav, kedy sa tu nachádza minimum turistov a nehrozí žiadne čakanie v rade na rebríky. Práve naopak, možno nestretnete ani nohu a oveľa viac si tak užijete krásy raja. Ďalšou výhodou je, že všetky chodníky sú v Slovenskom raji turistom sprístupnené celoročne, výnimkou je len ferrata HZS Kyseľ, kde je od 01. 11. do 14. 06. uzávera.

Bezpečnosť na prvom mieste

Slovenský raj sa pýši najmä svojimi roklinami, kde je ukryté množstvo vodopádov s rebríkmi a stúpačkami, ktoré so sebou nesú aj isté nebezpečenstvo. Myslite na to, že v zime je tu terén ešte náročnejší, preto sa je potrebné na takúto zimnú túru dostatočne pripraviť. Chodníky a technické zariadenia sú zľadovatelé, často ešte aj na jar, kedy v týchto roklinách panuje zima poriadne dlho.

Krajina je zahalená snehovou perinou, panuje tu absolútne ticho...
Nevyhnutné je pribaliť si so sebou mačky alebo protišmykové návleky (retiazky). Paličky vám takisto dokážu výrazne pomôcť. Počítajte aj s tým, že ak je vonku chladno, v roklinách bude ešte mrazivejšie. Slnečné lúče do tiesňav len ťažko preniknú a charakteristické je tu aj inverzné počasie. Teplé oblečenie, poriadne rukavice a teplý čaj určite oceníte. No a pamätajte aj na to, že roklina je priechodná len jedným smerom – zdola nahor. Ak nechcete, aby sa zo zimnej rozprávky stal „horor", bezpečnosť rozhodne nepodceňte.Vyrážame z Hrabušickej Píly, kde na parkovisku odstavíme auto a teraz v zime neplatíme nič. Toto miesto je východiskovým bodom aj pre túru do rokliny Veľký Sokol, my ale ideme smer Piecky. Po pár metroch od parkoviska už odbáčame do samotnej tiesňavy, ktorou vedie žltá značka.


Celou cestou na vrch Piecok prechádzame popri potoku Píľanka, z jednej strany na druhú, miestami priamo po ňom, keďže je krásne zamrznutý a nemusíme sa báť, že čľupneme do vody. Úvodná časť sa nazýva Biela dolina, ktorá je pomerne priestranná a stiesnene sa zatiaľ necítime. Tešíme sa, že po potoku sa môžeme prechádzať a šmýkať, fotíme si okolité ľadovcové kreácie a akosi sa vôbec neponáhľame.


Vnárajúc sa do rokliny sa svahy k sebe postupne približujú a my vstupujeme do doliny Stredné Piecky, ktorá sa po pravej strane rozvetvuje na Zadné Piecky a o niečo vyššie budú zas na ľavej strane Predné piecky. Tie ale nie sú sprístupnené a žltá turistická značka vedie Strednými Pieckami.


Prvý ľadopád je hneď ten najväčší v rokline s názvom Veľký vodopád a výškou 13 m. Tu si prídu na svoje aj ľadolezci, keďže v zime je pre nich oficiálne sprístupnený. Fotíme z každej strany a zdolávame najvyšší rebrík v Slovenskom raji.


Za Veľkým vodopádom je tiesňava už ozaj tesná a prechádzame cez množstvo drevených, snehom pokrytých mostíkov a vodopád Kaskády. Vďačíme retiazkam na nohách, ktoré nás doslova držia nad hladinou. V tejto časti sme ešte viac spomalili a nevedeli sme spustiť oči z tej ľadovej scenérie. Slovenský raj je v zime proste topka.


Postupne sa dostávame k poslednému ľadopádu – Terasový vodopád s výškou 8 m. Za ním nasleduje ešte pár drevených mostíkov a séria železných stúpačiek a roklina sa postupne otvára a pôsobí dojmom ako v úvode.


Vychádzame na vrch Piecok, pozrieme sa no hodinky a zisťujeme, že sme v rokline strávili takmer 4 hodiny. Akosi dlho sme sa „kochali“ prírodou, ale takisto aj mráz riadne potrápil naše baterky, ktoré sa s teplotami – 15 °C príliš nekamošia. Tu sa chceme poďakovať našej powerbanke, ktorá nám pomohla pri tvorbe tohto obsahu. Vám by za normálnych okolnosti mala táto časť trvať 2 až 2 a pol hodinky.


Napájame sa na zelenú značku, po ktorej ešte krátko stúpame na rázcestie Glac – Malá Poľana. Odtiaľ ideme modrou popri nádherne zasneženej lúčke na Malá Poľana – rázcestie, kde sa napájame na červenú značku smerom na rázcestie Palc.


Odtiaľ ide terén ešte chvíľami hore-dole a asi po hodinke sme na rázcestí Palc. Doplníme energiu a pokračujeme už len chvíľu po žltej na náš východiskový bod. Slovenský raj má v každom ročnom období niečo do seba, no zima špeciálne má svoju čarovnú atmosféru. Krajina je zahalená snehovou perinou, panuje tu absolútne ticho a vy sa ocitnete v krásnej zimnej rozprávke. Vodopády sa v roklinách premenia na ľadopády, môžete sa prejsť po zamrznutých potokoch a užívať si toto ľadové kráľovstvo.


Zhrnutie

  • Názov: roklina Piecky
  • Lokalita: Národný park Slovenský raj
  • Turistické značenie: veľmi prehľadné (žltá-zelená-modrá-červená-žltá značka)
  • Obmedzenie: celoročne otvorený chodník
  • Obtiažnosť: 4/5
  • Trvanie: 5-6 hodín
  • Parametre: 12 km/570 výškových metrov
  • Typ: tiesňava s technickým vybavením (stúpačky, reťaze, rebríky)
  • Možnosť parkovania/spoje: Parkovanie Hrabušická Píla (mimo sezóny bezplatné, v hlavnej sezóne platené). Alternatívny východiskový bod je Podlesok. V hlavnej sezóne je posilnená aj autobusová doprava.
  • Mapka/GPX: Sekcia Výjazdy

Podeľ sa so svojimi zážitkami alebo „pretav" svoje skúsenosti z outdooru

Dostal si tiež chuť napísať článok? Výborne, už teraz sa tešíme na zaujímavý text a pekné fotky. Máš skúsenosti s outdoorom? Chcel by si byť súčasťou tvorby článkov z oblasti outdoorovej výbavy? Daj nám o sebe vedieť na redakcia@mtbiker.sk.
report_problem Našiel si v texte chybu?
VeronikaJanosova 
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Slovenský raj – Ferrata HZS Kyseľ

Slovenský raj – Ferrata HZS Kyseľ

Poď si s nami prejsť divokú a nespútanú roklinu Kyseľ, ktorou vedie nenáročná ferrata v Slovenskom raji.
Zejmarská roklina - rýchly okruh na juhu Slovenského raja

Zejmarská roklina - rýchly okruh na juhu Slovenského raja

Chceš zažiť typický Slovenský raj s roklinou, rebríkmi a vodopádmi do 3 hodín? Jediná sprístupnená roklina z južnej strany raja ti za krátku dobu zaručí intenzívny zážitok.
Kamenný unikát na Spiši - Dreveník a Spišský hrad

Kamenný unikát na Spiši - Dreveník a Spišský hrad

Poď sa s nami pozrieť, ako to vyzerá v Pekle. Neboj, cestu von z neho určite nájdeme a vezmeme ťa aj do raja.
keyboard_arrow_up