Test: Zaži slobodu pri cestovaní s hamakom

Hamaky alebo hojdacie siete nám doprajú pocit slobody kamkoľvek si ich so sebou vezmeme. Sú užitočnou výbavou pre nadšencov dlhších túr, prespanie v divočine či iba relax doma na záhrade.

Svoj voľný čas rada trávim v prírode v kombinácii so športom, takže som mala možnosť otestovať hamak vo viacerých situáciách. Pred odchodom na letné prázdniny sa mi do rúk dostal hamak Ticket to the moon - model Original a k tomu popruhy rovnakej značky MoonStraps. Poďme sa pozrieť na to, ako odolávali nórskym podmienkam.


Prepracovanosť materiálu je pôsobivá

Čo ma na značke Ticket to the moon zaujalo je, že berie ohľad na ekológiu pri použití recyklovaného materiálu. Hamak je vyrobený z pružného materiálu z vysokokvalitného padákového nylonu, čo sa odrazilo na jeho elasticite a pevnej štruktúre látky. Skvelo sa prispôsobuje postave. Je príjemný na dotyk a styk s pokožkou, čo zaručuje aj vlastnosť hypoalergénnej látky (OEKO-TEX Standart 100), ktorá je vhodná pre ľudí s citlivejšou pokožkou a alergiami.


Základné parametre hamaku

Pri výbere hamaku nás hlavne zaujímajú parametre ako sú hmotnosť, rozmer hamaku a jeho cena. Hamak Ticket to the moon model Original s dĺžkou 320 cm a 200 cm v najširšom mieste zabezpečuje dostatok miesta pre naplnenie komfortu. Nosnosť hamaku sa uvádza 200 kg, čo si myslím, že je celkom dostačujúce pre váhovo priemerné osoby.

Pri viacdňovom výlete, kedy musíme prespať vonku, je hamak ideálnou voľbou. Pred každým dlhším výletom riešim otázku, ako čo najúspornejšie zbaliť všetky potrebné veci. Ide samozrejme aj o úsporu miesta, aj váhy. Na trhu sa stretneme s veľkým výberom hamakov, také bežné vážia do 1 kg. Hamak Ticket to the moon Original sa váhovo nachádza na hmotnosti 600 gramov za cenu necelých 60 €, čo sa v porovnaní s cenou ultraľahkých stanov oplatí.

S maličkosťami do bočného vrecka

Vo vnútornej strane hamaku sa nachádza aj bočné vrecko, ktoré veľmi dobre poslúži na odloženie základných vecí, ktoré potrebuješ mať pri sebe počas noci. Vrecko sa v prípade potreby dá aj stiahnuť pomocou zapracovanej šnúrky.


Upevnenie hamaku o pevný bod

Popruhy sú praktickým doplnkom k hamaku. Ľahko a stabilne sa dajú upevniť aj o klzký povrch, strom, skalu alebo iný pevný predmet. Po nájdení správneho uhla zaťaženia držali popruhy aj na oblejšej skale veľmi dobre.


Rýchlosť a jednoduchosť zohráva veľkú rolu

Za veľkú výhodu hojdacích sietí považujem ľahkosť a rýchlosť upevňovania a montovania. S popruhmi MoonStraps, ktoré som k hamaku skúšala, mi celkové poskladanie trvalo pár minút. Už pri prvom použití sa mi podarilo hamak postaviť do 5 minút.


Prekvapivá praktickosť popruhov MoonStraps

Pri používaní hamaku, ktorý som mala predtým, sa mi často stávalo, že dĺžka upevňovacích popruhov nebola dostatočná v porovnaní s rozmedzím stromov. Každý z popruhov obsahuje 9 upevňovacích slučiek a je dlhý 260 cm, čo ponúka širšie spektrum možností pri výbere miesta na upevnenie. Vďaka ich viac ako 2,5 metrovej dĺžke môžeme hravo pri hľadaní miesta na spanie pokukovať aj po stromoch so širším kmeňom a nemusíme sa obmedzovať len na tie tenšie.


Poskladanie hojdacej siete v 3 jednoduchých krokoch

 1. Omotáme popruh okolo vybraného pevného predmetu a prevlečieme koniec popruhu cez slučku.

 2. Pred zavesením hojdacej siete pevne zatiahneme koniec popruhu.

 3. Prichytíme háčik na hamaku o požadované očko na popruhu podľa potreby napnutia.


Pri samotnom upevňovaní musíme dbať aj na to, aby sme popruhy upevnili v dostatočnej výške, pretože hamak po zaťažení mierne klesne. Postavenie hamaku je naozaj rýchle, funkčné a bezproblémové.


Popruhy sú iba 2 cm široké, čo znamená, že sú šetrné k stromom, keďže neničia kôru zlupovaním. Zabezpečujú väčšiu možnosť zaťaženia, až do 350 kg, čím zvyšujú nosnosť oproti samotnému hamaku o 150 kg. Aj s obalom vážia 200 g.

Malé, šikovné a spratné balenie

Svojou malou veľkosťou balenia sa stávajú nezaťažujúcou súčasťou každého batoha, čo sa hodí pri dlhších trekoch, kedy cítime každý gram navyše. Keď sa popruhy zbalia do tvaru slimáka, tak zaberajú naozaj málo miesta. Sú spratné a zabalené v samostatnom obale.

Pozor na obmedzenia

Nielen na Slovensku, ale i vo svete sa častokrát stretávame s obmedzenou možnosťou prespania vo voľnej prírode. Na Slovensku je podľa zákona zakázané bivakovať a táboriť od 3. stupňa ochrany. V prvom a druhom stupni ochrany sa dá voľne bivakovať za splnenia určitých podmienok. Dbať treba na zákaz zakladania ohňa a ochranu živočíchov a rastlín.

Ako správne spať v hamaku?

Úplne najlepšie a najpohodlnejšie je spať v hamaku mierne do šikma, cca v uhle 15 - 30 stupňov, nie pozdĺž osi hamaku. Vtedy sa hamak mierne napne a nebudete mať pocit prepadnutej chrbtice.Spanie v hamaku je o čosi chladnejšie oproti spaniu v stane. Pri správnom zateplení sa však pocitu chladu môžeme vyvarovať. V chladnejšom období, kedy pofúkne aj vietor, je dobré mať po ruke aspoň spacák. Pre väčší tepelný komfort som pri skúške použila okrem hamaku aj penovú karimatku, ktorá slúžila ako tepelná izolácia. Hamaky sa, samozrejme, dajú vylepšiť rôznym ďalším príslušenstvom, od moskytiér pre ochranu pred hmyzom, plachiet proti dažďu, …


Plusy:

 • Nízka hmotnosť
 • Samostatné balenie
 • Prievzdušný materiál
 • Elasticita, pružnosť a pevnosť materiálu
 • Ekologický materiál
 • Kontakt s prírodou

Mínusy:

 • Vyššia cena
 • Upevňovacie popruhy nie sú súčasťou balenia

Výhody popruhov:

 • Zvýšená nosnosť
 • Dovoľujú väčšie rozpätie pevných bodov
 • Nízka hmotnosť
 • Rýchle upevnenie
 • Ľahká, jednoduchá manipulácia
 • Samostatné balenie
 • Priľnavosť na klzkom povrchu


Záver

Hamak Ticket to the moon Original s použitím popruhov naplnil moje očakávania. Spoločne tvoria šikovnú, praktickú kombináciu, ktorú v prípade potreby rýchlo zbalím do batohu a môžem vyraziť na dobrodružstvo aj na viac dní. V porovnaní s inými hamakmi na trhu vnímam pri tomto hamaku jedinú nevýhodu a tou je vyššia cena, ktorá sa pohybuje okolo 60 €. Treba si ale uvedomiť, že pri cestovaní sa nám investované peniaze do hamaku rýchlo vrátia, minimálne vtedy, keď si predstavíme, koľko peňazí by sme zaplatili za ubytovanie počas tripu. Vo veľkej miere sumu ovplyvňuje samotná značka Ticket to the moon, ktorá hamaky vyrába ekologickou formou a snaží sa mať minimálny negatívny dopad na životné prostredie. Hlavným cieľom tejto značky, vyrábanej na Bali, je podpora kmeňa Sumbanese Kodi vo východnej Indonézii.

Hamak Ticket to the moon Original nájdete v našom MTHIKER shope v cene 56,99 €, rovnako aj popruhy MoonStraps za 25,99 €.

Dostupné sú aj ďalšie zaujímavé alternatívy:
Ticket to the moon Compact Hamak
Ticket to the moon Lightest PRO Hamak
info
Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.
report_problem Našiel si v texte chybu?
SimonaZilkova 
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

Komentáre

Momentálne sa tu nenachádzajú žiadne komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Test: Vlajková loď – Suunto Vertical Titanium Solar

Test: Vlajková loď – Suunto Vertical Titanium Solar

Veľká výdrž batérie, solárny displej, offline mapy priamo v hodinkách či dvojpásmový GNSS. Čo ešte vie ponúknuť nová vlajková loď od Suunto?
Test: HANNAH ARROW 40 - univerzálny spoločník do hôr

Test: HANNAH ARROW 40 - univerzálny spoločník do hôr

Kto rád na turistiky chodí, nech bez dobrého batoha do hory nechodí.
Video: Karimatky - výber a použitie v kempe či v horách

Video: Karimatky - výber a použitie v kempe či v horách

Na čo karimatky slúžia, podľa čoho ich vybrať a aké typy existujú? Základom správnych karimatiek je poskytnúť funkčnosť, komfort, ľahkosť a udržateľnosť materiálu aj v náročných podmienkach.
keyboard_arrow_up