Test: Osprey POCO PLUS II – ukáž svet najmenším turistom

Chodíš rád do prírody, no prišiel v živote ten čas, kedy sa rodinka rozrástla o malý prírastok a na chodenie po vlastných je ešte priskoro? Nuž, priprav svoju kondíciu, prišiel čas zaobstarať si detský nosič.

Turistika a čas strávený v prírode patrí ku mne odmalička a rovnako tak v nej chcem tráviť spoločné chvíle aj s rodinou. Avšak na to, aby sa do prírody dalo chodiť s niekoľkomesačným bábom, je potrebná patričná výbava. Začal som sa teda obzerať po rôznych typoch detských nosičov, ktoré by boli vhodné pre malého, čo sa týka komfortu, ale aj bezpečnosti. Po dlhom skúmaní všetkých detailov a parametrov mnohých nosičov som sa dostal k značke Osprey a modelu POCO PLUS II.


Dôraz na komfort a kvalitu

Osprey je značkou, ktorá kladie vysoký dôraz na kvalitu spracovania a celkový komfort, o čom som sa mohol pri modeli POCO PLUS II presvedčiť sám. Tento nosič je ako stvorený na ľahké prechádzky,
Nosič disponuje aj slnečnou clonou s faktorom ochrany UV 50+.
ale rovnako aj na dlhé turistické trasy. Pôsobí robustne, no je dostatočne odolný a pevný pri manipulácii. Integrovaný hliníkový rám, slúžiaci aj ako stojan, sa dá v prípade nevyužitia hlavného ukladacieho priestoru zložiť a tým pádom pôsobí nosič kompaktnejšie. Má tiež certifikát TÜV GS, čiže spĺňa náročné štandardy v oblasti kvality a bezpečnosti, overované nezávislými odborníkmi.


Ako v detskej biznis triede

Priestor pre malého pasažiera ponúka mäkké komfortné sedadlo, ktoré je výškovo nastaviteľné a dieťa si tak ľahko nájde ideálny posed. Bezpečnostné popruhy, ktorými sa v sedadle dieťa fixuje, sa uchytávajú spredu a dozadu dvomi klipmi, čo je praktické pre vyváženie nosiča a väčšie pohodlie dieťaťa. Pri naklonení dopredu dieťa nič netlačí. Super vychytávkou je aj možnosť uchytiť si popruhy klipmi na opačnú stranu. Vďaka tomu nám pri usádzaní dieťaťa do nosiča, alebo pri vyberaní von, popruhy neprekážajú. Samozrejmosťou sú aj nastaviteľné strmene na nohy a množstvo rôznych putiek a úchytov, napríklad na hračky, ale aj odnímateľný vankúšik v prednej časti, ak si dieťa potrebuje počas náročnej turistiky zdriemnuť.


Ochrana pred slnkom a dažďom

Nosič disponuje aj slnečnou clonou s faktorom ochrany UV 50+, ktorá je šikovne ukrytá a integrovaná priamo v jednom z vreciek. Jej vytiahnutie a uchytenie je otázkou pár sekúnd a junior si môže opäť užívať výhľad na svet z pohodlia tieňa, zatiaľ čo tebe bude tiecť pot po čele aj naďalej .


Ak by sa počasie predsa len zhoršilo a nebodaj vás niekde chytil dážď, môžeš nahodiť pláštenku, ktorá je tiež dodávaná ako súčasť nosiča a je zabalená vo vlastnom vrecku.


Priestor na všetko

Spoločné výlety s rodinou a hlavne s malým dieťaťom znamenajú aj viac vybavenia, ktoré je potrebné niekam uložiť. Osprey POCO PLUS II túto dilemu vyriešil. Priestoru je tu viac než dosť, keďže celkový objem vreciek a odkladacieho priestoru je až 26 l. Pokojne teda zbalíš výbavu na prebaľovanie, náhradné oblečenie, desiatu a všetko potrebné pre poriadny výlet do hlavného odkladacieho priestoru a ešte ti stále zostáva množstvo vreciek, kde si môžeš odložiť telefón či tyčinky.


Je tu dokonca priestor aj na hydrovak, kde pasujú rezervoáre od značky Osprey. Ďalšou vychytávkou je vrecko na bedrovom páse, kde je uložené malé zrkadielko. Vďaka nemu môžeš skontrolovať, čo sa deje na tvojom chrbte bez toho, aby si dával nosič dole.


Ventilácia chrbta a.k.a AntiGravity 3D

Odvetrávanie chrbtovej časti má nosič vyriešené veľmi šikovne. Inovatívny sieťovaný chrbtový systém, tzv. AntiGravity 3D, poskytuje naozaj perfektné riešenie proti prepoteniu neustálou cirkuláciou vzduchu, keďže medzi nosičom a tvojím chrbtom je vytvorená dostatočná medzera. Pružná sieťovina je napnutá po celej ploche chrbta a svoju funkciu plní naozaj výborne.


Prispôsobivý v každom smere

Náš malý turista sa z neho teší tiež a turistika v ňom mu nerobí žiaden problém.
Nosič možno upravovať na rôzne typy postáv. Jednoduchou páčkou, ktorou povolíš popruhy, ich môžeš nastaviť na svoju dĺžku hrudníka tak, aby ťa nikde neťahali a sedeli presne na tvoj typ postavy. Po nastavení výšky trupu si môžeš rovnako upraviť aj bedrový pás, ktorý vie preniesť veľkú časť hmotnosti nosiča z ramien práve na pás, kde tú hmotnosť až tak necítiš. Klasickou možnosťou sú sťahovacie popruhy, ktorými si vieš nosič na telo ešte viac pritiahnuť a vyvažovať sa počas stúpania do kopca alebo pri klesaní z kopca. Pre niekoho možno zbytočné detaily, ale ver, že pri niekoľkohodinovej turistike s pasažierom na chrbte sú práve toto tie veci, ktoré rozhodujú, či sa na druhý deň zobudíš s úsmevom na tvári alebo s uboleným chrbtom.


Pár čísel na záver

Nosič samotný váži necelých 3,5 kg, čo je pri jeho veľkosti celkom slušný údaj. Samozrejme, po naložení výbavy a usadení malého výletníka sa toto číslo razom niekoľkonásobne zvýši . Rozmery nosiča sú: 73 x 38 x 43 cm, ale pri sklopení stojanu a vrchnej časti so sedlom sa jeho veľkosť čiastočne zmenší na vhodnejšiu pre uskladnenie, prípadne prepravu. Nosnosť uvádza výrobca na 22 kg, avšak skôr by som sa riadil vlastnými nosičskými schopnosťami než samotnou nosnosťou nosiča. Na nosiči sú aj 2 masívne madlá, ktoré nájdu využitie najmä pri nahadzovaní nosiča na chrbát a zhadzovaní dole.


Oplatí sa zainvestovať?

Nosič Osprey POCO PLUS II som si naozaj obľúbil. Vôbec som nečakal, že nosenie môže byť až také komfortné, ale čo je podstatnejšie, náš malý turista sa z neho teší tiež a turistika v ňom mu nerobí žiaden problém. Absolvovali sme už niekoľko výletov a zakaždým sme si to užili na maximum, bez akýchkoľvek problémov. Osprey postavil latku vysoko a naozaj vidieť, že si dávajú na produktoch záležať. Cenovka nosiča síce nie je najnižšia, ale povedal by som, že kvalita a spracovanie nosiča jej zodpovedá a vyššia investícia sa tu oplatí.


Plusy

  • Vysokokvalitné spracovanie
  • Veľký úložný priestor
  • Odvetranie chrbtového priestoru
  • Nastaviteľnosť popruhov a posedu
  • Štýlový a moderný dizajn

Mínusy

  • Vyššia cena
  • Ťažšie uskladnenie
  • Hydrovak nie je súčasťou

Turistická sezóna sa rozbieha, takže hor sa do prírody zbierať ďalšie kilometre do nôh a nové zážitky s rodinkou.

Osprey POCO PLUS II sa predáva s cenou okolo 400 €. Ak nie je momentálne dostupný, možete si ho pridať do wishlistu. V prípade, že by si chcel siahnuť po inom type nosiča, môžeš si vybrať z alternatív ako sú Osprey POCO II, ktorý má o niečo menší úložný priestor, prípadne odľahčenejšiu verziu Osprey POCO LT, ktorý je zo série Osprey POCO najľahší a najkompaktnejší.
info
Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.
report_problem Našiel si v texte chybu?
Vlad_P 
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Video: S deťmi na túre - skúsenosti s nosením

Video: S deťmi na túre - skúsenosti s nosením

V rozhovore s akčnou mamičkou Katkou sme rozobrali praktické rady a skúsenosti s nosením detí a výletmi do prírody.
Turistika s dieťaťom - užitočné rady a tipy

Turistika s dieťaťom - užitočné rady a tipy

Veľa z nás turistov chce prirodzene vštepiť lásku k horám a pohybu aj svojim deťom. Preto naše prvé kroky často smerujú do prírody, kde spoločne vykonávame rôzne aktivity.
Test: Outdoor legíny, ktoré sa stanú tvojou druhou kožou - Fjällräven Abisko Varm Trekking

Test: Outdoor legíny, ktoré sa stanú tvojou druhou kožou - Fjällräven Abisko Varm Trekking

Obliecť si na seba nohavice, o ktorých nevieš, že ich máš na sebe a pritom ešte príjemne hrejú? Je to vôbec možné?
keyboard_arrow_up