Tip na výlet: Belianske Tatry - Monkova dolina

Vybrali sme sa Monkovou dolinou do Širokého sedla, odkiaľ sme vystúpili do najvyššieho bodu našej túry, na Vyšné Kopské sedlo, a prešli do Doliny Zadné Meďodoly, ktoré sa v závere spájajú aj s Javorovou dolinou.

Belianske Tatry učarujú snáď každému svojou inakosťou aj neprebádanosťou, kedže hlavný hrebeň a štíty sú v súčasnosti nedostupné. My sme si teda vybrali túru, kde sa na Belianske Tatry pozrieme takmer z každej strany.


Čarovná dedinka Ždiar

Najprv sa podvezieme popod celé Vysoké Tatry a zaparkujeme v dedine s ikonickými výhľadmi na Ždiarsku vidlu a Havran (2 151,5 m n. m.), kde aj naša túra začína. Buď vyrazíte z centrálneho parkoviska nad Ždiarom, alebo spred hotela Magura, ako sme vyrazili aj my.Monkovou dolinou

Červenou značkou sa dostaneme do Monkovej doliny, ktorá sa nachádza na severnej strane Národnej rezervácie Belianske Tatry. Dolina je otvorená počas leta sezónne a spolu s Dolinou Siedmich prameňov patrí k jediným dvom dolinám, ktoré sú prístupné v Belianskych Tatrách. Prekvapuje nás krásnymi pohľadmi na jednotlivé skalné útesy, ktorých je v tejto doline neúrekom. Vo vyšších polohách chodník prechádza okolo 130 m kaňonu, ktorým vedie Vodopád Rígeľského potoka a je viditeľný aj z chodníka. Pri záverečnom stúpaní do Širokého sedla vidíme až na Tri koruny a časť Poľska.

Belianky z Kopského a Širokého sedla

Široké sedlo a tie výhľady

V Širokom sedle mi dochádzajú slová a oči bažia po každom kúsku tatranského hrebeňa, doliny či štítu. Tak krásne a opäť nové pohľady na Vysoké Tatry si budeš vychutnávať aj v tom vetrisku, čo sme zažili. Páperka to ale zaistila, keďže sme vedeli, že na Lomničáku už nasnežilo, boli sme pripravení. Okolo 100 výškových metrov vycupitáme do Vyšného Kopského sedla, kde sa nám otvárajú opäť nové pohľady na štíty a ide sa už len dole.

Pohľad z Kopského sedla na Lomničák

Kopské sedlo

Z Kopského sedla sa môžete vybrať doslova miliónmi spôsobov dole. Či už na Chatu Plesnivec, Šalviový prameň, Zelené pleso alebo ako ideme my, smerom na Dolinu Zadné Meďodoly, kadiaľ aj pokračuje náučný chodník od Monkovej doliny. Po ceste dole prechádzame okolo tiesňavy, či prameňa, doslova „bublajúceho“/vyvierajúceho priamo zo zeme. Prameň zalieva okolité machy.


Povinná jazda dole

Spájame sa s Javorovou dolinou a poslednú polhodinku kráčame už len po asfaltke. Zisťujeme, že nám autobus ide až za hodinku, tak si doslova zdriemneme na zastávke. Unavení a zmorení z vetra a chodenia, no plní krásnych pohľadov na naše Tatry. Sadáme do autobusu a vezieme sa z Tatranskej Javoriny naspäť do Ždiaru.Zhrnutie:

  • Názov: Monkova dolina - Kopské sedlo
  • Lokalita: Belianske Tatry
  • Obtiažnosť: 2/5
  • Trvanie: 5 - 6 hodín
  • Parametre: 16 km/1 800 výškových metrov
  • Typ: okruh
  • Možnosť parkovania: bezplatné parkovisko v obci Ždiar
  • Mapka a GPX: Sekcia Výjazdy


Ak sa ti video páčilo, sleduj náš YouTube kanál MTHIKER a nezabudni nás podporiť svojím odberom.
report_problem Našiel si v texte chybu?
miriama-kov 
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Spoznávame poľské Tatry - cez Veľký Giewont do Červených vrchov

Spoznávame poľské Tatry - cez Veľký Giewont do Červených vrchov

Poľské Tatry nám svojou rozmanitosťou vyrazili dych! Poď s nami objaviť symbolický kopec Poliakov, Červené vrchy a množstvo ďalších krás tejto trasy.
Vysoké Tatry – Bielovodská a Javorová dolina na jeden záťah

Vysoké Tatry – Bielovodská a Javorová dolina na jeden záťah

Beh cez 2 tatranské doliny, výstup na 1 štít, prechod cez 4 sedlá a nádherný deň vo Vysokých Tatrách.
Vysoké Tatry - Sedlo Závory a Hladké sedlo

Vysoké Tatry - Sedlo Závory a Hladké sedlo

Máš rád tiché odľahlé kúty hôr? Že také vo Vysokých Tatrách nie sú? Poď s nami a my ti také ukážeme.
keyboard_arrow_up