Test: Black Diamond Apex - topánky aj nohavice v suchu

Akými spôsobmi zabezpečiť sucho v topánkach? Veľa ľudí počas zimy zabúda práve na turistické návleky.

Posledné týždne a najmä bohatá snehová nádielka sú dostatočne presvedčivým dôvodom, prečo pribaliť do batoha turistické návleky. Šliapneš mimo stopu? Si po kolená v snehu. Neprešliapaný chodník? Opäť si po kolená v snehu. Mať kvalitné nepremokavé topánky je samozrejme základ, no aj tie najkvalitnejšie topánky „zahučia“, keď do nich sneh napadá zhora. O rannej letnej rose ani nehovoriac…


Ako to teda funguje?

Po tom, čo mi do testu prišli turistické návleky, som sa iba súcitne pousmial nad tým, v čom som chodil doteraz – predošlé návleky si pamätajú snáď i Matuzalema. I keď išli technológie vpred, princíp zostáva rovnaký. Návleky obopnú nohu zhruba od priehlavku smerom nahor. Ďalej už závisí od toho, či ide o krátke bežecké návleky, alebo, ako v našom prípade, dlhé turistické návleky. Tie bežne siahajú až pod koleno, čím chránia celú lýtkovú časť nohy.


Čo sa konkrétne návlekov Black Diamond Apex týka, sú vyrobené z trojvrstvového Gore-tex materiálu, povedané ľudskou rečou, v útrobách nájdeme membránu. Tá sa stará o to, aby vlhkosť v podobe snehu či rosy neprenikla dnu, no aby sa zároveň nezdržiaval pot vnútri.


Prvotné pocity

Čo mňa osobne hneď po rozbalení prekvapilo, bola masívnosť návlekov. Obvykle som zvyknutý, že sú návleky pomerne tenké, „z blata uťapkané“, no tu je už na prvý dotyk cítiť, že toho znesú veľa a sú pevné. Čiastočne sa to odráža na hmotnosti, ktorá činí 221 gramov na pár vo veľkosti L. Ja však „negramárim“, to by som musel začať niekde úplne inde, ale určite nie pri návlekoch.

...hoci človek z času na čas bude musieť prešliapať nejaký ten chodník, jeho nohavice aj ponožky zostanú suché.
Som skôr typ človeka, ktorý je rád, keď sú veci funkčné a hlavne dlho vydržia, preto robustnosť materiálu skôr chválim. V Black Diamond-e ale odolnosť povýšili na vyššiu úroveň, keďže v spodnej časti návleku sa nachádza niečo na štýl „okopovej vrstvy“. Na vnútornej časti je pridaný materiál D-600, ktorý chráni návleky pred natrhnutím mačkami (alebo inými zvermi ), lyžami, prípadne trnkami alebo inými rastlinami s tŕňmi počas letnej turistiky.


Upínanie k topánke a nohe

Celý mechanizmus je o niečo zložitejší, než na aký som bol doteraz zvyknutý, no plynie z toho jedna obrovská výhoda – nemusím si dávať dole topánku, keď si ich nasádzam. Aby všetko sadlo ako má, nájdeme tu háčik, ktorým návlek pripneme k šnúrkam. Ten som vždy nasádzal ako prvý, keďže neskôr to logicky už nešlo.


Nasledoval jeden cvok nad háčikom. Pri ňom a zvolení správnej veľkosti návleku sa pristavím. Návleky sú dostupné v štyroch veľkostiach od S po XL a pri každej z nich je udaná odporúčaná veľkosť gumákov a kožených topánok. V prípade mojich vibramiek, ktoré sú samé o sebe dosť masívne a majú veľkosť 44,5/45,5, som zvolil veľkosť L, no keďže sa dole nachádza len jeden cvok, trochu to návlekom uberá na univerzálnosti. S vysokou pravdepodobnosťou budú sedieť len na objemnejších topánkach a ak by som ich chcel použiť s nižšími topánkami, asi si „neškrtnem“. Preto by som v tomto mieste prijal sťahovanie gumou.


Práve týmto štýlom je to riešené v hornej časti návleku – okrem suchého zipsu, ktorý návlek „uzatvára“ v prednej časti, je hore sťahovacia pracka, ktorou sa vymedzuje stiahnutie návleku voči nohe. Poslednou časťou skladačky je neoprénový remienok, ktorý slúži na zaistenie návleku okolo podrážky topánky.


Skúsenosti z terénu

Prvá vec, ktorú som rýchlo zistil, bola, že na obúvanie treba získať aspoň jemnú prax. Zvoliť správne prekríženie šnúrok, aby sa háčik len „neviezol“, nastaviť si vrchné stiahnutie návlekov okolo lýtka, správne utiahnuť remienok.


Tým však trampoty končia a prichádza radosť. Hoci človek z času na čas bude musieť prešliapať nejaký ten chodník, jeho nohavice aj ponožky zostanú suché. Tak to skončilo aj v mojom prípade. Síce som sa nebrodil snehom, ktorý by siahal až povyše návlekov, tak minimálne v spodnej časti splnili svoju úlohu nadmieru dobre – keď som ich rozopol, sneh by som v oblasti topánok a spodku nohavíc hľadal márne.


Na druhej strane som však zvedavý, ako bude vyzerať letná turistika, ich priedušnosť, a či sa bude vnútri hromadiť pot. Na odpovede si musím počkať. Ak však vezmem do úvahy zimnú turistiku, obstáli u mňa na výbornú, neurazili svojou hmotnosťou a naopak potešili odolnosťou, čím sa v mojich očiach radia medzi veľmi praktické doplnky. Ak ťa návleky zaujali, s cenovkou 69,99 € ich nájdeš na našom MTHIKER shope.
Zdroj fotografií: archív autora
info
Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.
report_problem Našiel si v texte chybu?
LukasHarant 
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

Komentáre

Momentálne sa tu nenachádzajú žiadne komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Test: Outdoor legíny, ktoré sa stanú tvojou druhou kožou - Fjällräven Abisko Varm Trekking

Test: Outdoor legíny, ktoré sa stanú tvojou druhou kožou - Fjällräven Abisko Varm Trekking

Obliecť si na seba nohavice, o ktorých nevieš, že ich máš na sebe a pritom ešte príjemne hrejú? Je to vôbec možné?
Test: VAUDE Trail Spacer 8 - spoločník na beh

Test: VAUDE Trail Spacer 8 - spoločník na beh

Ekologický materiál, výroba 100 % klimaticky neutrálna, príjemné polstrovanie a množstvo vychytávok. To všetko a mnoho iného je práve trailový batoh od spoločnosti VAUDE.
Test: Karpos Dinamico Merino 130 – univerzál na každú príležitosť

Test: Karpos Dinamico Merino 130 – univerzál na každú príležitosť

Ako dopadla moja prvá skúsenosť s prírodným materiálom z produkcie talianskej značky Karpos v podobe termo trička?
keyboard_arrow_up