Test: Hrejivé potešenie do vrecka

Či už ste na horách, alebo na vianočných trhoch v meste, poteší vás táto drobnosť na poriadne zohriatie rúk. Nič neváži a veľkosťou je ako smartfón.

Lifesystems Rechargeable ohrievač rúk od spoločnosti LifeSystems ponúka rýchle zohriatie rúk kdekoľvek sa nachádzate. Či už je to na horách, lyžiach, alebo v meste na prechádzke. Jeho výdrž batérie je prekvapivo pozitívna aj po otestovaní a nameraná teplota pri jednotlivých výkonoch je reálna s originál popisom produktu. Okrem primárnej funkcie ohrievania rúk je možné túto šikovnú malú vecičku využiť aj na dobitie čelovky či mobilného telefónu. Poďme sa spolu pozrieť, čo to všetko dokáže a ako sa to správa nielen podľa papierovej dokumentácie od výrobcu, ale v reálnom prostredí.

Veľkosťou aj do menšej dlane

Už obal balenia prezrádza všetko, čo ohrievač rúk dokáže, okrem informácie o teplotách pri jednotlivých úrovniach. To hlavné, čo prezrádza, je veľkosť. Po vybalení ohrievača je veľkosť naozaj prekvapivo malá. Výška niečo cez 10 cm, šírka necelých 6 cm a hrúbka 2,5 cm hovorí za všetko a to pri hmotnosti 141 gramov. Jednoducho malý a kompaktný ohrievač. Balenie obsahuje ešte krátky káblik, ktorý má dĺžku 30 cm a je určený na nabíjanie ohrievača. Adaptér do zásuvky v balení nehľadajte.

Elektrický ohrievač rúk

V jednoduchosti je krása

Ohrievač rúk pôsobí svojím vzhľadom veľmi elegantne. Dve ohrevné platne na každej strane ohrievača z teplovodivého materiálu zabezpečujú, že ohrievač vyžaruje teplo do okolia v celom rozsahu a teda 360°. Stred medzi platňami a vrchná časť je tvorená čiernym lesklým plastom. V strede ohrievacích platní sa nachádza logo spoločnosti LifeSystems. Na vrchnej plastovej časti nájdeme jeden vstup na nabíjanie samotného ohrievača a jeden výstup na nabíjanie externých zariadení. Hneď vedľa nich sa nachádza malé nenápadné tlačidlo na kontrolu stavu kapacity batérie ohrievača a samotné zapnutie a vypnutie. Čo mňa osobne potešilo na ohrievači je pevné pútko, pomocou ktorého je možné ohrievač uchytiť na karabínu.

Ohrievač rúk

Trochu zo súdka technického

Batéria v ohrievači má kapacitu 5 200 mAh a je typu Li-ion. Ohrievač slúži zároveň aj ako powerbanka na dobíjanie elektroniky, pričom štandardný USB výstup je 5V a maximálny prúd 2A. Taktiež sa na ňom nachádza vstup na nabíjanie samotného ohrievača. Ten je taktiež 5V a maximálne 2A. Tento vstup je micro USB, čo hodnotím ako mínus a to z dôvodu, že štandardom v dnešnej dobe už býva USB vstup typu C.

Lifesystems heater

ON/OFF

...ohrievač má rýchly štart a zahreje sa už do 10 sekúnd.
Na zapnutie ohrievača nám slúži malé tlačidlo, ktoré sa nachádza vo vrchnej časti. Krátkym stlačením sa zobrazí aktuálny stav nabitia, to symbolizujú 4 led diódy, teda 25%, 50%, 75% a 100%. Podržaním malého tlačidla 5 sekúnd sa ohrievač zapne do prvej úrovne 1/4, čo symbolizuje jedna svietiaca dióda. Následným krátkym stlačením tlačidla pridávame intenzitu ohrevu až na 4/4 a znovu stlačením sme na začiatku 1/4. Podržaním tlačidla po dobu 5 sekúnd ohrievač vypneme.


Pokiaľ chceme zistiť počas zapnutej funkcie ohrievania rúk aktuálny stav batérie, musíme ohrev vypnúť, tlačidlo krátko stlačiť a znovu podržaním 5 sekúnd ohrev zapnúť. Toto je celkom nepraktické riešenie a u mňa to dostalo mínus. Funkciu powerbanky nie je potrebné nijako aktivovať. Stačí pripojiť kábel zo zariadenia, ktoré chceme nabíjať do ohrievača a nabíjanie sa spustí signalizáciou rozsvietenia LED diód. Tie signalizujú nabitie powerbanky. Počas dobíjania externých zariadení sa nesmie využívať funkcionalita ohrievača rúk!

Nabíjanie telefónu

Nabíjanie ohrievača

Počas nabíjania ohrievača musí byť funkcia ohrievania vypnutá. Nabíjať ohrievač sa dá pomocou micro USB kábla. Počas nabíjania sa postupne kontrolky rozblikajú a signalizujú, ako veľmi je ohrievač nabitý. Podľa dokumentácie sa časy nabíjania môžu líšiť. Prostredníctvom USB portu cca 6 hodín, zo sieťovej USB nabíjačky 2 - 3 hodiny. Ja som nabíjal 2A USB sieťovou nabíjačkou, ktorú využívam na nabíjanie mobilu a z 0% na 100% sa ohrievač nabil za presné 2 hodiny. To má u mňa plusový bod.

Nabíjanie v sieti

A čo ohrev?

Tak a poďme si priblížiť to najdôležitejšie a to je výkon ohrievača a jeho reálna výdrž v teréne. Už obal navráva, že ohrievač by mal vydržať 3 - 6 hodín hriať, samozrejme podľa podmienok, v ktorých je držaný, čo je veľmi dôležité. Zaujímavé sú taktiež teploty, ktoré výrobca uvádza:

 • Výkon 1/4, teplota ohrevu 42°C (+/- 2°C)
 • Výkon 2/4, teplota ohrevu 45°C (+/- 2°C)
 • Výkon 3/4, teplota ohrevu 48°C (+/- 2°C)
 • Výkon 4/4, teplota ohrevu 50°C (+/- 2°C)
 • (výkon 1/4 reprezentuje najnižšiu úroveň výkonu, kedy svieti len jedna zo 4 diód)

Výrobca taktiež uvádza, že ohrievač má rýchly štart a zahreje sa už do 10 sekúnd. Tento fakt môžem potvrdiť a naozaj do 10 sekúnd začína hriať. Ohrievač sme sa rozhodli teda otestovať v Tatrách pri plnom výkone 4/4 a vonkajšej teplote 4°C. Držali sme ho vo vrecku bundy a vydržal hriať 2 hodiny a 15 minút. Celý čas sa ale komfortne dal držať v ruke a teda 50°C určite nedosiahol.

Zimný výlet

Pre milovníkov grafov

Pravda je len jedna a kritické myslenie je dôležité pre overovanie informácií. Preto som sa dal do merania hodnôt vo vnútornom prostredí a vonkajšom prostredí. Merania som robil postupne podľa výkonností 1/4, 2/4, 3/4 a 4/4, pričom vždy som nechal ohrievač vychladnúť na rovnakú počiatočnú teplotu. Každé meranie v danej intenzite trvalo 10 minút, pričom hodnoty sú zapisované po každej minúte.

Vhodný darček

Indoor meranie

Teda meranie v interiéri bolo robené pri teplote 21°C a počiatočná teplota vyhrievacích plôch ohrievača bola taktiež 21°C. Hodnoty v grafe začínajú od 1. minúty merania a to z dôvodu, aby graf bol prehľadnejší a čitateľnejší.

Ako môžeme vidieť, pri vnútornej teplote prostredia 21°C dosahuje maximálnu hodnotu ohrevu pri prvej intenzite 1/4 teplotu 38,9°C, a to po 6 minútach od zapnutia. Následne teplota už nestúpala, ale správa sa kolísavo, teda teplota klesla a zase stúpla. Čo je ale naozaj pozitívne, je rýchlosť do 60 sekúnd o 12,4°C oproti pôvodnej teplote ohrievača.

Maximálna nameraná teplota pri výkone 2/4 bola 40,5°C, no až po 10tich minútach merania. Treba ale určite spomenúť, že už pri 5tej minúte merania bola teplota 39,3°C. Výkon 3/4 dosiahol maximálne 41,4°C a to v 7. minúte merania. A výkon 4/4 až 44,8°C a to taktiež v 7. minúte merania. Výrobca uvádza teploty pri jednotlivých stupňoch 42°C, 45°C, 48°C a 50°C. Tieto hodnoty sa nepodarili namerať. Vývoj meraní môžete vidieť v grafe a tabuľke.


Outdoor meranie

Merania v exteriéri prebiehali rovnakou formou ako v interiéri. Vonkajšia teplota bola 5°C a počiatočná teplota meraných plôch bola vždy 15°C. Hodnoty v grafe ale začínajú na 0, teda v grafe je vidieť vývoj od počiatočnej teploty plôch.
Pri vonkajšom meraní dopadli teploty ešte horšie. Maximálna teplota pri prvom stupni výkonu bola 29,4°C a to po 6 minútach merania, ohrievač si ale svoju teplotu v exteriéri nedokázal udržať a teplota do 10tich minút merania klesla skoro o 3°C. Pri druhom stupni výkonu teplota stúpla na 30,2°C už pri troch minútach používania a okolo 30°C sa držala celý čas. Výkon 3/4 dosiahol len o 0,7°C viac ako predchádzajúci stupeň výkonu a teda maximálne 30,9°C pri 6 minúte používania.

Maximálny výkon 4/4 po 8 minútach vystúpil na 32,8°C. Tu ale treba určite spomenúť, že ohrievač bol vo vonkajšom prostredí a v prípade reálneho využívania ho užívateľ väčšinou bude držať vo vrecku, kedy teplota vystúpi vyššie. Detailnejší prehľad meraní môžete vidieť v tabuľke a grafe nižšie.


Oplatí sa, či nie?

Napriek niekoľkým mínusom, ktoré spomínam vyššie v teste, a aj reálne nižším nameraným teplotám, ako uvádza výrobca, je to šikovná a dobrá vec, či na turistiku, alebo do mesta. Nielen ako ohrievač na ruky, ale aj ako powerbanka ku čelovke či mobilnému telefónu nájde táto 141 gramová vychytávka určite veľa svojich majiteľov. S nami tento ohrievač navštívil vianočné trhy v Bratislave, škótske Highlands, Edinburg, Tatry a mnoho ďalších miest a vždy sme ho využili a boli sme radi, že ho máme pri sebe, hlavne po fotení v nízkych teplotách so zrkadlovkou a bez rukavíc nás následne zachraňoval. Jednoduchšia alternatíva ku ohrievaču sú hrejivé vrecká, taktiež od spoločnosti Lifesystems.

Odpoveď na otázku, či sa oplatí, je za mňa určite áno.

Plusy

 • Veľkosť
 • Váha
 • Výdrž
 • Rýchlosť ohrevu
 • Čiastočná vodeodolnosť
 • Rýchlosť dobíjania ohrievača

Mínusy

 • USB nabíjanie pomocou Micro USB a nie USB typu C
 • Zle vyriešená kontrola stavu batérie počas behu ohrevu
 • 1. a 2. stupeň ohrevu skoro nevyužiteľný
info
Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.
report_problem Našiel si v texte chybu?
mjartan.michal 
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Test: Outdoor legíny, ktoré sa stanú tvojou druhou kožou - Fjällräven Abisko Varm Trekking

Test: Outdoor legíny, ktoré sa stanú tvojou druhou kožou - Fjällräven Abisko Varm Trekking

Obliecť si na seba nohavice, o ktorých nevieš, že ich máš na sebe a pritom ešte príjemne hrejú? Je to vôbec možné?
Test: Inovatívny výkon v hybridnom prevedení bundy od Black Diamond

Test: Inovatívny výkon v hybridnom prevedení bundy od Black Diamond

Hybridná bunda, ktorá si našla miesto nielen v mojom šatníku, ale využívam ju aj na rôzne outdoorové aktivity.
Predné Solisko – obľúbená tatranská zimná klasika

Predné Solisko – obľúbená tatranská zimná klasika

V Tatrách stále platí zimná sezónna uzávera vyhradených turistických chodníkov. Nie všetky vrcholy sú však neprístupné – obľúbený vrch Predné Solisko je jednou z výnimiek.
keyboard_arrow_up