Hmla, sneh, vietor a úsmev, aj keď zmrznutý

Sobota ako z gréckej mytológie od Homéra. Stačí vymeniť Grécko za rakúsky Stuhleck, nymfu Kalypso za zimný vietor či kyklopov a ľudožrútov za nulovú viditeľnosť.

Doslova hneď za hranicami Slovenska, smerom na západ, sa nachádza niekoľko možností pre outdoor vyžitie. Rakúsky Schneeberg, ako aj Rax nám ponúka viac letnej turistiky, no v ich blízkosti sa taktiež nachádza rakúsky Semmering, s najvyšším vrchom Stuhleck. Stredisko Semmering mnohí z vás poznajú z lyžovačiek, teda zimných aktivít. Stredisko však ponúka oveľa viac než len zimné aktivity. My sme sa vybrali urobiť celodenný okruh cez najvyšší vrch Stuhleck. V ten deň sme zažili všetko. Od slnka a tepla cez dážď až po sneh a zmrznutý úsmev a silný vietor vo vlasoch.

Dedinka v údolí

Naša trasa začala v dedine Steinhaus am Semmering. Dedina sa nachádza kúsok od zjazdu z diaľnice a teda prístup bol veľmi elegantný. Parkovanie je bezplatné na veľkej štrkovej ploche, na ktorej je aj zastávka autobusu s názvom „Schmelzriegel“. Od parkoviska kúsok po chodníku v dedine a následne doprava už ku turistickému smerovníku s cieľom Stuhleck. Trasa najskôr vedie po štrkovej ceste, neskôr prechádza do lesa. Na niektorých miestach sa prudko stáča, a preto treba byť pozorný a sledovať značky na stromoch, aby ste neodbočili zle, tak ako my. Áno, to sú tie „slepé“ cesty na GPS.

Parkovisko v dedine Steinhaus am Semmering - zastávka Schmelzriegel

Mal som si zobrať skialpy

S pribúdajúcou nadmorskou výškou sa mení aj terén. Štrk a tráva sa mení na zamrznutý terén, sneh a miestami až meter nafúkaného snehu. Cestou hore stretávame skialpinistov, sánkara a jednu mladú slečnu s bobami a lopárom. Po týchto stretnutiach mi prišlo akosi smutno, že nemám so sebou skialpy. Vo výške necelých 1 600 m n. m. prichádzame na začiatok hrebeňa. Vietor, sneženie a hustá hmla nám pohyb v teréne neuľahčujú a my sme vďační za zimné tyčové značenie. Cestu po hrebeni sme minuli a pokračujeme popod hrebeň až na najvyššie miesto.

Skialp po ceste zo Stuhlecku

Útočisko na Alois-Günther-Haus

...že som ja doma radšej nezostal vysávať a mal pokoj...
Vietor sa do nás opiera tak, že máme problém sa udržať a kráčať rovno. V hmle nevidieť absolútne nič. Kráčame teda od tyče po tyč a tu zrazu kríž. Vyššie to už nejde. Urobíme rýchlu fotku pri kríži, označujúcom vrchol Stuhleck s výškou 1 782 m n. m. a utekáme do chaty. V chate je príjemne teplo. Chvíľu oddychujeme a po dohode, že nejdeme podľa pôvodného plánu po hrebeni až na Pretul, ale rovno dole po zjazdovke, odchádzame z chaty.


Stuhleck 1 782 m n. m.

Hrebeňom na Pretul

Ak čítate pozorne, isto si hovoríte, že asi som si niečo dal. Však hore píšem, že nejdeme na Pretul a názov ďalšieho odstavca je Pretul. To preto, lebo z chaty sme vykročili svižne po červenej značke v hmle, vetre a nulovej viditeľnosti v domnienke, že ideme dole do dediny. Cesta viedla najskôr dole kopcom, potom po rovinke a keď začala znovu stúpať, zistili sme, že sme kúsok od Grazer Stuhleck, priamo na hrebeni, smerujúcom na Pretul. Pretul je vrchol vo windparku, teda celý hrebeň aj s výčnelkom na Moschkogel je pokrytý veternými turbínami. Hluk sme počuli, ale pre hmlu sme ani jednu nevideli. Počasie nebolo ideálne na pohyb v okolí turbín a to z dôvodu, že mrznúci dážď a silný vietor spôsoboval namŕzanie ľadu na turbínach, ktorý odletoval. Tak sme to tesne pred Pretulom stočili podľa máp dole.

Cesta na Pretul po hrebeni

Putovanie ako z gréckej mytológie

Krásna príroda, príjemné prechádzky, zimné lyžovačky či skialp, ale aj neuveriteľné možnosti na celoročnú turistiku.
Pôvodný plán bol prísť na Pretul a vrátiť sa späť na Stuhleck a ísť po značke dole. Tesne pred Pretulom sme ale nemali silu sa už vracať a tak sme podľa mapy hľadali alternatívne cestičky. Túto trasu bez GPS v hodinkách bude pre každého veľmi náročné zopakovať. Pretože hore, dole, vpravo, vľavo, zle sme. Späť. Až kým sme sa nedostali ku smerovníku, na ktorom sa nachádzal cieľ Steinhaus am Semmering. To sme ale už vyťahovali čelovky z batohu. Vtedy môj parťák Juraj vyslovil legendárnu vetu: „...že som ja doma radšej nezostal vysávať a mal pokoj“. To asi preto, že veľakrát sme boli spolu na turistike, no vždy to dopadlo akosi inak, ako bol plán.

Cestou necestou v domnienke, že ideme dobre

Zo Spitalu do Steinhausu

Po hodine a pol chôdzi v lese sme zbadali svetlá lámp z mesta. Sme tu, konečne! Nie sme. Prišli sme totiž do Spital am Semmering a nie Steinhaus am Semmering, kde parkujeme. Po jemnom skonštatovaní, že sme asi zle odbočili pri nejakom smerovníku, sme vytiahli mapu a zistili, že tieto dve mestá spája zelená značka. Tá na začiatku viedla cez lúky, no následne to bolo utrpenie v tvrdých topánkach po asfalte. Našťastie len dva kilometre. Človek by na záver čakal, že takto sa tento príbeh nemôže skončiť, určite tam ešte niečo bude, ako napríklad odtiahnuté auto alebo minimálne papuča na kolese. Našťastie nie. My sme už len sadli do auta a po dvoch hodinách cesty sme boli doma v Bratislave.

Už len po červenej a sme pri aute, či?

Alpy na skok

A to doslova, hlavne pre tých, ktorým sú Tatry a Fatry ďaleko. Rakúsky Semmering má čo ponúknuť. Krásnu prírodu, príjemné prechádzky, zimnú lyžovačku či skialp, ale aj neuveriteľné možnosti na celoročnú turistiku. Napriek tomu, že my sme sa tam rozhodli ísť v nie práve ideálnom počasí, cestou späť v aute sme to zhodnotili ako výborne strávený čas v prírode a príjemný oddych.

Poznámka autora: Ak by ste sa náhodou pokúšali zopakovať tento bláznivý okruh, určite si ho stiahnite do hodiniek či mobilu, pretože podľa značenia to nedáte.

Zhrnutie

  • Názov: Stuhleck
  • Lokalita: Semmering, Rakúsko
  • Značenie: menej prehľadné (červená, zelená)
  • Obmedzenia: celoročne dostupná turistika
  • Obtiažnosť: 3/5
  • Trvanie: 8 hodín
  • Parametre: 34 km/1400 výškových metrov
  • Typ: okruh
  • Možnosť parkovania: Steinhaus am Semmering (Schmelzriegel)
  • Mapka/GPX
report_problem Našiel si v texte chybu?
mjartan.michal 
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Castor a Pollux - zdolám dve štvortisícovky v jeden deň?

Castor a Pollux - zdolám dve štvortisícovky v jeden deň?

Aké je pohybovať sa v nadmorskej výške 4 000 m n. m. po ľade, snehu a skalách?
Ľadovec ako ementál

Ľadovec ako ementál

Rakúsky Wildspitze ponúka krásne výhľady na Ötztalské Alpy. Výstup na vrchol nie je zložitý. No ak sa rozhodnete pre okruh Rofenkar ľadovcom, môžete zažiť krušné chvíle.
Jedna z najkrajších skialpových trás vo Vysokých Tatrách – Volí chrbát

Jedna z najkrajších skialpových trás vo Vysokých Tatrách – Volí chrbát

Patrí skialpová trasa na Volí chrbát k tým najkrajším v Tatrách? Poď to zistiť.
keyboard_arrow_up