Test: Všestranné oblečenie do hôr od Vikingu

Ako si poradili nohavice a bunda od Vikingu s rôznorodými vysokohorskými podmienkami? Dolomity boli skvelým „ihriskom“ na otestovanie ich vlastností.

Ferraty, vysokohorská turistika, drsné skaly, priame slnko, vietor, chlad aj vlhkosť. Takýmto podmienkam som vystavila moje nové prírastky od značky Viking, a to nohavice Viking Sequoia a bundu Viking Creek. Ako to dopadlo? Pre koho sú vhodné tieto kúsky oblečenia? Čo sa mi na nich páči a čo naopak nie? V tomto teste si to zhrnieme.

Prečo práve Viking?

So značkou Viking mám už nejaké skúsenosti a pár kúskov sa stalo základom môjho outdoor šatníka. Na letnú turistiku chodím takmer vždy v kraťasoch od Vikingu. Mojou obľúbenou bundičkou do chladnejších dní sa stal model BECKY PRO, ktorú nosievam nielen na turistiku, ale aj na bežné dni do mesta či jednoduchú prechádzku. Spomeniem ešte mikinu Viking Admond, ktorú takisto nosievam veľmi často.

Oblečenie Viking na turistike v Dolomitoch
Vôbec som v nich necítila nárazový vietor na vrchole.
Nohaviciam Seqoia som sa veľmi potešila, hneď ako som ich videla na MTHIKER shope. Nie že by boli nejak super výnimočné a špeciálne. To nie. No viaceré vlastnosti ma presvedčili, že by mohli byť celkom fájn. Pôsobili na mňa ako všestranné nohavice vhodné aj do ťažších podmienok.

Na prvý pohľad mali všetko to, čo turistické nohavice majú mať (opasok, vrecká… ale o tom potom). Vnútro nohavíc je z bambusovej tkaniny, ktorá má viaceré benefity. Nohavice skvele dopĺňajú práve modely bundy Creek. Zaujalo ma najmä to, že bundička je z ich bambusovej kolekcie, čo ma potešilo a tak prišiel na rad výber farby a veľkosti.

Nohavice Viking Sequoia a bunda Viking Creek Lady

Zaujímavé farbičky na výber

Pri nohaviciach som mala na výber z dvoch farieb – oranžová a tyrkysová. To ma trochu odradilo, čakala som, že tam bude aj čierna. Čo sa týka výberu farby nohavíc, tak v 99 % prípadov volím bez váhania čiernu, resp. čo najtmavšiu farbu. K čiernej viem predsa všetko nakombinovať, čierne nohavice tak rýchlo nezašpiním, čiernou nič nepokazím... Niežeby som nemala rada iné farby, proste som tak zvyknutá a farebnú vždy zvolim radšej vrchnú časť oblečenia.

Takže nastala dilema. Chcem vôbec farebné nohavice? Nebudem sa v nich cítiť divne? No keďže perfektne ladili aj práve s bundami Creek povedala som si, prečo nie. Voľba farby bola u mňa jednoznačná - zelená. Všetky odtiene zelenej obľubujem.


Na nohaviciach sú 2 odtiene zelenej. Tmavšia časť je od kolien nižšie a na zadku. Tú by som prirovnala k lesníckej zelenej. Vo vrchnej časti nohavíc je svetlejší odtieň, ktorý je ťažko opísať konkrétnou farbou. Žeby mätová? Fotky povedia viac. Priznám sa, že pri prvom oblečení boli pre mňa farebné nohavice taký nezvyk. No v kombinácií s bundou sa mi to celkom zapáčilo a stačilo pár túr a zvykla som si úplne. Myslím, že teraz už aj do budúcna uprednostním niečo farebné pred klasickou čiernou.

Bunda Viking Creek Lady
Farbu bundy som zvolila tiež v týchto farbičkách. Kombinuje v sebe čiernu farbu a odtiene tyrkysovo-mätovo-sivej farby, ťažko túto farbu presne opísať, no každopádne, k nohaviciam perfektne ladí. K oranžovým nohaviciam by sa zas pekne hodila ružovo/sivá kombinácia bundičky.

Skúška doma

Nasledovalo skúšanie doma. Veľkosť S mi sadla ako uliata a hlavne bol ten materiál hneď pri prvom oblečení veľmi príjemný na telo. Hoci nohavice nie sú najtenšie (ani najhrubšie), keď ich mám na sebe oblečené, cítim sa v nich tak ľahko, voľne. Čo sa hrúbky týka, tak je to taký stred. Na prvý dojem pre mňa ideálne najmä na jesennú a jarnú turistiku alebo aj na vysokohorské túry v lete.

Bunda je zateplená a na prvý dojem pomerne teplá. Myslím, že tá ma zahreje aj v chladných podmienkach. Parádne mi to zapasovalo práve na turistiku v Dolomitoch, kde bolo koncom leta slnečno, ale vo výškach vcelku chladno. Ešte pár drepov, výskokov, výpadov… Nohavice ma prekvapili obrovskou elasticitou. V popise je uvedené, že sú to ideálne nohavice aj na horolezectvo. Ja sa teším, ako im dám zabrať na ferratách.


Skúška v teréne

Z vonkajšej strany nohavíc je materiál do veľkej miery odolný voči vonkajším vplyvom a na povrchu má látka aj vodoodolný povlak DWR BIONIC finish ECO. Pri prechode ferratami v Taliansku bez problémov odolali kvapôčkam vody a obtretiam o vlhké skaly. Zároveň na vrcholoch trojtisícoviek, kde pocitová teplota už klesala pomerne nízko, ma nohavice pekne zahriali. Vôbec som v nich necítila nárazový vietor na vrchole. Odolnosť voči vonkajším vplyvom hodnotím super, hoci samozrejme, všetko má svoje medze. Dažďu materiál už neodolá, no s vlhkosťou prostredia či jemnou prehánkou si zvládnu poradiť.

Dôležité je najmä to, že tieto kúsky sú funkčné nielen z hľadiska materiálu...
Prechod ferratami a mnohými krkolomnejšími úsekmi bol úplne bezproblémový. Vôbec som nemala pocit, že látku nohavíc neprimerane napínam a nemala som obavy, že sa mi nohavice roztrhnú. Materiál nohavíc je mimoriadne pružný a neobmedzujú ma pri akomkoľvek pohybe.


Bunda, ako som predpokladala, hriala naozaj dostatočne. Je tvorená dvoma rôznymi materiálmi. V oblasti hrudníka ide o materiál podobný Primaloftu. Kapucňa, rukávy a spodná časť je zas zo zmesi bambusu a bavlny. Tá príjemne hreje, ale zároveň som aj pri intenzívnejšom pohybe mala pocit, že celkom dobre odvetráva.

Pri výstupe ferratou som si ju za slnečného počasia napoludnie musela dať dole, lebo mi bolo horúco. Jej čas prišiel väčšinou na vrchole hôr, kde ma pekne zahriala aj ochránila pred vetrom. Tu perfektne poslúžila aj kapucňa. Využila som ju nielen na turistiku, ale vo veľkej miere pri každodenných aktivitách vonku v Dolomitoch, súvisiacich so životom v aute. Rána a večery tu boli dosť chladné a vtedy som ocenila túto príjemnú hrejivú bundu.


Bundička ma skvele zahriala aj na túrach a vychádzkach na Slovensku. No keďže september u nás máme zatiaľ celkom teplý, musím si počkať ešte na chladnejšie podmienky, kedy si nájde väčšie uplatnenie. Určite je vhodná aj do mrazivejších podmienok a myslím, že ju využijem aj v zime, či už na zimnú turistiku alebo napr. aj na bežkovanie.

Oblečenie z bambusu?

Viking má celý rad oblečenia pod štítkom Bamboo line, ktorý má okrem jemnosti mnoho ďalších výhod. Bambusové vlákna sú mäkšie ako bavlna, čo zaručuje spomínaný príjemný pocit na pokožku. Štruktúra tkaniny je tvorená mikrootvormi, ktoré zabezpečujú výbornú ventiláciu a absorbciu vlhkosti. Bambusová priadza si dlhodobo zachováva elasticitu a funkčnosť. Ďalej má aj antibakteriálne vlastnosti a takisto prirodzene zabezpečuje ochranu pred UV žiarením. Veľkým plusom je aj šetrnosť k životnému prostrediu, keďže tieto produkty sú biologicky aj ekologicky odbúrateľné.


Všetky spomenuté vlastnosti posúdiť neviem, no čo najvýraznejšie vnímam, je práve spomínaná jemnosť tkaniny a takisto pružnosť (pri nohaviciach). Najmä pocit príjemnosti na telo je tu ako u bundy tak aj u nohavíc badateľný.

Čo sa týka nohavíc, tak tu je ich vnútorná strana vyrobená zo 100 % bambusu. Pri bunde ide o celý materiál, ktorý v sebe kombinuje 50 % bambusových vlákien a 50 % bavlny.

Funkčnosť nielen materiálu

Pozrime sa teraz na vrecká, pútka a zipsy nohavíc. Tu je to taká klasika. 2 vrecká na bokoch, jedno na pravom stehne a jedno vrecko vzadu. Nevadilo by mi, keby mali len 2 klasické bočné vrecká, keďže viac vreciek na nohaviciach nie som zvyknutá využívať. Oceňujem hlavne to, že všetky vrecká sú na zips.

Príjemnosť materiálu, elasticita a odolnosť tkaniny je kombinácia vlastností, ktoré všestranné turistické nohavice majú mať.
Zipsovací je aj spodný okraj nohavíc, ktorý som zatiaľ mala stále zazipsovaný. Môže to však pekne poslúžiť napr. na vyššiu turistickú obuv. Klasický zips sa nachádza aj na rázporku, no tu to je ešte poistené háčikom, zacvakávacím gombíkom a suchým zipsom. Takýto na 3x poistný systém je aj na iných modeloch nohavíc od značky Viking a vôbec to nie je na škodu. Zapínanie je stále veľmi rýchle a jednoduché a nehrozí, že sa niečo odopne alebo povolí.


Na vrchnom obvode nohavíc je zadná časť tvorená pružnou gumou, čiže nohavice držia aj bez opaska. Súčasťou je však aj opasok, ktorý opäť len poistí to, aby nohavice nepadali. Pútka na opasok sú dostatočne priestranné a opasok tam nie je problém rýchlo navliecť. S tým mám trošku problém pri kraťasoch EXPANDER, kde sú pútka o niečo užšie a pri navliekaní/vyvliekaní opaska v lete (kedy som ich nosila a prala veľmi často) mi to už šlo na nervy. Tu je tento proces našťastie veľmi rýchly.


Bunda má jednoduché ale praktické vyhotovenie. 2 klasické vrecká na zips – to je presne to, čo na bunde vyžadujem. Nič viac, nič menej. V lemoch kapucne, rukávov a v spodnom okraji bundy sú integrované gumičky. Centrálny zips je podšitý.


Ako nohavice, tak aj bunda sú vyhotovením taká klasika. Dôležité je najmä to, že tieto kúsky sú funkčné nielen z hľadiska materiálu, ale funkčné a praktické sú aj vrecká, zipsy, kapucňa a všetko spĺňa tú funkciu, ktorú spĺňať má.


Plusy nohavíc

  • Príjemný pocit na telo
  • Mimoriadna elasticita materiálu
  • Odolnosť tkaniny
  • Vnútro nohavíc z bambusovej tkaniny

Mínusy nohavíc

  • Zatiaľ som žiadne nenašla

Plusy bundy

  • Príjemný hrejivý materiál
  • Materiál z bambusových vlákien

Mínusy bundy

  • Nie je vodoodolná

Zhrnutie

Napriek prvotným menším obavám z farby som bola veľmi príjemne prekvapená najmä nohavicami. Príjemnosť materiálu, elasticita a odolnosť tkaniny je kombinácia vlastností, ktoré všestranné turistické nohavice majú mať. Myslím, že ich využijem veľkú časť roka, najviac azda na jesennú a jarnú turistiku. Nájdeš ich na MTHIKER shope v rôznych farbách v pánskom aj dámskom dizajne, navyše aktuálne v zľavnenej cene na úrovni 76 €. Bunda Viking Creek sa predáva v cene okolo 116 €, takisto v dámskej aj pánskej verii. Tieto kúsky oblečenia od Vikingu sú využiteľné na širokú škálu aktivít – či už ide o turistiku, ferraty, lezenie alebo len obyčajné prechádzky vonku.
Zdroj fotografií: redakcia MTHIKER
info
Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.
report_problem Našiel si v texte chybu?
VeronikaJanosova 
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Test: Outdoor legíny, ktoré sa stanú tvojou druhou kožou - Fjällräven Abisko Varm Trekking

Test: Outdoor legíny, ktoré sa stanú tvojou druhou kožou - Fjällräven Abisko Varm Trekking

Obliecť si na seba nohavice, o ktorých nevieš, že ich máš na sebe a pritom ešte príjemne hrejú? Je to vôbec možné?
Test: Devold Duo Active - univerzálne termo do zimných podmienok

Test: Devold Duo Active - univerzálne termo do zimných podmienok

Aké termo zvoliť? Merino alebo syntetiku? Čo tak oboje v jednom kúsku?
Test: Nepremokavá elegancia bez kompromisov od Black Diamond

Test: Nepremokavá elegancia bez kompromisov od Black Diamond

Čo je tvojou povinnou výbavou na hory v rámci oblečenia? Pre mňa je to jednoznačne aj nepremokavá bunda.
keyboard_arrow_up