
Jaskyňa Zlá diera a Lačnovský kaňon - veľké dobrodružstvá pre malých objaviteľov
Chcete zažiť tajomnú prehliadku podzemia, navštíviť tiesňavu a rázovitú slovenskú obec aj s menšími ratolesťami?
Kde bolo, tam bolo…
Jaskyňa „Zlá Džura“, ako ju prezývajú domáci v šarišskom nárečí, sa nachádza v malebnom pohorí Bachureň pri obci Lipovce v okrese Prešov a je jedinou známou a sprístupnenou jaskyňou v tomto okrese....suverénne vyhráva v súťaži o najpriateľskejší rodinný prístup k návštevníkom a najkrajšie prostredie.Bol krásny letný deň a my sme sa vybrali objavovať. Začíname jaskyňou, kde sme sa predom telefonicky informovali, kedy môžeme prísť. V zložení dve mamy, dvaja školáci, jedna škôlkarka a bábätko sme zaparkovali na maličkom parkovisku pri drevenej bráne s označením jaskyne a k samotnému vstupu dovnútra nás viedol nádherný lesný chodník lemovaný ihličnatými stromami. Decká mali pocit, že sú v rozprávkovom lese a kdesi je určite ukrytá chalúpka na stračej nôžke, v ktorej prebýva miestna ježibaba.
Približne v polovičke cesty, priamo z chodníka, je odbočka k novej vyhliadke Srdiečko, ktorá ponúka nádherný výhľad na celé okolie. Úvodnú, cca 1 km dlhú prechádzku sme zvládli aj s terénnym kočíkom do 15 minút.
Prilba, karbidka a skvelá sprievodkyňa
Okolie jaskyne je upravené, vykosené, nachádza sa tu okrem administratívnej chatky aj oddychová zóna s lavičkami a detské ihrisko, čo určite ocení každý návštevník. Tento bonus potešil aj všetky naše decká.Pred vstupom do jaskyne nás žoviálne privítal jej prevádzkovateľ Rudolf Kočš, ktorý nás hneď v úvode pobavil humornými príhodami a podal nám úvodné informácie o tom, ako bude prehliadka prebiehať, kto bude súčasťou skupiny, ukázal nám netopiera v malom vestibule, decká poslal vycikať a následne rozdal vybavenie.
Keďže jaskyňa nie je osvetlená, pred prehliadkou dostáva každý návštevník potrebné vybavenie -helmu a karbidovú lampu. Prehliadka trvá cca 50 minút a prevedú vás skúsení, ústretoví a priateľskí sprievodcovia.
V podzemí na vás čaká Katarínska hala s priemerom 30 m, Jazierko šťastia, historické artefakty, ako napríklad nožík z 15.-16. storočia, či pozostatky oviec, jeleňa, jazveca a medveďa. Netopiere sú stabilnou skupinou obyvateľov jaskyne, domov tu našlo 12 rôznych druhov.
Po skončení prehliadky nás opäť privítal správca jaskyne, deťom pripravil krátky kvíz a všetkým ponúkol občerstvenie. Deti si vybrali magnetky a prezentačné materiály, rozlúčili sme sa so slovami, že čoskoro sa opäť vrátime a pokračovali sme ďalej.
Samotná jaskyňa nepatrí medzi tie najkrajšie, čo sa týka jaskynnej výzdoby, no suverénne vyhráva v súťaži o najpriateľskejší rodinný prístup k návštevníkom a najkrajšie prostredie.
Z jaskyne do Lačnovského kaňonu
Po návšteve jaskyne sme si cestou domov spravili krátku zastávku v Lačnovskom kaňone. Tiesňavu medzi obcami Lipovce a Lačnov, ktorú vyhĺbil Lačnovský potok, mnohí nazývajú aj „malým Slovenským rajom“.Nám sa podarilo navštíviť všetky tri miesta počas jedného dňa...Dĺžka tiesňavy je cca 2 km, do kaňonu sa vstupuje cez drevenú bránu s vyrezaným názvom a celá trasa až k tiesňave je pohodová prechádzka bez značného prevýšenia. Cestu lemuje potok s množstvom drevených mostíkov, čo bolo najväčšou atrakciou tejto zastávky. Približne po pol hodine pohodového kráčania aj s vozíkom a bábätkom sme sa dostali k vodopádu a kovovým schodom, ktoré nás previedli cez tiesňavu.
Kaňon lemujú veľmi strmé svahy a vysoké steny, v ktorých je vidieť rôzne útvary - medzi najznámejší patrí Kamenná baba, tvarom pripomína ženu s dieťaťom v náručí, či Mojžišov stĺp vysoký 60 m a skalné okno Vrátnica.
Na konci kaňona je križovatka turistických ciest a turistickou trasou môžete pokračovať až do rázovitej obce Lačnov, ktorá sa ako jedna z mála obcí na Slovensku zachovala a v roku 1995 bola vyhlásená za pamiatkovú zónu.
Počas krátkej prechádzky sme mali možnosť vidieť mnoho pamiatok ľudovej architektúry, tradičné drevenice a nevšedný obraz slovenského dedinského horského života.
Nám sa podarilo navštíviť všetky tri miesta počas jedného dňa, a nadšené boli predovšetkým deti, ktoré preferujú rôznorodosť zážitkov a atrakcií. Ak sa do Lipoviec vyberiete, určite navštívte jaskyňu, kaňon a Lačnov.
Zhrnutie
- Názov: Jaskyňa Zlá diera, Lačnovský kaňon, Lačnov
- Lokalita: Lipovce, Prešovský kraj, pohorie Bachureň
- Značenie: výborné
- Obtiažnosť: nenáročné, vhodné pre deti a športové kočíky
- Trvanie: celodenný výlet, cca 6 hod.
- Dĺžka/prevýšenie: Lačnovský kaňon 2,3 km/220 m
- Možnosť parkovania/spoje: bezplatné parkovisko pri jaskyni, pred kaňonom a v Lačnove