Test: Karpos Lede Convertible - 2v1 bunda a vesta do rôznych podmienok

Chvíľu teplo, chvíľu zima, v podhorí bezvetrie, v horách vietor. Jesenné podmienky dokážu turistu v oblečení pekne preveriť. Ako si s takýmito podmienkami poradila bunda s odopínateľnými rukávmi od Karposu?

V mojom šatníku už zopár kúskov najmä bežeckého oblečenia od Karposu mám. Veľmi dobrú skúsenosť na vysoko aeróbne aktivity v letnom, jesennom a sčasti aj zimnom počasí mám s bundou Karpos Lavaredo, ktorá počas mojich bežeckých potuliek v horách nikdy v batohu nechýba. Nebudem skrývať nadšenie z dizajnu, ale najmä kvality materiálov, funkčnosti a pohodlnosti pri nosení. Ak mi sadne veľkosť, vždy mi robí radosť dať na seba takýto podarený kúsok a užívať si slobodu pohybu v horách.

Karpos Lede ConvertibleKarpos Lede Convertible review

Po dobrej skúsenosti so spomenutou bundou, ktorá je však strihovo viac prispôsobená pre bežcov, mi v mojej výbave chýbala bunda s voľnejším strihom, vhodná najmä na turistiku a myslím, že sa mi podarilo nájsť zaujímavý kúsok, ktorý je kombináciou bundy a zároveň vesty, určený do väčšiny podmienok okrem tuhej zimy. Poďme si postupne rozobrať moje skúsenosti s „bundo-vestou” Karpos LEDE CONVERTIBLE.

recenzia Karpos Lede ConvertibleKarpos Lede Convertible recenzia

Materiál = základ, na ktorom možno stavať

Bunda je vyrobená z K-Shell materiálu, ktorý je odolný, pružný a zároveň poskytuje ochranu voči vetru a tiež má aj tepelnú izoláciu. Vďaka takýmto vlastnostiam je bunda celkovo na dotyk pevná, ale zároveň cítiť, že je pružná a dokáže zabezpečiť voľnosť pohybu.

Karpos Lede Convertible skúsenostiKarpos Lede Convertible na turistiku

... vyzliekanie rukávov počas aktivity ide rýchlo aj bez toho, aby bolo bundu treba dať z tela dole.
Samozrejme, nie je to iba jeden materiál, z ktorého je bunda ušitá. Pri kvalitných kúskoch to je kombinácia materiálov umiestnených v častiach tela tak, aby zabezpečili komfort a zároveň funkčnosť pri pohybe. Konkrétne v oblasti krku, hrudníka a chrbta má bunda jemné zateplenie, veľmi príjemné aj na holú pokožku. V častiach ako podpazušie, kríže, boky, kapucňa, zápästia je zase iba materiál bez zateplenia, vďaka čomu to krásne vetrá a zároveň je pružný a prispôsobiteľný na postavu.

Univerzálna bunda, Karpos Lede Convertible

Odnímateľné rukávy som si zamiloval

Nikdy v živote som vesty na turistiku nenosil, maximálne tak na bicykel. Úplnou neznámou bola pre mňa bunda s odnímateľnými rukávmi, ale po nadobudnutej skúsenosti musím povedať, že je to extra pridaná hodnota, ktorá z toho kúsku robí plnohodnotné „dva v jednom“.

Bunda na turistiku, vesta na turistiku
Bundu som nosil počas celej jesene, ktorá je na podmienky náročná. Ráno je zima, potom svieti slnko alebo fúka, ku večeru je už chladno a takto sa to stále kombinuje. Počas týchto prechodných podmienok pri šliapaní do kopca, kedy svietilo slnko, ale fúkalo, som možnosť urobiť z bundy vestu mimoriadne ocenil. Jednoducho povedané, pri šliapaní som mal hrudník a chrbát krásne chránený pred vetrom, ale tým, že som nemal rukávy, to plnohodnotne vetralo. Hore už bolo chladnejšie, tak som zase nasadil rukávy.

Karpos Lede Convertible
Poskytla mi veľmi dobré pohodlie, funkčnosť, ale hlavne variabilitu na rôzne podmienky.
Čo sa týka funkčnosti a praktickosti odnímania a nasadzovania rukávov, všetko je veľmi kvalitne vyhotovené a ide to ľahko. Samozrejme, treba si v tom vybudovať cvik a prísť na to, ako to urobiť čo najrýchlejšie. Mobilita a flexibilita na ramenách je extra výhodou, avšak faktom je, že vyzliekanie rukávov počas aktivity ide rýchlo aj bez toho, aby bolo bundu treba dať z tela dole. Pri nasadzovaní rukávov už je potrebné dať vestu z tela dole. Dá sa aj nechať, len treba pomoc parťáka. Všetko to však ide veľmi rýchlo a pri troche cviku to je nasadené do pár sekúnd. Zips na rukávoch je z vrchnej aj spodnej strany medzi materiálom, teda na prvý pohľad ani nevidno, že ide o hybrid vesty a bundy.

Karpos Lede Convertible bunda na prechodné obdobieKarpos Lede Convertible recenzia

Radosť z pohybu

V horách som často a osobne som ten typ, čo detailne hľadá a skúma, či sa daná vec nosí naozaj pohodlne. Výsledok? Nič nepohodlné som na tejto bunde nenašiel. Pri pohybe bunda krásne dýcha, nie je príliš hrubá ani tenká. Vďaka voľnejšiemu strihu sa pod ňu dokážem veľmi dobre navrstviť a stále sa necítim ako snehuliak. Je vhodná najmä na letné, jarné a jesenné obdobie.

A dovolím si tvrdiť, že aj na chladnejšie podmienky, najmä pri intenzívnej aktivite, kedy človek potrebuje mať ochranu voči vetru. Odnímateľné rukávy sú extra pridanou hodnou, čo z tejto bundy robí veľmi dobrý univerzál. Upozorňujem, že je vhodná do väčšiny podmienok, ale nie všetkých. Keďže ide o materiál K-Shell, bunda nie je vhodná do dažďa alebo na tuhú zimu, či sneženie.

Karpos Lede Convertible skúsenosti

Detaily, na ktorých si potrpím

Kto chodí do hôr často, sám dobre vie, že funkčnosť a praktickosť dotvára celkový obraz. Okrem spomenutých vecí oceňujem, že na rukávoch je elastická gumička, vďaka ktorej bunda pekne sadne na zápästie a nič netreba nastavovať. Sťahovateľné gumičky sa nachádzajú aj na bokoch, čím sa dá bunda dobre prispôsobiť. Ďalej sú na bunde kvalitné YKK zipsy v hlavnej časti aj na vreckách.

Čo sa týka vreciek, tie sú umiestnené na bokoch a dve sa nachádzajú aj na vnútornej strane bundy. Samozrejmosťou je nastaviteľná kapucňa a v jej prednej časti a na bokoch sa zvnútra nachádza elastický lem, vďaka ktorému kapucňa krásne sadne na hlavu. Dosť priestoru tam je aj na prilbu.

Karpos Lede ConvertibleKarpos Lede Convertible univerzálna budna

Plusy

  • bunda a vesta zároveň
  • kvalitné a detailné prepracovanie bundy
  • vhodná do väčšiny podmienok

Mínusy

  • nahmatanie úchytu zipsu pri rukávoch by mohlo byť lepšie


Záver

Jeseň som si s bundou Karpos LEDE CONVERTIBLE užil na parádu. Poskytla mi veľmi dobré pohodlie, funkčnosť, ale hlavne variabilitu na rôzne podmienky. Ide o zaujímavý kúsok, ktorý spája dva v jednom, čo z neho robí skvelého spoločníka pre rôznorodé podmienky. Bundu Karpos LEDE CONVERTIBLE nájdeš na MTHIKER shope v rôznych veľkostiach a dvoch farebných vyhotoveniach. Ja meriam 178 cm a vážim 75 kg a veľkosť S mi sadla ako uliata. Strihovo je to veľmi pohodlný model, pod ktorý sa dá krásne navrstviť.

Zaujímavé je, že pri bežeckej bunde Karpos Lavaredo mi sadla veľkosť M, ale pri tejto bunde S, preto je vždy potrebné dôkladne pozerať veľkostnú tabuľku, pretože rovnaká veľkosť nemusí sadnúť vždy. Ja som toho živým príkladom. Suma za bundu je 235 €, čo rozhodne nie je malá investícia, avšak tí, ktorí to s pohybom v horách myslia vážne, takýto kvalitný a variabilný kúsok pri svojich potulkách prírodou rozhodne ocenia.
Zdroj fotografií: redakcia MTHIKER
info
Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.
report_problem Našiel si v texte chybu?
viktorvinciktoma 
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Test: Skialpové nohavice a bunda od VAUDE - dobrý základ na zjazdovku aj do terénu

Test: Skialpové nohavice a bunda od VAUDE - dobrý základ na zjazdovku aj do terénu

Po batohu si predstavíme softshell nohavice Larice Light III a „primaloftku“ Sesvenna IV. Ako obstáli v rôznom počasí?
Test: SILVINI Polara - moja prvá skialpová vesta

Test: SILVINI Polara - moja prvá skialpová vesta

Je vesta pre mňa využiteľný kúsok oblečenia? Túto otázku som si kládla dosť dlho.
Test: Patagonia Torrentshell - jediná bunda, ktorú potrebujem

Test: Patagonia Torrentshell - jediná bunda, ktorú potrebujem

Treba bundu na každý šport, na každé ročné obdobie a do každého počasia? Alebo sa dá nájsť jedna, ktorá splní všetko?
keyboard_arrow_up