Test: Spodná vrstva a doplnky od VAUDE - od ponožiek až po čiapku

Spodná vrstva zohráva asi najdôležitejšiu rolu na poli termoregulácie. Ako sa darilo kúskom od VAUDE?

Od nohavíc a bundy sa presúvame k úplnému základu, čo sa vrstvenia týka. Jedna vec je odolná bunda, ktorá chráni pred vetrom, či snehom. Druhá vec zas termoprádlo, vďaka ktorému sa človek neuvarí vo vlastnej šťave. S kúskami od VAUDE skialpujem už pár týždňov a v tomto článku zhrniem skúsenosti ako so spodnou vrstvou, tak s doplnkami.

VAUDE Monviso

Tradícia v podaní Monviso Merino a Monviso Wool 3/4

Vo VAUDE zatiaľ neexperimentujú s rôznymi rebrovanými panelmi, vesmírnymi materiálmi, ani štruktúrovanou tkaninou. Základ trička Monviso aj spodiek Monviso 3/4 tvorí rokmi overená Merino vlna, pre VAUDE navyše získaná ekologickým spôsobom. Oba kúsky majú obsah vlny 77 % a zvyšok je doplnený polyesterom pre lepšie udržanie tvaru. Toľko k skladbe, presuňme sa k veľkosti a funkčnosti.

VAUDE MonvisoVAUDE Monviso review

Ak som v predošlom článku spomínal, že pri VAUDE treba poriadne skúšať, pri spodnej vrstve to platí ešte dvojnásobne. Teda, ak má priliehať na telo, a tak správne plniť svoju funkciu. Aj napriek mojej výške 188 cm mi najlepšie sadlo S-ko (48) – ako pri tričku, tak aj pri spodkách (mimochodom, stále sú mi trochu voľné okolo pása, avšak nie je to nič svetoborné).

Pri spodkách som mal spočiatku mierne obavy. Predsa len, sú trojštvrťové a niet nad to, keď sa vyhrnú z ponožiek… no nakoľko používam dlhé ponožky od VAUDE, ktoré siahajú zhruba do polovice lýtka, obavy boli zbytočné. Skôr naopak – konečne som nepociťoval v lyžiarkach diskomfort, ktorý mi predtým spôsobovalo prekrytie dlhšieho termoprádla a ponožky.

VAUDE Monviso recenzia
Keď už sme pri ponožkách, spravím rýchlu a krátku odbočku. Taktiež spadajú do rodiny z Merino vlny a keď sa povie, že hrejú, tak naozaj hrejú. Častokrát som ich nosil aj na bicykel, keď ešte neboli teploty na zimné tretry, prípadne som chcel medzi sviatkami prevetrať cesťák. Odskúšal som už množstvo ponožiek, no v týchto ako prvých mi nebola zima (resp. nie až toľko, veď zimné tretry máločo nahradí…). Na druhej strane, ak pôjdete lyžovať/skialpovať počas teplejších dní, treba s týmto „vyhrievaním“ počítať a zvážiť, či to bude to pravé „orechové“. Ja osobne som neskôr ponožky striedal s iným, tenším párom. Späť k termu.

VAUDE MonvisoVAUDE Monviso skúsenosti

Áno, dizajn pekný, farba slušná, nápis cool. No pre mňa je vždy najdôležitejšia funkčnosť. Merino je známe tým, že odoláva zápachu. Potvrdzujem. Na rozdiel od mikiny (ktorej sa povenujeme onedlho), spodná vrstva nezapáchala ani po niekoľkonásobnom použití. A to párkrát dostala „na frak“, čo do intenzity výšľapu. Čo sa týka termoregulácie, funkciu plnila spoľahlivo. Jedine spodky sa párkrát dostali „do úzkych“, a tak nastupovali na scénu vetracie otvory v nohaviciach. Koniec koncov, presne na to slúžia.

VAUDE Monviso
Okrem toho, nikdy som výraznejšie nezachytil, že by bolo tričko nadmerne mokré, či nestíhalo odvádzať pot. Jednoducho, v tomto smere mám Merino už niekoľkokrát overené (aj u iných značiek) a funguje vždy dobre. Slabinou bolo jedine počasie, kde by človek ani psa nevyhnal. Inak povedané, klepal som sa zatiaľ len dvakrát – pri lyžovačke na Kubínskej, kedy bola absolútna hmla a fúkalo a pri lyžovaní z hrebeňa Malej Fatry do Vrátnej doliny pri západe slnka. Toto sú však momenty, kedy mi poriadne nestačilo ani päť oblečených vrstiev…

Monviso Fleece – najväčšie prekvapenie?

Mikina Monviso Fleece má papierovo slúžiť ako stredná vrstva, no u mňa sa v realite najčastejšie uplatnila ako vrchná. Dôvod prozaický – v drvivej väčšine mi aj v chladnejších, či veterných výšľapoch bohato stačila. Podobne ako pri spodnej vrstve, aj tu padla voľba na veľkosť S, teda 48. Drvivú väčšinu materiálu tvorí polyester a ostatok elastan. Na nejakú odolnosť voči zápachu tak môžete rovno zabudnúť a hoci je to až druhá vrstva, v práčke sa asi ocitne omnoho častejšie, než spodok.

VAUDE Monviso testVAUDE Monviso review

Bez okolkov priznám, že ma mikina spomedzi všetkých VAUDE kúskov najviac prekvapila a tentokrát bohužiaľ negatívne. Možno aj tým, že som ju najčastejšie nosil na vrchu, dostávala najviac „nažrať“ od batoha. Následok? Jemnučké žmolky v miestach, kde ju obopína bedrový pás a rovnako tak na chrbte. A to len po niekoľkých mesiacoch používania.

VAUDE Monviso recenzia
Na druhej strane, izolačné vlastnosti materiálu si zaslúžia pochvalu, najmä, čo sa výstupu týka. Z rubu má mikina „waflovú“ štruktúru, ktorá by mala vylepšovať termoreguláciu. jednak odvodom potu a jednak zadržiavaním vzduchu v medzerách. Nakoľko inovatívna táto štruktúra je, to zhodnotiť nedokážem, no stačí mi, že sa v mikine cítim príjemne.

VAUDE MonvisoVAUDE Monviso

Čo sa vreciek týka, je mikina takmer identickým dvojčaťom bundy Sesvenna IV – dve po bokoch a jedno na hrudi. Bočné vrecká sú úmyselne situované trochu vyššie, aby sa do nich skialpinista vedel dostať aj vtedy, keď má batoh, prípadne sedací úväz. Keďže však nosím veci takmer výlučne v batohu, vrecká sa málokedy prihlásili k slovu.

VAUDE MonvisoVAUDE Monviso recenzia

Rukávy mikiny sú zakončené otvormi na palce. To mi vždy padlo vhod… až do momentu, kým som začal nosiť hodinky Inak je to ale veľmi praktické pri nižších teplotách – zápästia sú pekne prekryté ako rukavicami, tak aj mikinou, dnu neprefukuje a v prípade pádu sem neprenikne sneh.

VAUDE Monviso

Poslednou na pretras bude kapucňa, ktorá mi ale poväčšine zavadzala To, že sa dá dať pod prilbu, ocenia asi skôr horolezci. Ja osobne som chladné zjazdy riešil úplne inak…

VAUDE MonvisoVAUDE Larice

Drobné, no nevyhnutné doplnky

…a síce čiapkou. Ny výber bol model Elope a Larice, oboje v univerzálnej veľkosti. Na vyskúšanie mi lepšie sadla Larice. Predovšetkým vďaka tomu, že pekne obopla hlavu, zatiaľ čo Elope mi mierne odstávala a po nasadení prilby by to mohol byť problém. Zvnútra je česaný fleece a nech spomínam ako spomínam, zima mi nebola ani pri lyžovačke vo víchrici a zhruba -15 °C.

VAUDE Larice reviewVAUDE Larice test

Čiapku vo výšľape pravidelne supluje čelenka Cassons Merino a trojicu dopĺňa buffka Multitube. Oboje multifunkčné kúsky, ktoré častokrát využívam aj pri turistike, či cyklistike.

VAUDE MultitubeVAUDE Cassons Merino

Záverečná reč bude patriť rukaviciam Lagalp Softshell. Patria medzi prstové rukavice a hoci mám pomerne veľkú ruku, vzal som veľkosť 8, ktorá mi presne sedí. Áno, dalo by sa kalkulovať s o číslo väčším modelom, aby som pod ne mohol prihodiť ešte tenšie rukavice, ak by bolo treba. Avšak platí to isté, čo pri čiapke – ani pri krutých mrazoch mi nezachádzalo za prsty. Po chvíľke od nasadenia sa rukavice krásne zohriali a teplotu držali po celý čas. Podobne ako buffka a čiapka mi slúžia univerzálne, čiže aj na zimné výjazdy na biku.

VAUDE Lagalp Softshell
Ako už názov napovedá, základ rukavíc tvorí vetru odolný softshell. Na dlani je doplnený certifikovanou kozou kožou. Vystužený je aj priestor medzi palcom a ukazovákom – tým pádom rukavice poskytujú stabilný úchop palíc a nič sa nešmýka.

VAUDE Lagalp Softshell reviewVAUDE Lagalp Softshell recenzia

Na záver si pekne zhrnieme cenovky:
Zdroj fotografií: Viktor Tóma
info
Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.
report_problem Našiel si v texte chybu?
LukasHarant 
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

Komentáre

Momentálne sa tu nenachádzajú žiadne komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Test: 4-ročná skúsenosť s nohavicami Silvini Soracte

Test: 4-ročná skúsenosť s nohavicami Silvini Soracte

V tomto teste sa podelím o moju skúsenosť so skialpovými nohavicami, ktoré ma sprevádzajú už štvrtú sezónu.
Test: Skialpové nohavice a bunda od VAUDE - dobrý základ na zjazdovku aj do terénu

Test: Skialpové nohavice a bunda od VAUDE - dobrý základ na zjazdovku aj do terénu

Po batohu si predstavíme softshell nohavice Larice Light III a „primaloftku“ Sesvenna IV. Ako obstáli v rôznom počasí?
Prečo ma nadchol freeridový set Ortovox Ravine?

Prečo ma nadchol freeridový set Ortovox Ravine?

Novinka z dielne značky Ortovox označená ako Ravine ponúka zaujímavé vlastnosti a môže nadchnúť aj tých, ktorí sa doteraz nepovažovali za „čistokrvných“ freeriderov. A ja som vhodný príklad.
keyboard_arrow_up