Test: La Sportiva TX4 GTX - istota, odolnosť a pohodlie v horách

Čo všetko zvládli turistické topánky značky La Sportiva počas roka intenzívneho používania?

Miluješ pohyb v horách a obľubuješ turistiku na všetky možné spôsoby? Ak áno, určite dobre vieš, že nie je túra ako túra. Raz si vykračuješ mäkučkými lesnými chodníkmi, inokedy okúsiš tvrdú tatranskú žulu a sem-tam si možno dopraješ aj nejakú ferratu. Ak hľadáš topánky, ktoré zvládnu toto všetko, mám pre teba super tip.

S obuvou od značky La Sportiva mám už dlhoročnú skúsenosť a môj predošlý model Boulder (viac o ňom na konci článku) som minulý rok vymenila za topánky La Sportiva TX4 GTX. Po roku intenzívneho používania zvládli všetko vyššie spomínané a omnoho viac. V tomto článku si tieto moje „nové obľúbenkyne“ bližšie predstavíme. Poďme na to!

Turistická obuv La Sportiva TX4 GTX

Jedny topánky na všetko?

Keď som si vyberala novú obuv, hľadala som model, ktorý viem využiť naozaj multifunkčne. Topánky, ktoré ma podržia aj v exponovanom vysokohorskom teréne, v ktorých zvládnem aj technicky náročnejšie ferraty, ale zároveň topánky, ktoré si bez problémov vezmem aj na obyčajnú prechádzku po lese a takisto v nich v pohodlí zvládnem aj dlhé turistické prechody. Topánky, ktoré mi pokryjú komplet celú turistiku od jari do jesene.

La Sportiva TX4 GTXLa Sportiva TX4 GTX recenzia

Model TX4 GTX patrí do série topánok Traverse X, ktorá sa zameriava na spojenie viacerých kľúčových parametrov typických pre horský beh, horolezectvo a vysokohorskú turistiku. Čo teda očakávať? Vynikajúcu priľnavosť podrážky, odolnosť aj ochranu, ale aj tlmenie nárazov a pohodlie. To sú vlastnosti, ktoré boli pre mňa pri výbere rozhodujúce.

Potvrdili sa aj pri testovaní? V priebehu roka som v nich už pochodila kadečo - naše Tatry, Dolomity aj viaceré ferraty, takisto rokliny a jednoduchšie turistiky či prechádzky. Pozrime sa na výsledok.

La Sportiva TX4 GTX

Priľnavosť

Skúškou boli hlavne ferraty v talianskych Dolomitoch, kedy som aj v náročných úsekoch mala pocit istoty, že topánka drží, že sa nepohne a že to zvládnem. Nie je nič horšie, ako byť na strmej stene, mať strach z pošmyknutia a ísť „na verím v boha“. Našťastie, vďaka podrážke Vibram MegaGrip aj pri strmom skalnatom teréne viem, že sa na ne môžem spoľahnúť a na skale ma podržia.

La Sportiva TX4 GTX reviewLa Sportiva TX4 GTX

Veľkú rolu tu hrá aj inovatívny systém - Impact Brake System, ktorý je na podrážku aplikovaný. V jednoduchosti povedané, výstupky na podrážke sú umiestnené takým spôsobom, že sa výrazne zlepšuje priľnavosť podrážky a zároveň trakcia pri odraze. Funkciou systému je aj maximálna absorpcia nárazov pri dopade na zem. Okrem toho je v prednej časti podrážky tzv. „climbing zone“, teda „lezecká zóna“, ktorá prispôsobuje topánku vyslovene na lezecký a technicky náročný terén.

topánky La Sportiva TX4 GTX

Odolnosť

Veľkou skúškou odolnosti boli najmä Dolomity, kde si topánky museli poradiť s množstvom strmých suťovísk, ostrými vápencovými skalami či klzkými úsekmi a všetkým nástrahám doposiaľ odolali. Už len odolná podrážka s lezeckou zónou na špičke predurčuje, že topánky bez problémov zvládnu aj drsnejšie nárazy o skaly. Zosilnená gumová špička je samozrejmosťou a pri mojom nešetrnom používaní zvládla už mnoho zakopnutí a oškretí o skaly.

La Sportiva TX4 GTXLa Sportiva TX4 GTX

Zvršok je vyrobený zo semišovej kože, ktorá sa nachádza vo vrchnej časti topánky (farebná časť). Pod ňou je umiestnený ochranný materiál PU TechLite, ktorý zvyšuje odolnosť topánky, pričom zachováva jej ľahkosť. Keď sa na ne po roku pozriem a pekne si ich vyčistím, tak stále sú bez známok poškodenia. Myslím, že nie málo krásnych rôčkov mi ešte budú slúžiť.

La Sportiva TX4 GTX review
Ani po dlhých hodinách kráčania po hrebeňoch a po celodenných intenzívnych túrach som nikdy nepocítila nekomfort.
Už názov s označením GTX naznačuje, že v topánkach je použitá membrána Gore-tex. Niekedy som sa GTX membránam pri obuvi vyhýbala, obzvlášť pri topánkach na leto. Predsa len, nikto asi nechce dopotenú nohu, ktorá nedýcha. Dnes už však máme rôzne vylepšené membrány prispôsobené na konkrétne využitie. Tento model je vyrobený konkrétne z membrány Gore-tex Extended Comfort, ktorá sa vyznačuje tým, že okrem odolnosti voči vode zaručuje aj rýchly odvod tepla a priedušnosť, a to aj pri intenzívnych aktivitách.

La Sportiva TX4 GTX recenzia
Pocitovo, ak by som nevedela, že tam je membrána Gore-tex, asi to ani nezistím (v suchom prostredí). Čo sa odolnosti voči vode týka, tak bez problémov si poradia s prechodom cez vlhké lúky a mokré blato, takisto zvládnu čiastočné ponorenie do vody (napr. pri prechode roklinami) či jemný dážď. Samozrejme, všetko má svoje medze. Pri výdatnom daždi topánky začnú časom premokať.

La Sportiva TX4 GTX

Stabilita

Ďalším systémom je STB Control System™, ktorý by mal zabezpečiť dostatočnú stabilitu. Samozrejme, stále ide o nízku turistickú obuv, takže o stabilite ako pri vysokej turistickej obuvi sa tu baviť nemôžeme. Čo ale pociťujem je fakt, že napriek tomu, že sa v nich cítim pohodlne, nemám pocit prehnanej flexibility. Naopak, nohy sú v topánkach pomerne pevné a stabilné.

La Sportiva TX4 GTX

Pohodlie

Práve pohodlie je pri akejkoľvek obuvi pre mňa najdôležitejšie. Ani po dlhých hodinách kráčania po hrebeňoch a po celodenných intenzívnych túrach som nikdy nepocítila nekomfort, zatiaľ ma nikdy neotlačili a nikdy mi nespôsobili odreniny či mozole.

Komfortu určite prispieva aj medzipodrážka zo vstrekovanej EVA peny, ktorá zabezpečuje dostatočne dobré odpruženie. No dôležitejšiu rolu to hrá najmä výber správnej veľkosti, ja bežne nosievam veľkosť 39 a zvolila som o pol čísla väčšie, teda 39,5. V neposlednom rade, topánky ti musia vyhovovať strihovo. Mne jednoducho sadli perfektne a neviem si ich vynachváliť.

La Sportiva TX4 GTX recenzia

Skúsenosť

Ak ich porovnám s predchádzajúcim modelom Boulder, tak tieto topánky boli pre mňa tiež nesmierne pohodlné a veľmi, naozaj veľmi mäkučké, no zároveň boli celkovo o niečo hrubšie ako súčasný model.

Takisto bez problémov zvládli aj náročnejšie technické túry a ferraty. Slúžili mi 5 krásnych rokov, 5 turisticky veľmi intenzívnych rokov, počas ktorých som im dala poriadne zabrať. Odporučila som ich aj Viktorovi a mojej sestre, ktorí ich pohodlie potvrdili. Ak chceš aj ty veľmi mäkkú pohodlnú topánku, tento model môže byť správna voľba.

Po prechode na mňa model TX4 GTX pôsobil spočiatku trošku tvrdšie, prirodzene, keď 5 rokov človek turistikuje v extrémne mäkkých topánkach, tak ten rozdiel cíti. No sadli mi perfektne a už pri prvých túrach sa ukázalo, že mi vyhovujú ešte o niečo viac. Na ferraty a skaly sú obzvlášť prispôsobené, takže pokiaľ sa chceš veľa pohybovať aj v náročnom teréne, tento model je na to stvorený a môžeme ho zaradiť do kategórie prístupová/ferratová obuv, kde nájdeš aj ďalšie podobné modely na to určené.

La Sportiva TX4 GTX test
Ak by som to mala zhrnúť, tak La Sportiva TX4 GTX sú pre mňa topánky, ktoré si poradia aj s náročnejšími ferratami a vysokohorským terénom a aj pri strmom skalnatom teréne viem, že sa na ne môžem spoľahnúť a na skale ma podržia. Zároveň ich viem vziať na bežnú nenáročnú turistiku a predovšetkým sú to topánky, v ktorých môžem chodiť (sem-tam si v nich aj pobehnem) bez problémov niekoľko dní za sebou a moje nohy sú v pohodlí.

Intenzívne ich používam zatiaľ rok a verím, že aj z nich sa budem tešiť ešte pár krásnych rokov a ak sa chceš z nich tešiť aj ty, nájdeš ich na našom MTHIKER shope s MOC 200 € v rôznych farebných kombináciách pre turistky aj turistov.
Zdroj fotografií: archív redakcie
info
Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.
report_problem Našiel si v texte chybu?
vero-nika 
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Test: Topánky Scarpa Mescalito - univerzálnosť, pohodlie a istota

Test: Topánky Scarpa Mescalito - univerzálnosť, pohodlie a istota

Ako obstáli pri testovaní turistické topánky značky Scarpa? Sú vhodné na moje chodidlá a aktivity?
Test: VAUDE Lavik Eco STX - topánky na každý deň

Test: VAUDE Lavik Eco STX - topánky na každý deň

Dokážu topánky Lavik suplovať vysoké kožené aj ľahké nízke topánky? A najmä, zodpovedajú svojej cene? Zistíme v teste.
Test: HANNAH ARROW 40 - univerzálny spoločník do hôr

Test: HANNAH ARROW 40 - univerzálny spoločník do hôr

Kto rád na turistiky chodí, nech bez dobrého batoha do hory nechodí.
keyboard_arrow_up