Nenápadné vyhliadky v Poloninách - Gazdoráň a Kuršie
Krátka a nenáročná turistika (vhodná aj pre deti), kde sa ti za málo úsilia naskytnú nádherné neokukané výhľady na majestátne lesy Bukovských vrchov, Polonín a Vihorlatu.
Vrchol týčiaci sa nad hladinou
Gazdoráň je nízky lúčny vrchol nad vodárenskou nádržou Starina, ktorý však ponúka krásny výhľad nielen na samotnú nádrž, ale aj jej široké okolie. Práve tento pohľad odpovedá na otázku, prečo je voda zo Stariny taká čistá a chutná.Štartujeme zo Sniny a po 20 minútach parkujeme v sedle Barankovec. Na Gazdoráň sa dá vyraziť aj z lokality Nad Brezoveckou zátokou, avšak lepšia možnosť parkovania je práve v spomínanom sedle a zároveň je táto trasa atraktívnejšia.
Zo sedla na Gazdoráň je to po červenej značke niečo cez 2 km a prevýšenie ani nie 100 m, takže ide o nenáročnú túru/prechádzku, vhodnú aj pre deti. Začíname stúpať miernym svahom, avšak stúpanie nie je dlhé. Po viacerých lesných úsekoch, ktoré sem-tam presekáva lúčka, opúšťame les a popri pravoslávnom kríži vychádzame na záverečnú lúku.
Krásna cestička akoby viedla donekonečna. Zelená lúka s chodníčkom a osamotenými stromami uprostred pôsobí naozaj čarovne. Onedlho už stojíme pri záverečnom smerovníku a kocháme sa nádhernými výhľadmi, ktoré tento kopec ponúka.
Najväčšia zásobáreň pitnej vody
Starina je najväčšia vodárenská nádrž na pitnú vodu v Strednej Európe, ktorá bola uvedená do prevádzky koncom 80-tych rokov minulého storočia. Bolo kvôli nej vysídlených 7 rusínskych obcí – Ruské, Dara, Zvala, Ostružnica, Smolník, Veľká Poľana a Starina, podľa ktorej je nádrž pomenovaná.Nikde žiadne mesto, dedina, domy, komíny, ani nič podobné...Jedinou priamo zatopenou obcou je samotná Starina, ostatné boli vysťahované z dôvodu ochranného pásma. Voda zo Stariny prúdi do celého východného Slovenska, zásobuje dokonca aj niektoré časti Košíc. Pohľad na jej vodu obklopenú nekončiacimi lesmi pôsobí na dušu naozaj blahodarne a vôbec sa nám odtiaľ nechce odísť. Sedíme, obdivujeme okolie a užívame si prítomný okamih.
Avšak čaká nás ešte jeden nenápadný, no zato krásny vrchol. Pomaličky sa teda dvíhame a kráčame naspäť. Vraciame sa tou istou cestou do sedla a z neho budeme pokračovať na opačnú stranu tiež po červenej turistickej značke.
Opäť lúkou
Prechádzame cez cestu a začíname stúpať poriadnym strmákom. Nenechaj sa ale odradiť, tento nepríjemný úsek má len pár metrov. Vzápätí opúšťame les aj nepríjemnú strminu a vychádzame na krásnu lúku, ktorú tak skoro neopustíme.Už doma som sa tešila, keď som na mape videla, že turistický chodník na Kuršie (638 m n. m.) vedie lúkou. Osobne mám lúčne úseky veľmi rada, o to viac, keď sú obkolesené lesmi. V tomto prípade bola samotná cesta cieľ...
V zajatí lesov
Vrchol Kuršie síce ponúka krásny výhľad, ale sám osebe nie je vábivý. Nachádza sa tu aj vysielač s malou budovou. Tesne pod vrcholom sme si spravili pauzu, výhľady nás prinútili opäť si sadnúť a nechať sa unášať tichom, ktoré všade navôkol vládlo.Možno tu vidieť podmienky, ktoré vládli pred miliónmi rokov na dne historického mora.Ako som sa tak rozhliadala, uvedomila som si, že nech sa pozriem na ktorúkoľvek stranu, nevidím nič okrem lesov, ktoré sú sem-tam prerušené lúkami. Nikde žiadne mesto, dedina, domy, komíny, ani nič podobné... Bola som unesená, ako je tu nádherne! Objavila som asi svoje nové obľúbené miesto, kde sa veľmi rada vrátim pri najbližšej príležitosti.
Keď som vravela, že z Gazdoráňa sa nám nechcelo ísť preč, tak odtiaľ už vôbec! Užívali sme si každú jednu chvíľu. Spiatočná cesta bola opäť rovnaká, po spomínanej lúke a krátkym strmým lesným chodníčkom.
Nahliadnutie do minulosti
Zo sedla sa oplatí prejsť kúsok po hlavnej ceste k náučným tabuliam a ku skalným útvarom, v ktorých je „zarezaná“ asfaltová cesta, ktorou sme sem prišli. Ide o geologickú lokalitu Dara, ktorá je výnimočná odkryvom flyšových vrstiev.Oblasť je pre geológov významná, nakoľko tu možno pozorovať podmienky, ktoré tu vládli pred miliónmi rokov na dne historického mora, kedy tieto horniny vznikali. Následne boli viacerými procesmi vrásnenia pozmenené a presunuté do súčasnej podoby. Pri pohľade na tieto skaly mi príde až neuveriteľné, že kedysi sa toto všetko navôkol nachádzalo pod morskou hladinou.
Dvojvýlet na Gazdoráň a Kuršie je krátkou a nenáročnou turistikou/prechádzkou a možno ho zaradiť do svojho itinerára ako krátky výjazd, pokiaľ nemáš k dispozícii celý deň. Alebo naopak, to, že ide o krátku túru, možno využiť pri návrate z dlhšej túry z Polonín, či už z Ďurkovca, Riabej skaly alebo z viacdňovej hrebeňovky.
Cesta, ktorou sa z Polonín budeš vracať, vedie práve cez sedlo Barankovec a geologickú lokalitu Dara, a tak navštíviť jeden alebo oba tieto vyhliadkové body ťa bude stáť už len zopár krokov navyše, ktoré ťa ale odmenia svojím neopakovateľným výhľadom.
Zhrnutie
- Názov: Gazdoráň a Kuršie
- Lokalita: Bukovské vrchy, NP Poloniny
- Značenie: veľmi dobré
- Obmedzenie: bez obmedzenia
- Obťažnosť: 2/5
- Trvanie: 2,5 h
- Parametre: 6,5 km, 300 výškových m
- Typ: ľahká turistika
- Možnosť parkovania/ spoje: bezplatné parkovanie v sedle
- Mapka: sekcia Výjazdy
Momentálne sa tu nenachádzajú žiadne komentáre