Ako na turistiku: Starostlivosť o spacák a tipy na dlhú životnosť

Spacák je jednou z najdôležitejších súčastí výbavy každého turistu. Vieš, ako sa o spacák postarať po sezóne, aby ti slúžil dlhé roky?

Spací vak alebo spacák je jedným z najdôležitejších kúskov výbavy pre každého turistu a dobrodruha. Ak sa stále rozhoduješ, aký spacák si zaobstarať, poradíme ti vo videu o výbere spacáku.

Bez ohľadu na to, či si ho využil/a len počas niekoľkých víkendov alebo strávil/a celé leto pod hviezdami, správna starostlivosť o spacák po sezóne je kľúčová, ak chceš, aby ťa hrial a ostal/a si v teple a pohodlí aj počas ďalších výprav. Nečistený, nevyschnutý, nesprávne skladovaný spacák totiž stráca na výkone. Páperie alebo syntetická výplň sa môže zlepiť, vrchný materiál stratí ochranu proti vlhkosti a nepríjemné pachy sa len ťažko vytrácajú.

V tomto článku ti prezradím, prečo je pravidelná údržba spacáku dôležitá, ako správne postupovať pri jeho čistení a skladovaní. Na čo si dať pozor, aby ti spacák verne slúžil roky a ty si nemusel znova investovať nemalé peniažky do nového.

Perové spacáky

Kontrola spacáku

Predtým, než spacák definitívne odložíš alebo ho budeš prať, je dobré skontrolovať prípadné poškodenia. Skontroluj švy, zipsy, šnúrky, gumičky, plastové istítka na konci gumičky alebo šnúrky a celý povrch spacáku, či už z vnútornej alebo vonkajšej časti. Ak objavíš malé trhliny, je lepšie ich hneď opraviť, než čakať na ďalšiu sezónu. Malé poškodenia môžeš opraviť špeciálnymi lepidlami a záplatami určenými na jemnú látku spacáku.

Skontroluj, či sa ti v jednotlivých častiach spacáku nezačala zhlukovať náplň. Rozprestri spacák proti silnému svetlu a tam, kde uvidíš presvitanie, je nedostatočná náplň. Možno je na čase spacák trochu osviežiť praním.

starostlivosť o spacákstarostlivosť o spacák

Vyčistiť, ale šetrne

Prvým krokom pri starostlivosti o spacák po sezóne je jeho dôkladné vyčistenie. Spacáky sa nemusia prať po každom výlete, no na konci sezóny je dobré zbaviť sa nečistôt, ktoré môžu poškodzovať vonkajšiu látku, umelé vlákna alebo perie vnútri spacáku. Začni skontrolovaním vnútornej aj vonkajšej látky a hľadaj mastné škvrny, prepotené miesta alebo fľaky.

Ak je znečistenie len na maličkom kúsku a spacák si za rok mal vytiahnutý len raz, stačí vyčistiť fľak jemne navlhčenou handrou z mikrovlákna a poriadne vysušiť. Ak si však spal celé leto vonku a spacák zašpinil, prepotil alebo nedajbože oblial jedlom, je na čase dať sa do prania.

Perový spacák - prať v práčke alebo ručne?

Väčšinu spacákov je možné prať v práčke, no vždy si prečítaj odporúčania od výrobcu. Perie vyžaduje špeciálnu starostlivosť, aby si udržalo svoje izolačné vlastnosti. Pranie takýchto spacákov nie je náročné, ale treba byť opatrný, aby sa perie nezlepilo a nepoškodilo.

Ak máš perový spacák, použitie bežného pracieho prostriedku nie je ideálne – môže znehodnotiť perie. Bežné pracie prášky a gély nie sú vhodné, môžu zanechať na perí zvyšky, ktoré znižujú jeho izolačné vlastnosti. Použi radšej špeciálny prací prostriedok na perie, ktorý je šetrný a dôkladne odstráni nečistoty bez poškodenia výplne. Väčšina perových spacákov je vhodná na pranie v práčke, ale je dôležité nastaviť ju na jemný program s nízkymi otáčkami. Voda by mala byť vlažná, ideálne okolo 30 °C.

starostlivosť o spacák, čistenietipy na starostlivosť o spacák

Nie si si istý, či je práčka vhodná na tvoj spacák? Pranie vo vani je bezpečnejšia alternatíva. Jemne premasíruj spacák v studenej alebo vlažnej vode. Použi čistiaci prostriedok na perovú vnútornú náplň spacáku a postupuj podľa návodu. Postláčaj spacák, tak aby sa voda dostala do všetkých častí. Vyhýbaj sa treniu, krúteniu, to môže poškodiť perie.

Opláchni spacák studenou alebo vlažnou vodou, kým sa nevyplaví všetka pena. Keď budeš vyberať spacák z vane, daj si pozor a neťahaj ho len za jednu časť. Podlož rukou spodnú časť spacáku napitú vodou a jemne vyber spacák z vane. Vlhké perie je veľmi ťažké a jemná látka spacáku by sa ti mohla poškodiť alebo roztrhnúť.

Netrúfaš si na pranie a sušenie spacáku doma? Za mňa odporúčam vygoogliť profesionálnu čistiareň, špecializujúcu sa na čistenie peria.

Ako sušiť perový spacák

Perový spacák môžeš sušiť prirodzene na vzduchu. Na to si vyber veľmi pekný a suchý deň, aby sa spacák nesušil týždeň a perie sa ti nezgučilo, nezhrudkovatelo alebo nezačalo plesnivieť. Ak sušíš na vzduchu, rozlož spacák naplocho a pravidelne ho pretriasaj, aby sa perie rovnomerne rozložilo. Spacák na uskladnenie po sezóne musí byť úplne suchý.

starostlivosť o spacákWarmpeace skladovacie vrece

Lepšie je sušiť spacák v sušičke pri veľmi nízkej teplote. Nikdy nesuš spacák v sušičke na vysokých teplotách. Na sušenie perového spacáku je dobré pridať do sušičky niekoľko čistých tenisových loptičiek, guličiek vlny do sušičky alebo špeciálnych plastových loptičiek určených na sušenie vecí s perím. Loptičky pomôžu rozbiť zhluky peria.

Priprav sa na to, že sušenie perového spacáku v sušičke bude trvať naozaj dlho. Sušiť musíš veľmi pomaly, pri nízkych teplotách a na nízkych otáčkach. Perie musí byť úplne suché, inak môže zatuchnúť alebo stratiť objem! Spacák dokážeš veľmi rýchlo v sušičke zničiť. Nezabudni, že čím je spacák viac ako obláčik, tým lepšie ťa chráni voči nízkym teplotám a poskytne ti komfort pri spaní pod hviezdami.

Syntetický spacák - je čistenie jednoduchšie?

Syntetické spacáky sú zvyčajne menej náročné na údržbu než perové, pretože syntetické vlákna sú odolnejšie voči vode a rýchlejšie schnú. Postup je podobný, ale existuje niekoľko rozdielov.

Na syntetické spacáky môžeš použiť jemný prací prostriedok bez bielidla. Syntetické vlákna nie sú tak citlivé ako perie, takže tu nie je potrebný špeciálny prostriedok na perie. Syntetické spacáky môžeš prať v práčke na jemnom cykle s nízkymi otáčkami. Voda by mala byť vlažná, aby sa zabránilo poškodeniu výplne alebo vonkajšej tkaniny. Práčka na syntetiku je vhodná aj preto, že vlákna sa nezlepujú tak ako perie.

tipy na starostlivosť o spacák, sušenie, vetranie

Sušíme syntetický spacák

Syntetické spacáky zvyčajne schnú rýchlejšie, takže ich môžeš sušiť na vzduchu alebo v sušičke na nízkej teplote. Ak sušíš v sušičke, loptičky nie sú potrebné, ale pomôžu zachovať nadýchanosť výplne. Ak sušíš na vzduchu, rozlož spacák naplocho a nechaj ho dobre vyschnúť, aby si predišiel zatuchnutiu. Stále platí, že radšej pomalšie a dlhšie sušiť, ako mať zničený spacák a kupovať nový. Aj tu platí, že spacák musí byť úplne suchý pred uskladnením.

Impregnovať?

Impregnácia spacáku je dôležitá najmä pre tých, ktorí často bivakujú v prírode. Spacák je tak často vystavený vlhkosti, rose, námraze alebo miernemu dažďu. Vonkajší materiál spacáku býva často potiahnutý vodoodpudivou úpravou (DWR), ktorá časom stráca účinnosť. Pravidelná impregnácia pomôže udržať spacák suchý a chránený.

Môžeš použiť špeciálny prací prášok s impregnáciou alebo použiť sprejovú impregnáciu po vyschnutí spacáku. Existujú špeciálne impregnačné spreje na outdoorové vybavenie, ktoré sú určené na textílie s DWR úpravou. Pri kúpe len skontroluj, že prostriedok je naozaj vhodný na spacáky s tvojou výplňou.

tipy na starostlivosť o spacák. impregnácia
Impregnáciu aplikuj na čistý a suchý spacák. Sprej rovnomerne nanes na vonkajšiu tkaninu spacáku, pričom sa vyhýbaj vnútorným častiam. Následne nechaj impregnát dôkladne vsiaknuť a spacák vyschnúť. Niektoré impregnácie vyžadujú jemné zahriatie, aby sa aktivovala ich vodoodolnosť – v takom prípade môžeš spacák krátko vložiť do sušičky na nízku teplotu alebo ho sušiť na teplom mieste, napr. pri radiátore. Nedávaj spacák na radiátor, môžeš poškodiť vrchnú látku spacáku.

Impregnáciu odporúčam obnoviť vždy po niekoľkých praniach alebo po sezóne. Alebo proste len ak si spacák používal často. Impregnovaná tkanina vydrží dlhšie suchá a ochráni vnútornú výplň pred vlhkosťou, čím udrží lepšiu tepelnú izoláciu.

Nechaj spacák dôkladne vyvetrať

Po každom výlete je dobré spacák dôkladne vyvetrať len tak rozprestretý na gauči. Určite spacák nikdy nehoď do skrine v spučenom vrecku na prepravu. Po poslednom výlete sezóny to platí dvojnásobne. Ak bol spacák vystavený vlhkosti alebo sa počas túry zvlhol, nechaj ho vysušiť na vzduchu. Najlepšie je rozzipsovaný spacák nechať len tak voľne položený na sušiaku, gauči alebo posteli. Vyhni sa priamemu slnečnému žiareniu, ktoré môže poškodiť vonkajší materiál. Vysušený a vyvetraný spacák tak nebude zatuchnutý ani nepríjemne zapáchať.

starostlivosť o spacák, uskladnenie

Kde a ako skladovať

Spacáky by sa nemali skladovať v kompresných obaloch, v ktorých ich nosíme na túrach. Kompresné obaly sú určené len na prepravu počas túry. Dlhodobé stláčanie môže poškodiť izolačné syntetické vlákna alebo perie. Ideálne je skladovanie vo veľkom obale. Všetky moje spacáky od Warmpeace skladovacie vrece mali. Väčšina kvalitných spacákov prichádza s týmto skladovacím obalom. Je väčší, priedušný, má sieťkovanú látku a na konci veľký otvor a šnúrku.

V takomto obale môže byť spacák voľne uložený. Ak nemáš taký obal, môžeš ho skladovať aj vo veľkom bavlnenom vreci alebo prikrývke. Dôležité je, aby si spacák neskladoval v plastovom vreci, kde tvoj spacák nebude dýchať.

Spacák môžeš skladovať aj zavesený na ramienko do vysokej skrine v tme a nie na priamom slnku. Pravdaže len ak máš miesto, spacák si má zachovať svoj tvar a nemá byť spučený. Spacáky majú pamäť a keď sú dlho spučené v skrini alebo v kompresnom vaku, trvá im aj pár týždňov len tak položených na sušiaku, kým sa „zregenerujú“ a znova nadobudnú svoju obláčikovo „nafufňanú“ podobu.

starostlivosť o spacák, uskladneniestarostlivosť o spacák, oprava

Tipy na predĺženie životnosti

Chceš, aby ti spacák vydržal čo najdlhšie? Pozrime sa na ďalšie užitočné tipy a triky.
  • Používaj vložku do spacáku. Najlepšia je z prírodného hodvábu, je síce drahšia, no zíde sa ti aj na niektoré vysokohorské chaty. Stretla som sa s tým hlavne v Rakúsku. Vložka ti poskytne okrem ochrany vnútornej strany spacáku aj lepší teplotný komfort o 1 - 2 °C. Vložka chráni vnútornú časť spacáku pred potom a nečistotami, takže spacák nebude treba prať tak často.
  • Vyhýbaj sa prílišnej vlhkosti. Ak sa dá, snaž sa spacák držať mimo mokrého prostredia. Ak navlhol, čo najskôr ho vysuš. Perové spacáky vedia dobre ochrániť aj keď sú vlhké, no značne znižuješ ich životnosť, ak ich riadne nevysušíš. Mysli na to hlavne pri niekoľkodňových trekoch.
  • Správne balenie na túre. Ak si na viacdennej túre a spacák nesieš v batohu, vlož ho do nepremokavého obalu, aby si ho ochránil pred prípadným dažďom. Daj si pozor, ako pcháš spacák do kompresného obalu, mal by si začať od nôh a postupne vytláčať vzduch z náplne.
  • Trčia ti pierka zo spacáku? Nikdy vytŕčajúce pierka nevyťahuj. Ochudobňuješ sa o náplň a za roky používania ti môžu chýbať. Radšej vcucni pierko naspäť do vnútra. Spravíš to tak, že si nájdeš druhú stranu látky spacáku a jemným štipkaním látky a peria pierko vtiahneš dnu. Na chate to môže byť dobrá zábava.

Starostlivosť o spacák môže na prvý pohľad vyzerať časovo náročná, ale vďaka nej ti spacák vydrží dlhšie a zároveň sa postará o tvoje pohodlie. Čistý, dobre skladovaný a nepoškodený spacák si udrží svoje izolačné vlastnosti, takže sa v ňom budeš môcť pekne vyhrievať aj počas chladnejších nocí. Kvalitný spacák je investícia, ktorá sa oplatí, a s troškou starostlivosti si ho môžeš užívať celý život.

Začínaš s turistikou a chceš vedieť viac? Pomoc nájdeš v seriáli článkov Ako na turistiku, kde rozoberieme všetky dôležité témy od úplných základov.
Zdroj fotografií: archív autorky
report_problem Našiel si v texte chybu?
ziriane 
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela
Komentáre

Momentálne sa tu nenachádzajú žiadne komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela
Podobné články
Test: Maximálny komfort s minimalistickou karimatkou Exped Ultra
Dobrý spánok a pohodlie je pre mňa základom regenerácie a prežitia náročných dní na túre. Exped Ultra 3R kombinuje nízku hmotnosť, vysokú tepelnú izoláciu a kompaktné rozmery.
Ako na turistiku: Priprav sa na zimnú turistiku so správnou výbavou
Chceš vyraziť do zasnežených hôr a rozmýšľaš, čo všetko si zbaliť? Poď sa pozrieť na zoznam vecí, ktoré sa ti na zimných dobrodružstvách zídu.
Ako na turistiku: Ideálne ponožky na túru – ako si správne vybrať?
Ani príliš teplé, ani príliš studené. Ani tenké, ani hrubé. Aby dobre sedeli, dobre odvádzali vlhkosť a nakoniec aj dobre vyzerali. Áno, reč je o turistických ponožkách.
keyboard_arrow_up