
Ako na kemping: Ako zaradiť kemping medzi svoje aktivity?
Ako začleniť kempovanie do svojich plánov? S akými výletmi a dobrodružstvami spojiť nocovanie pod hviezdami?
Kempovanie poskytuje nový level zážitku z turistiky a z výletov, ktoré absolvuješ. Pre mnohých je cieľom práve to, že strávia jednu, dve alebo viac nocí priamo v prírode, či už v kempe alebo niekde na divoko v prírode.V poslednom článku sme si zhrnuli, čím všetkým sa musíš riadiť, ak chceš prespať v prírode mimo kempu, dnes sa pozrieme už na konkrétne lokality a tipy na výlety, ktoré vieš spojiť s prespávaním vonku.
Kempy na Slovensku
Pokiaľ chceme stráviť noc vonku, tak v podstate si vieme akýkoľvek výlet naplánovať tak, aby sme to spojili aj s nocovaním. Chce to trošku logistiky a premyslenia, ale stojí to zato. Rozdiel je v tom, či chceme tráviť noc v kempe s infraštruktúrou alebo nocovať niekde na divoko.
Bohužiaľ, na Slovensku nemáme veľmi silnú komunitu, ktorá sa venuje kempingu (ako napr. v Čechách) a ani infraštruktúra kempov nie je úplne ideálna. Väčšina kempov, ktoré sú turistického charakteru, ponúka len nejaké základné vybavenie, ako je wc, sprcha, umyváreň. Otázkou je vybavenosť a úroveň vybavenia kempov, pochopiteľne vo vychýrenejších lokalitách budú kempy na lepšej úrovni.
V tomto smere máme celkom dobre pokryté lokality pri vode a takmer pri všetkých väčších vodných nádržiach vieme kempovať, napr. Liptovská Mara, Domaša, Teplý vrch, Orava a ďalšie. Kempy pri vode sú skvelým doplnkom napr. po turistike, kedy celý deň kráčame na túre a v závere dňa sa okúpeme a rovno tam aj prespíme. Kto má rád aj takýto typ trávenia času, je to určite príjemná a vydarená kombinácia.

Z jednorazového výletu tradícia
Mojou obľúbenou túrou, ktorú presne spájam týmto spôsobom, je túra spojená s kempingom v Slovenskom raji. Slovenský raj ponúka kempy v oblastiach Čingov a Podlesok (severná strana Slovenského raja) a z južnej strany v obci Dedinky.Pred pár rokmi sme si povedali, že poďme sa okúpať na Palcmanskú Mašu, ale poďme tam peši. A tak sme prešli z Čingova naprieč celým Slovenským rajom a zakempili sme v miestnom kempe na Dedinkách. Nádherná vodná nádrž obklopená lesmi však patrí k tým najchladnejším na Slovensku, takže vždy je to s troškou otužovania.
Pocit, keď po celom horúcom dni konečne dôjdeme na Dedinky, sadneme na vodný bicykel a skočíme do vody, je neopísateľný. Ešte nikdy som si neužila kúpanie tak, ako po takom prechode.
Roadtrip a kemping
Prespávanie vonku má svoje čaro, veď inak by nemalo toľko prívržencov.Kempovanie vieme spojiť aj s dlhším spoznávaním krajiny napr. vo forme roadtripu, kedy sa po krajine presúvame autom. Kto chce dobrodružnejšiu verziu alebo chce čo najviac minimalizovať výdavky spojené s ubytovaním, tak alternatívu k hotelom a penziónom počas roadtripu ponúkajú práve kempy.

V tomto prípade je výhodou to, že veci na nocovanie si presúvaš autom a môžeš si tak dovoliť väčší komfort, hoci spíš vonku. Takýmto spôsobom sme už dvakrát prešli Slovensko, Slovinsko či severné Taliansko.
Presun či zotrvanie na jednom mieste?
Pri tomto štýle spoznávania krajiny sa môžeš presúvať z miesta na miesto a tým pádom navštíviť každý deň nové miesto a nový kemp alebo môžeš zakempiť na celý týždeň v jednom kempe a odtiaľ podnikať výpravy do okolia.
V takom prípade sú výhodné veľké rodinné stany, do ktorých sa vojde aj kempingový nábytok, ktorý výrazne zvýši komfort a praktickosť pri varení, či večernom posedení. Každý má iné preferencie, čo sa týka spoznávania krajiny, niekto chce spoznať čo najväčší kus krajiny a preto zvolí presun z miesta na miesto, niekto rád zostane v jednej lokalite, ktorú spozná hlbšie.
Slovenské a zahraničné kempy
Tu treba kriticky zhodnotiť, že zahraničné kempy, v ktorých sme nocovali v slovinských či talianskych Alpách, sa so slovenskými nedajú porovnať. Či už kvalitou kempov, samotnej vybavenosti, kvalitou sociálnych zariadení a samozrejme aj cenami.Viaceré kempy, ktoré sme navštívili, mali dokonca svoju vlastnú reštauráciu či obchod s potravinami, krásne upravené spoločné priestory, altánky na posedenie a opekanie - jednoducho boli tam miesta, kde vieš stráviť pekné chvíle.

Trávnik, na ktorom sme rozkladali stan, bol krásne vykosený a upravený (hotové „golfové ihrisko"). Kto rád navštevuje kempy, určite tieto lokality odporúčam. Malo to úplne iný charakter zážitku, než na aký si pamätám zo slovenských kempov.
Prespávanie mimo kempov
Ďalšou možnosťou, ako zaradiť kemping alebo prespávanie v prírode, je prespávanie v horách počas viacdňovej turistiky, kedy vymeníš horské chaty alebo útulne za stan. Síce sme si naposledy ukázali, že stanovanie na divoko v prírode je značne obmedzené, napriek tomu existujú krásne miesta, kde vieš legálne prespať.
Vo väčšine národných parkov sú vymedzené presné miesta na stanovanie, resp. jednorazové prespatie. Veľakrát ide o miesta, ktoré sú bezprostredne blízko pri chatách alebo útulniach, no sú vymedzené aj také miesta, ktoré majú divokejší charakter. Záleží od toho, ktoré územie navštíviš a ako si svoju túru naplánuješ.
Pre iného môže byť cieľom jednoducho len to samotné prespávanie vonku. Nemusí to byť nejaká špeciálna lokalita alebo viacdňová túra, jednoducho jeho cieľom je prísť prespať na nejaké pekné miesto a užiť si tam noc pod hviezdami, možno s ohníkom a s partiou alebo si chce užiť chvíľku osamote.
Prespávanie vonku má svoje čaro, veď inak by nemalo toľko prívržencov. A čo ty? Rád prespávaš vonku? S akými aktivitami to kombinuješ? Podeľ sa s nami v komentároch.
Ak ťa zaujíma téma kempingu, sleduj náš nový seriál článkov Ako na kemping, v ktorom sme už stihli rozobrať zopár tém.
Momentálne sa tu nenachádzajú žiadne komentáre