zdar, potreboval by som kus poradit
rozmyslam nad niecim do zleho pocasia, kedy prd vidno, aby sme sa nepotratili + do lepsieho pocasia ak sa niekto smykne a bude sa pripadne smykat po lade aby nezletel uplne a dakto ho zachytil, ziadne extremy ze visenie vo vzduchu alebo extremne strme svahy, tam ked zahuci dakto tak zahuci tak ci tak :). pre nazornost napr 'vystup' na kamzik ak by napr bol vsade lad:)
sedak sa mi zda zbytocne moc uz na to co potrebujem, tak som vymyslel ze len daky hrudny uvaz, napr http://www.hudy.cz/uvazky/rock-empire-eight-vario,713.html, k tomu dake lano a karabinky. neodporuca sa pouzivat len hrudny ale tak vravim ze visiet nikde na tom neplanujem len pridrzat sa. mohlo by to takto fungovat? :)
06.02.2014 - 10:51:28
00
Samotný hruďák je somarina, radšej si zober nejaký základný sedák, ten má oveľa širšie využitie, napr. tento. Na účel na aký to chceš používať ti s tým bude stačiť aj jeden prameň polovičného lana a pár karabín so zámkom. A ešte aj cepín by sa hodil, bez neho ti to naviazanie bude hovno platné :-)
06.02.2014 - 11:18:44
00
Ako pise Tomas, hrudny uvaz je len doplnok k sedaku, keby si potreboval doplnit na celotelovy uvaz.
Na turu po zladovatelej ceste nejaky turisticky cepin a stupacie zeleza. Naviazanie na dynamicke lano, v strede so sluckami.
Cepiny a ina vystroj do ladu je oznacovana ako B - basic, T - technical. Okrem ceny sa lisia pevnostou a opracovanim.
Stupacie zeleza (macky) tiez ti stacia s remenovym upevnovanim, to je najuniverzalnejsie. Zakladne turisticke macky su zelezne, ale Salewa vyraba aj duralove. Tie su lahsie, ale aj skor sa opotrebavaju.


Naposledy upravil ReHMn dňa 06.02.2014 - 11:31:26, celkovo upravené 1 krát.

06.02.2014 - 11:27:14
00
cepin a macky su :), a sirsie vyuzitie nepotrebujem, mi islo o to aby sa to aj lahko oblieklo ale takyto rozopinaci by aj mohol hadam byt. a preco je samotny hrudak somarina v mojom pripade? :)
06.02.2014 - 11:27:17
00
lebo pri pripadnom smyku alebo pade sa z toho vyzlecies ako banan zo supky. V predu ta slucka sluzi na spojenie so sedakom, nie na naviazanie na lano...
06.02.2014 - 11:29:24
01
no to znie logicky, ze ked kus dvihnem ruky tak ma to bude vyzliekat hmhm to ma nenapadlo :), ale tak tie zapinacie sedaky mozu byt, to som si nevsimol ze su aj take ze sa to da potom jednoducho obliect bez haluzenia :)

ozaj a co sa tyka tych lan v tom mam tiez kus gulas ze ake polovicne dvojite neviem ake... este staticke a dynamicke chapem co je rozdiel aspon z principu aj ked nie uz co sa tyka vyuzitia :), treba mi tam riesit ze ake lano? nestaci 10m hociakeho?
06.02.2014 - 13:12:43
00
Staticke lano sa pouziva pri vyskovych pracach, zachranarskych pracach. Nie je pruzne. Pouziva sa dvojite. Jedno je pracovne, druhe istiace. Cize na pracovnom lezies/spustas sa, na istiacom je vacsinou nezavisly popruhovy istic padu s brzdou.
Dynamicke lano je pruzne, na sportove lezenie alebo aj na bungee jumping. Vyrobca udava po kolkych padoch/natiahnuti sa ma nadobro vyradit z uzivania.
Polovicne lana sa pouzivaju dve. Su tensie a lahsie. Urcene su na take istenia, kedy potrebujes vahu rozdelit do dvoch rozne ulozenych istiacich bodov. Napriklad pri lezeni na ladovej stene, kde by bolo nerozumne jednym lanom istit celu vahu v jednom bode.
V tvojom pripade staci kus dynamickeho lana 9-10mm hrubeho. Lanex predava aj tzv. zbytkovu metraz vsetkych svojich lan. Je to aj lacnejsie.
06.02.2014 - 13:32:35
00
aha takze v podstate to furt vyzera jak lano len raz sa to vola tak raz tak :) bo som nechapal ze 50m normalne lano, potom polovicne malo tiez 50m, dvojite tiez 50 a vyzeralo stale rovnako ze 1 kablik :D, no co uz ked sa nevyznam :)

btw kukam ten lanex ale nevidim tam ziadny vypredaj zbytkov
06.02.2014 - 14:29:45
00
Ako píše ReHMn, lano potrebuješ dynamické. Tie sa ďalej delia na jednoduché, polovičné a dvojité. Jednoduché sa pri lezení používa samotné, priemer máva 9 - 11mm a hmotnosť u tých bežných okolo 65 g na meter, drahšie vážia aj menej. Dvojité lano máva priemer cca 7,5 - 9 mm a hmotnosť okolo 40 g na meter. Musí vždy použiť v páre pričom oba pramene cvakáš do rovnakého istenia a a teda padáš vždy do dvoch prameňov.

Polovičné lano máva priemer cca 8 - 9 mm, hmotnosť okolo 45 g na meter. Používa sa tiež vo dvojici, lenže každý prameň cvakáš do vlastnej línie istenia "na striedačku". Nepadáš teda úplne do dvoch prameňov, preto bývajú tieto laná o niečo silnejšie ako dvojité. Používajú napr. na lezení v ľade, kde istiace body predsa len nie sú až tak spoľahlivé. Tvrdý pád ale jediný prameň (rovnako ako v prípade dvojitého lana) neudrží.

Na trhu sú ešte aj laná s certifikáciou na použitie ako jednoduché, dvojité aj polovičné, priemer mávajú okolo 9 mm a vážia cca. 50 g na meter. Sú ale pomerne drahé a na tvoje použitie asi zbytočné.

Na účely aké popisuješ (bez hroziacich pádov do trhlín) by ti pravdepodobne stačil aj jediný prameň dvojitého lana, no na vážnejšiu ľadovcovú turistiku sa odporúča minimálne jeden prameň polovičného.
V tvojom prípade by som teda kúpil buď jednoduché lano s aspoň základnou impregnáciou, (o tom snáď niekedy nabudúce :-) ) ktoré bude pravdepodobne ťažšie (ak nekúpiš nejaký top model), no ak by si kúpil nejakých 30 - 35 metrov (dá sa zohnať aj ako zbytková metráž za ľudovú cenu), tak s tým môžeš ísť aj liezť, do haly alebo na nejakú nižšiu skalku.
Ak to ale chceš vyslovene len na takú ľahšiu ľadovcovú turistiku, tak ti úplne stačí jeden prameň polovičného lana, ktorý bude ľahší. Dnes som zhodou okolností bol v YakSteam a mali tam 55m polovičného lana Beal Cobra II s 50 percentnou zľavou.
06.02.2014 - 14:41:34
00
capulo, tu nájdeš zbytkové metráže jednoduchých lán za veľmi dobré ceny, okrem toho samozrejme aj polovičky a dvojité. Už som od nich bral, platil som cez paypal, doprava cez zásielkovňu s osobným odberom na Vajnorskej a bolo to tu snáď už na druhý deň, úplne bez problémov.
06.02.2014 - 14:48:05
00
okej, dik popozeram povyberam :), uz len aby toho snehu a ladu pribudlo :))
06.02.2014 - 15:09:07
00
To nehovor ani zo srandy :-)
06.02.2014 - 15:13:53
01
ak na tom nechceš ozaj a vážne liezť (iba to používať na istenie, pripadne spúšťanie sa niekam dole ) tak ti kľudne stačí tzv: "repšnúra" to znamená tenšie lano napr. 6 mm (nosnosť na to na čo to chceš bude mat dostatočnú)
ale bude to menšie a ľahšie, ale ja osobne by som zobral určite viac ako 10 m (to sa mi zdá ozaj veľmi málo)
da sa (repšnura) kúpiť v každom outdorovom obchode na metre, kde zistíš aj jej nosnosť
a tá sedačka čo bola hore odporúčam..... (mám ju, skladná ľahká jednoduchá) pre teba ako stvorená
len by to asi ešte chcelo prelúskať trošku prácu s lanom, uzly, navazovanie, istenie, a práca s karabínami
(potrebuješ cca 2 - 4 ks)
06.02.2014 - 16:19:28
00
taku daku asi tu rep snuru mam 6mm hrubu, cca euro za meter, uz som vcera podla netu na tom viazal uzly :))
06.02.2014 - 17:55:05
00
Neblbnite so 6 mm repkou, tá sa používa len ako doplnok k normálnemu lanu. Istiť sa tým, či nebodaj na tom zlaňovať naozaj nie je dobrý nápad.
Kúp si niečo takéto, je to regulérne dynamické lano určené presne na to, na čo potrebuješ. Oproti tej repke zas o toľko viac neváži a navyše má celkovú impregnáciu, čo sa v zimných podmienkach určite hodí. Alebo potom nejakú zbytkovú metráž jednoduchého lana.

Keď už to lano máš so sebou ťahať, tak nech je také, aby si sa naň mohol spoľahnúť. Špekulácie typu tá 6 mm repka bude stačiť, veď padať do toho nebudem dosť často končia zraneniami. (v tom lepšom prípade)
06.02.2014 - 19:04:03
00
keyboard_arrow_up