Caute, nove lyze treba dat nabrusit resp. odporuca sa to? Popripade voskovat lyze, pasy? Toto bude moja prva sezona a tieto info nikde moc nenasiel.
11.01.2023 - 06:37:55
00
su nabrusene a namazané, teda všetky čo som doteraz mal,
ak teda lyže niesu uloženky 5r staré
11.01.2023 - 06:55:58
02
ShamanoMTB napísal:
Caute, nove lyze treba dat nabrusit resp. odporuca sa to? Popripade voskovat lyze, pasy? Toto bude moja prva sezona a tieto info nikde moc nenasiel.


daj tomu tak 3-4 vyjazdy a potom mrkni na sklznicu ako vyzera a prebehni voskom, pasom tiez neublizi trocha vosku, tie z fabriky urcite navoskovane nie su
11.01.2023 - 10:25:09
00
Ahojte,
chcel by som vás poprosiť o radu/názor.

Plánujem si kúpiť skialp výbavu. Doposiaľ som si veci len požičiaval, ale je to dosť otravné a keďže ma to baví, chcem zainvestovať do vlastnej výbavy.

Klasické zjazdové lyžovanie praktizujem od začiatku základnej školy, takže cca 25 rokov. Lyžujem na ťažkých tvrdých Volkl, bez rockeru, resp. len s minimálnym. Zjazdím bez väčších problémov v podstate akýkoľvek klasický strediskový svah či už na Slovensku alebo v Dolomitoch či Troch údoliach.

Na skialpoch mám v pláne jazdiť zatiaľ hlavne slovenské kopce. Kvôli rodine to vidím na 50% v strediskách a ich blízkom okolí a možno 50% mimo.

Výšku mám 194cm, váhu 78kg (čiže pomerne atletická postava). Mám užšie chodidlo.

A teraz k otázke.
Vyhliadol som si predbežne lyže Atomic Backland 85, lyžiarky Scarpa Maestrale alebo Maestrale RS.
O viazaní zatiaľ rozhodnutý nie som, ale prikláňam sa k Dynafit Speed Turn/Dynafit ST Rotation/Marker Alpinist alebo Plum Guide 12 (od kamoša). Na váhe mi až tak veľmi nezáleží. Budem, rovnako ako cyklista a turista, skialpinista vychutnávač a kochač a rýchlostné rekordy lámať nejdem.

- Bude pre mňa táto kombinácia podľa vášho názoru vhodná? Je šírka lyže 85mm pod nohou na slovenské kopce dostatočná?
- Lyže Atmic Backland 85 sa vyrábajú v max. dĺžke 179cm. Nebude vzhľadom na moju výšku príliš krátka?

Bol by som totiž rád, keby ma v zjazde tá lyža aj trochu podržala a prípadne sa dala využiť aj na občasnú jazdu po upravenej (v slovenských reáliách skôr menej) zjazdovke.
Alebo sa mám skôr poohliadnuť po niečom dlhšom, prípadne bez rockeru na špičke? (nejaké iné tipy?)

Ďakujem vopred za názory a skúsenosti
11.01.2023 - 16:43:05
00
cau, ja by som isiel kludne od 90 hore, ak aj zjazdovka tak tazsiu lyzu, poriadne zjazdove hrany.
https://www.sport-conrad.com/produkte/k2/wayback-96-sc-5.html
184cm dlhu
viazko ok , lyziarka ok (eventualne dynafit hoji) , chvalia aj scarpa f1 xt (ulyzovali 187 cm dlhu a 104 siroku lyzu)

Prílohy:

k2.JPG
k2.JPG 32.92 KiB thumb_up0thumb_down

11.01.2023 - 17:13:04
00
Tie k2 su vahovo +- rovnako ako 85mm backlandy ale ani s jednymi nespravis krok vedla + by som este pozrel kastle tx87, vsetky su good budget option a na slovenske pomery su 85mm absolutne postacujuce. Ak sa chces plesnut po vrecku a pozriet nieco fajnovesie tak movement alp tracks budu vyborna vsestranna volba(aj hodne lahsia). Co sa tyka lyziarok tak f1 xt a viazko pokukaj radsej atk kuluar 12 s brzdami, na conrade o par eur drahsi nez ten dynashit od kolegu vyssi
11.01.2023 - 17:57:13
00
zihadlo 5 napísal:
su nabrusene a namazané, teda všetky čo som doteraz mal,
ak teda lyže niesu uloženky 5r staré

Predpokladam ze tak rok boli na sklade su to atomic backland 85 ten aktualny model, myslim ze sa robi od 21/22, kupoval som ich 2-3 mesiace dozadu.

zasnezeny_kaktus napísal:
daj tomu tak 3-4 vyjazdy a potom mrkni na sklznicu ako vyzera a prebehni voskom, pasom tiez neublizi trocha vosku, tie z fabriky urcite navoskovane nie su

Ok tie pasy teda prebehnem voskom.

Pani vdaka za rady.
11.01.2023 - 20:34:45
00
ako písal Adamo-- pojazdi chvílu , ak budu šednuť , tak to daj pekne navoskovať, po sezone aj hrany nabrusiť, ak teda nespravíš 5 výšlapov,
ja každu sezonu dam velký servis, a počas sezony 2-4x prebehnem žehličkou :)
pasy ak je suchý sneh netreba, ak je mokrý ako teraz voskom po smere chlpov.. aj tradična sviečka pomože, ja som dnes nenamazal a hore kde mrzlo som už mal zmrznute guče, dole bola mokrota
11.01.2023 - 21:13:35
01
zasnezeny_kaktus napísal:
Tie k2 su vahovo +- rovnako ako 85mm backlandy ale ani s jednymi nespravis krok vedla ...


-adamo a klmrmts ďakujem za rady.

Na tú dĺžku 179cm pri mojej výške 194cm a váhe 78kg čo vravíte? Nebudú mi príliš krátke?

-adamo pozrel som tie movement, ale to je už cez môj rozpočet. Nemám ho síce nejak extra pevný, ale snažím sa dostať cenovo čo najnižšie. V čom považuješ ATK Kuluar za lepšiu voľbu?

klmrmts na K2 wayback som pozeral tiež, ale (bude to znieť strašne prízemne) nepáči sa mi ich dizajn... 96mm sú už navyše asi trochu široké.

Obzeral som ešte Volkl Rise Above 88 - šírka 88mm, dĺžka 184cm, aj keď sú ľahšie. Ale cena je na sport-conrad už vyššia o 170€...

Čo sa zjadzovky týka, nie je to nevyhnutnosť. Len mi napadlo, či by som potom pri rodinných lyžovačkách nenechal rovno zjazdové lyže doma, aby som nemusel brať dvojo...

Edit: Kastle tx87 vyzeraju celkom fajn, aj dĺžka by bola asi lepšia. Ale rádius je ešte menší ako pri Radical-och. Pradvepodobne vďaka rockeru aj na konci lyže budú možno ešte točivejšie.
Edit2: Podľa recenzií vyzerajú Kastle TX87 veľmi dobre - sú ľahké, pri zjazde si poradia s rôznymi podmienkami a údajne nie sú pretáčavé a aj cena je prijateľná. Dal si mi chrobáka do hlavy :-)
11.01.2023 - 21:18:18
00
Franzo
kratke ti nebudu ani 179cm, ale ak mas tu stovku naviac zober kastle minulorocne farby v 182cm, na conrade su za fajn cenu a lyzba ako vravis, vdaka zadnemu rockeru tam je kratsia efektivna hrana a teda aj obluk je kratsi

ulyzujes s tym vklude zjazdovku, limitom tam bude lad a ladovy mencester kedy mozu vo vacsej rychlosti trocha klepotat ale inak si myslim ze budes spoko

co sa tyka atk vs dynafit, tak jednoduchost pouzivania, vacsi posun paty, brzda a celkovo udrzba a nahradne diely su pri ATK radost

a ak budes brat aj pasy tak zober tie pro nie basic https://www.sport-conrad.com/en/products/kaestle/tx87-pro-hotmelt.html

i.imgur.com
12.01.2023 - 10:18:05
02
179 ti budu podla mna kratke na zjazdovke, najma ak si dobry lyziar. som v tomto nazore sam ale pokial sa lyze planuju pouzivat rezortne, malo by na nich byt bezpecne viazko so spravne vypinajucou patou aj spickou. na TX93 ale vo verzii UP som raz siel (pozicovna) hore fajn.. dole po zjazdovke utrpenie... nervozne klepotajuce lyze. Backland 95 co mam svoje su niekde inde. neviem vsak aky je rozdiel medzi obycajnou a UP verziou. vahovo velky
12.01.2023 - 20:16:36
00
Sportokay maju 15% na skialp, mate skusenost? Ako dlho im trva dorucenie?
15.01.2023 - 22:08:23
00
osobna skusenost so Sportokay je pozitivna, do 3-4 pracovnch dni to prislo....tych 15% je aktualne ako "on top"..takze ak kupis v akcii napr. https://www.sportokay.com/de_de/set-konfigurator-skitouren-k2-wayback-talkback-set.html?utm_source=CleverReach&utm_medium=email&utm_campaign=2023-04&utm_content=Mailing_8074762
tak este by si mal dostat zlavu 15pct extra naviac....co uz je celkom zaujimave
16.01.2023 - 08:11:39
00
sportokay ma 10 alebo 15% off kazdy den po cely rok, Ale ak maju nieco v dobrej cene, preco nie. Obchod overeny, akurat som od nich kupoval nejake bike veci.
16.01.2023 - 09:06:54
00
mnavak napísal:
179 ti budu podla mna kratke na zjazdovke, najma ak si dobry lyziar. som v tomto nazore sam ale pokial sa lyze planuju pouzivat rezortne, malo by na nich byt bezpecne viazko so spravne vypinajucou patou aj spickou. na TX93 ale vo verzii UP som raz siel (pozicovna) hore fajn.. dole po zjazdovke utrpenie... nervozne klepotajuce lyze. Backland 95 co mam svoje su niekde inde. neviem vsak aky je rozdiel medzi obycajnou a UP verziou. vahovo velky


vďaka všetkým za rady
Po rozsiahlom skúšaní lyžiarok som si zaobstaral Tecnica Zero G Tour Scout. Nie sú z najľahších (1370g pri 265MP), ale sú pomerne tuhé, čo mi vyhovuje. Čo je ale najdôležitejšie, sedia mi na nohe neporovnateľne lepšie ako viaceré Scarpa, La Sportiva a aj Atomic. Nohu mám totiž extrémne úzku a nízku, takže vo väčšine ostatných mi úplne plávala.

Čo sa týka lyží, zajtra idem vziať Salomon MTN 86 Carbon v maximálnej dĺžke 180cm. Podľa recenzií by mala vyhovovať mojej jazde - mala by byť tuhšia a menej obratná/vrtká. Rocker má menší v porovnaní s niektorými inými, tak snáď bude dĺžka stačiť.
Viazanie na nej bude Fritschi Vipec EVO. mnavak má pravdu v tom, že radšej vezmem viazanie, ktoré by malo byť bezpečnejšie a vypína aj špičku. Na dostupnosť ATK Raider 13 EVO sa mi čakať nechce a toto Fritschi Vipec nie je zase brutálne ťažšie v porovnaní s Dynafit ST Rotation, po ktorom som poškuľoval predtým. Snáď tie plasty vydržia.

Takže ešte raz vďaka všetkým za rady -adamo klmrmts
23.01.2023 - 21:38:06
03
keyboard_arrow_up