lapaloma napísal:
ale stále treba mať absolvované správne školenie a aj dôkaz o tom nosiť so sebou ... tak?

Aké školenie, na základe čoho??
29.11.2023 - 08:37:38
00
školenie horolezectva aby si mohol vykonávať skialpinizmus vo vysokých tatrách podľa nového návštevného poriadku ...
29.11.2023 - 08:48:47
00
Ja tam ale niekde nič o nejakom školení ani kurze nevidím, pri tých podmienkach za akých možno vykonávať skialpinizmus.
29.11.2023 - 08:57:12
00
lapaloma napísal:
školenie horolezectva aby si mohol vykonávať skialpinizmus vo vysokých tatrách podľa nového návštevného poriadku ...


Nie, to tam ani nikdy nebolo. To skolenie sa tyka len lahkych horolezeckych tur do 2+, nie skialpu.
29.11.2023 - 08:58:18
00
Skús si Pali prečítať komplet článok. Podľa mňa to je celkom zrozumiteľné. Je to podelené takto:

1. miesta úplne zakázené pre zimné lezenie a skialp sú v prílohe 9.

2. miesta pre skialpinizmus a horolezectvo, kde treba liezť, vstupovať do ťažších žľabov, častejšie použitie lezeckej výstroje atď. Tam treba preukaz. Uvedené sú v prílohe 10+12.

3. miesta pre bežný skitouring. Tam sú zahrnuté turistické chodníky bez uzávery + vyhradené oblasti v prílohe 11+12, kde nepotrebuješ preukaz. Jedná sa o väčšinu klasických, jednoduchších túr. Použitie mačiek, cepínov je povinné len pre nástup na tieto túry (stále bez preukazu)

Baranie sedlo,
Priečne sedlo,
Filmársky žľab,
Kartárikov žľab.

Osobne si myslím, že tie klasiky pre nás dvoch úplne stačia bez preukazu. A podľa všetkého stále stačí ako preukaz Alpeverein.
29.11.2023 - 09:02:10
12
Z návštevného poriadku nie je úplne jasné, či sa každý lyžiar na skialpinistických lyžiach, ktorý pôjde na Téryho chatu či na Brnčalku, musí registrovať a byť členom horolezeckého zväzu, požiadali sme preto správu parku o spresnenie: „Vo vami spomínanom prípade sa činnosť nevníma ako skialpinizmus, ale ako pohyb v areáli zimnej turistiky, pre ktorý sú nastavené tiež podmienky. Registrácia v tomto prípade sa nevykonáva," povedal Peter Spitzkopf zo správy parku.

z hikingu.sk, takze tam netreba ani ten AV, plus teda pisu, ze registracia zatial cez apku HZS
29.11.2023 - 09:33:15
02
To áno ale dajme tomu že pôjdeš z teryho cez priečne, tak tam sa zaregistrujem, som členom AV výbavu mám komplet, tak to chápem že takto je to v poriadku.
29.11.2023 - 09:46:34
01
vyzera to tak
29.11.2023 - 09:49:31
01
LukasOn napísal:
To áno ale dajme tomu že pôjdeš z teryho cez priečne, tak tam sa zaregistrujem, som členom AV výbavu mám komplet, tak to chápem že takto je to v poriadku.


Pozeral som appku HZS, je tam také že "kniha vychádzok", to je to miesto kde sa mám registrovať? DPČ si pripadám jak väzeň alebo vojak :-)
29.11.2023 - 09:56:30
01
Tak zas ja som tu knihu v tej appke používal už dávnejšie pred týmto nový poriadkom, pri nejakých dlhších túrach.
29.11.2023 - 10:00:28
00
Jeliah napísal:
Pozeral som appku HZS, je tam také že "kniha vychádzok", to je to miesto kde sa mám registrovať? DPČ si pripadám jak väzeň alebo vojak :-)


je to tam uz roky, je to nahrada za knihu tur ktora sa vypisuje na chatach - ak sa do uvedeneho casu neodskrtnes, budu sa ta najskor snazit kontaktovat telefonicky, budu volat na cislo tvojho kontaktu ktore tam uvedies, a ked sa im s nikym nepodari spojit, zahaja patraciu akciu
29.11.2023 - 10:02:16
02
LukasOn napísal:
To áno ale dajme tomu že pôjdeš z teryho cez priečne, tak tam sa zaregistrujem, som členom AV výbavu mám komplet, tak to chápem že takto je to v poriadku.


Priečne tiež netreba. Stále spadá do areálu. Ale tiež nevidím problém nahlásiť cez appku miesto túry kam idem. V prípade nehody to môže akurát pomôcť.
29.11.2023 - 13:00:17
00
problem to moze byt vtedy, ked si napr. ubytovany 3 dni na Rysoch, chces ist "liezt" lahke cesty s povinnostou registracie, a nemas to ako spravit lebo nemas ziadny signal... rovnako je blbost davat tam tury na tyzden dopredu, kedze sa ciel cesty moze hocikedy zmenit podla pocasia, a ty to uz potom bez internetu neupravis, ani nepotvrdis uspesny navrat z tury
29.11.2023 - 15:08:29
01
je to uplna ***** :D hotovo....
29.11.2023 - 15:34:30
03
To je tu na SR taká klasika, najprv to dať niekomu napísať čo ani nevie kde Tanap je, vydať to, a potom začať nad tým rozmýšľať :D
29.11.2023 - 16:18:07
01
keyboard_arrow_up