na tom kurze nám bývalý náčelník SLP HZS, ktorý asi má/mal najbohatšiu lavínovú fotogalériu na SK, ukazoval fotky (oskenované papierové) - ešte vtedy neplatilo GDPR -
kde vykopali nebožtíkov v spodnom prádle. Áno, je to možno 1, možno 2 prípady zo 100, ale treba aj s týmto rátať.
27.11.2023 - 19:46:27
00
Tak pri takej lavíne už bude tak či tak mŕtvy.... akurát ak bude mať pípak, tak ho možno skôr nájdu 😐
27.11.2023 - 20:58:57
00
Nechcem pána bývalého náčelníka spochybňovať, asi tie fotky neinscenoval, ale myslím, že ak sa už dostaneš do takej lavíny, ktorá z teba strhne kvalitné, "bytelné" nohavice s poriadnym opaskom, tak s tým postrojom a jeho plastovými prackami by asi tiež nemala veľký problém :-/

Samozrejme, nechcem nikoho presviedčať, ani mu to nútiť, no v anglicky aj nemecky písaných textoch je to nosenie vo vrecku (správnym spôsobom, samozrejme) brané ako rovnocenná alternatíva k postroju, pri teplom počasí, kedy sa šlape len v tričku, dokonca preferovaná. Aj v návodoch na Arvu aj na Mammut je to uvedené ako prípustná možnosť, i keď Mammut uvádza ako odporúčaný spôsob nosenia postroj. Naopak, k Arve (EVO5) sa ten postroj ani štandardne nedodáva a kto ho chce, musí si ho dokúpiť extra.
27.11.2023 - 22:13:00
00
bladerunner napísal:
Tak pri takej lavíne už bude tak či tak mŕtvy.... akurát ak bude mať pípak, tak ho možno skôr nájdu 😐


Rozprával mi chlapík čo spadol z Ďumbiera s prevejom na sever, že bol tiež vyzlečený, keď to všetko zastalo.
28.11.2023 - 09:04:49
01
Caute, opat raz si idem po rozumy, tentokrat na temu velkost lyziarky. Vyhliadnutu mam Scarpa F1 XT, ktora by mi papierovo mala sediet na sirku nohy. Problematicka je skor dlzka - lava noha asi 29,5 a prava 29. Ak by ma Mondo 29 na lavej tlacilo, vie tomu pomoct vypecenie?
29.11.2023 - 22:58:32
00
Takto.odmeraj si doma nohu..opri patu o stenu v predu urob ceruzkou značku.
Ja som nameral 274, f1ky mam 280 a sú akurát .nemozes to mat uplne na presno..ta budu palce bolieť.
30.11.2023 - 06:13:31
00
Ja mam napr 283mm nohy a 280 lyziarky, su dolezitejsie veci na lyziarke nez to ci ta jemne tlaci palec. Tj uchytenie v oblasti kotnika a ci tam nemas vela miesta. Ked budes na predajni tak vyber papucu a skus ako ti pasuje skelet bez papuce, tak rychlo zisis ci ti nie je prikratky. Ak by si mal problematicke miesto na sirku alebo dlzku tak ho das vytlacit. 3-5mm sa da najst na kazdej lyziarke v kazdom smere, carbon grilamid na scarpach nie je jednoduchy na pracu ale skuseny clovek s tym nebude mat problem.

Ak mas jednu nohu o tolko dlhsiu tak je zaroven dobre pouvazovat o custom vlozkach, pretoze mozes mat padnutu klenbu a z toho su potom problemy aj vyssie, koleno - bedro - chrbtica - krk.
30.11.2023 - 07:14:17
00
No, u mna do toho vstupuju napriklad aj mensie ostrohy na patach, vecny problem pri topankach. Mimochodom, Mondo sa meria od paty k palcu po "uhlopriecke" alebo systemom kolmic? Vsade to udavaju inak a potom mi vychadzaju ine cisla :D zasnezeny_kaktus kolko miesta by som mal asi mat v prazdnom skelete? Inak, este dodam, ze klasicke lyziarky lyzujem Mondo 290, ak to niecomu pomoze... ale odhadujem, ze kazda topanka je ina
30.11.2023 - 08:32:56
00
Hlavne dávaj bacha, aby si tie boty nekúpil príliš veľké. Ak ti budú v predajni sedieť ako papučky, sú takmer s istotou príliš veľké a môžeš ísť o číslo - dve nižšie. Cítiť vpredu palec (aj po zatiahnutí klipsní a zapnutí sa do viazania) je úplne OK. Tá vnútorná papuča sa časom vymačká a bota bude OK, možno až príliš veľká. Z mojich skúseností (správne boty som si kúpil až na tretí pokus) sa tá topánka musí zdať v predajni naozaj hodne tesná.

A tiež bacha na polčísla, tie pri lyžiarkach prakticky neexistujú. Štandardne mávajú napr. 270 a 275 MP rovnaký skelet aj rovnakú vnútornú topánku, tá väčšia veľkosť má akurát trochu tenšiu vložku. Keď si to všetko po čase sadne, tak z 270 MP máš v podstate 275 MP... Akurát pri Scarpe je to inak, tam sa veľkosť skeletu mení práve pri polčíslach, e.g. rovnaký skelet majú 265 a 270, 275 a 280, 285 a 290 atď...

FWIIW, ja mám jednu nohu 267 mm, druhú 271 mm a mám Tecnica Zero-G Tour Scout veľkosti 250 MP. Čokoľvek väčšie mi bolo príliš voľné čo sa týka objemu nohy, cez priehlavok. Palec vpredu trochu cítim, no nejedná sa o nič dramatické, modré nechty rozhodne nemám.
30.11.2023 - 09:55:06
00
Čo mam stare Scarpa Denali TT vo velkosti 29,5 tak papuca je znacena ako 29,5/29 s tym ze boli pibalene druhe vlozky z oznacenim 290, aj tak bude lepsie vyskusat.Tiez mam trochu problem s tym ze lave chodidlo mam dlhsie ako prave ale pri dobrom stiahnuti som nemal ziadny problem s tym zeby bola papuca trochu vecsia. Do novyych Maestrale uz som sa nevedel vo velkosti 295 skoro ani napratat pre sirku chodidla a zobral som radsej Vegu od La Sportivy
30.11.2023 - 10:02:43
00
Tomas11 napísal:
Hlavne dávaj bacha, aby si tie boty nekúpil príliš veľké. Ak ti budú v predajni sedieť ako papučky, sú takmer s istotou príliš veľké a môžeš ísť o číslo - dve nižšie. Cítiť vpredu palec (aj po zatiahnutí klipsní a zapnutí sa do viazania) je úplne OK. Tá vnútorná papuča sa časom vymačká a bota bude OK, možno až príliš veľká. Z mojich skúseností (správne boty som si kúpil až na tretí pokus) sa tá topánka musí zdať v predajni naozaj hodne tesná.

A tiež bacha na polčísla, tie pri lyžiarkach prakticky neexistujú. Štandardne mávajú napr. 270 a 275 MP rovnaký skelet aj rovnakú vnútornú topánku, tá väčšia veľkosť má akurát trochu tenšiu vložku. Keď si to všetko po čase sadne, tak z 270 MP máš v podstate 275 MP... Akurát pri Scarpe je to inak, tam sa veľkosť skeletu mení práve pri polčíslach, e.g. rovnaký skelet majú 265 a 270, 275 a 280, 285 a 290 atď...

FWIIW, ja mám jednu nohu 267 mm, druhú 271 mm a mám Tecnica Zero-G Tour Scout veľkosti 250 MP. Čokoľvek väčšie mi bolo príliš voľné čo sa týka objemu nohy, cez priehlavok. Palec vpredu trochu cítim, no nejedná sa o nič dramatické, modré nechty rozhodne nemám.

Uf, rozdiel 2 cm je uz na roziahnutie fakt dost, nie? To aby som sa poobzeral aj po Mondo 280...
30.11.2023 - 10:16:19
00
Je to vysvetlene hore ale cisla pre tecnicu nemusia platit pre Scarpa. Za mna ak mas nohu v skelete bez papuce, netlaci ta na ziadnom mieste nejako extra a je da dlzku dobra tj strcis za patu cca ukazovak, tak sa s tym da pracovat a prisposobit.

Do MP28 nohy nenapchas kedze tam je skelet mensi o hodne. Podla mna 29 ti bude dobra volba ktora sa bude dat vystlat penou v okoli kotnika ak ti bude volna na tej mensej nohe, a vytlacit na vacsej. Ale ako pisal chalan hore, ak mas pri skusani nohu ako v papuckach a zaroven mas v predu citelne dost miesta, lyziarky su velke.
30.11.2023 - 10:26:06
10
LukasHarant napísal:
Uf, rozdiel 2 cm je uz na roziahnutie fakt dost, nie? To aby som sa poobzeral aj po Mondo 280...

Minimálne by som tú 280ku takto od stola nezavrhoval. A tiež by som sa asi vyslovene nefixoval len na tú Scarpu, ideálne je imho toho poskúšať čo najviac od rôznych výrobcov. Nohy máme rôzne, možno zistíš, že výsledky tých všelijakých online kalkulátorov na teba úplne neplatia.

"Bottom line" by ale za mňa bolo asi to, že ak si nerozhodný ohľadom veľkosti, určite radšej zober tú menšiu. Je výrazne jednoduchšie roztiahnuť menšiu botu, než zmrštiť väčšiu. Dá sa do určitej miery aj to, sú všelijaké vložky na zmenšenie objemu, nálepky okolo členka a podobne, ale je to komplikovanejšia cesta.
30.11.2023 - 10:45:32
10
Pre porovnanie na moje nohy 284/280 mam Scarpy Alien RS 290. Aj ked to je velmi uzka bota a tym padom aj pocitovo kratsia. Mal som chvilu F1 LT a tiez 290. 280 by mi boli urcite male.
30.11.2023 - 10:50:02
00
Vdaka vsetkym, vyskusam oboje velkosti, sam som zvedavy...
30.11.2023 - 11:02:57
00
keyboard_arrow_up