Video: Ako si odhadnúť počasie na horách?

Schopnosť vedieť si odhadnúť počasie a podľa toho prispôsobiť túru, je základom bezpečnosti a môžete tak eliminovať množstvo problémov. A je jedno, či sa chystáte na turistiku, lyže či bicykel...

Ak by som to mal uviesť na pravú mieru, pozrieť si v nejakom piktograme, či bude slniečko, prípadne obláčik, nie je v skutočnosti žiadna veda. Najmä ak sú „tutové“ dni, kedy vie pomaly celé Slovensko, že bude pekne . Ale nie každý môže chodiť do prírody, alebo do hôr vtedy, keď je dokonalé počasie. Šanca, že ho trafíte napríklad na víkend, je pomerne dosť mizivá, výsledkom čoho vám môže uniknúť množstvo príležitostí niekam vyraziť a stráviť čas vonku.

Čo odlišuje tých skúsených je schopnosť posúdiť viacero faktorov a nielen to, či bude pekne alebo nie. A hlavne myslieť dopredu a vedieť sa pripraviť, resp. vybrať flexibilne podľa predpovede vhodnú túru. Teda nie vždy tvrdohlavo trvať na dopredu stanovenom pláne a jedno či sa bavíme o skialpe, turistike, behu alebo MTB.Je mi jasné, že je tu množstvo z vás, ktorí sa hýbu v horách roky a majú už svoj zabehnutý systém, stránky ktoré sledujú a hlavne odlišné vnímanie toho, čo je vlastne „vhodné počasie“. Vo videu som predstavil spôsob, ako si predpoveď sledujem ja, na čo si dávam pozor a čo sa mi osvedčilo. Asi najlepším dôkazom u mňa je fakt, že za tie roky som sa vždy vrátil bezpečne domov a pritom v horách strávil skvelé dni v rôznych podmienkach. Pokojne do komentára napíšte, ktoré servery používate vy, prípadne ako ich kombinujete .
report_problem Našiel si v texte chybu?
Páči sa ti toto video? thumb_up36thumb_down comments 32 komentárov report_problem
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

comment Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné videá

Video: Lyžovanie v hlbokom snehu – ako si ho o niečo viac užiť play_arrow

Video: Lyžovanie v hlbokom snehu – ako si ho o niečo viac užiť

Hlboký sneh, ideálne prachový, je to, po čom väčšina jazdcov vo voľnom teréne túži. Ako si jazdu trochu viac užiť a ako prispôsobiť techniku zvoleným lyžiam?
Video: Výbava na skialp - časté chyby pri výbere play_arrow

Video: Výbava na skialp - časté chyby pri výbere

Ak máte v pláne niekedy skúsiť tento šport a dávate si dokopy výbavu, prípadne hľadáte vhodný „upgrade“, možno príde pár tipov vhod.
Video: Skialp a časté chyby začiatočníkov - šetrenie energie a efektivita play_arrow

Video: Skialp a časté chyby začiatočníkov - šetrenie energie a efektivita

Tento šport zažíva v poslednom čase poriadny boom a venuje sa mu aj množstvo cyklistov. Na čo si dať pozor pri prvých túrach?
keyboard_arrow_up