Septembrová novinka v Nitre prináša kúsok adrenalínu aj na západnom Slovensku. Už človek nemusí cez polovicu Slovenska, aby okúsil tento krásny športový zážitok. Poďme sa prostredníctvom videa pozrieť, ako to tam vyzerá.

Na začiatok kúskom turistiky rozprúdime krv. Nie, nie, nezaparkuješ auto ako na Skalke a hneď pred tebou stojí ferrata. V Nitre si za ňou musíš patrične vy-turistikovať. Zmapovali sme teda informačné tabule a parkovanie a prístupová cesta vedú z dvoch rôznych miest. My sme si zvolili parkovanie pri Liečebnom ústave, odkiaľ sme postupovali popri Svoradovom prameni modrou značkou, kde sme sa pri jednom smerovníku zastavili a povedali si, však keď už sme tu, vyjdeme aj na Zobor. Prešli sme na zelenú a po polhodine od auta sme už aj boli na Zobore.


Na Zobor sa oplatí

Na vrchole sú nádherné výhľady na okolie a hlavne na našu cieľovú destináciu a to nové ferratky na Zobore, ktoré sa nachádzajú kúsok poniže, pri Pyramíde. Po červenej značke zdupkáme a jedným kopcom vyjdeme a už sme na Pyramíde, kde nás víta informačná tabuľa (viď. foto). Veľmi prehľadne a jasne napísané, prístupový chodník a kde sa ferraty nachádzajú.


Dve a dve ferraty

Chodníčkom po modrej a následne odbočkou vľavo zídeme cca za 15 minút a ani sa nenazdáme, pred nami sa pýši mohutná skala s osadenými ferratami. Rozdelené veľmi prakticky a to dve a dve nad sebou. Stačí teda spraviť len dve „kolečká” a všetky ferraty sú prejdené. POZOR. Kolečká, pretože nikdy sa ferratou nezostupuje smerom dole.


Ideme na to takticky

Na začiatok ľahšie aby sme vedeli odhadnúť sily, či zvládneme potom aj ťažšiu ferratku. Postup je veľmi príjemný a čím vyššie sa nachádzame, tým si človek viac vychutnáva tie výhľady z bezpečných políc, ktoré sa pri postupe nachádzajú. Krásne prírodné skalné stupy a chyty tomu pridávajú na super pocite. Po dolezení „Brezovej” ferraty prechádzame na „Výstupovú” ferratu a sme opať pri Pyramíde. Občerstvíme sa a ideme druhý okruh.Ešte jedna jazda

Zcupkáme po chodníčku ku nástupu na „Dubovú” ferratku, ktorá je na Zobore najťažšej obtiažnosti B/C a ide sa hore. V hornej časti cítim, že to nebude zadarmo. Sila rúk a využívanie stupov je pri teto ferrate kľúčové. Posledné metre ale stoja za to. Výhľady do širokého okolia a pred nami posledná ferratka. „Lanový most” ktorý má pod sebou priepasť nie je len tak pre hocikoho. Sústredenie sa na každý krok je dôležité, nech je človek akýkoľvek skúsený. Však presvedčte sa sami vo videjku nižšie.


Ak sa ti video páčilo, sleduj náš YouTube kanál MTHIKER a nezabudni nás podporiť svojím odberom.
report_problem Našiel si v texte chybu?
miriama-kov 
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné videá

Test: Vlajková loď – Suunto Vertical Titanium Solar

Test: Vlajková loď – Suunto Vertical Titanium Solar

Veľká výdrž batérie, solárny displej, offline mapy priamo v hodinkách či dvojpásmový GNSS. Čo ešte vie ponúknuť nová vlajková loď od Suunto?
Video: 8 dôležitých vecí pre začiatočníkov pri lezení za pomoci lana

Video: 8 dôležitých vecí pre začiatočníkov pri lezení za pomoci lana

Šport ako lezenie je pre začiatočníka po materiálnej stránke úplne nový svet, preto nie je úplne jednoduché sa v ňom na začiatku zorientovať. Vo videu si zhrnieme jednotlivé veci, ktoré sú potrebné na lezenie za pomoci lana.
Video: S deťmi na túre - skúsenosti s nosením

Video: S deťmi na túre - skúsenosti s nosením

V rozhovore s akčnou mamičkou Katkou sme rozobrali praktické rady a skúsenosti s nosením detí a výletmi do prírody.
keyboard_arrow_up