Ako sa spriateliť s horami - pravidlá a etiketa pre každého turistu

Hory majú svoj vlastný rytmus a pravidlá, ktoré si treba osvojiť, aby sme ich mohli bezpečne a zodpovedne navštevovať.

Turistika nie je len o zdolávaní vrcholov, ale aj o rešpekte k prírode, ostatným turistom a miestnej kultúre. Ak sa naučíš tieto pravidlá a osvojíš si správne návyky, tvoje dobrodružstvá budú bezpečnejšie, príjemnejšie a priateľskejšie k okoliu.

hory, kopce

Rešpektuj prírodu a nechaj ju takú, akú si ju našiel

Jedným z najdôležitejších pravidiel je nezasahovať do prírody viac, než je nevyhnutné. Zásada „leave no trace“ (nezanechávaj stopy) je základnou etiketou turistiky. Odpadky patria do koša, nie pod krík. Hory sú krehké ekosystémy, kde aj malý zásah môže mať dlhodobý vplyv. Odpadky, ktoré by si zahodil na zem, môžu zostať v prírode roky.

Napríklad plastová fľaša sa rozkladá stovky rokov. Papierová vreckovka môže poškodiť pôdu či narušiť rovnováhu prostredia. V horách a na horských chatách kôš nájdeš naozaj veľmi ťažko. Preto si zober všetky odpadky so sebou vrátane biologického odpadu, ako sú šupky z banánov alebo papierové vreckovky. Keď už si vyniesol jablko, banán, pomaranč, mandarínku na vrchol, tak šupku alebo ohryzok určite zvládneš zniesť aj dole.

Pravidelne sa nám s Kubim stáva, že pozbierame obaly od cukríkov, sladkostí a iné plasty po turistických chodníkoch. Asi najsmutnejšie je vidieť pozahadzované ohorky z cigariet v horách. Vždy si zabalím malé bio rozložiteľné vrecko na odpadky do vrecka na bedrovom páse. Veľakrát sa mi vyplatilo tieto rozložiteľné vrecká so sebou mať, a to nielen na odpad.

Skús nahradiť plastové fľaše opakovane použiteľnými fľaškami. Jedlo si môžeš pripraviť do nádobiek, ktoré si odnesieš so sebou späť. Jednorazové plasty a obaly by sa už naozaj nemuseli používať. Je nepreberné množstvo rôznych turistických nádob s vychytávkami, ktoré môžeš použiť.

turistika so psom

Prosím, buďme všetci ohľaduplní k prírode a aj k druhým turistom. Všetci chceme chodiť do hôr aj nasledujúce roky bez toho, aby sme sa brodili odpadkami. Udržateľnosť ekosystému je ozaj ťažká, ak každý turista odíde domov s kvietkom, kameňom, rastlinkou, cibuľkami vzácnych kvetov.

Celkový výsledok takéhoto zásahu ľudí bude pre prírodu neudržateľný a postupom času devastujúci. Zbieraj zážitky, príhody, krásne chvíle s rodinou, kamarátmi alebo fotografie. Prírodné suveníry nechaj na mieste pre potešenie všetkých. Rešpekt prírody znamená prispieť k tomu, aby si krásu hôr mohli vychutnať aj ďalší.

Buď ohľaduplný k ostatným

Hory sú miestom, kde nachádzame pokoj, dobrodružstvo a spojenie s prírodou. No nie sme v nich sami. Turistické chodníky, vrcholy či útulne zdieľame s ďalšími ľuďmi, ktorí hľadajú rovnaké zážitky ako my. Od skúsených turistov až po rodiny s deťmi. Hory sú miestom, kde sa stretávajú ľudia s rôznymi očakávaniami a skúsenosťami. Niektorí hľadajú pokoj a spojenie s prírodou, iní možno zažívajú hory prvýkrát.

Ohľaduplnosť k ostatným turistom nie je len pravidlom slušnosti, ale aj spôsobom, ako si navzájom uľahčiť a spríjemniť pobyt v prírode. Keď potrebuješ oddych, nezastavuj priamo na trase, kde môžeš prekážať ostatným. Ustúp na bezpečné miesto, kde nebudeš obmedzovať pohyb iných turistov. To platí aj pri fotografovaní. Nádherný výhľad zachytíš lepšie v pokoji, zaostríš, spravíš viac záberov, keď sa zastavíš na mieste, ktoré neblokuje ostatných.

Na úzkych turistických trasách sa často stretáva veľa ľudí, najmä v obľúbených lokalitách. Ak ideš rýchlejšie než skupina pred tebou, slušne ich požiadaj, aby ťa pustili dopredu. Snaž sa vyhýbať alebo predbiehať na bezpečnom, dobre prehľadnom a širšom mieste chodníka. Naopak, ak niekto dobieha teba, zastav naboku a nechaj ho prejsť. Rovnako platí, že skupiny by mali nechať priestor jednotlivcom alebo rodinám, ktoré sa chcú okolo skupiny presunúť.

Na horských stúpaniach má prednosť turista, ktorý stúpa nahor, pretože jeho pohyb je fyzicky náročnejší. Chápem, že v niektorých situáciách sa nemáš kam vyhnúť, nie je to bezpečné alebo si len v zamyslení a fučaní do kopca nevšimneš, že niekto schádza po chodníku. Ohľaduplnosť a jednoduché „prepáč, nevšimol som si ťa“, určite nič nepokazia.

  • Zdrav ostatných turistov. V horách sa stalo veľmi pekným zvykom pozdraviť sa, aj keď sa nepoznáte. Jednoduché „Ahoj“, „ Zdravím“, „Dobrý deň“ ti umožní cítiť sa ako doma alebo medzi svojimi blízkymi, kamarátmi. Je to jednoduché gesto, ktoré vytvára priateľskú atmosféru.
  • Daj prednosť. Na úzkych chodníkoch, reťaziach, na skalnatých ťažkých prechodoch má prednosť turista stúpajúci hore. Ak schádzaš, uvoľni cestu tým, ktorí stúpajú.
  • Maj psíka na vôdzke. Chápem, že chceš svojho domáceho miláčika zobrať so sebou na túru do hôr. Veď aj psík si chce užiť pohyb a prírodu. Maj však psíka vždy pripnutého na vôdzke. Niektorí ľudia sa môžu psíka báť alebo sa naopak môže zľaknúť psík a utiecť. O ochrane divokej zveri v národnom parku a voľne behajúcich psoch za kamzíkmi sa asi nemusím rozpisovať.
  • Horské chaty a útulne. Na týchto obľúbených miestach sa stretáva mnoho ľudí. Nezabudni si po sebe upratať, nekrič, nehuč a nezaberaj viac miesta, než potrebuješ. Na vrchole sezóny to obzvlášť ocenia všetci okolo teba.

zimná turistikazimná turistika, hory, zasnežená príroda

Nie každý turista má rovnakú kondíciu. Niekto má rád pomalšiu a vytrvalostnú chôdzu bez prestávok, iný kráča dlhými krokmi, pobehne alebo cupitá malými rýchlymi krokmi. Každý máme svoje tempo, ktoré nám vyhovuje, neunavuje nás a dokážeme si užiť pobyt na horách naplno. Nepodceňuj ani nekomentuj výkony ostatných.

Ak kráčaš s niekým, kto potrebuje častejšie prestávky, buď trpezlivý a povzbudivý. Dohodnite sa dopredu, že sa počkáte pri najbližšej značke alebo na vrchole. Tvoj rešpekt k tempu ostatných podporuje pozitívne zážitky a motivuje začiatočníkov, aby sa nevzdali.

Buď pripravený pomôcť, ale rešpektuj hranice

V horách sme si navzájom oporou. Či už ide o strateného turistu, úraz, alebo vyčerpanie, spýtaj sa, či môžeš pomôcť. Tvoje gesto môže niekomu zachrániť deň alebo dokonca život. Ak vidíš, že niekto zápasí s náročným terénom, pokrivkáva, viditeľne má zranenie alebo je na pokraji vyčerpania, ponúkni mu pomoc.

Možno sa stratili, nepoznajú dobre lokalitu, sú zo zahraničia, potrebujú poradiť s trasou alebo im došla voda. Byť ohľaduplný znamená byť pripravený podať ruku, keď to situácia vyžaduje. Avšak, nepúšťaj sa do situácií, ktoré by mohli ohroziť teba. Ak niekto potrebuje odbornú pomoc, môžeš zavolať horskú službu. Nenosíš lekárničku len pre seba, pomôcť môžeš aj iným.

hadžaba

Staraj sa o svoje bezpečie a bezpečie ostatných

Príprava je základ. Pred túrou si vždy skontroluj predpoveď počasia, vhodnosť oblečenia a stav výstroja. Vyhýbaj sa riskantným rozhodnutiam, ako je prechod nebezpečnými úsekmi za zlých podmienok. Tvoja zodpovednosť zahŕňa aj to, že svojím správaním neohrozíš iných turistov.

Udržuj ticho a nekŕm zvieratá

Hory sú miestom, kam ľudia utekajú od ruchu mesta. Hlasná hudba, krik či používanie reproduktorov môže narušiť atmosféru a vyrušiť tých, ktorí si prišli užiť pokoj. Ak si s kamarátmi alebo rodinou, rozprávajte sa normálne, no vyhnite sa kriku. Ak si chceš vychutnať hudbu, použi slúchadlá tak, aby si počul, čo sa vôkol teba deje.

Ticho v prírode je nenahraditeľným zdrojom relaxácie. Aj zvieratá sú citlivé na hluk a môžu sa kvôli nemu zbytočne vyplašiť. Kŕmenie zveri ľudským jedlom ich nielenže oslabuje, ale môže viesť aj k závislosti na ľuďoch, čo ich robí zraniteľnými.

zasnežené hory, zasnežené kopce

Drž sa vyznačených chodníkov

Vyšliapané chodníky nie sú náhodné. Sú starostlivo navrhnuté tak, aby minimalizovali eróziu, chránili prírodu a zjednodušovali orientáciu. Ak si na turistickej trase, drž sa značenia a vyhýbaj sa skratkám. Značené turistické cestičky sú navrhnuté tak, aby chránili teba aj prírodu. V TANAP-e je zakázané pohybovať sa mimo chodníkov nad hranicou lesa, aby sa ochránili biotopy kamzíkov a svišťov. Ak sa od nich odkloníš, môžeš prispieť k erózii pôdy, poškodeniu vegetácie a vystaviť nebezpečenstvu seba a aj ostatných.

Dodržuj pravidlá ochrany prírody

Každá lokalita môže mať svoje vlastné pravidlá. V národných parkoch je zakázané zakladať oheň alebo stanovať mimo vyhradených miest. Oheň v prírode môže byť ničivý. Aj malá iskra môže v suchých podmienkach spôsobiť rozsiahly lesný požiar. Ak potrebuješ variť, používaj plynový varič. Je bezpečnejší a ekologickejší. Pred túrou si vždy preštuduj pravidlá pre danú oblasť. Pomôžeš tak chrániť prírodu a vyhneš sa možným pokutám.


Ak narazíš na prírodné zdroje vody, vyhni sa ich znečisťovaniu. V horách je voda často vzácna a potrebná pre zvieratá a iných turistov.

Ak chceš, aby ti hory niečo dali, musíš ich rešpektovať. Príroda si vyžaduje pokoru. Túra nie je len o fyzickej námahe, ale aj o porozumení, aké miesto máme v tomto svete. Kam chceme ísť, čo chceme zažiť, dosiahnuť, ako a s kým kráčame. Spriateliť sa s horami znamená osvojiť si tieto pravidlá a brať ich ako prirodzenú súčasť zážitku. Keď sa naučíš rešpektovať prírodu, ostatných turistov a svoje limity, získaš nielen bezpečné a príjemné výlety, ale aj hlbší pocit spojenia s okolím.
Zdroj fotografií: archív autorky
report_problem Našiel si v texte chybu?
ziriane 
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela
Komentáre
Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela
Podobné články
Ako prekonať únavu na túrach - tipy na lepšiu výdrž a energiu
Únava a nedostatok výdrže. Ako zvládnuť náročné stúpania bez toho, aby som bola vyčerpaná?
Zimný výstup na Baranec - kopec, ktorý si získal moje srdce
Ak chceš zažiť poriadnu vysokohorskú túru v zime so všetkým, čo k tomu patrí, Baranec ti zaručene pripraví epické zimné dobrodružstvo.
Video: Zapoj svojho štvornohého chlpáča do turistiky
Chceš zapojiť svojho štvornohého kamoša do turistiky, ale nevieš, ako na to? Poď sa pozrieť na pár tipov ako začať.
keyboard_arrow_up