Predstavenie značky X-BIONIC® a bežeckého radu TWYCE® 4.0

Cena zaraďuje túto značku na vrchol ponuky, aká je jej filozofia pri navrhovaní a výrobe oblečenia, aké technológie ponúka? Kam zaradiť a ako využiť modelový rad TWYCE® 4.0?

Značka X-BIONIC® má za sebou vyše 20-ročnú históriu vývoja a výskumu, poznatky čerpajú z prírody, technológie sa vytvárajú na základe skúmania a pozorovania rôznych zvierat. X-BIONIC® sa od začiatku profiluje ako značka exkluzívneho oblečenia, ich snaha nebola ponúknuť kompromisné riešenia s ohľadom na cenu, preto neprekvapí ani adresa značky - Švajčiarsko. Mne sa do rúk dostal ich nátelník a dlhé nohavice z bežeckého radu TWYCE® 4.0, čo som využil na to, aby som sa pozrel na firmu samotnú, v čom spočíva ich iný prístup, ktorý cítiť aj z dizajnu tohto oblečenia, pozriem sa, čo sa skrýva za mnohými marketingovými názvami a aký prínos pre športovca znamenajú.


Začiatky

Nemusíme ísť do úplných detailov, ale je zaujímavé sledovať, čo predchádza vzniku úspešných značiek. V prípade X-BIONIC® to bola okolo roku 2000 snaha priniesť ešte vedeckejší prístup do výroby oblečenia, preto sa Švajčiar Dr. Bodo W. Lambertz spojil s talianskym výrobcom ponožiek a príbeh sa začal. Od začiatku sa spoločne zamerali na funkčné oblečenie pre športovcov, s postupom času rástol dopyt po ich výrobkoch a s tým aj ponuka značky. Z firmy X-SOCKS® sa časom stal X-BIONIC®, ako ho poznáme teraz. Čísla znejú neuveriteľne - vyše 800 patentov a 700 ocenení a minimálne 1 200 medailí z medzinárodných pretekov a olympiád, ktoré majú dnes na svojom konte. Koho by to zaujímalo, na ich stránke sa dá aj v slovenčine dočítať o príbehu viac.


Robiť veci inak

Zaujímavé je sledovať aj ich prístup k navrhovaniu nových funkčných materiálov. Inšpirujú sa ľudským telom a celou prírodou a ich princípy replikujú pri výrobe vlákien, využívajú aj merino vlnu, ktorá má vlastný rad APANI®. Navyše to, čo funguje v prírode, sa snažia posúvať ďalej, v prírode vypozorované poznatky spájajú s vedeckými vylepšeniami. Vlastne, ako keď sa vyrába RoboCop, pamätníci zmienku o filme ocenia. Typický pre celú ponuku je manažment potu, to znamená, že sa ho nesnažia len zbaviť, ale jeho primeranú vrstvu na pokožke využiť pre termoreguláciu, ktorá je veľkým žrútom energie pri športovom výkone. Bližšie si môžeme povedať o technológiách použitých aj pri modelovom rade TWYCE® 4.0.


Čo sa skrýva za názvami technológií?

Nebudem spomínať každý názov použitej technológie, vzhľadom na spomínaný počet patentov si viete predstaviť, ako by sa predĺžilo takéto predstavovanie. K najdôležitejším patrí 3D BIONIC Sphere® SYSTEM, čo je ich spôsob, akým pristupujú k tepelnému manažmentu. Chladí počas športovej aktivity a zahrieva telo počas fázy odpočinku a počas celého výkonu udržiava správnu teplotu tela pri 37 °C. To 3D nie je len naoko, skutočne je vidieť rôznu výšku a štruktúru materiálu na rôznych miestach.


Súčasťou 3D systému je pôsob odvetrávania, ktorý nazvali TWYCE Cool Zone, využíva špeciálne vlákna v tvare písmena Y. Na oblečení sú priznané rozdielne plochy na rôznych miestach s rozdielnymi funkciami. Toto zároveň tvorí dizajn oblečenia, ktorý si s inou značkou nepomýlite, lacnejšie napodobeniny ho predstierajú potlačou. Ďalej budem pokračovať pre všetkých zrozumiteľnejším popisom funkcií tohto oblečenia, zámerne vynechám všetky tie anglické cool názvy.


Ako funguje nátelník

Ak si vezmeme napríklad nátelník, tam, kde bývame pri behu najviac spotení, na prsiach a chrbte, je vidieť iný materiál, aký je v podpazuší, kde sa tiež treba zbavovať potu, ale zároveň nesmie brániť pohybu paží. V oblasti brucha látka izoluje, manžety rukávov a spodok nátelníka zase zabraňujú vyhŕňaniu sa a neželanému pohybu, takže si oblečenie nemusíte stále naprávať.


Ako vymysleli nohavice

Zóny s rozdielnymi funkciami sú prítomné aj na nohaviciach, predná a chrbtová časť nás zbavujú nadmerného tepla, oblasť bedrových kĺbov je izolovaná, na svaloch je látka kompresná. Dobre padne vyšší strih nohavíc, aj bez extra gumičky alebo šnúrky držia. Na záver som si nechal oblasť kolien a lakťov, tie sú mäkučko vystlané, pomáhajú pocitu celkového komfortu, chránia kĺby, materiál má rebrovanú štruktúru, aby sa to dobre ohýbalo a zároveň natiahnutím látky neunikalo viacej tepla, ako má.


Čas vybehnúť

Oblečenie som mal možnosť využiť pri rôznych športových aktivitách, prioritne sa zameriam na beh, kam aj značka tieto kúsky zaraďuje. Môžeme začať úplne od základu, a to výberom správnej veľkosti. Na mojich 198 cm/85 kg výborne sadla veľkosť XL. Oblečenie je elastické, na správnych miestach cítite aj kompresiu, ak aj máte pár kíl navyše, prispôsobí sa, dlhorukí a dlhonohí budú spokojní aj s jeho dĺžkou.


Nátelník je v prednej časti klasicky dlhý, vzadu jemne dlhší, ani otrasy behu ho nevyhŕňajú nad kríže, ako sa to pri obtiahnutom oblečku môže stať. Dobre sadli aj nohavice, príjemná je vyššia krížová časť, nepodfúkne tam. V rozkroku sedia aj na môj malý cyklistický zadok, nemám rád, keď nohavice pri dlhom kroku obmedzujú v pohybe, zaujímavý je ich „push up“ efekt v tejto časti. Výborná vec je aj malé vrecko na páse, píšu, že je aj na mobil, ale mne by tam asi prekážal, bál by som sa, že by jeho hmotnosť a otrasy sťahovali gate. Ideálny je na malé kľúče alebo gél. Na páse nie je žiadny sťahovací mechanizmus, takže sa treba spoliehať len na elastické ukončenie látky.


Do akej teploty

Chvíľu trvalo, kým som našiel správny spôsob vrstvenia oblečenia. Ideálne je, ak je takéto oblečenie na holej koži, aby mohli všetky systémy pracovať tak, ako boli navrhnuté, pri nátelníku som podľa potreby pridával aj ďalšie vrstvy. Zo začiatku sa mi stalo, že som sa obliekol až príliš, látke som ešte neveril a myslel som, že bude horšie odolávať vonkajšiemu vzduchu a vetru. Takže po prvých spotených pokusoch som našiel správnu mieru, prekvapilo ma, ako oblečko funguje aj pri nižších teplotách. Nech som konkrétnejší, pri behu pri vonkajšej teplote okolo 10 stupňov mi stačil nátelník a krátka vrstva, nad 5 stupňov som dal namiesto krátkej vrstvy dlhú. Aj keď materiál vyzerá dosť vzdušne, tak ani trnavský vietor nebol problém, látka klame telom.


Voľnosť pohybu

Na beh často nosím klasické bežecké nohavice a bežeckú fukerku, ktoré sa výzorom a aj pocitom z pohybu odlišujú od oblečenia X-BIONIC®. V tom druhom určite vyhráva táto švajčiarska značka, mäkučké a anatomické oblečenie za chvíľu na sebe ani necítite, krok môžete naťahovať, ako sa vám ráči, pri pohybe rúk necítite a nepočujete klasickú „šuštiačku“.


Dizajn miluješ alebo nenávidíš

Dizajn tohto oblečenia nie je samoúčelný, ako to funguje, som popisoval vyššie. Vkus je individuálna vec, značka X-BIONIC® patrí k extravagantnejším na trhu. Podľa toho, čo vídam na bežcoch v mojom okolí, móda je u nás ešte stále usadenejšia, preto chápem, že niekoho od kúpy môže odradiť práve takýto dizajn. U mňa to bola tiež prvá skúsenosť s takýmto dizajnom a typom materiálu a pred prvým behom som sa chvíľu študoval v zrkadle. Ale ako som sa už raz rozbehol, pri ďalších behoch mi už ani nenapadlo to riešiť.


Zaujímavá skúsenosť

Osobne by som váhal pri bežných cenách oblečenia X-BIONIC®, neviem, či by som si ho sám od seba kúpil, len schuti vyskúšať niečo nové. Preto som rád, že som ho mal možnosť takto prevetrať, otestovať na vlastnej koži, či je skutočnosť taká, ako je popísané na ich vyčačkaných škatuliach. Podľa tohto predstavenia ste zistili, že oblečenie funguje výborne, je prepracované ako strihom, tak aj materiálom, dizajn ak aj na začiatku nemilujete, dá sa naň zvyknúť.

Takže ak nepatríte k tým, ktorý vyslovene preferujú najexkluzívnejšie veci a nepozerajú na cenu, tak najlepšie bude poľovať na výpredaje a aspoň týmto spôsobom si obohatiť šatník o takúto chuťovku. Okrem behu nátelník využívam na bike aj turistiku, ak sa ochladí a začne mrznúť, nohavice budú výborné ako spodná vrstva na turistiku alebo bežky. Mám pocit, že vývoj zas pekne pokročil dopredu a nám športovcom to trošku uľahčil.

Nátelník TWYCE® 4.0 running shirt má bežnú cenu 129 €, bežecké nohavice TWYCE® 4.0 running patns 165 €, aktuálne ceny a ponuku ďalšieho oblečenia nájdete na slovenskej stránke značky X-BIONIC®.
info
Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.
report_problem Našiel si v texte chybu?
cepooo 
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Test: Devold Duo Active - univerzálne termo do zimných podmienok

Test: Devold Duo Active - univerzálne termo do zimných podmienok

Aké termo zvoliť? Merino alebo syntetiku? Čo tak oboje v jednom kúsku?
Test: Outdoor legíny, ktoré sa stanú tvojou druhou kožou - Fjällräven Abisko Varm Trekking

Test: Outdoor legíny, ktoré sa stanú tvojou druhou kožou - Fjällräven Abisko Varm Trekking

Obliecť si na seba nohavice, o ktorých nevieš, že ich máš na sebe a pritom ešte príjemne hrejú? Je to vôbec možné?
Test: SILVINI Rubenza - elasťáky na zimné športy

Test: SILVINI Rubenza - elasťáky na zimné športy

Hľadáš pohodlné elastické nohavice na bežky, beh alebo aj skialp? Pozrime sa na to, ako obstáli pri mojich aktivitách legíny od značky SILVINI.
keyboard_arrow_up