Tip na čelovku do hôr - Fenix HM65R-T

Či už sa vyberieme za nočnými túrami, poprípade behom, svetlo by nemalo chýbať v základnej výbave. A to aj vtedy, ak nás nočné výpady nelákajú, pretože jeden nikdy nevie...

V dnešnej digitálnej dobe máme všetci poruke telefóny, no pri toľkých funkciách, ktoré od nich vyžadujeme, nevydržia najdlhšie a zároveň sú pri pohybe v horách nepraktické. “Vystreliť si baterku” a následne nemať možnosť si zavolať ani pomoc, sa môže stať aj vám...samozrejme, nikomu to neprajem. Najlepším riešením je preto čelovka, ktorá vás v pohybe neobmedzuje. Na trhu je ich nespočetné množstvo a človek si niekedy nevie vybrať. V tomto videu vám poviem viac o čelovke HM65R-T od značky Fenix, ktorá sa dlhoročne venuje výrobe svetiel do náročných podmienok.

Tento nový model prekonal moje očakávania od čelovky všeobecne. Vždy som riešila doťahovanie popruhov v nekonformných externých podmienkach (zima, skrehnuté ruky, rukavice, vietor), zložité ovládanie jednotlivých módov na čelovke a slabý výkon, teda dosvit a výdrž čelovky. Pri tomto všetkom som chcela, aby bola aj ľahká, predsa nebudem nosiť lampáš na hlave .


Ako je to s tým zapínaním

Myslím, že by bolo dobré ešte upresniť, ako funguje zapínanie, resp. na čo sa hodí a na čo nie. V prvom rade je výborne odstupňované, plynulo uťahuje čelovku na hlave a je praktické, najmä v situáciách, kde nie je dosť času alebo priestoru na nejaké nastavovanie. Jedným otočením vám čelovku pekne stiahne na hlave a drží. Avšak tým, že sa popruh nedá úplne rozpojiť a je limitovaný uvoľnením do širších rozmerov, nie je čelovka určená na prilbu, čo udáva aj výrobca. Je to aj viditeľné, keďže obvod gumy je tak akurát na hlavu plus nejaká tá čiapka, ale na prilbu by to zrejme bolo príliš natiahnuté, čím by sa ničila guma (prilba vyžaduje väčšie zväčšovanie popruhu, ako to maximálne rozpätie dovoľuje). Ďalej nie je z vnútornej strany žiadne protišmykové pogumovanie, tým pádom by mala čelovka tendenciu padať z plastovej prilby a určite by ste ju nechceli stratiť niekde v teréne.


Špecifikácia

Ešte raz si dáme písomné zhrnutie týchto faktov, zvýraznila som doplňujúce informácie, ktoré sa vo videu nespomínali. Prvý dojem z čelovky bol po vizuálnej stránke príjemný, no zároveň sa mi zdala mierne robustná, pretože doteraz som si vždy vyberala čelovky, ktoré boli vizuálne maličké a ľahké. Zo zaujímavosti som si porovnala hmotnosť mojej starej 150 lumenovej čelovky a Fénix HM65R-T, teda 1 500 lumenovej čelovky. Výsledok bol 141 g vs. 85 g. Na nízkej hmotnosti a celkovej odolnosti má svoj podiel aj telo z magnéziovej zliatiny. Konštrukcia je plne odolná voči prachu a vodotesná do 2 metrovej hĺbky podľa štandardu IP68 a tiež nárazuvzdorná pádom z výšky 2 metrov. Čo som hneď vyskúšala, prežila potok, no o zem som ju veru nehádzala, to nechám na náhodnú skúsenosť.

Ovládanie

Čelovka disponuje dvomi svetlami, ďiaľkový reflektor sa zapína podržaním pravého tlačidla (cca 0,5 sek), široký reflektor sa zapína podržaním ľavého tlačidla (0,5 sek). Čelovka sa vždy zapne do najnižšieho režimu výkonu. Svetelné funkcie sa prepínajú krátkym stlačením príslušného tlačidla. Oba reflektory možno zapnúť zároveň, ale aj nezávisle od seba. Ovládacie tlačidlá je možné uzamknúť, aby nedošlo k samovoľnému zapnutiu napr. pri prevoze v batožine - vo vypnutom stave stlačte obe tlačidlá a držte ich min 3 sekundy, potom čelovka zabliká, čím indikuje uzamknutie. Pre odomknutie je potrebné opäť obe tlačidlá podržať po dobu troch sekúnd. Zároveň má z hornej časti nad tlačidlami sčasti kryt, takže dvojitá poistka. Voliteľný tvar svetelného kužeľa robí z tohto modelu jednu z najlepších a najuniverzálnejších nabíjacích čeloviek na trhu.

Výkon

Jeden reflektor vytvára dobre zaostrený svetelný lúč s dosvitom až 170 metrov a druhý reflektor má svetelnú stopu veľmi širokú a plynulú. Svetelný tok diaľkového reflektora je až 1 300 lumenov, reflektor so širokým kužeľom ponúka maximálny výkon 400 lumenov a neutrálny odtieň svetla. Pri zapnutí oboch reflektorov je ich max. výkon 1 500 lumenov, teda 1 150 + 350 lumenov. Oba svetelné zdroje, diaľkový aj široký, ponúkajú tri režimy svietenia. Čelovka je naviac vybavená funkciou predĺženia výdrže. Pri dlhšom použití jednotlivých svetelných režimov čelovka postupne znižuje výkon v malých krokoch pre dosiahnutie dlhšej doby svietenia.


Nabíjanie

Na napájanie slúži jeden Li-ion akumulátor typu 18650 s kapacitou 3 500 mAh, ktorý je súčasťou balenia a nabíja sa cez USB-C konektor priamo v čelovke. V prípade núdze je možné čelovku napájať aj dvomi jednorázovými lítiovými batériami CR123A (nesnažte sa ich v čelovke dobíjať). Takže, ak vás čaká skutočne viacdenná akcia mimo civilizácie, môžete si vziať so sebou aj klasické batérie ako poistku.

Porovnanie čeloviek Fenix HM65R-T a HM65R

Záver

Aj keď sa bavíme hlavne o outdoorových aktivitách, mať vždy poruke poriadny zdroj svetla je výhoda. Vďaka svojim rozmerom môžete mať čelovku vždy so sebou a nikdy neviete, kedy sa bude hodiť. Najmä, ak ste aktívni ľudia, ktorí neustále niekam cestujú a objavujú. Vďaka svojim vlastnostiam a prevedeniu vám potom bude slúžiť roky a cena okolo 99 € nebude investícia na krátku dobu.

Čelovku nájdete aj u nás v MTBIKER shope na tomto odkaze.
info
Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.
report_problem Našiel si v texte chybu?
miriama-kov 
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Video: Zlatá stredná cesta od Fenixu - čelovka Fenix HL32R-T

Video: Zlatá stredná cesta od Fenixu - čelovka Fenix HL32R-T

Ak hľadáš čelovku na večerné tréningy, možno sa ti hodí práve tento podarený kúsok.
Test: Karpos Dinamico Merino 130 – univerzál na každú príležitosť

Test: Karpos Dinamico Merino 130 – univerzál na každú príležitosť

Ako dopadla moja prvá skúsenosť s prírodným materiálom z produkcie talianskej značky Karpos v podobe termo trička?
Aké pravidlá by sme mali dodržiavať v národných parkoch?

Aké pravidlá by sme mali dodržiavať v národných parkoch?

Ako sa správať v národných parkoch? Čo môžeme a čo zas nie? Pozrime sa na základné pravidlá, ktoré by sme mali v prírode dodržiavať.
keyboard_arrow_up