Test: Môj prvý poriadny batoh - Osprey Talon 33 III

Ani zďaleka nie som turista ako cyklista a tak som si na prvý lepší batoh počkal. Čo dostáva hiker za vyššiu cenu prepracovaného modelu?

Aj mňa turisticky naštartovali len posledné roky. Ak som v minulosti zašiel na 5 túr za celú zimu, tak teraz to bolo každý týždeň. Aj tu vidieť, že všetko zlé je na niečo dobré. Moja výbava adekvátne zodpovedala takémuto nasadeniu, väčšinu kúskov som mal rôzne skombinovaných z cyklistických vecí s lacnými turistickými. Na tých párkrát do roka mi to stačilo. Ako som začal chodiť viacej a pocítil som potrebu mať nové a lepšie turistické veci, postupne som dokúpil návleky proti snehu, mačky a lepšie oblečenie. Po kvalitnejších paliciach prišiel na rad konečne aj batoh, rozhodol som sa pre značku Osprey, ktorú som spoznal pri testovaní bike ľadvinky.


Značka Osprey a doživotná záruka

O tejto značke z Kalifornie som počul, že robí ľahké a kvalitné batohy, ale inak som sa o ňu špeciálne nezaujímal. Preto ma prekvapila informácia, že ich batohy majú doživotnú záruku, nazvali to ALL MIGHTY GUARANTEE. Ktorá firma vám napadne ako prvá, kde ste sa s takýmto benefitom stretli? U mňa to sú slúchadlá Koss.

Ak ste niekto takúto záruku značky Osprey v našich končinách využili, dajte vedieť do komentárov, ako to prebieha. Malo by to fungovať tak, že pokiaľ sa pokazí zips, praskne pracka alebo povolí šitie, v Osprey vám to bezplatne opravia. Mimo záruky sú mechanické poškodenia a škody, ktoré si majiteľ spôsobil sám, má to svoju logiku.


Veľkosť a spracovanie

...cieľom je, aby batoh na chrbte sedel presne...
Talon s objemom 33 litrov je presne tá veľkosť, ktorá mi vyhovuje. Nechodím na turistiku na viac dní, takže nepotrebujem veľa miesta. Na druhú stranu sa chcem zbaliť na celý deň vrátane jedla, výbavy a náhradného zimného oblečenia, čo pri mojej postave nejaké miesto zaberie. Batoh Osprey je zvrchu plnený model, rovnaký som mal aj doteraz. Neviem, či sa robia zásadne aj iné otvárania, no pri starom batohu ma to stále povoľovanie praciek a šnurovania hlavného otvoru otravovalo, niekedy som si len kvôli tomu nezobral vec z batoha. Takže na toto som bol špeciálne zvedavý, ako to má vymyslené takýto lepší kúsok.Muž alebo žena

To, že je Osprey v tejto oblasti profík, vidno aj na detailoch, ktoré riešia a akú širokú škálu zákazníkom ponúkajú. Pri prezeraní ich webu som našiel špeciálne kúsky určené pre ženy, čo ma samého dosť zaujalo. Preto som si vygooglil, čím budú dámske batohy iné. Zistil som, že takýto model je vyhotovený pre užšie ramená, nižšiu postavu, iné boky a ťažisko tela. Niečo na tom bude. Dokonca má upravený aj objem, model Tempest má 30 litrov.

Dĺžka chrbtice

Keď píšem o cyklistike, vďaka skúsenostiam ovládam väčšinu teórie. Pri turistike vidím, že sa musím ešte veľa učiť. Vôbec mi nenapadlo, že batoh dokonale sadne, ak je správnej veľkosti, takže delenie nie je len podľa pohlavia. Pri Talone si vyberiete z veľkostí S/M a L/XL a rozhodujúca je dĺžka trupu. Zmerať sa to dá svojpomocne doma špeciálnym nástrojom, ktorý máme aj na predajni v Hrádku, alebo si môžete stiahnuť appku, ktorá je na toto určená. Ja to mám jednoduchšie, pri takmer dvoch metroch nemám dilemu a objednávam automaticky ten dlhší. Pre úplnosť informácie, menšia veľkosť má litrov 31.


Presná poloha

Všetky tieto možnosti Osprey zákazníkom neponúka len tak. Ich cieľom je, aby batoh sedel na chrbte presne. Nemôže byť vysoko a ani nízko, zásadná je možnosť nastavenia popruhov. Len keď je všetko tak, ako má byť, minimalizuje sa bolesť chrbtovej časti alebo krížov, nedochádza k odreninám od popruhov a podobne.

Touto možnosťou presného nastavenia popruhov môžem začať opis modelu Talon a to je asi najväčší rozdiel oproti batohu s tretinovou cenou, ktorý som mal doteraz. Najlepšiu predstavu si spravíte na základe Osprey videa, kde vidno aj to meracie zariadenie pre výber veľkosti. Hneď ako som to videl, písal som našej Mirke, že by sa také niečo hodilo aj v slovenčine, tak verím, že čoskoro video pribudne na YT MTHIKER. Ponúkol som sa ako figurant.


Ja som si pred prvým použitím vystačil s ich videom. Na rozdiel od lacného batoha som mal možnosť posúvať celé ramenné popruhy, nastaviť sa dá aj ich vzdialenosť od tela batoha, hrudný popruh sa dá posúvať smerom hore aj dole.


O nastavovaní celkovej dĺžky popruhov a bedrového pásu nehovorím, to má aj ten lacný, rozdiel je v ich robustnosti, použitom materiáli a v polstrovaní.


Pevná zadná strana

Dnes už aj lacnejšie modely mávajú spevnenú zadnú stranu. Toto vystuženie pomáha s rozložením hmotnosti a s vetraním. Pri správnej pozícii aj vďaka tomuto takmer necítite, že niečo nesiete. Osprey nazvali túto vychytávku AIRSCAPE. Neviem, prečo sa dá aj vyťahovať, asi ak by bolo treba Talon zložiť, alebo tú penovú vložku vymeniť.


Materiál

Batoh je z recyklovaného nylonu, za čo má značka u mňa plus. Dokonca majú aj nejaký program SecondLife a mne sú takéto aktivity sympatické. Nylon nie je nepremokavý, pre prípad nečakaného dažďa je dobré so sebou nosiť vodoodolný návlek. Spodok je bez pogumovania, takže keď niekam batoh odkladám, dávam si pozor kam. Nylon je ľahší a na tom si Osprey zakladá.

Paličky a cepíny

Miestu pre odloženie paličiek sa venovala extra pozornosť, šnúrky sú pogumované, takže aj niečo vydržia a tak rýchlo sa nezašpinia. Dajú sa odložiť aj bez skladania batoha z chrbta, čo sa mi páči. Do klasickej gumičky na strane sa dá odložiť cepín, čo ja nevyužijem, ale skôr tam strčím ďalšie paličky alebo tripod ku kamere. Na batohu nie sú špeciálne popruhy pre lyže.


Prilba, okuliare, mobil, kľúče, píšťalka

Osprey Talon III je výborný batoh na celodenný hiking, v lete v pohode aj s prespaním...
Na novom batohu ma bavila hra, že som najprv bez návodu hádal, čo je načo určené. LidLoc je názov uchytenia prilby, Už tu nenájdete tú gumu, ktorá sa strkala do prieduchu helmy, ale sú to dve gumičky po stranách. Podľa mňa lepšie, aspoň nebude problém ani s prilbou bez prieduchov. Na mobil je určené sieťové vrecko na ramennom popruhu, ale môj iPhone X sa tam nevojde. Skôr sa hodí na GoPro, ktorú mám na tripode. Vďaka cvočku odtiaľ nevypadne a je v polohe, že by som s ňou mohol aj nahrávať. Mobil nosím v bedrovom popruhu, kde sa nachádzajú dve dostatočne veľké vrecká.


Vrchné vrecko sa hodí na okuliare a píšu, že ich tam nič nepoškriabe. A aby pri manipulácii s vecami nevypadli omylom z batoha kľúče, na to tam je červená karabína. Čo som objavil až na základe návodu, je píšťalka, ktorá tvorí súčasť pracky na hrudnom páse. Tento bezpečnostný prvok spôsobil v úvodnom nadšení bolesť uší mojich spoločníkov.


Otravné vrchné nakladanie

S batohom Osprey budeme kamaráti. Neotravuje ma tým, že stále treba zložito otvárať hlavný vstup. Dôvodom je, že veci, ktoré potrebujem častejšie, môžem umiestniť mimo hlavného úložiska. Vpredu je sieťka, vďaka „odtoku” sa hodí aj na mokré a špinavé veci. Po stranách sú vrecká dosť široké na termosku, tyčinky dávam do vrchného vrecka a popruhy fungujú aj na uchytenie bundy, ktorá vám odtiaľ nevypadne.


Pitie

Batoh sa predáva bez vodného vaku. Ten sa však dá od rovnakej značky dokúpiť zvlášť. Ja som využil svoj z cyklistického batoha s objemom 3 litre. Hore stačí vak zavesiť do malej pracky, pasovať tam bude väčšina modelov. Teda okrem toho z ľadvinky. Dobré je, že vodný vak má miesto zvlášť, takže pri nehode sa voda nevyleje priamo na veci. Nachádza sa pri chrbte, takže v zime sa od tela trochu zohreje a voda nie je potom až tak ľadová.


Nosenie a používanie

Nechcem tárať, možno za to môže len placebo, lebo je ten batoh nový, ale mám pocit, že sa mi v ňom lepšie veci nosia a necítim hmotnosť nákladu tak, ako na starom. Zadné penové vystuženie funguje super, niečo spravila aj správna poloha na chrbte, s tým som sa doteraz nikdy takto nehral. Alebo som len medziročne viacej potrénoval a som silnejší a preto ma nebolia kríže. To bude tou power jógou.

Faktom zostáva, že rozmiestnenie vreciek mimo hlavného priestoru je na nezaplatenie. Netreba batoh donekonečna otvárať a zatvárať, odkladanie paličiek nemá chybu. Čo mohli ešte doplniť, je extra vrecko vnútri, aby som si tam veci ešte lepšie upratal.


Chýba mi aj to, že popruhy nemajú na konci gumičky alebo suché zipsy, aby som ich takto skrátil a „upratal", nech zo mňa nevisia do všetkých strán. Takéto riešenia poskytujú cyklobatohy a vesty.


Využitie

Ako som spomínal v úvode, Osprey Talon III je výborný batoh na celodenný hikig, v lete v pohode aj s prespaním. Záleží od toho, kto koľko vecí potrebuje. Tým, že dobre sedí na chrbte a má kopec prvkov ako cyklobatoh, dá sa využiť aj na bicykli. Talon by som nepoužíval ako príručnú batožinu alebo do práce, školy, tam mi vyhovuje klasický ruksak, ktorý sa ľahšie otvára a má inak koncipované odkladanie a celkovo je jednoduchší.


V tomto momente si neviem predstaviť, že by som niekedy potreboval ešte lepší batoh. Mám tam tú doživotnú záruku, takže som navždy vybavený. Na druhej strane vidím, ako sa mi časom menia chute, rád skúšam nové športy, robím veci, čo mi voľakedy ani nenapadli. Takže radšej poviem, nikdy nehovor nikdy, a kým si niečo nové zase vymyslím, tak mi Talon určite dobre poslúži.

Osprey Talon 33 III v správnej veľkosti nájdete na eshope v cene cca 158 €, k dispozícii sú rôzne farby.

Dobrá značka sa spozná aj podľa ponuky príslušenstva a náhradných dielov. Škoda vyhadzovať batoh pre prasknutú pracku. Všetky produkty Osprey sú na profile značky.
info
Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.
report_problem Našiel si v texte chybu?
cepooo 
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Test: HANNAH ARROW 40 - univerzálny spoločník do hôr

Test: HANNAH ARROW 40 - univerzálny spoločník do hôr

Kto rád na turistiky chodí, nech bez dobrého batoha do hory nechodí.
Test: Batoh Osprey Tempest 30 III – skvelý spoločník na túry

Test: Batoh Osprey Tempest 30 III – skvelý spoločník na túry

Turistika patrí medzi moje obľúbené spôsoby spoznávania prírody a celoročne strávim veľa času s batohom na pleciach. V tomto teste sa pozrieme na to, akým spoločníkom je batoh Osprey Tempest 30 III.
Test: VAUDE Trail Spacer 8 - spoločník na beh

Test: VAUDE Trail Spacer 8 - spoločník na beh

Ekologický materiál, výroba 100 % klimaticky neutrálna, príjemné polstrovanie a množstvo vychytávok. To všetko a mnoho iného je práve trailový batoh od spoločnosti VAUDE.
keyboard_arrow_up