Turistické palice - veľké rozdiely v maličkostiach

Privítal som možnosť výmeny palíc za lepší model strednej triedy a prekvapilo ma, koľko rozdielov som si všimol pri takej jednoduchej veci, ako sú paličky na „hiking".

Užívam si, že môžem spoznávať výbavu na turistiku. Ak by som to prirovnal k cyklistickej výbave, tak sa kvalitou a určením nachádzam niekde medzi Shimano Tiagra a 105. Takže žiadne ultra špeciálne veci to nie sú, skôr stredná trieda, čo sa hodí pre masy. A v tomto duchu sa s vami podelím aj o skúsenosti s turistickými palicami. Doteraz som používal najlacnejší model - takpovediac z hypermarketu, no až tento rok som sa dostal k značkovým výrobkom z ponuky hiking obchodov. Prekvapilo ma, koľko rozdielov som si všimol, preto píšem tieto riadky.


Prečo turistikujem s palicami

dierky v paliciach vo vetre pískajú
Toto by bola určite samostatná téma, prečo sú palice na turistiku dobré, u mňa rozhodli nasledovné veci. Hiking robím hlavne v zime, keď po sezóne na bicykli chcem viacej zapájať aj svalové partie, ktoré pri jazdení toľko nepoužívam. S palicami totiž pracuje viac aj vrch tela. A potom sú to klasické výhody palíc, ako lepšia stabilita aj na šmykľavom povrchu, pomoc nohám v stúpaniach do kopca a podobne.

Ceny

Na začiatok stanovím aj nejakú tú cenovú hladinu. Lacné palice sa pohybujú na úrovni asi 20 €, slušné od značiek známych v svete hikingu okolo 50 € a tieto dve kategórie viem z vlastných skúseností porovnať. Lepšie palice som kupoval najprv pre seba a zvolil som slovenskú značku Northfinder. Pre polovičku, ktorá najprv zdedila tie lacné, som na Vianoce vybral Black Diamond.


Skladanie

Najväčší rozdiel vidím v tom, ako sa palice skladajú. Lepšie palice, ktoré používam teraz, majú jeden malý rýchloupinák, takže sú zložené z dvoch častí. Palice sa dajú ľahko rozložiť, použitý plast vyzerá pevne, nemal problém ani v mrazoch a dobre sa obsluhoval aj v rukaviciach. Keď porovnám Northfinder s Black Diamond, tak druhá menovaná značka ho má robustnejší, ľahšie sa obsluhuje. Pri neznačkových paliciach s rýchloupinákom pozor na použitý plast, v tomto mieste najčastejšie nevydržia.

Moje prvé palice sa skladali z troch kusov, mali v sebe malé dierky, do ktorých zapadal vyskakovací štuplík. Pri rozkladaní sa treba sústrediť, kde je štuplík, aby vyskočil v požadovanej dierke. Pri skladaní ho zase musíte zatlačiť a pootočiť. Toto riešenie malo zopár neduhov. Najväčší bol ten, že strieborný štuplíček vyskakoval na základe pružinky, ktorá bola skrytá dnu. Tá po roku zhrdzavela a štuplík sa prestal vracať. Riešením je buď náročné otváranie plastového zakončenia palice a pokúsiť sa vrátiť pružinu, alebo si kúpiť nové palice.


Ďalšou nevýhodou dierkového systému je, že si nenastavujete dĺžku palice podľa seba, ale musíte sa riadiť podľa dierok. Mňa to pri používaní až tak netrápilo, centimeter hore - dole mi nevadil, rozdiel som necítil. Spomínam to iba preto, lebo môžu byť takí, čo berú nastavovanie dĺžky palíc vážnejšie.

Čo človeka dopredu určite nenapadne je, že dierky v paliciach vo vetre pískajú. Neobsadené dierky fungujú ako píšťalka, aj pri strednej intenzite vetra „vyhrávajú”. Zvuk by som prirovnal k nejakej sibírskej meluzíne, nič príjemné. Takže ak je na nejakých paliciach voľná dierka, neberte ich.


Pevnosť a materiál

Bežný turista si vystačí s hliníkom, ktorý má dostatočnú tuhosť a veľmi príjemnú hmotnosť. Pri lacnom aj drahšom modeli boli tieto vlastnosti na porovnateľnej úrovni. Malé pruženie je cítiť v mieste rýchloupináku, ak by som si vyberal nové paličky v predajni, poriadne by som sa do nich oprel, aby som vedel, ako sa budú správať.


Mne sa podarilo ohnúť aj lacné a neskôr aj drahšie palice. Obe situácie súviseli s pošmyknutím a pádom na palicu tak, že pôsobila na ňu hmotnosť celého tela. Lacný dierkový model sa potom už nedal zložiť, palicu Northfinder som ohol úplne dole, tam to problém nerobí. Pointa je, že hliník vydrží strašne veľa a až takéto kritické situácie ho môžu poškodiť.

Rúčka a pútka

Tu som veľa rozdielov nespozoroval. Aj lacné a aj značkové palice boli spravené OK, dobre sa držali. V zime väčšinou nosím rukavice, takže nejaké drahšie korkové rúčky nemajú pre mňa zmysel. Pútka na zápästia som používal len pri šliapaní do kopca, keď som išiel rýchlejšie v klesaní, tak vždy bez nich, pretože pri prípadnom zaseknutí palice medzi kameňmi alebo pri páde by mohlo dôjsť k zraneniu ruky. Raz som videl inštruktora lyžovania v TV, ten tie pútka odrezával nožom, tak som si to dodnes zapamätal.


Detaily

Hmotnosť palíc pri oboch mechanizmoch skladania je približne rovnaká, pár má okolo 500 g. Čo si odporúčam pozrieť detailne je, ako sa uchytáva spodný „hríbik”. Košíčky sa môžu v snehu alebo blate zošmyknúť a stratíte ich. Zo všetkých spomínaných, ktoré mám doma, to najlepšie vyzerá na značke Black Diamond, tam som zatiaľ nič nestratil.

Ak sa vám pozdávajú modely palíc, o ktorých píšem, no neviete sa rozhodnúť, tak červené NF majú výhodu v dlhšej rukoväti. Máte tak viac možností, ako palice uchopiť, a sú aj dlhšie. BD majú masívnejší upinák a košíček, ktorý nestratíte, lebo tvorí so špičkou jeden celok a nie je nastrkovací.


Sumár

Pre mňa najväčší rozdiel je v tom, ako sa palice skladajú. Tam som najviac cítil výhody lepších značkových modelov. Často ich aj počas túry skladám a uchytávam znovu na ruksak, keď sa zlepší terén. Aj preto u mňa vyhráva riešenie, ktoré sa ľahšie obsluhuje.


Ďalšia vec je životnosť. Nečakal som, že dierkový mechanizmus bude citlivý na koróziu pružinky. A ako píšem aj v nadpise, je to o detailoch. Pískajúce palice síce môžu fungovať, ale počúvať to celé hodiny na túre nechcete.

Veľký pomocník pri nosení palíc je aj batoh, ktorý umožňuje prichytiť palice bez skladania z chrbta. Mne sa osvedčil tento model od Osprey.

Moje červené palice Northfinder PERFORMANCE a čierne palice Black Diamond TRAIL EXPLORER 2 nájdete v outdoor ponuke eshopu.

Otestuj niečo aj ty

Dostal si tiež chuť napísať článok? Výborne, už teraz sa tešíme na zaujímavý text a pekné fotky. Písať môžeš, o čom chceš, podeliť sa dá s tipom na výlet alebo so zážitkami z pretekov. Užitočné pre ďalších bikerov sú tvoje skúsenosti s produktami z nášho shopu, napíš si svoj test bicykla, oblečenia, trenažéra alebo iného cyklovybavenia. Nech všetko funguje ako dobre namazaná reťaz, tu sú užitočné informácie k písaniu článku.
info
Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.
report_problem Našiel si v texte chybu?
cepooo 
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Test: Vlajková loď – Suunto Vertical Titanium Solar

Test: Vlajková loď – Suunto Vertical Titanium Solar

Veľká výdrž batérie, solárny displej, offline mapy priamo v hodinkách či dvojpásmový GNSS. Čo ešte vie ponúknuť nová vlajková loď od Suunto?
Turistika so psíkom - tipy, rady, skúsenosti

Turistika so psíkom - tipy, rady, skúsenosti

Máš psíka a chceš s ním chodiť na hory a zažívať nezabudnuteľné zážitky?
Test: Outdoor legíny, ktoré sa stanú tvojou druhou kožou - Fjällräven Abisko Varm Trekking

Test: Outdoor legíny, ktoré sa stanú tvojou druhou kožou - Fjällräven Abisko Varm Trekking

Obliecť si na seba nohavice, o ktorých nevieš, že ich máš na sebe a pritom ešte príjemne hrejú? Je to vôbec možné?
keyboard_arrow_up