Skúsenosť: Tričko X-BIONIC® EFFEKTOR 4.0 – skvelá voľba nielen na beh

Všetci poznáme funkčné oblečenie, ktoré používame najmä preto, aby sme sa pri pohybe cítili komfortne. Značka X-BIONIC® sa rozhodla odlíšiť od ostatných a predstavuje nové poznatky, inú filozofiu a prepracované produkty.

Na trhu je veľké množstvo produktov, ktoré ponúkajú v podstate podobné vlastnosti v rozličných materiáloch a cenách. Osobne som X-BIONIC objavil nedávno a zaujal ma najmä svojou vyššou cenovkou a spracovaním produktov. Stále som si hovoril, čo je na tom také super a čo dostanem za vyššiu cenu? Keďže patrím k ľudom, ktorí radi behávajú, som rád, že sa mi dostal do rúk práve tento kúsok oblečenia určený na trailový beh.


Rozbalenie

Už na prvý pohľad pôsobí balenie veľmi zaujímavo a je jasné, že výrobca sa rád so zákazníkom podelí o všetky informácie. Žiaden patent a technológia, ktorú značka vlastní, nezostane bez zmienky. Osobne som za takýto prístup rád, pretože viem, čo si za danú cenu kupujem a čo všetko vybraný produkt (zrejme) dokáže. Oceňujem presné miery pásu a hrudníka na danú veľkosť trička, čo výrazne zjednoduší výber a človek to nemusí hľadať na internete.


Ktoré technológie a patenty robia tričko výnimočné?

Pri veciach od X-BIONIC® je použitých mnoho technológií a patentov, ktoré si každý vie prečítať už v samotnom prepracovanom balení. Preto sa nebudem všetkými zaoberať, ale vyzdvihnem práve tie z nich, ktoré mňa osobne na tričku zaujali a v praxi sa dajú aj reálne pocítiť. Tričko má na hrudi a chrbte vylepšený 3D Bionic Sphere® System, ktorý si na prvý pohľad všimne každý. Práve tento systém je kľúčová vlastnosť produktu, ktorý má vo výsledku zaobstarať optimálnu teplotu tela pri športovej aktivite – ochladzovať, keď sa človek potí a zahrieva, keď mu je zima.


Ďalší zaujímavý patent je tzv. parciálna kompresia. Na rozdiel od väčšiny funkčných tričiek, ktoré disponujú celotelovou kompresiou, čo človeka riadne stiahne a tým sa strácajú optimálne termoregulačné vlastnosti, X-BIONIC® zvolil systém parciálnej kompresie. Parciálna kompresia spôsobuje, že sa na tele stiahnu tie miesta, ktoré sú pri behu najviac namáhané. Znižujú sa tak svalové vibrácie, zlepšuje sa prísun kyslíka do svalov a vo výslednom efekte sa urýchľuje aj regenerácia a to bez straty vlastností termoregulácie. Reálne na tričku tento kompresný systém vyzerá takto.


Ako sa toto funkčné trailové tričko EFFEKTOR 4.0 odlišuje od ostatných modelov značky X-BIONIC®? Ako už z názvu vyplýva, tričko je určené prioritne na beh, čomu prispôsobili niektoré vychytávky v porovnaní s ostatnými modelmi, ktoré má X-BIONIC® uvedené na svojej stránke. V oblasti bokov a drieku sa nachádzajú prepracovanejšie anatomicky tvarované štruktúry, ktoré zaisťujú pocit tepla aj pri zastavení, čo je pri dlhých trailových behoch, kde sa striedajú rôzne teploty, veľkou výhodou.


Ďalší „vylepšovák", ktorý tričko má, je vrecko na ľavej ruke, do ktorého sa však vojde akurát kľúč od auta. Mobil alebo zväzok kľúčov preto ostáva v aute.


Za praktickú vec, ktorú ocenia nielen bežci, považujem to, že tričko sa dá v oblasti krku a hrude rozopnúť a pri vyššej intenzite sa telo dokáže rýchlejšie ochladiť.


Moje skúsenosti

Nebudem klamať, už pri rozbalení som bol doslova nadšený, ako tričko na prvý pohľad vyzerá. Je to niečo úplne iné oproti spodným vrstvám, ktoré som nosil a to najmä 3D štruktúrou, ktorá človeka hneď zaujme. Pri prvom nasadení ma prekvapila už spomínaná „parciálna kompresia". Trochu som sa zľakol, aké je tričko malé a či sa doň vojdem, ale po nasadení mi padlo parádne. Tričko som dostal na jeseň, čo je ideálne obdobie na preverenie jeho vlastností. Hneď zo začiatku som ho otestoval práve na trailový beh, na ktorý je prioritne určené.

Pri teplote okolo nuly som zvolil ako druhú vrstvu mikinu z materiálu Polartec. V tejto kombinácii som sa cítil veľmi komfortne a nepociťoval som žiadnu zimu. Keď som si šiel na hodinku zabehať rovno z domu za priaznivých podmienok a teplote okolo 5–10 stupňov, samotné tričko mi úplne postačilo. Samozrejme, na dlhšie trailové behy musí byť bežec vybavený lepšie a v zálohe mať druhú vrstvu a vetruodolnú bundu. Toto je však veľmi individuálne a každý si musí nájsť tú správnu kombináciu v jednotlivých vonkajších podmienkach.


Ďalšie postrehy z používania

Príjemne ma prekvapilo, že aj po 4 dňoch intenzívnej aktivity od behu cez turistiku až po bike mi tričko vôbec nezapáchalo. Oceňujem aj fakt, že pri turistike mi aj pri väčších prestojoch stihlo uschnúť pomerne rýchlo. Zo začiatku som mal obavu, či sa mi tričko nebude pri behu vyhŕňať. Opak bol pravdou a naozaj sedí perfektne. Keď som si tričko po príchode domov chcel vyzliecť, musela mi s tým najprv pomôcť priateľka, ale neskôr som si našiel fajn spôsob a využil som zips na krku, ktorý mi uľahčil prácu.


Má tričko všestranné použitie?

Po mojom niekoľkotýždňovom intenzívnom používaní môžem povedať, že tričko je vhodné najmä na pohybové aktivity vyššej intenzity, kedy viete najlepšie oceniť jeho vlastnosti. Ja osobne ho budem v zime používať nielen na beh, ale aj na skialp a bežky a pokiaľ nebudú výrazné mrazy aj na turistiku. V lete sa podľa môjho názoru hodí na turistiku vo vysokohorskom prostredí, kde vás schladí pri náročnom výstupe a zároveň zahreje v chladnejších horských podmienkach. Využitie trička je z môjho pohľadu celoročné a teším sa, že mi bude tento podarený kúsok spríjemňovať moje športové výkony.


Záver

Tričko som sa snažil predstaviť objektívne a nevychváliť ho do nebies, no musím povedať, že ho zaraďujem medzi moje najlepšie kúsky oblečenia v šatníku. Značka X-BIONIC® na ľudí zapôsobí svojím prepracovaním, kvalitou a funkčnosťou, za ktorú si však človek musí priplatiť. Preto si každý musí položiť otázku, koľko je ochotný investovať do spodnej vrstvy oblečenia a na čo a ako často to bude používať. Ale ako sa hovorí „za kvalitu sa platí“ a myslím si, že ten, kto pravidelne aktívne športuje, ho dokáže využiť pri rôznych športoch a nebude ľutovať investíciu. V konečnom dôsledku radšej si človek kúpi jedno poriadne termo na niekoľko rokov, ako meniť každý rok nové lebo stratí tvar a tým pádom aj funkčnosť. Niekedy majú ľudia tendenciu si stále kupovať nové a nové veci, avšak ja radšej zainvestujem do kvalitnejších a nosím ich roky.

Na našom e-shope môžete nájsť X-BIONIC® tričko s cenovkou od 149 €. Mužská verzia je dodávaná zatiaľ v modrej farbe a ženská v ružovej.
info
Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.
report_problem Našiel si v texte chybu?
viktorvinciktoma 
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Test: SILVINI Rubenza - elasťáky na zimné športy

Test: SILVINI Rubenza - elasťáky na zimné športy

Hľadáš pohodlné elastické nohavice na bežky, beh alebo aj skialp? Pozrime sa na to, ako obstáli pri mojich aktivitách legíny od značky SILVINI.
Test: Devold Duo Active - univerzálne termo do zimných podmienok

Test: Devold Duo Active - univerzálne termo do zimných podmienok

Aké termo zvoliť? Merino alebo syntetiku? Čo tak oboje v jednom kúsku?
Test: VAUDE Trail Spacer 8 - spoločník na beh

Test: VAUDE Trail Spacer 8 - spoločník na beh

Ekologický materiál, výroba 100 % klimaticky neutrálna, príjemné polstrovanie a množstvo vychytávok. To všetko a mnoho iného je práve trailový batoh od spoločnosti VAUDE.
keyboard_arrow_up