Aké sú výhody kráčať do kopca v tenkých vrstvách pri mínusovej teplote?
Prvé pravidlo jednoduché a druhé naň už len nadväzuje. Čím menej toho na sebe máte, tým menej prepotíte. Čím kvalitnejšie oblečenie si kúpite, o to väčší komfort dosiahnete.
Kvalitné oblečenie je tvorené z materiálov schopných odvádzať pot, následne obsahuje materiály, ktoré hneď nepáchnu a budú vás primerane v aktuálnej teplote hriať.Základné informácie - čomu sa treba vyhnúť pred výstupom
- Neprimerané zohriatie auta pred túrou - najlepšia voľba je v aute pred túrou nekúriť vôbec, ale v zime je to snáď nemožné. Môžete si počas cesty autom na túru spustiť vyhrievané sedačky, ktoré vám zabezpečia požadovaný komfort. Dajte si ale pozor pri vykurovaní celkovej teploty v aute. Snažte sa, aby ste nedosiahli obrovský teplotný rozdiel medzi vnútorným a vonkajším prostredím (vnútorná teplota 21 °C je pomerne primeraná). Po vystúpení z príliš vykúreného auta do chladného prostredia zažije vaše telo malý šok a bude pociťovať pomerne veľký diskomfort. V tej chvíli si dajte rozcvičku, zhoďte zo seba oblečenie, ktoré nepotrebujete a začnite aktivitu čo najskôr.
- Zbaľte si náhradné oblečenie - v zime treba dbať na náhradné oblečenie s omnoho väčšou vážnosťou ako počas iných ročných období. Môžete sa zamočiť z nadmerne mokrého snehu, prepotiť veľa oblečenia, alebo jednoducho si len budete potrebovať obliecť na seba toho trochu viac.
- Nenaobliekajte sa príliš - ak aj idete na túru skoro ráno a vonku sú mínusové teploty, nikdy sa nenaobliekajte. Neoblečte si na výstup páperovú bundu a ani bundy, ktoré vám skôr obmedzia pohyb, ako napríklad športové kabáty. Snažte sa obliecť tak, aby vášmu telu nebola ani zima ale ani teplo.
- Ak vám začne byť teplo, zhoďte jednu vrstvu - toto pravidlo sa týka najmä, ak šliapete do kopca, napríklad v mikine a bunde. Zhodíte vrchnú vrstvu, aby ste sa nespotili. Budete sa cítiť voľnejšie a pohodlnejšie pre lepší rozsah pohybu.
- Hneď na vrchole sa preoblečte do suchého oblečenia - v momente dosiahnutia vrcholu sa musíte jednoznačne prezliecť. Je to len klamlivý pocit, že ste suchý, vôbec ste sa nespotili a je vám teplo. V tom momente vám to teplo z tela už uniká a vy ho tam potrebujete udržať. Nikdy si neoblečte na mokrú vrstvu suchú, pretože to nebude mať žiaden význam. Na zimnom vrchole je najrozumnejšie si obliecť suché termoprádlo a páperovú bundu pre dosiahnutie najlepšej izolácie od vonkajšieho chladu.
Čo si obliecť na zimný výstup
- Pre zimné teploty do -5 °C by vám malo stačiť termoprádlo. Snažte sa vyhnúť bavlne a syntetickým materiálom. Najlepšou voľbou bude termoprádlo priamo určené na vysokú úroveň záťaže.
- Pre zimné teploty max. do -10 °C nakombinujte dve vrstvy termoprádla (krátke + dlhé). V prípade, že vám bude chladno, oblečte si na to napríklad tenkú Gore-Tex® bundu (izoluje chlad/vietor).
- Pre zimné teploty od -10 °C do -15 °C skombinujte vhodné termoprádlo a flís mikinu. Funkčné vlastnosti, ktoré vám ponúkne flís: tepelný komfort s minimálnou hmotnosťou, odolnosť a výborná priedušnosť. Tieto vlastnosti flísu vytvárajú výborný predpoklad pre vrstvenie.
Momentálne sa tu nenachádzajú žiadne komentáre