Test: Čelovka Black Diamond SPOT 400 – dôležitý turistický doplnok

Aktívny pohyb po tme sa stal súčasťou môjho života, odkedy som potrebovala skĺbiť povinnosti s niekoľkými športovými fázami cez deň. Stačí mi zbaliť čelovku do batohu, vyraziť za dobrodružstvom a v momente stratím strach z tmy. Poďme sa o čelovke SPOT 400 dozvedieť viac.

So značkou Black Diamond som doteraz nemala skúsenosti, ale vedela som, že patrí medzi najlepších výrobcov v outdoore. Predtým, ako som vyskúšala čelovku od značky Black Diamond, som mala podobný typ v rovnakej cenovej relácii od iného výrobcu a už teraz viem, ktorú si nechám (jednoznačne od BD ). Pozrime sa, čo všetko tento model ponúka a či splnil všetky moje požiadavky.


Všestranná športová využiteľnosť

Patrím medzi tých turistov, ktorí si do batohu zbalia radšej viac vecí, ako by im malo niečo chýbať. Čelovku si nosím v batohu nielen na denné túry, ale, samozrejme, aj na východy či západy slnka. Na dennú túru sa čelovku snažím nikdy nezabudnúť, pretože v horách nikdy neviem, kedy môže prísť hustá hmla. Červené svetlo mi umožňuje ľahšie upozorniť na pomoc alebo sa jednoduchšie orientovať v teréne s kamarátmi okolo mňa.


Taktiež ju využívam aj na cestný beh, keď nie je dobrá viditeľnosť a snažím sa blikaním pomocou čelovky predísť stretu s autom. Niekedy som mala veľký problém vybehnúť do lesa a užiť si pohyb vo večerných hodinách, ale odkedy používam správnu čelovku, ktorá dopredu dostatočne upozorňuje okolie o mojom pohybe, si šport po tme skutočne užívam.


Teraz mi stačí za pár sekúnd zložiť popruh z čelovky a uchytiť jej telo na hrudný popruh batoha.
Čelovku so sebou preventívne nosím aj na neskoršie večerné výjazdy na bicykli, vložím si ju do cyklistického dresu a celý čas o nej ani len neviem. Teda, kým ju nepotrebujem použiť, samozrejme . Taktiež tento model SPOT 400 nájde u mňa neskôr využitie pri feratách, lezení, kempingu a skialpinizme. Už teraz sa teším, keď ju v lete či v zime použijem, pretože svieti skutočne super.


Hmotnosť a zbaliteľnosť

Model SPOT 400 som si skutočne obľúbila najmä vďaka tomu, že je užší oproti iným značkám. Taktiež za veľké plus považujem popruh, ktorý nie je až taký mohutný, neťahá ma na hlave a pri aktívnejšom pohybe sa mi vôbec nepohne.


Samotné telo čelovky má hmotnosť 45 g a AAA baterky ju dopĺňajú o 33 g, takže so sebou nesiem len 78 g, ktoré mi raz možno zachránia život alebo zjednodušia situáciu v horách. Po východe slnka ju niekedy balím do vrecka nohavíc, pretože mi tam vôbec nezavadzia.


Odnímateľnosť popruhu

To, že dokážem čelovku rozložiť na dve časti
Na ovládanie sa používajú 2 tlačidlá nachádzajúce sa na vrchu a bočný dotykový senzor.
a nemusím ju mať vždy na hlave, považujem za super nápad, s ktorým som sa pri iných čelovkách ešte nestretla. Doteraz som mala obrovský problém s tým, že čelovka mi na prilbe nesedela a musela som ju nosiť kade-tade omotanú. Teraz mi stačí za pár sekúnd zložiť popruh z čelovky a uchytiť jej telo na hrudný popruh batoha.


Jednoduchosť ovládania a svetelné módy

Čelovka disponuje základným bielym a červeným svetlom s maximálnym výkonom 400 lumenov, čo mi úplne postačuje. Pri bielom svetelnom móde si môžem vybrať z troch dosvitov, a to na 12 m, 60 m a 100 m. Model SPOT 400 by som označila skôr za čelovku perfektnú viac do diaľky, než do blízka. V náročnejšom teréne je nevýhodou to, že ani pri najbližšom dosvite si nevidím dostatočne pod nohy, čo považujem za jedinú hlavnú nevýhodu tejto čelovky. To ale neznamená, že čelovka má málo lumenov, len by som osobne prijala možnosť väčšieho ohnutia čelovky dospodu .


Na ovládanie sa používajú 2 tlačidlá nachádzajúce sa na vrchu a bočný dotykový senzor. Na vrchu sa nachádza okrem hlavného tlačidla aj tlačidlo zámku, ktoré slúži na to, aby sa čelovka nezapla automaticky v batohu len tak. U mňa osobne to nenašlo využitie. Ovládanie tlačidiel medzi svietením a blikaním je pomerne jednoduché, ale viac obľúbeným a používaným pre mňa je bočný senzor. Ten reaguje na dotyk bez stlačenia a nemám problém s maximalizáciou svetelného výkonu ani pri rýchlejšom behu.


Batéria a jej stav

Čelovku používam s AAA batériami, ale už teraz jednoznačne zvažujem kúpu batérie BD 1500 Li-on. Predsa len, je pre mňa už „staromódnejšie“ kupovať do vecí baterky a produkovať na zemi, čo nemusím. Jednoznačne je pre mňa pohodlnejšie si tesne pred túrou čelovku nabiť, prípadne na dlhší trek si vziať powerbanku pre pohodlné a rýchle dobitie.


Čelovka má pri AAA baterkách maximálnu dobu svietenia 2,5 h (rezerva 32 h) a pri BD 1500 Li-on 4 h (rezerva 2,5 h). Pri AAA baterkách čelovka SPOT 400 disponuje omnoho väčšími rezervami, preto môžu byť super voľbou ako náhrada energie. Nie je to čelovka, čo mi na jedno nabitie vydrží celý deň, ale 400 lumenov dokážem používať presne ten čas, na aký ju pre jednoduchšie turistiky potrebujem.


Zostávajúci stav batérie si dokážem jednoducho pozrieť pri zapnutí a vypnutí čelovky alebo pri prepínaní módov pri namodro svietiacich senzoroch. Je to znázornené pomocou troch jednoduchých guličiek a zostávajúci stav svieti namodro. Vidno to perfektne, ako v tme, tak aj cez deň. Podľa toho presne viem, kedy si musím čelovku dobiť.


Reflexný prvok

Reflexné názvy Black Diamond na popruhoch čelovky považujem za skutočne dobrý a hlavne nevyhnutný prvok pre pohyb v outdoore. Niekoľkokrát som sa stretla s tým, že tieto malé svietiace názvy pri odraze svetla upozornili niekoho druhého na môj pohyb a tým mi možno zachránili život.


Dizajn čelovky

Model čelovky SPOT 400 od výrobcu Black Diamond je dostupný až v šiestich farbách: modrej, bordovej, olivovej, čiernej, červenej a ružovej. Ja si pri kvalitných produktoch na farbách naozaj nepotrpím, ale tu by som si vedela vybrať z viacerých farieb. Tým, že čelovka je model unisex, tak je skutočne univerzálna a vhodná pre ženy, mužov, ale aj staršie deti. Popruh na nej sa skutočne ľahko pohybuje, počas pohybu sa neuvoľňuje, čo znamená, že ju pokojne môžete používať aj viacerí v rodine.


Udržateľnosť a odolnosť

Ako pri každom kúsku outdoorového vybavenia zastávam názor, že za kvalitný produkt si treba radšej priplatiť. Výhodou je, že táto čelovka je v pomerne dosť prijateľnej cene, preto by som ju odporučila aj začiatočníkom, ktorí s outdoorom len začínajú. Našla som v nej všetky základné potrebné funkcie, len tak ľahko ju nezničím, maximálne ju oškriem, ale pekných pár rokov so mnou v horách určite vydrží.


Plusy

  • prijateľná cena
  • možnosť nabíjania čelovky
  • univerzálne športové využitie
  • ľahkosť a zbaliteľnosť
  • možnosť pripnutia na batoh
  • viditeľný stav batérie
  • dotykové prepnutie režimu
  • ďaleký dosvit

Mínusy

  • slabé svetlo na blízko
  • nabíjateľná batéria nie je súčasťou balenia

Záver

Čelovku od Black Diamond som používala na Liptove od lesov za sídliskom, až po najvyššie vrcholy Západných Tatier, kedy sa mi čelovka skutočne osvedčila ako vhodný a nevyhnutný outdoorový doplnok. Neutrálnou farbou ju dokážem skombinovať k čomukoľvek, zbalím ju kamkoľvek a cítim sa s ňou skutočne pohodlne. Využiť ju môžem pri akomkoľvek športe, môžem ju nabíjať a pohyb v prírode si jednoducho užívať.

Cena čelovky SPOT 400 je 40 €. Viac informácií sa dozviete na oficiálnej stránke Black Diamond.

Alternatívy

Black Diamond SPOT 400-R
Petzl TIKKA čelovka
info
Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.
report_problem Našiel si v texte chybu?
am.uhrinova55 
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Video: Zlatá stredná cesta od Fenixu - čelovka Fenix HL32R-T

Video: Zlatá stredná cesta od Fenixu - čelovka Fenix HL32R-T

Ak hľadáš čelovku na večerné tréningy, možno sa ti hodí práve tento podarený kúsok.
Test: Vlajková loď – Suunto Vertical Titanium Solar

Test: Vlajková loď – Suunto Vertical Titanium Solar

Veľká výdrž batérie, solárny displej, offline mapy priamo v hodinkách či dvojpásmový GNSS. Čo ešte vie ponúknuť nová vlajková loď od Suunto?
Test: Sutro S - okuliare do každého počasia aj športu

Test: Sutro S - okuliare do každého počasia aj športu

Okuliare ktoré vidíš na každom treťom športovcovi. Sú naozaj také dobré, alebo len štýlové? V tomto článku si rozoberieme prečo som aj ja prešla na Oakley Sutro S.
keyboard_arrow_up