Test: Batoh Osprey Tempest 30 III – skvelý spoločník na túry

Turistika patrí medzi moje obľúbené spôsoby spoznávania prírody a celoročne strávim veľa času s batohom na pleciach. V tomto teste sa pozrieme na to, akým spoločníkom je batoh Osprey Tempest 30 III.

So značkou Osprey mám už skúsenosti, keďže mám od nich aj skialpinistický batoh, ktorý ma nikdy nesklamal a takisto bežecký batoh, ktorý je priateľov, ale párkrát si ho uchmatnem aj ja . Do zbierky chýbal už len poriadny batoh na túry, preto som sa tomuto prírastku veľmi potešila. Pozrime sa, čo všetko tento model ponúka a či splnil moje očakávania.


Praktický na dlhšie aj kratšie túry

Objem tohto batoha je 30 litrov, čo je pre mňa taká ideálna a univerzálna veľkosť, ktorá mi vyhovuje prakticky na 90 % typov túr, ktoré absolvujem. Väčšinou chodievam na celodenné výlety, kedy chcem mať pri sebe jedlo a tekutiny na celý deň. Zároveň, najmä vo vyšších nadmorských výškach, chcem byť pripravená na akékoľvek podmienky, a preto v ňom vždy nosím potrebné oblečenie v prípade horšieho počasia a základné vybavenie. Hlavne v chladnejších podmienkach zateplená bunda, mačky, rukavice, termoska s čajom a pod. zaberú nejaké to miesto. To všetko mi tu bez problémov vojde. Využívam ho aj na kratšie túry a aj keď nie je úplne naplnený, vôbec nemám pocit, že mám na chrbte niečo mohutné a batoh „sedí“ na správnom mieste. To, aký batoh zvoliť na jednodňové túry, som rozobrala aj v samotnom videjku, tak ak váhaš s výberom, mrkni na to .


Prispôsobený každej postave

Značka Osprey je špecifická tým, že pri výbere správnej veľkosti sa používa špeciálny merací nástroj, ktorý máme aj na predajni v Hrádku alebo si správnu veľkosť dokážeš vybrať aj pomocou aplikácie, kde stačí urobiť pár jednoduchých krokov. Tempest je dostupný v dvoch veľkostiach, a to XS/S alebo M/L. Ja, s mojimi 168 cm, som niekde na rozhraní S-M, no zvolila som väčšiu veľkosť a sedí mi dobre. Veľkosť XS/S bude skôr pre drobnejšie ženské postavy. O výbere správnej veľkosti písal aj Cepo, ktorý testoval pánsky model – Osprey Talon 33 III. Áno, pánske a dámske prevedenie je ďalšia vec, ktorú Osprey rozlišuje. Batoh tak ešte viac sadne presne na tvoje proporcie.


Pri nosení je veľmi príjemný na telo a ak si správne nastavíš aj všetky popruhy, batoh na tele ani necítiš.
Chcela som porovnať presne tie rozdiely, či sú videteľné voľným okom a podobne, ale pánsky model nemám, takže okrem o 3 litre menšieho objemu pri dámskej verzii to posúdiť neviem. Čo ale porovnať viem, je ich skialpinistický batoh, ktorý v dámskej verzii Osprey Kresta vlastním ja a v pánskej Osprey Kamber priateľ. Okrem odlišného objemu je na prvý pohľad ťažké nájsť rozdiely. Ak som ale do ruky vzala meter, zistila som odlišnosť v dĺžke chrbtového systému aj šírke vo vrchnej časti, takže určite na tom niečo bude a dámska verzia je prispôsobená ženskej postave (užšie ramená, nižšia postava, ...).


Samozrejmosťou sú aj nastaviteľné bedrové, hrudné aj ramenné popruhy, ktoré umožnia presné nastavenie batoha na akúkoľvek postavu a takisto zabezpečia, že batoh bude celú túru držať na svojom mieste. Zaujímavou vychytávkou je nenápadná píšťalka, ktorá je súčasťou pracky hrudného pásu.


Pohodlie pre tvoj chrbát

Predstava, že ťa počas túry batoh odiera či nepríjemne tlačí, je zlý sen. O to, aby celodenné chodenie s batohom na chrbte bolo čo najpohodlnejšie a nespôsobilo bolesti chrbtice, sa postará nastaviteľný chrbtový systém AirScape™ s EVA penovou výstužou.


Pri nosení je veľmi príjemný na telo a ak si správne nastavíš aj všetky popruhy, batoh na tele ani necítiš. Práve správne nastavenie bedrových, hrudných a ramenných popruhov je kľúčové pre optimálne rozloženie hmotnosti celého „nákladu“, ktorý nosíš. Ja to robím tak, že si najprv dotiahnem bedrový popruh, aby obopínal moje boky, následne dotiahnem ramenný popruh, ktorým si viem upraviť vzdialenosť batoha od chrbta a hrudný popruh, ktorý viem posúvať aj vertikálne. Možno sa to zdá ako „príliš veľa práce“, ale ver tomu, že to vie spôsobiť riadny rozdiel v pohodlí z nosenia a telo to pocíti a ocení hlavne večer po celodennom kráčaní.


Každá vec na svojom mieste

Osobne mám rada, keď má každá vec v batohu svoje miesto, preto uprednostňujem prepracovanejšie modely s viacerými vreckami a niektoré vrecká proste vyžadujem, aby batoh mal. Tempest splnil všetky moje požiadavky, tak ak si aj ty náročnejší, myslím, že budeš spokojný. Hlavné vrecko je klasika, plnené zhora so sťahovacou šnúrkou + je tam pracka na zatvorenie.


Navrchu sa nachádza poklop, ktorý má vrecko na zips zvrchu, kde si odkladám okuliare, šatku a iné drobnosti. Na spodnej strane je sieťkové vrecko, ktoré využívam na odloženie peňaženky a veľká vďaka hlavne karabínke, na ktorú si viem zavesiť kľúče.


Samozrejmosťou sú bočné vrecká, ktoré slúžia prioritne na odloženie fľaše. Ja mám väčšinou v jednom fľašu a do druhého si odkladám hocijaké iné veci, ako tyčinky, vreckovky, šatku a pod. Priestoru je tam ozaj dosť a vrecká sa dajú natiahnuť. Okolo nich sa nachádzajú aj tenké popruhy, s ktorými si obsah vreciek viem zaistiť, prípadne tieto popruhy poslúžia napr. na upevnenie mikiny, bundy alebo prevesenia mokrého trička.


Na oboch stranách bedrového pásu sú veľké vrecká, dostatočne veľké a v pohode do nich vojde aj telefón väčších rozmerov alebo kompaktný foťák. Ja si tu odkladám okrem mobilu často aj kameru, prípadne nejakú energy tyčinku či sladkosť .


Okrem týchto, pre mňa nevyhnutných vreciek, má batoh aj predné strečové vrecko, do ktorého si vieš dať čokoľvek, čo počas túry stále vyberáš a odkladáš. Ja si tam dávam väčšinou mikinu, keď je počasie v štýle „raz zima – raz teplo“. Super to môže byť aj na odloženie napr. prepoteného trička alebo nejakých špinavých či mokrých vecí, ktoré nechceš dať do hlavného vrecka k ostatným veciam.


Ďalšie drobné strečové vrecko sa nachádza v prednej časti ramenného popruhu, ktoré má slúžiť na odloženie mobilu, no myslím, že málokomu tam aj reálne vojde. Môžeš si tam dať skôr niečo ozaj malé, napr. tyčinku, čelenku a pod.


Miesto pre hydrovak

Donedávna som bola zvyknutá, že pri turistických batohoch je priestor na hydrovak vyčlenený v hlavnom vrecku, z ktorého vedie tunel na hadičku. Tu je priestor pre hydrovak vyčlenený v zadnej časti batoha, pri chrbte, čo je pre mňa trošku netradičné miesto. Hneď som v tom však našla viaceré výhody. Vak si viem do batoha vložiť, aj keď mám už všetko zbalené, čo je podľa mňa super riešenie.
Batoh má aj špeciálne gumičky na uchytenie prilby, čo využijem na ferratách.
Na vysokohorské túry chodím zavčas ráno, najmä v lete, keď sa chcem vyhnúť búrkam ale aj davom turistov. Preto si zvyknem pripraviť veci už večer, pred túrou, až na jedlo a vodu, ktorú chcem mať samozrejme čerstvú, ráno napúšťanú. Pri predchádzajúcom batohu to vždy dopadlo tak, že aj tak som si ráno všetky veci vybrala, vložia vak a znovu všetko usporiadala. Teraz sa už teším na letné turistiky, kedy si vak s čerstvou vodou pohodlne vložím do batoha aj ráno, bez straty času. Jednoduchšie je tu aj prevliekanie hadice, ktorú nemusím prepchávať cez tunel, ale rovno pokračuje priamo na ramenný popruh, kde si ju len prevlečiem cez jednotlivé úchytky.


Samotný hydrovak nie je súčasťou batoha, takže buď si zakúpiš nový alebo využiješ starý. Ja mám jeden trojlitrový, ktorý používam už roky a pasuje mi tu, takže si myslím, že tu bude pasovať takmer každý model. Dokúpiť si vieš aj napr. tento vak od samotnej značky Osprey, ktorý má priateľ a jeho kúpu zvažujem aj ja, lebo má viaceré výhody. Pozri na videjko, kde sme sa venovali tejto tematike .


Úchyty na všetko

Slučky, gumičky, úchyty - sú to len drobnosti, ktoré ale robia batoh výrazne praktickejším. Asi základom každého turistického batoha sú práve úchyty na turistické paličky, ktoré môžu mať rôzne riešenia. Tu je to vyriešené systémom Stow-on-the-Go™, s ktorým si paličky dokážeš vybrať aj odložiť bez toho, aby si musel batoh z chrbta skladať.


Tieto slučky na paličky sú pogumované a dokážeš si ich stiahnuť podľa potreby, aby ti paličky nelietali. Je to celkom zaujímavé riešenie, ak by ti však nevyhovovalo, nie je problém paličky uchytiť aj klasicky pozdĺžne na boku batoha.


Super je, že batoh má aj špeciálne gumičky na uchytenie prilby, čo využijem na ferratách. Pred dvoma rokmi, keď som bola v Slovinsku, mi takéto úchyty na starom batohu chýbali, ale samozrejme, človek sa zaobíde aj bez toho . Nachádza sa tu aj úchyt na cepín, kde si môžeš dať aj čokoľvek iné, napr. aj takú selfie tyč či statív.


Záver

Nechcem tento batoh len vychvaľovať, ale negatíva sa mi hľadajú ťažko. Čo ťa bude asi najviac odrádzať, je cena, ktorá sa pri tejto značke pohybuje vo vyšších číslach a pri tomto modeli to je okolo 150 €. Batoh si ale zrejme nekupuješ na rok ani dva, aspoň ja nie, a očakávam od neho, že mi bude slúžiť roky. To, koľko vydrží, ti však teraz povedať neviem, no skialpinistický aj bežecký zatiaľ slúžia na jedničku. Samozrejme, nechcem tým povedať, že lacnejšie kúsky ti vydržia kratšie. Cenu tu zrejme robí aj samotná značka, ktorá patrí medzi svetovú špičku v produkcii batohov. Vývoj každého modelu trvá 2 roky, počas ktorého úzko spolupracujú so skupinami športovcov a outdoorovými nadšencami. Navyše, značka Osprey ide ekologickou cestou a ich cieľom je navrhovať a vyrábať odolné a kvalitné batohy, ktoré vydržia roky a minimalizuje sa tak množstvo materiálu, ktoré putuje na skládky. Bonusom je, že batohy majú doživotnú záruku, takže ich je možné vrátiť a program SecondLife zabezpečí renovovanie a vrátenie batohov späť do obehu.


Plusy

  • univerzálna veľkosť vhodná od kratších, cez celodenné, aj po viacdenné túry
  • prispôsobenie ženskej postave
  • dokonalé nastavenie na postavu
  • pohodlný chrbtový systém
  • miesto pre hydrovak zozadu
  • všetky potrebné vrecká
  • všetky potrebné úchyty
  • doživotná záruka

Mínusy

  • vyššia cena
  • vodný rezervoár nie je súčasťou

Teším sa, že sa moja „mini Osprey rodinka“ rozrástla o tento kúsok a dúfam, že s ním nachodím veľa kilometrov.

Osprey Tempest 30 III sa predáva vo viacerých farebných prevedeniach. Všetky produkty značky Osprey nájdeš na ich webe.
info
Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.
report_problem Našiel si v texte chybu?
VeronikaJanosova 
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Test: Sutro S - okuliare do každého počasia aj športu

Test: Sutro S - okuliare do každého počasia aj športu

Okuliare ktoré vidíš na každom treťom športovcovi. Sú naozaj také dobré, alebo len štýlové? V tomto článku si rozoberieme prečo som aj ja prešla na Oakley Sutro S.
Test: HANNAH ARROW 40 - univerzálny spoločník do hôr

Test: HANNAH ARROW 40 - univerzálny spoločník do hôr

Kto rád na turistiky chodí, nech bez dobrého batoha do hory nechodí.
Test: Karpos Dinamico Merino 130 – univerzál na každú príležitosť

Test: Karpos Dinamico Merino 130 – univerzál na každú príležitosť

Ako dopadla moja prvá skúsenosť s prírodným materiálom z produkcie talianskej značky Karpos v podobe termo trička?
keyboard_arrow_up