Test: Brynje Super Micro - nórske termo ošľahané armádou

Vraj termo v letných horúčavách? Brynje Super Micro ma presvedčilo, že to niekedy zmysel naozaj má.

Kto by náhodou túto nórsku značku nepoznal, tak pred niekoľkými desaťročiami stála pri dobytí Everestu a už dlhšiu dobu poctivo slúži aj nórskej armáde, horským záchranárom a v neposlednom rade aj bežným turistom, ktorí chcú veľa muziky za relatívne málo peňazí. Už z prekladu názvu a jeho vzhľadu sa dá vydedukovať, ako dobre by malo fungovať. Ušetrím vám návštevu prekladača – Brynje v nórčine znamená brnenie.

Na úvod trocha teórie

Mal som pocit, že sa mu darilo udržiavať pomerne príjemnú a konštantnú teplotu.
Termoprádlo značky Brynje zaujme hneď na prvý pohľad – ide totiž o akúsi sieťovinu. Prvá otázka, ktorá človeku napadne, asi je, ako môže „deravé“ termoprádlo udržiavať telo v konštantnej teplote. No odpoveď je jednoduchá. Najlepším izolantom je vzduch, ktorý sa zdržiava práve v otvoroch termoprádla. Pre toto napríklad potrebujete pod spacák zo syntetických vlákien ďalšiu izoláciu v podobe karimatky – keď vlákna svojou hmotnosťou pritlačíte, vytlačíte odtiaľ vzduch a tým pádom ide celá izolácia do hája. Keď sa vrátime k Brynje, v ponuke majú skutočne širokú škálu termoprádla. Ja som mal možnosť vybrať si, akú vrchnú časť chcem testovať.


V ponuke majú vrchnú časť s menšími otvormi, s väčšími otvormi či s vystuženými ramenami, pre prípad nosenia ťažkého batoha. S dierami je to tak, že čím sú väčšie, tým lepšie izolujú v nižších teplotách a naopak. Keďže som testoval v lete, túto možnosť som pomerne rýchlo vylúčil. Ako ďalšia pripadala do úvahy verzia s vystuženými ramenami, keďže ma v blízkej dobe čaká niekoľko diaľkových pochodov, no napokon som zvolil verziu s najmenšími otvormi, a teda v teplotnom rozsahu od -5 do 30 °C, ktorú som chcel využívať na turistiku, cyklistiku a okrajovo aj na iné športy.


Volím veľkosť a rozbaľujem

Termo mi prichádza v nenápadnej tmavomodrej krabičke. Pri rozbaľovaní mi ako prvé udiera do očí, že by ste márne očakávali množstvo plastových obalov ako pri iných výrobcoch, Nóri si vystačili s trochou papiera. Takto sa to robí, do psej matere! Na čo som bol však zvedavý najviac, bolo, ako mi termo sadne – jednoducho, u mňa tradičný problém, keďže s mojou postavou „hajzľového pavúka“ (niečo ako Chris Froome) mi oblečenie vždy v nejakom aspekte nesadne.


V tomto konkrétnom prípade som s mojou výškou 188 centimetrov trochu oportunisticky zvolil veľkosť M, no v konečnom dôsledku boli obavy asi zbytočné – na dĺžku je totiž také pretiahnuté, že mi siaha cez celý zadok. Preto sa, z môjho pohľadu, pri výbere veľkosti oplatí pozerať skôr na obvod hrudníka a pásu.


Začínam netradične korčuľami a bicyklom

Hoci je toto test pre MTHIKER a nie MTBIKER, termo som od začiatku vnímal ako univerzál, čo mi potvrdili aj slová výrobcu na obale. Preto som ho bral na akcie postupne ako prichádzali, a tak som prvé skúsenosti zbieral na kolieskových korčuliach. Brynje okrem iného udáva, že v prípade požadovaného chladivého efektu mám ako vrchnú vrstvu zvoliť bavlnu. Ak chcem, aby hrialo, vrchná vrstva by mala byť syntetická. Po prvej skúsenosti som ostal mierne zmätený, lebo mi nepripadalo až také „hviezdne“ – bolo mi štandardne teplo, potil som sa stále rovnako intenzívne, jediné, čo som badal, bolo, že som nemal až tak mokré vrchné bavlnené tričko – odvod vlhkosti teda fungoval na výbornú.


Trvalo mi niekoľko výjazdov na bicykli, kým som pochopil, akým štýlom tento „zázrak“ vlastne funguje. Mal som pocit, že sa mu darilo udržiavať pomerne príjemnú a konštantnú teplotu, najlepší pocit som z neho mal pri mierne rozopnutom drese a slabej cirkulácii vzduchu. Ďalšou cennou skúsenosťou bol interval odporúčaných teplôt. Ako som spomínal v úvode, vrchná hranica tohto terma je 30°C a treba sa toho držať (plus mínus pár stupňov Celzia). Jazdil som v ňom aj nad touto hranicou (maximum bolo, myslím, 44°C), no už jednoducho bolo cítiť, že mám na sebe vrstvu naviac, ktorá by tam nutne byť nemusela a bolo mi zbytočne teplo.


Skúsenosti v túlavých vibramoch

Prvá skúsenosť bola taká, že som si dal ako vrchnú vrstvu namiesto bavlny práve syntetiku, spotil som sa už cestou na vlak, a tak som ho v ňom napokon zo seba zhodil s tým, že tak niekedy nabudúce. Výrobca teda neklame a ak sa v lete nechcete roztopiť, voľte navrch radšej bavlnu. Alternatívou je ísť vyslovene iba v terme a práve toto mi vyhovovalo pri ďalších pokusoch.


V stúpaní som sa v ňom cítil veľmi príjemne aj napriek tomu, že fúkal vietor. Problém nastal až vtedy, keď som sa zastavil, prípadne klesal a prestal som produkovať teplo – vtedy nastúpilo bavlnené tričko ako vrchná vrstva a problém bol vyriešený. Čo sa týka batohu, nijak špeciálne nepríjemný pocit to nebol. Druhá vec však bude veľký nabalený batoh. To uvidím čoskoro.


Na čo som takisto zvedavý, avšak presahuje to rozsah tohto testu, sú izolačné vlastnosti v zime. Minimum -5 °C ma nijak „nekára“, veď pri Trnave sú zimy vždy také „čajové“. Z hľadiska udržiavania príjemnej teploty však určite poslúži ako na jar, tak i na jeseň. Najviac ma na ňom zaujala asi pomerne nízka cena, keďže termoprádlo sa bežne pohybuje v cene, ktorá je o pár desiatok eur vyššia.


Cena Brynje Super Micro je 34,95 € a spolu s ostatnými kúskami od Brynje ho nájdeš na našom MTHIKER shope.

Dostupné sú aj ďalšie zaujímavé alternatívy:
Drahšia - Sportful Pro za 59,90 €
Lacnejšia - Force Wind za 22,90 €
info
Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.
report_problem Našiel si v texte chybu?
LukasHarant 
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Test: VAUDE Trail Spacer 8 - spoločník na beh

Test: VAUDE Trail Spacer 8 - spoločník na beh

Ekologický materiál, výroba 100 % klimaticky neutrálna, príjemné polstrovanie a množstvo vychytávok. To všetko a mnoho iného je práve trailový batoh od spoločnosti VAUDE.
Test: Karpos Dinamico Merino 130 – univerzál na každú príležitosť

Test: Karpos Dinamico Merino 130 – univerzál na každú príležitosť

Ako dopadla moja prvá skúsenosť s prírodným materiálom z produkcie talianskej značky Karpos v podobe termo trička?
Test: Devold Duo Active - univerzálne termo do zimných podmienok

Test: Devold Duo Active - univerzálne termo do zimných podmienok

Aké termo zvoliť? Merino alebo syntetiku? Čo tak oboje v jednom kúsku?

Výber z produktov

Sportful Pro funkčné tričko, biela Skladom > 5 ks

Akcia -37% Sportful Pro funkčné tričko, biela

od 39,99  -37% MOC 69,99 

Sportful Merino tričko, čierna Skladom 1 ks

Akcia -39% Sportful Merino tričko, čierna

od 54,99  -39% MOC 99,99 

keyboard_arrow_up