Prečo je dôležité mať rukavice na ferratách alebo reťaziach?

Ak obľubuješ adrenalín vo forme zaistených ciest, tak ti vo výbave nesmú chýbať ferratové rukavice. Testom modelu Rock Empire Rock Gloves sa spolu pozrieme na detaily a výhody použitia rukavíc v teréne.

Patrím medzi ľudí, ktorí majú rešpekt pred pohybom v ťažkom horskom teréne. No zaistené cesty sú skvelá voľba na trénovanie odolnosti voči strachu, ako i samotné užívanie si adrenalínu, ktoré ferrata ponúka.


Rukavice zaraďujem ako dôležitú súčasť výbavy pri pohybe na ferratách, nakoľko celý čas sa musíš pridržiavať skalnatého terénu alebo železných pomôcok. Keďže chcem mať ten najlepší kontakt s terénom, volím polprsté prevedenie. Rukavice by mali byť vo výbave každého správneho ferratistu. Poďme si teda spoločne rozobrať detaily spomínaného modelu, ako aj výhody použitia rukavíc na ferrate.


Ochrana na prvý pohľad

Rýchle a pevné sťahovanie zápästia zaručuje nízkoprofilový suchý zips.
Prvé, čo som si všimla a zaujalo ma, boli zosilnené časti medzi palcom a ukazovákom, ako i vonkajšia časť malíčka. Presne tieto miesta najviac zaťažujem pri použití reťazí alebo ak sa chcem oprieť bokom dlane o skalu. Použitý materiál je dostatočne hrubý a vďaka zosilneniu necítim tlak a bolesť, keď sa dlhšie pridržiavam reťaze či skaly. Nemusím tak riešiť časté, či rýchle prechytenie. Po niekoľkohodinovom zdolávaní oceľových lán a skál som necítila žiadnu bolesť z vyvinutého tlaku na ruku.


Ďalšou výhodou sú ochranné nadstavce nad kĺbmi prstov. Ochránia tak väčšiu časť prstov, pričom sa neobmedzí komfort. Je to veľmi dobrá pomoc najmä, ak sa pridržiavam úzkych štrbín. Nemám tak dooškierané posledné hánky prstov.


Čo oko nevidí

K celkovému komfortu a ochrane rúk prispieva kevlarové vystuženie. Vďaka kevlaru sa minimalizuje prerezanie, prepichnutie a poranenie rúk. Tento veľký benefit cítim najmä, ak sa opieram dlaňou o ostrejšie skaly.


Zaručená presnosť veľkosti

Výber veľkosti vie niekedy skomplikovať samotnú kúpu,
Nech už som sa držala čohokoľvek, stále som cítila istotu v úchope.
no pri tomto modeli sa toho nemusíš obávať. Daná veľkostná tabuľka za mňa sedí presne. Treba rátať aj s elastickými dielmi, ktoré sú tu použité a tak sa rukavice vedia prispôsobiť tvojej ruke. Ja konkrétne používam veľkosť M alebo L, v závislosti od značky a materiálu. Po premeraní ruky som v tabuľke na rozhraní 10 a 10,5 cm. Zvolila som menšiu veľkosť M a rukavice mi presne sedia. Rukavice sa predávajú vo veľkostiach XS-XL.


Rýchle uchytenie

Veľké plus dávam za otvor na spodnej časti zápästia pre ľahšie navliekanie, ako aj možnosti využitia na zavesenie, napr. na karabínu, úväz, či batoh. Rýchle a pevné sťahovanie zápästia zaručuje nízkoprofilový suchý zips. Za celú dobu sa mi neodopol, ani keď som sa viac obšuchla o skalu.


Ako malé mínus vnímam pútko medzi 3. a 4. prstom pre jednoduché snímanie. Mám pocit odtrhnutia a preto sa pútko ani viac nepokúšam použiť. Volím klasický postup, kde si trocha popotiahnem každý prst a až potom rukavice zvlečiem z ruky.


Úchopová schopnosť a ohybnosť

Rock Empire Rock Gloves poskytujú pevné uchopenie a pohodlné nosenie, ktoré som naozaj pocítila počas celej doby. Vďaka dobrej citlivosti a ohybnosti použitého materiálu oceňujem najmä ľahké prepínanie karabín a v rámci úchopu žiadne obmedzenie. Nech už som sa držala čohokoľvek, stále som cítila istotu v úchope. Rukavica sa mi nepohla a ani ma nijakým spôsobom neobmedzila.


Aj keď som mala rukavice úplne zamočené od vody, lebo nás zastihol dážď, v rukaviciach sa mi nešmýkalo. Dokonca ani oceľové lano sa nešmýkalo a mohla som tak mať úplnú istotu pevného úchopu.


Ľahkosť a priedušnosť

Čo sa týka materiálu, výrobca uvádza syntetickú kožu a strečovú tkaninu. Rukavice aj napriek zosilneným častiam sú mäkké a poddajné. Tkanina je priedušná, no nakoľko som bola na ferrate po daždi, mala som rukavice celé premočené celý čas. Doma som ich následne oprala na ručnom praní a dala voľne vysušiť. Rukavice sa nijako nezmrštili ani nezmenili odtieň.

Plusy

  • elastické dielce
  • pohodlnosť
  • rozsah veľkostí: XS-XL
  • priedušnosť
  • otvor na uchytenie napr. o batoh či úväz
  • ochrana ruky pred porezaním

Mínusy

  • pútko medzi 3. a 4. prstom pre jednoduché snímanie - pocit odtrhnutia

Rukavice od značky Rock Empire ťa ochránia pred rizikami, ktoré zahŕňa ferrata. Predajná cena je na MTHIKER shope 18,40 €. Za túto cenu sa jedná o veľmi vydarený model rukavíc z použitého materiálu. Ak sa chceš vyvarovať bolestivým pľuzgierom a iným zraneniam, ktoré ti hrozia pri reťaziach či skale, tak si zadováž ferratové rukavice, maj ruky v bezpečí a chránené. V ponuke nájdeš aj iné zaujímave modely od rôznych značiek.
info
Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.
report_problem Našiel si v texte chybu?
MomoDeAntl 
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Všetko, čo potrebuješ na zdolávanie ferrát PR článok

Všetko, čo potrebuješ na zdolávanie ferrát

Ferraty predstavujú výborný medzistupeň na ceste k lezeniu. Či už máš nejaké za sebou alebo ešte nie, tieto kúsky sa ti vždy hodia.
Turistika so psíkom - tipy, rady, skúsenosti

Turistika so psíkom - tipy, rady, skúsenosti

Máš psíka a chceš s ním chodiť na hory a zažívať nezabudnuteľné zážitky?
Test: COROS Pace 3 – veľa muziky za málo peňazí

Test: COROS Pace 3 – veľa muziky za málo peňazí

Na beh, na bicykel, na hory, do vody aj do postele. Coros Pace 3, najlepší priateľ športovca.
keyboard_arrow_up