Prečo sa oplatí ísť na turistiku na jeseň?

To je otázka, ktorú si možno položíte pri plánovaní výletu do hôr v dnešných dňoch. Spolu na ňu nájdeme odpoveď v nasledujúcich riadkoch.

Jesenné počasie pre mnohých ľudí nie je najlákavejším počasím v roku, teplota klesá, daždivých dní pribúda, dni sa skracujú a noci predlžujú. V tomto článku sa však dozviete, prečo by ste ihneď mali vybehnúť von a nasávať jedinečnú jesennú atmosféru. Teda aspoň pre mňa pôsobia nasledujúce faktory motivujúco, tak dúfam, že to bude fungovať aj na vás .

Západné Tatry - smer Baranec

Inverzie

Hmly a nízka oblačnosť sú takmer každodennou súčasťou jesene. Inverzie sú nádherným javom, ktoré môžeme počas tohto obdobia pozorovať. A čo je vlastne inverzia? V normálnych podmienkach teplota vzduchu s rastúcou nadmorskou výškou klesá. Pri inverziách však teplota vzduchu s pribúdajúcou výškou neklesá, ale naopak stúpa. Chladný vzduch sa drží pri zemi a hore je nádherne teplo. Ako dôvod môžeme uviesť napríklad vpády studeného vzduchu. Studený vzduch nahradí teplý vzduch a keďže je studený vzduch ťažší, ostane pri povrchu.

Chočské vrchyŠíp - Veľká Fatra

Ak sa teda nachádzate nad inverziou,
To je ten čas, kedy môžete vnímať iba to, čo chcete vy.
užívate si teplejší vzduch, ale aj nezameniteľné výhľady. Chladný vzduch pod vami vyzerá ako perinka, ktorá zahalila rannú spiacu krajinu a čaká na zobudenie. Hmla tancuje v dolinách a vám neostáva nič iné, iba užívať si prítomný okamih – to je jeden z dôvodov, prečo navštíviť hory na jeseň! Sú to čarovné momenty, niečo, čo človek nevyrobí, niečo, čo sa nedá kúpiť v obchode, niečo, čo je každý jedenkrát iné.

Triglavský národný parkMengusovská dolina

Menej turistov

Nemáte radi davy ľudí, chcete si užiť pokoj, ktorý hory ponúkajú? Tak jeseň je ideálne obdobie. Ako je všetkým známe, hlavná sezóna je v lete, keď ľudia majú voľno, trávia dovolenky so svojimi rodinami, majú viac času na svoje aktivity. Jeseň je iná, všetko okolo akoby utíchlo a na turistických chodníkoch nestretnete až také množstvá ľudí, ako v lete, hlavne počas pracovného týždňa. I v horšom sychravom počasí sa oplatí vybehnúť niekam hore. S dobrou výbavou a odhodlaním si tak môžete užiť kopec sami pre seba.

Veľký Choč
Všade okolo vás len ticho rozliehajúce sa v dolinách. To je ten čas, kedy môžete vnímať iba to, čo chcete vy. Či už si potrebujete upratať myšlienky, alebo len tak obdivovať prírodu, čas osamote na horách vám to poskytne.

Cestou dole z Kriváňa

Farby

Žltá, zelená, oranžová, červená, hnedá a biela - to sú pre mňa farby, symbolizujúce jeseň. Kontrasty farieb, ktoré môžeme vidieť len počas krátkeho obdobia v roku. Listnaté lesy sú najlepším miestom na pozorovanie týchto farieb, či už priamo z lesa, alebo z vysokého kopca, alebo skaly, na ktorú si vyleziete.

HrádokChočské vrchy

Prechádzať sa po lese, počúvať a potichu sledovať, ako sa vietor hrá s listami stromov, ktoré sa pomaly, ale isto pripravujú na zimu. Sedieť na hrebeni alebo na vrchole kopca a vidieť okolité pahorky a doliny ako omaľovánku, ktorá hýri množstvom farieb. To sú jedinečné zážitky, ktoré nám ponúka jeseň. Ak ste ešte neboli na jeseň v Tatrách, v Malej Fatre či na Súľovských skalách (a samozrejme i na veľa iných miestach) a nevideli ste, v akých nádherných farbách sú odeté, tak vám to môžem len odporučiť.

Západné Tatry - smer RákoňSúľovské skaly

Babie leto

Tak choďte von a objavujte. Horám zdar!
Babie leto je mojou obľúbenou časťou jesene. Dážď ustane a nastane perióda krásnych slnečných dní. Mimochodom, viete prečo sa babie leto volá práve babie leto? Názov babie leto má podľa mýtov naozaj zaujímavé vysvetlenie. Jemné vlákna pavučín, poletujúce vo vetre, pripomínajú sivé vlasy starých žien. Meteorológovia rozumejú pod týmto pojmom obdobie suchého, málo veterného a cez deň teplého počasia, ktoré sa v Európe vyskytuje v septembri a októbri. Príčinou je častý výskyt rozsiahlej a z časového hľadiska stabilnej tlakovej výše nad strednou a južnou Európou v tomto období.

Veľké Hincovo pleso
Noci bývajú už chladné a ráno sa môže vyskytovať aj prízemný mráz alebo sa vytvárajú hmly, no popoludní je pokojné, slnečné a príjemne teplé počasie. No ideálne počasie na turistiku a všetky aktivity von na čerstvom vzduchu. Veď o chvíľu nás zastihne zima a na krásne teplé počasie budeme len spomínať.
Jeseň je sen. Tak choďte von a objavujte. Horám zdar!
report_problem Našiel si v texte chybu?
VeronikaKuhejdova 
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Jeseň plná rodinných aktivít

Jeseň plná rodinných aktivít

Jeseň je ideálny čas na to, aby ste si spolu s deťmi užili najfarebnejšie ročné obdobie všetkými zmyslami.
Rozhovor: Michal Juršík - zimná SNP-čka s charitatívnym rozmerom

Rozhovor: Michal Juršík - zimná SNP-čka s charitatívnym rozmerom

Dnes si rozpovieme príbeh o ťažkom batohu, náročných podmienkach, červenej značke a jednom dobrom srdci.
Turistika so psíkom - tipy, rady, skúsenosti

Turistika so psíkom - tipy, rady, skúsenosti

Máš psíka a chceš s ním chodiť na hory a zažívať nezabudnuteľné zážitky?
keyboard_arrow_up