Test: Inov-8 PARKCLAW G 280 - zaslúžia si toľko chvály?

Našiel som konečne obuv na ľahké trailové behanie a rýchloturistiku? Je podrážka s grafénom skutočne taký zázrak?

Hľadanie trailovej tenisky ma poriadne potrápilo a tak som siahol po modeli, ktorý má všade veľmi dobré recenzie. Kým na klasické asfaltové behanie po rovine som si vhodnú obuv našiel celkom rýchlo, na behanie v lese som kúpil už troje tenisiek, ktoré ma však vždy po chvíli začali tlačiť a ja som ich musel nakoniec predať. Problém mám s tým, že jedno chodidlo mám asi o 4 mm dlhšie. Dôležité pre mňa je, aby ma pri zbehoch netlačila obuv v oblasti palcov, no na druhej strane, príliš veľké čísla sa mi nedajú dobre dotiahnuť, až sa pritom krčia a pri stúpaní sa aj tak vyzúvajú na päte. Raz mi dokonca zliezol aj necht, otlaky sú ten menší problém.

A prečo som teraz stavil na značku Inov-8? Jednak ju odporučili v podcaste o trailovom behaní, špeciálne vychvaľovali použitie grafénu v podrážke a zároveň mi ju do pozornosti dal aj kolega od nás, ktorý má beh ako šport č. 1. Po toľkých sklamaniach nechcem nič nechávať na náhodu a idem do drahšieho modelu, už nemám chuť špekulovať, svoju nádej vkladám do Inov-8 PARKCLAW G 280.


Zadanie je jednoduché

Otvorene priznávam, že nie som žiadny veľký bežec, mám to hlavne ako posezónnu zábavku do horšieho počasia. Ale na druhej strane, mám to fakt rád, preto som skúšal behať okrem asfaltu aj po trailoch, nech to mám pestrejšie. Pokiaľ som mal asfaltovú obuv, bolo to o život, podrážka sa šmýkala, chodidlo nedržalo dobre v teniske kvôli mäkšiemu zvršku, nehovorím o zakopnutiach, kedy prsty nič nechránilo.

Keďže mám viac kilogramov a zlú techniku behu, pre kolená je takéto pohodlie vítané.
Preto som v hľadaní trailovej obuvi vytrval, podľa mňa od nich nechcem nič špeciálne. Občas vybehnem do lesa do nenáročného terénu, kde sa hlina strieda s rozbitým asfaltom, takže nič extra robustné mi netreba. Už vtedy by som bol spokojný, ak by som našiel model, ktorý by zniesol aj ľahkú turistiku, bola by to značka ideál. Nech nemusím vždy nosiť robustnú členkovú turistickú obuv.


Výber veľkosti a strih

Na beh sa kupuje väčšie číslo, je dobré mať na palec viac miesta. Najviac to bežec alebo aj turista ocení pri prudkých zbehoch, necht nemôže narážať do špičky. Bežne nosím veľkosť 46 EUR (väčšie chodidlo má 297 mm), takže som zvolil veľkosť 47. Každá značka pristupuje k číslovaniu po svojom, v prípade Inov-8 to zodpovedá realite, v teniske som mal dosť miesta na palec a v prednej časti nebola príliš široká. Celkový fit by som opísal skôr ako komfortný, hodí sa pre jedincov so širším chodidlom, kto má rád tesné a obtiahnuté strihy, asi potrebuje iný model.


Doťahovanie šnúrok bolo pri prvom obúvaní náročnejšie, ale ako som si ich raz nastavil, tak mi dobre držali aj pri ďalšom nosení, šnúrky držia na svojom mieste a nerozväzujú sa. Prekvapený som bol aj z mäkkej vložky, síce jej chýba viac materiálu pod priehlavkom, ale oproti iným značkám je to kus poctivého materiálu. Svoje Formthotics vložky som nechal v asfaltových teniskách a nosil som tam tie pôvodné od Inov-8.


Zázračný grafén v podrážke

Vývoj ide dopredu, veľkým hitom je používanie grafénu pri konštrukcii podrážok. Ide o prvok, ktorý je sám o sebe pevnejší ako diamant, čo výrobcovia radi marketingovo využívajú. Ale že nejde len o prázdne sľuby hovoria čísla, dočítal som sa, že takáto podrážka je až o 50 % odolnejšia a rovnako lepšia je jej životnosť a dokonca aj pružnosť. V spomínanom podcaste riešili, že kým doteraz na teniskách ako prvé odchádzali podrážky, teraz to budú možno zvršky.

Podrážka na pohľad nevyzerá nejako extra mäkko a pružne, ale po prvom dotyku je všetko inak. Aj vďaka vložke je celkový pocit veľmi podobný tomu, aký si pamätám, keď som roky nosil najmäkšie tréningové tenisky na asfalt. Keďže mám viac kilogramov a zlú techniku behu, pre kolená je takéto pohodlie vítané.


Model 280 je popisovaný ako ľahká trailová obuv vhodná aj na asfalt, v teréne pomáha gripu až 98 výčnelkov vysokých 4 mm. Drop má 8 mm aj pre to, aby bežci z asfaltu necítili pri prezutí veľkú zmenu, keďže sú zvyknutí behať na podrážkach, kde je rozdiel vo výške medzi pätou a špičkou väčší. Ešte jedno zaujímavé číslo, až o 40 % viac energie by mala nová podrážka posielať bežcovi pri odraze.


Stíha vrch tenisky podrážke?

Trailové tenisky budem používať hlavne mimo cyklistickej sezóny, takže často vo vode a blate, ale nepremokavú verziu som nehľadal. Opäť som čerpal z podcastu, kde to skúsenejší bežci opísali tak, že vodeodolná úprava je výhodou len dovtedy, kým nepremokne, potom je to skôr na škodu. Voda nemá kadiaľ vytiecť, takže tenisky dlhšie schnú.

Testovaný model má zvršok vyhotovený kombináciou perforovaných častí, ktoré dobre vetrajú a na exponovaných miestach je pogumovanie, ktoré chráni chodidlo a predlžuje životnosť tenisky. Či to aj tak skutočne funguje, som zisťoval pri behaní a sám seba som prekvapil, koľko času som v nich strávil pri hikovaní.


Poriadna zaberačka na turistike

Najviac som obuv „okopal” počas turistiky v Západných Tatrách,
Ako čerešničku som si dal zostup po zotmení, kedy nám primrzlo, ani v tomto prostredí som nebol ako koza na ľade...
kde sme dali výživné túry, často išlo o kombináciu všetkých mysliteľných povrchov. Parkovali sme pod Ťatliakovou chatou, takže sme často začínali alebo končili na asfalte a musím povedať, že som bol rád, že nemám ťažké turistické topánky. Model 280 krásne pruží aj na takomto najtvrdšom podklade.

Kamene netlačia

Na druhej strane som sa bál, čo sa stane v teréne. Logicky by som predpokladal, že s mäkšou podrážkou budem cítiť každý kameň. Na moje prekvapenie sa tak nestalo, neviem ako to robia, ale ani v úsekoch pod vrcholmi, kde sa dokonca občas liezlo po skalách, som necítil potrebu vymeniť model od Inov-8 za turistickú obuv.


Slušný výkon v blate

Otestoval som aj poriadne blato, moja bežecká obuv fungovala lepšie ako špeciálna turistická od renomovanej značky, aj keď kolegyňa mala podrážky už slušne “vyjazdené”, ale aj tak ma výsledok potešil. Ako čerešničku som si dal zostup po zotmení, kedy nám primrzlo, ani v tomto prostredí som nebol ako koza na ľade, aj keď som jediný z účastníkov obúval bežecký model.


Beh

Po 11 hodinách strávených na turistike som modelu 280 začínal dôverovať, nesklamal ma ani pri behaní. Už to nemusím opisovať celé odznova, ale opäť všetko fungovalo ako má, pocit som mal ako v čisto asfaltovej obuvi, malý rozdiel je len v hmotnosti. Nedostavil sa ani nepríjemný zvuk, moje predchádzajúce trailové tenisky po asfalte klopkali, príčinou bol materiál použitý na výrobu podrážky. Ako bonus vnímam to, že po prvom nosení ma nič neotlačilo, na tenisky som si nemusel zvykať, nemal som žiadne otlaky, ako sa to občas stáva.


Dizajn

Keď som ochutnal, ako fungujú Inov-8 PARKCLAW G 280, turistické topánky vytiahnem asi až do snehu...
Vám sa páči tento model? Ja sa úprimne priznám, že dizajn mi príde nudný, obuv s tak vysokou cenou by mohla byť krajšia. Vyberal som si podľa toho, čo bude praktické, žlté prevedenie je krajšie, ale vnútorná výstelka bude stále špinavá a modré sa mi nepáčili. Na druhej strane, tenisky budú väčšinu času špinavé a nosené po lesoch a horách, takže sa s tým zmierim bez problémov, radšej nech ide väčšina ceny do technológií a spracovania, ako keby sa hralo len na efekt. Presne pre toto som po rokoch odišiel z jednej z najväčších firiem.


Konečne!

Vážne som nečakal, že sa mi podarí nájsť trailovú obuv, ktorá by do bodky splnila moje očakávania. Po neúspešných pokusoch som bol pripravený robiť kompromisy. Ale našťastie nemusím. Keď som ochutnal, ako fungujú Inov-8 PARKCLAW G 280, turistické topánky vytiahnem asi až do snehu a navyše, ak aj pôjdem behať do mesta, ale bude na cestách šmykľavo alebo sneh, opäť radšej vytiahnem Inov-8, ako asfaltovú obuv. Moje testovanie týmto článkom nekončí, text môžem doplniť po mesiacoch nosenia, podelím sa s vami o to, ako tenisky odolávajú času. Ak sa ukáže, že aj toto zvládajú dobre, tak otázka z nadpisuje je tým pádom vyriešená.

Alternatíva...

Model Inov-8 PARKCLAW G 280 má rôzne farebné prevedenia a aj ženskú verziu. Všetky produkty anglickej značky Inov-8 sú na profile v eshope. V rámci podobných topánok sú vhodné na rýchlu turistiku aj Haglöfs LIM FH GTX, ktoré sú nízke alebo tento podobný členkový model.
info
Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.
report_problem Našiel si v texte chybu?
cepooo 
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Test: VAUDE Trail Spacer 8 - spoločník na beh

Test: VAUDE Trail Spacer 8 - spoločník na beh

Ekologický materiál, výroba 100 % klimaticky neutrálna, príjemné polstrovanie a množstvo vychytávok. To všetko a mnoho iného je práve trailový batoh od spoločnosti VAUDE.
Predný Choč - okruh, ktorý prekvapí

Predný Choč - okruh, ktorý prekvapí

Vybehni si so mnou do Chočských vrchov na menej známy Predný Choč.
Dobrodružstvo v zasnežených Levočských vrchoch

Dobrodružstvo v zasnežených Levočských vrchoch

Zvládneme zimný beh cez Levočské vrchy? Alebo to bude skôr utrpenie?
keyboard_arrow_up