Rozlúčka s vysokohorskou turistikou na Východnej Vysokej

Rozlúčka s vysokohorskou turistikou na Východnej Vysokej

Poznáte to niekedy, cez leto príliš teplo, ale na jeseň stabilné počasie, inverzie, no a tie čarovné farby v Tatrách. Do 31. októbra sú chodníky otvorené, tak sme to v tak krásnom prostredí museli využiť.

Zrazu sme sa ocitli na Sliezskom dome, ale prečo začíname túru práve tu? Zhrňme si to pekne poporiadku. MTBIKER ukončil svoju pretekovú sezónu spoluorganizáciou časovky na Sliezsky dom. Do poslednej chvíle sme však nevedeli, či vôbec bude. Keďže sa preteky odohrávali v tom najkrajšom prostredí Vysokých Tatier, tak aj príslušné povolenia nebolo úplne jednoduché dostať. Však sme predsa v národnom parku a ten si treba aj patrične chrániť, za čo sme radi. Tak by to malo fungovať.MTBIKER Sliezsky kráľ


Naštastie sa všetko podarilo a my sme v sobotu zažili krásne preteky v objatí jesenných zafarbených smrekovcov, zelenej kosodreviny, s výhľadmi na toho najväčšieho krásavca - Gerlachovský štít. Počasie vyšlo na jednotku, pretekári uháňali do cieľa jeden za druhým. Padli aj rekordy v podaní víťaza Samuela Kováča s časom 24:24:55 od rampy po Sliezsky dom. Hmmm, asi ani na e-biku by som za taký čas neprišla . Ako organizátori sme si to užili rovnako, predsa mať pri práci takéto výhľady, no kto by nechcel.Festival LAJF plný extrémnych zážitkov


Mnohé zvieratá sa ukladajú na zimný spánok a potrebujú priestor bez ruchu a pohybu ľudí.

Poobede prebehlo vyhlásenie, no a hneď potom začínal na Sliezskom dome aj outdoorový festival. Boli sme jeho súčasťou a participovali sme s videom o tatranskej zimnej korune na bicykli od Martina a Adama. Zvyšné výstupy a prednášky boli taktiež dychberúce. Počúvali sme o lezení vo vysokých horách v zahraničí aj u nás od Martina Krasňanského. Rasťo Hatiar nám ukázal, ako sa točí v tých najextrémnejších tatranských podmienkach, či ako chalani prebehli cez všetky chaty Vysokých Tatier. A zasmiali sme sa spolu aj na filme od Rasťa „Obyčajní chlapci” zo 70. až 90. rokov o skialpovom pôsobení vo svete, teraz už profesionálnych horských záchranárov, Dušana Triznu a Milana Madaja.Ako je to s uzáverou?


Po celom dni tak krásnych „vibrácií" ideme príjemne unavení spať, ale predtým pozeráme počasie na ďalší deň. A plánujeme, ako ukončíme vysokotatranskú turistickú sezónu tento rok my. Od 1. 11. 2022 sú uzatvorené v TANAPE (Vysoké a Západné Tatry) takmer všetky chodníky na štíty (povolené sú štíty: Baranec a Predné Solisko) a dostupné sú chodníky ku chatám s výnimkou Chaty pod Rysmi, ktorá sa zatvára tiež. Mnohé zvieratá sa ukladajú na zimný spánok a potrebujú priestor bez ruchu a pohybu ľudí. Počasie na nedeľu vyzerá stabilnejšie a krajšie poobede, takže vyberáme kratšiu túru - Východná Vysoká.
Velickou dolinou


Z vrcholu Východnej Vysokej 2 429 m n. m. máme výhľady do Veľkej Studenej doliny na Zbojníčku cez Ľadové štíty až na Lomničák.

Po výdatných raňajkách sa nabalíme a ide sa na to. Okolo Velického plesa popod Večný dážď - skalného previsu, kde sú nacvakné expresky pre drytoolistov - lezcov, ktorí lezú za pomoci „zbraní" a mačiek. Vychádzame nad prvý hang a už na Velickom zube (po pravej strane) vidíme vo viacdĺžkovej ceste minimálne 2 dvojice. Pokračujeme jemnou rovinkou k ďalšiemu stúpaniu a po ľavej strane zase vidíme horských vodcov postupujúcich Velickou próbou na Gerlachovský štít. Ej, ale budú mať dnes krásne výhľady. V doline celkom pofukuje a my sa radšej priobliekame. Nie je to žiadne prekvapenie, vo Velickej doline som ešte kľudný deň bez vetra nezažila.Stúpanie na Poľský hrebeň


Prechádzame okolo Dlhého plesa, za ktorým nás čaká záverečné stúpanie na Poľský hrebeň. V diaľke „šípime" nejakú „kolónu" na reťaziach. Dáme si čajík, občerstvenie a už sa to tam aj vyprázdnilo. Pokračujeme na reťaze a už sme aj tam. Výhľady z Poľkého hrebeňa do Bielovodskej doliny a smerom na poľské Tatry sú na nezaplatenie. Nás čaká ešte stúpanie na Východnú Vysokú, neotáľame a ideme ďalej.Východná Vysoká


Od začiatku sú všade reťaze a občas kramle, kde-tu aj snehové pole, ktorému sa snažíme vyhýbať. Mačky a retiazky máme síce so sebou, ale cestička vedie aj mimo snehových polí. Z vrcholu 2 429 m n. m. máme výhľady do Veľkej Studenej doliny na Zbojníčku cez Ľadové štíty až na Lomničák. Vietor ustál a my si vychutnávame občerstvenie priamo z vrcholu. Tento štít je situovaný medzi troma dolinami a žiadny kopec nebráni výhľadom. Človek ani nevie, kam skôr pozrieť. Tak sa kocháme chvíľu na sever, chvíľu na juh a potom západ.Cesta dole a krásny víkend za nami


Dole jemným suťoviskom z vrcholu, ale potom už stabilne po reťaziach a chodníčku si vykračujeme úplne sami, po ceste vidíme horolezcov doliezať cesty a my prichádzame ku Sliezskemu domu ešte za vidna. Vnútri sa ohrievame pri čajíku spolu s turistami a vodcami, ktorí boli na Gerlachu, či horolezcami zo stien, ale aj cyklistami, ktorí práve vyšli hore. Je to tu rôznorodé a všetci sa tešia z krásnych zážitkov, ktoré v našich krásnych Tatrách zažili. Tak isto aj my z krásneho víkendu na Sliezskom dome a jeho čarovnom okolí. Teraz je však čas, aby si aj príroda od nás oddýchla. Tešíme sa opäť na zimu a snehové zážitky v nej.Ak sa ti video páčilo, sleduj náš YouTube kanál MTHIKER a nezabudni nás podporiť svojím odberom.
report_problem Našiel si v texte chybu?
miriama-kov (Miriama )
Páči sa ti tento článok? thumb_up25thumb_down comments 3 komentáre report_problem
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

comment Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Kam na túru počas uzávery a prečo ju dodržiavať?

Kam na túru počas uzávery a prečo ju dodržiavať?

Príroda je krásne miesto a práve v nej sa vykresľuje ľudská ohľaduplnosť, a to nielen jeden k druhému, ale aj k zvieratám. Kde chodiť na túry, aby sme nerušili zvieratá počas uzávery?
Tip na výlet: Tatranská diaľnica

Tip na výlet: Tatranská diaľnica

Južné svahy vo Vysokých a Západných Tatrách poskytujú najdlhší turistický chodník s názvom Tatranská magistrála. Spolu si prejdeme dve najnavštevovanejšie trasy.
Tip na výlet: Belianske Tatry - Monkova dolina

Tip na výlet: Belianske Tatry - Monkova dolina

Vybrali sme sa Monkovou dolinou do Širokého sedla, odkiaľ sme vystúpili do najvyššieho bodu našej túry, na Vyšné Kopské sedlo, a prešli do Doliny Zadné Meďodoly, ktoré sa v závere spájajú aj s Javorovou dolinou.
keyboard_arrow_up