Sezónne uzávery v horách

Aké sezónne uzávery v našich horách existujú? Prečo na niektoré miesta nemôžeme ísť počas celého roka bez obmedzenia?

Keď sa povie uzávera, väčšina ľudí si predstaví „klasickú“ zimnú uzáveru vo Vysokých Tatrách, no existujú aj ďalšie uzávery, ktoré sa netýkajú len zimy alebo len Tatranského národného parku.

Zimná uzávera – TANAP

Prvou uzáverou, ktorá nám napadne, je zimná tatranská uzávera. Ide o každoročnú sezónnu uzáveru, kedy sa uzatvára väčšina turistických chodníkov. V minulom roku nastalo viacero zmien ohľadom uzávery, týkajúcich sa nielen turistov, ale aj skialpinistov.

sezónna uzávera, uzávera, zimná uzávera, tanap
Zimná uzávera tatranských chodníkov stále platí od 1. novembra príslušného roka, no trvá do 31. mája, resp. do 30. apríla v prípade Juráňovej doliny. Skrátila sa tým pádom uzávera na väčšine územia o minimálne 2 týždne, pretože pôvodná platila až do 14. júna. Do 15. decembra možno navštíviť aj Symbolický cintorín pod Ostrvou.

Dôvod sezónnej uzávery je ochrana prírody, fauny a flóry.
S úpravou skialpinistických pravidiel sa upravili aj podmienky zimnej turistiky a vymedzili sa areály zimnej turistiky. Tu sa možno pohybovať od 15. decembra do 15. apríla – tento dátum platí aj pre skialpinistov. Po 15. apríli teda platí zákaz akýchkoľvek zimných aktivít, napriek tomu, že podmienky môžu zimným športom priať aj v nevyspytateľnom aprílovom počasí.

sezónna uzávera, uzávera, zimná uzávera, tanap, Juráňova dolina

Jarná uzávera – TANAP

Od 16. apríla teda platí jarná uzávera – končia sa zimné aktivity v zimných areáloch – zimná turistika aj skialpinizmus. Vstupovať možno len na chodníky, ktoré nepodliehajú zimnej uzávere, napr. trasa na Baranec alebo výstupové trasy ku tatranským chatám s výnimkou Chaty pod Rysmi, ktorá je ešte stále zatvorená. Ostatné tatranské chodníky sprístupnia svoje cestičky turistom už 1. júna!

sezónna uzávera, uzávera, zimná uzávera, tanap, baranec

Uzávera v Malej Fatre

Ak sa presunieme mimo Tatranského národného parku, narazíme tiež na niektoré sezónne uzávery. Známou je uzávera v Malej Fatre, pretože ide o jeden z najnavštevovanejších vrcholov – Veľký Rozsutec.

V období od 1. marca do 14. júna sa v Malej Fatre uzatvárajú tri turistické chodníky: červená turistická značka: Medziholie – Veľký Rozsutec – Medzirozsutce, modrá turistická značka na trase: Obšívanka – Malé nocľahy a tiež modrá turistická značka na trase Vendovka – Malý Kriváň.

sezónna uzávera, uzávera, zimná uzávera, tanap, stoh, veľký rozsutec
Dôvod uzávery je podobný ako v TANAP-e – ochrana prírody a zvierat v ich najcitlivejšom období. Chráni sa tiež pôdny kryt, pretože po zime je pôda náchylnejšia na eróziu, pretože sneh sa už na jej povrchu nenachádza, ale nenachádza sa na nej ešte ani vegetácia, ktorá pôdu udržuje „pokope“.

Uzávera v Nízkych Tatrách

Spoločným znakom pre viaceré zvieratá je, že na jar privádzajú na svet svoje mláďatá.
Na sezónnu uzáveru natrafíme aj v Nízkych Tatrách. V zimnom období sa uzatvárajú štyri turistické chodníky. Najznámejšia uzávera je trasa z Chaty gen. M. R. Štefánika na Ďumbier – v zimnom období so snehovou pokrývkou sa chodí po zimnom tyčovom značení, v lete sa využíva obchádzková trasa vedúca traverzom, kvôli prevencii proti silnej erózii pôdy.

Ďalej sa uzatvárajú chodníky: trasa Kotliská – Žiar, Poľana – sedlo Siná a Demänovské sedlo – sedlo Javorie – Krupovské sedlo (všetky trasy vedú po žltom turistickom chodníku). Uzávera trvá v období od 1. októbra až do 30. júna.

Ďalšie uzávery

Obmedzenie môžeme nájsť aj na ferratách – napr. v Slovenskom raji je jediná ferrata Kyseľ sezónne uzavretá od 1. novembra do 14. júna.

sezónna uzávera, uzávera, zimná uzávera, tanap, Ďumbier

Obdobie ruje a gravidity

Nastáva pomerne „hluché“ obdobie, čo sa týka plánovania túry v Tatrách. Ak by ti napadlo naplánovať si túru napriek uzáverám, treba si uvedomiť, že okrem pokuty, ktorá ti hrozí, škodíš tým aj prírode. Práve to je dôvod sezónnych uzáver – ochrana fauny, flóry a ich ekosystémov v najcitlivejšom období.

Po intenzívnej letnej sezóne si príroda potrebuje oddýchnuť – aj to je jeden z dôvodov sezónnej uzávery. Ďalším dôvodom je, že jeseň a príchod zimy je spojený s ukladaním sa niektorých druhov na zimný spánok (medveď, svišť), pred ktorým si ešte potrebujú urobiť zásoby.

sezónna uzávera, uzávera, zimná uzávera, Slovenský raj, Kyseľ, ferrata Kyseľ
No pre kamzíky, ktoré sa na zimný spánok neukladajú, nastáva obdobie ruje, počas ktorej dochádza ku kamzičím súbojom, počas ktorých by nemali byť rušené. V opačnom prípade môže dôjsť k fatálnym následkom v dôsledku úteku a pádov z kolmých stien.

Po ruji a gravidite je nielen pre kamzíky, ale aj pre ostatné druhy spoločným znakom privádzanie mláďat na svet práve v období jari – či už ide o spomínané kamzíky, svište, medvede atď.

sezónna uzávera, uzávera, zimná uzávera, tanap, kamzíksezónna uzávera, uzávera, zimná uzávera, slovenský raj, kamzík

Citlivé jarné obdobie

Svišťa však ešte predtým čaká obdobie ruje, ktoré začína práve na jar, keď vyliezajú zo zimných brlohov. Na jar, kedy skialpinisti musia hľadať vhodné podmienky čoraz vyššie, dostávajú sa do odľahlých miest, kde môžu byť rušení práve domáci tatranskí obyvatelia – preto od 15. apríla platí pre zimné športy stopka, aby zvieratá mohli v pokoji priviesť na svet svoje mláďatá.

sezónna uzávera, uzávera, zimná uzávera, nízke tatry, svišť
Na jar sa prebúdza zo zimného spánku aj medveď, ktorý si po vyjdení z brloha hľadá prvú potravu a s ním už putujú aj malé medvieďatá.

Nezabúdajme ani na naše šelmy – vlka a rysa, ktoré majú v zime oveľa ťažšie podmienky na lov a tým pádom aj podmienky na prežitie sú nepriaznivejšie. Vyrušenie počas lovu môže mať pre ne takisto fatálne dôsledky. Navyše oba druhy sú ohrozené a vyžadujú si zvýšenú ochranu.

Nielen oddych pre prírodu, ale aj pre vlastnú bezpečnosť

Nezabúdajme ani na vlastnú bezpečnosť – aj to je jeden z dôvodov sezónnej uzávery. Vysokým Tatrám je za „bežnej“ zimy dopriata poriadna nádielka snehu. A to znamená výskyt lavín – ďalší z dôvodov zimnej uzávery.

sezónna uzávera, uzávera, zimná uzávera, tanap
Nielen skialpinisti, ale aj peší turisti, ktorí sa v zime rozhodnú vybrať sa do vysokých polôh, by mali ovládať základy lavínovej problematiky a v závislosti od územia je vhodné použiť aj povinnú lavínovú výbavu (lopatka, sonda a vyhľadávač) napriek tomu, že idem na peši.

Ak chceme aj po ďalšie roky navštevovať svoje obľúbené a krásne miesta, mali by sme im dopriať aj pokoj – a práve na to slúžia sezónne uzávery, preto buďme ohľaduplní a rešpektujme, že aj príroda si potrebuje od turistického náporu oddýchnuť, obzvlášť ak ide o najnavštevovanejšie pohorie na Slovensku.

sezónna uzávera, uzávera, zimná uzávera, nízke tatry, ďumbier
Stále je však na Slovensku množstvo miest, či už v známych Nízkych Tatrách, Malej a Veľkej Fatre, alebo menej navštevovaných pohoriach ako napr. Muránska planina či Poloniny. Aj napríklad v lete hojne navštevovaný Slovenský raj sa v zime mení na oázu pokoja.

Detailné informácie ohľadom uzáver s mapami uzavretých a otvorených chodníkov nájdeš na stránkach národných parkov v časti návštevný poriadok:
Množstvo lokalít máme spracovaných v našom magazíne, a tak sa nechaj inšpirovať a vydaj sa objavovať miesta, kde si doteraz možno ešte nebol.
Zdroj fotografií: archív autorky
report_problem Našiel si v texte chybu?
nely 
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela
Komentáre
Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela
Podobné články
Na ceste hrebeňoviek - keď sa rozhodneš splniť si svoj turistický sen (2. časť)
Ako dopadla moja turistická príprava na vysnívanú hrebeňovku Nízkymi Tatrami? Podarilo sa mi ju zdolať?
Na ceste hrebeňoviek - keď sa rozhodneš splniť si svoj turistický sen (1. časť)
Čo pre mňa znamenala hrebeňovka Nízkych Tatier, ktorá bola pre mňa vytúženým turistickým cieľom? A čo všetko tomu predchádzalo?
Video: Príprava na túru - 10 základných rád
Ste pripravení na nové zážitky v horách? Máte potrebnú výbavu? A čo kondička? Nezabudli ste na niečo?
keyboard_arrow_up