Test: Devold Duo Active - univerzálne termo do zimných podmienok

Aké termo zvoliť? Merino alebo syntetiku? Čo tak oboje v jednom kúsku?

Na intenzívne aktivity som dlhé roky nosievala najmä termo zo syntetických materiálov. Merino som mala vždy spojené skôr s turistikou či aktivitami, pri ktorých mi nejde o výkon. Počas návštevy Devold továrne v Litve som sa dozvedela veľa zaujímavostí o jednotlivých modeloch termobielizne a videla celú výrobu na vlastné oči. Bol to pre mňa impulz, ktorý mi ukázal merino oblečenie z inej perspektívy a ja som si začala študovať jednotlivé modely, ich vlastnosti, úplety, využitie atď.

Model Duo Active mi od začiatku padol do oka. Vravela som si: „Zdá sa, že to je univerzálne šikovné tričko, ktoré pri mojich aktivitách bude využité.“ Pár dní na to som ho už mala doma a začalo sa testovanie. Ako to dopadlo? Naozaj je toto tričko tak univerzálne? A je to vôbec merino tričko? Ako sa mi v ňom behalo? A čo skialp? Hodí sa na intenzívne aktivity? V tomto článku zhodnotím moje dojmy a skúsenosti za prvý mesiac testovania.

Merino tričko Devold Duo Active

Keď syntetika spojí silu s vlnou

Najprv si povedzme niečo o úplete. Hoci termo od Devoldu je známe najmä ako 100 % merino, tento model je výnimkou. Tričko v sebe spája dva rôzne materiály - jemnú prírodnú merino vlnu a syntetiku.

Vnútorná vrstva trička je zo syntetiky - ide o tkaninu s názvom ThermoLite. Na dotyk cítiť, že je to úplne jemnučký materiál a keď si tričko oblečiem, cítim sa v ňom veľmi príjemne. Mne merino vlna neprekáža, no ak je niekto na merino citlivejší, tak práve tento model môže byť riešením.

Vnútorná syntetická vrstva je prepojená s vonkajšou prírodnou. Tvorená je merino vlnou (80 %) a sčasti syntetikou (20 %). Takáto dvojvrstvová konštrukcia by mala byť účinnejšia ako jedna hrubšia vrstva. Úlohou vnútornej vrstvy je odvádzať vlhkosť od tela do druhej vrstvy, kde sa odparuje. Aké som z toho mala dojmy a či som pocítila účinnosť, prezradím nižšie.

Devold Duo Active recenziaDevold Duo Active skúsenosti

Jednoduchý strih

Tričko je na prvý pohľad úplne jednoduché a nepôsobí vôbec výnimočne. Nemá žiadne špeciálne vychytávky, otvory na prsty ani nič podobné. Myslím, že klasický strih by mohol padnúť na väčšinu postáv. Švy sú ploché a nijak netlačia, nerežú. Zadná časť je mierne predĺžená, čo veľmi oceňujem.

Tričko mi aj pri predklonení „nevylieza z gatí“. Osobne by som však ocenila, keby strih trička bol viac „slim“. Obliekla som si ho na bežky, skialp, beh aj nenáročné prechádzky a najdôležitejšie pre mňa je, že ma pri akejkoľvek aktivite neobmedzuje v pohybe.

Devold Duo ActiveTermo tričko Devold Duo Active

Testovanie pri behu

Tričko som testovala najmä počas voľných kratších aj dlhších behov. Mala som ho oblečené ako prvú vrstvu. Ako druhú vrstvu som mala na sebe väčšinou Johaug bundu. Behala som v rôznych teplotách. Keď bolo vonku pod nulou, bolo to v kombinácii s Johaug bundou úplne ideálne. Do kopca som si bundu trochu rozopla, lebo mi už bolo horúco.

Po vybehnutí na Demänovskú horu som na vrchole nemala ani raz spotený chrbát. Tričko pekne odvádzalo pot od tela a na vrchole neprišiel žiadny nepríjemný náhly pocit zimy. Tu však treba povedať, že nie som typ človeka, ktorý sa výrazne potí. Skôr sa potím dosť málo a aj v horúčavách sa začínam potiť výrazne neskôr, ako väčšina ľudí. V teplejší deň (okolo nuly) a na krátke rýchle 5 - 6 km výbehy som na tričko navrstvila len zateplenú vestu a to mi stačilo.

Devold Duo Active recenziaDevold Duo Active review

Skialpové výšľapy

Čo sa týka skialpu, zatiaľ som si ho vzala na výšľap na Chopok a do Žiarskej doliny. Pri výšľape na Chopok boli podmienky drsné - fúkalo, pršalo, snežilo, teplota okolo nuly. Na Chopok som uháňala, lebo som sa chcela rýchlo skryť do chaty, no celý čas som mala tepelný komfort. V týchto drsných a pocitovo aj chladných podmienkach mi kombinácia trička, druhej vrstvy a nepremokavej bundy sadla parádne.

V Žiarskej doline som mala viac slnka, teplota okolo - 5 °C. No pocitovo bolo oveľa príjemnejšie. Tu som na výšľap zvolila len vestu, mikinu som dala po pár km dole, lebo mi bolo horúco. Tričko fungovalo, no aj tak mi bolo trochu horúco. Mala som ho však celý čas suché. Pot neostal na chrbte, ale nasiakol do trička, takže ma na vrchole hrialo. Tričko som mala po zlyžovaní mierne navlhnuté, no dôležité je, že zima mi nebola. Mokrá vlna asi fakt hreje.

Devold Duo Active testSkialp v Žiarskej doline

Okrem toho som na skialp aj beh otestovala aj o niečo tenší a priedušnejší model - Devold Wool Mesh. Mám pocit, že ten sa na skialp hodí o niečo viac. Je omnoho priedušnejší a prispôsobený práve na intenzívne aktivity. Konkrétne na skialp, kedy je výstup hore zvyčajne dosť intenzívny, mi viac zatiaľ vyhovuje práve Wool Mesh. Na vrchole následne aj tak vždy navrstvím poriadnu izolačnú bundu, takže úplne hrejivé termo až tak nepotrebujem. Ale stále skúšam, testujem a zisťujem.

Bežkopotulky

Tričko som, samozrejme, vzala aj na bežky. Na prvýkrát v sezóne som nešla žiadne „bomby“ a v kombinácii s druhou vrstvou som sa celý čas cítila veľmi komfortne. Bežky, konkrétne skate, mávam v zime ako taký tréning, kedy si chcem zamakať a je to skôr o intenzite.

V takom prípade si myslím, že mi tričko postačí ako jediná vrstva. Všetko je to o tej kombinácii - intenzita/vonkajšie podmienky/subjektívne pocity. Na Čertovici som si aj poriadne zamakala, a hoci bolo teplejšie, ocenila som aj druhú vrstvu, bez ktorej by mi pri zjazdoch bola zima.

BežkovanieBežkovanie na Čertovici

Aké sú celkové dojmy?

Tričko som posledné týždne nosila takmer všade. Otestovala som ho v rôznych podmienkach. Jedno je jasné, vždy mi poskytlo dostatočné teplo a ani raz mi nebola zima.
... merino vynikajúco funguje aj pri intenzívnych aktivitách.
Samozrejme, je to aj vďaka ďalším funkčným vrstvám, s ktorými som tričko kombinovala. Vždy to je o tom, čo si ďalej navrstvím a od toho sa odvíjajú celkové pocity. Ak si na akékoľvek funkčné tričko dám nefunkčnú ďalšiu vrstvu, celé to stráca význam. Tak to je aj tu.

Termo tričko Devold Duo ActiveMerino tričko Devold Duo Active

Devold Duo Active z môjho pohľadu vynikajúco odvádza pot, príjemne hreje a celkovo splnilo moje očakávania. Ak hľadá niekto univerzálne termo, Duo Active môže byť dobrá voľba. Hodí sa totiž do rôznych podmienok a na rôznorodé aktivity. Môj subjektívny pohľad je taký, že tričko poskytne tepelný komfort aj vo väčších mrazoch (pokojne aj - 20 °C). Pri teplotách nad nulou (0 až 10 °C) mi pri intenzívnej aktivite postačuje ako jediná vrstva.

Niekedy som však mala pocit, že by mi stačila aj menej hrejivá prvá vrstva. Ono to všetko závisí vo veľkej miere aj od intenzity a typu aktivity a celkový pocit ovplyvňuje aj počasie, podmienky, ale aj aktuálna nálada a rozpoloženie. A v prvom rade, každý inak vníma chlad, každý sa inak potí, každý má inú termoreguláciu. Ja som sa podelila o moje skúsenosti a dojmy a možno to niekomu pomôže pri rozhodovaní sa, aké termo zvoliť. Obidve tričká budem naďalej testovať a rada sa podelím o ďalšie nadobudnuté skúsenosti.

Devold Duo Active

Tak teda merino alebo syntetika?

Toto je večná téma a vždy to bude o tom, čo komu vyhovuje. Mňa však obidve tričká od Devoldu presvedčili, že merino vynikajúco funguje aj pri intenzívnych aktivitách. Veľkú rolu tu zohrávajú najmä úplety a konštrukcia trička. Rozhodne to nie sú len „termo tričká na prechádzky“. A obrovským bonusom je, že nesmrdia. Preto si myslím, že merino termo poslúži aj ľuďom, ktorí sa výraznejšie potia. A ak je niekto na vlnu citlivejší, možno práve Duo Active je správna voľba.

Plusy

  • príjemný materiál na telo
  • vhodné aj pre ľudí citlivých na vlnu
  • veľmi univerzálne - vhodné na prechádzky aj intenzitu
  • dostatočne hreje, vhodné do zimných podmienok
  • rýchlo odvádza vlhkosť
  • nezapácha

Mínusy

  • nie je to slim strih

Devold Duo Active je na MTHIKER shope dostupné v dámskom, pánskom aj detskom prevedení v rôznych farbách a s cenou okolo 80 €.
Zdroj fotografií: archív redakcie
info
Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.
report_problem Našiel si v texte chybu?
VeronikaJanosova 
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Test: Karpos Dinamico Merino 130 – univerzál na každú príležitosť

Test: Karpos Dinamico Merino 130 – univerzál na každú príležitosť

Ako dopadla moja prvá skúsenosť s prírodným materiálom z produkcie talianskej značky Karpos v podobe termo trička?
Test: SILVINI Rubenza - elasťáky na zimné športy

Test: SILVINI Rubenza - elasťáky na zimné športy

Hľadáš pohodlné elastické nohavice na bežky, beh alebo aj skialp? Pozrime sa na to, ako obstáli pri mojich aktivitách legíny od značky SILVINI.
Oplatí sa investovať do kvalitného terma?

Oplatí sa investovať do kvalitného terma?

Čo v sebe ukrýva termo oblečenie od značky X-BIONIC®? Podelím sa o moju skúsenosť.
keyboard_arrow_up