Test: Karpos Alagna Down – aj páperová bunda môže prekvapiť

Poďme sa spolu pozrieť, ako vyzerá jedna z noviniek zimnej kolekcie od talianskej značky, ktorú som preverila v pestrých podmienkach tohtoročnej zimy.

Vyskladať si kvalitnú zimnú výbavu je podľa mňa alfa a omega radosti z pobytu na horách v tomto ročnom období. Obzvlášť my, ženy, sme „náchylné“ na to, aby nám bola pomerne po krátkom čase pohybu v teréne zima. A to sa o nestabilnosti počasia za posledné roky ani nemusíme baviť, veď to máme žiaľ čoraz častejšie za oknami aj v nižších polohách.

Páperová bunda je bežnou súčasťou nejedného priaznivca zimných športov. Dokonca sa táto forma osvedčenej izolácie preniesla aj do bežných outfitov. Sama som vlastnila niekoľko modelov takýchto búnd (nielen športových). V čom by mala byť Alagna Down iná od ostatných? Na to sa dnes pokúsim odpovedať.

Priznám sa, že k používaniu páperovej bundy na horách som sa vrátila po niekoľkoročnej prestávke. Vymenila som ju za syntetické varianty, už niekoľko sezón používam napríklad aj model Focobon. Ten je vyrobený zo syntetickej alternatívy páperia Power Flake a má naozaj výborné vlastnosti. Akurát objem a spratnosť bundy, ktorá mi zaberie veľkú časť batoha (je to tak aj z dôvodu, že bunda nie je primárne určená na skialp, skôr pre menej intenzívny pohyb na horách), ma prinútili poobzerať sa po niečom ďalšom. Hlavne v prípadoch, keď nebalím na hory len seba, ale aj syna, sa hodí každý voľný priestor. Len doplním, že vlastním starší model, kde je podľa údajov výrobcu hmotnosť vyššia o 50 g oproti najnovšej verzii.

Karpos Alagna DownKarpos Alagna Down

Výhody a nevýhody prírodnej výplne

Vlastnosti páperia sú väčšine z vás určite známe. Asi ťažko budeme hľadať materiál s lepšími izolačnými vlastnosťami (najmä v pomere k hmotnosti). S tým súvisí aj zbaliteľnosť oblečenia z tohto prírodného materiálu. Vieme ho veľmi dobre stlačiť a zmenšiť tak jeho objem. Takto mi vie vyššie uvedený problém s balením odstrániť prakticky každá bunda z kvalitného peria. Alebo nie? Odpovieme si neskôr.

Čo však ďalšia veľmi známa vlastnosť – (ne)odolnosť voči vode? Tu narážame na jednu zásadnú vec, ktorá model od talianskej značky Karpos odlišuje od množstva iných. Môžem s čistým svedomím povedať, že je hlavným dôvodom, prečo som si povedala, že skúsim syntetiku zameniť za perie. Alagna Down obsahuje kvalitné, európske kačacie páperie, ktoré je ošetrené DWR vodoodpudivou úpravou bez obsahu fluóru. Vďaka tomu si izolácia zachováva účinnosť aj vo vlhkých podmienkach a oblečenie rýchlejšie schne.

Karpos Alagna Down
Čo to v praxi znamená? Všetci vieme, že v páperke sa proste nešliape do kopca. Platí totiž, že keď sa spotíme, tento material vlhkosť ťahá do seba a následne nehreje. Ale tu to až tak úplne neplatí. Keď som sa spotila a mala som spodnú vrstvu mokrú, prirodzene navlhla aj bunda z vnútornej strany, ALE „nespľasla“ a naozaj rýchlo uschla.

Jednoducho povedané, takto ošetrené perie nenatiahne do seba vlhkosť a bunda naďalej plní izolačnú funkciu. K lepšej priedušnosti prispieva aj pružný materiál vo vnútornej časti podpazuší. Samozrejme, v takejto bunde nepôjdem behať do dažďa či lyžovať do hustého sneženia. V tom druhom prípade som navrch použila „hybridnú“ bundu Marmolada, ktorej vlastnosti som popísala v minuloročnom teste.

Karpos Alagna DownKarpos Alagna Down review

Fakt ma príjemne prekvapila „hĺbka“ kapucne, čo som ocenila v silnom vetre.
Na bundách z páperia, ktoré som doteraz vyskúšala, som mala problém s prepúšťaním peria cez vonkajší materiál. V tomto prípade som si dala detailne záležať na počítaní kusov, ktoré bunda prepustí.

Jedno pierko som našla do polovice vytiahnuté v mieste šitia. Druhé trčalo v mieste, kde to zrejme spôsobilo trenie o batoh, ale podarilo sa mi ho zatlačiť naspäť. To sú pre mňa akceptovateľné „straty“. Pokojne budem v tejto matematike pokračovať a doplním s odstupom času svoje výsledky.

Karpos Alagna Down recenzia
Na stránke výrobcu som sa dočítala, že povrch bundy je vyhotovený z ultraľahkého, recyklovaného nylonového materiálu Pertex Quantum. Ide o tkaninu, ktorá je veľmi ľahká, pevná a odolná. Bola špeciálne navrhnutá tak, aby zabránila unikaniu páperia. Z vlastnej skúsenosti to môžem len potvrdiť. Vďaka tomuto materiálu je bunda odolná voči vetru a je mimoriadne príjemná na dotyk.

Keď sa mi do rukáva pri radostnom poskakovaní počas chystania sa von dvakrát zachytil zubami náš pes, až mi stiahlo žalúdok. Na bunde ani stopa, ale to považujem skôr za príjemnú náhodu. Ale testovať odolnosť v nejakom tŕní sa nechystám, takže nateraz to musí stačiť.

Na detailoch záleží

V Karpose pri navrhovaní bundy dbali na každý detail. Začnem odvrchu. Dobre tvarovaná kapucňa výborne sedí na prilbe a dá sa prispôsobiť sťahujúcou šnúrkou v jej zadnej časti. Detail, s akým som sa stretla prvýkrát, je „šilt“, ktorý má všitý drôtik, aby držal tvar. Naozaj šikovné riešenie.

Kapucňa má po okrajoch pružné lemovanie (rovnaké nájdeme na rukávoch), vďaka ktorému ma nič neodiera v miestach kontaktu s pokožkou. Fakt ma príjemne prekvapila „hĺbka“ kapucne, čo som ocenila v silnom vetre.

Karpos Alagna Down skúsenostiKarpos Alagna Down recenzia

Ide asi o prvú bundu, na ktorej mám obojsmerný (YKK) zips. A ako hovorí môj muž, je to návykové. Zips má v hornej časti dobre spracovanú „garáž“, vďaka čomu pri kontakte s tvárou či krkom vôbec neprekáža.

Možno sa pýtate, akú výhodu môže mať rozopínanie bundy zospodu? V poriadnej zime rozhodne oceníte, že ak sa potrebujete dostať k spodnej vrstve či do vnútorných vreciek, nemusíte kvôli tomu odhaľovať krk a vrchnú časť tela. Ak sa pohybujem v bunde, ale začína mi v nej byť teplo, no zároveň nechcem, aby mi po rozopnutí „plantali“ jej predné panely, stačí zipsy v strede spojiť. Má to benefit aj v prípade, že mám skrehnuté ruky a chcem sa zapnúť. Vyhnem sa pokusom správne trafiť zips.

Karpos Alagna Down testKarpos Alagna Down test

Okrem spomínaných dvoch vnútorných vreciek má bunda aj dve vonkajšie. Tie sú umiestnenie kúsok vyššie, pretože sa počíta s možnosťou použitia horolezeckého postroja. A pri jeho nasadzovaní a manipulácii s materiálom na lezenie sa môže opäť hodiť spodný zips. A aby sme tie detaily mali kompletné, v spodnej časti má bunda sťahujúcu šnúrku, aby sa lepšie prispôsobila vašej postave. Eliminujeme tak prípadné „podfukovanie“ a únik tepla, pretože bunda je voľnejšia, ako som spomínala pri vrstvení. Celkovo je pohyb v nej príjemný, nikde nič neťahá a neobmedzuje.

Karpos Alagna Down skúsenostiKarpos Alagna Down recenzia

A čo teda spomínaná zbaliteľnosť? Bunda obsahuje vrecko na prepravu, do ktorého je veľmi jednoduché ju natlačiť. Z dôvodu „nadýchanosti“ peria a jeho úpravy to nie je bunda, ktorú zbalíte doslova do hrsti, vrecko po naplnení pôsobí dojmom mini spacáka. Ale je ľahká (váži 370 g) a vo výsledku nezaberie v batohu veľa miesta.

Karpos Alagna Down reviewKarpos Alagna Down review

Výber veľkosti

V prvom momente, keď som si obliekla mnou zvolenú veľkosť S, som mala pocit, že výrobca nejako posunul veľkostné tabuľky smerom nahor (meriam 176 cm a vážim cca 59 kg). Hneď som si však sama odpovedala, že ide o izolačnú vrstvu, takže musím mať rezervu na vrstvy pod ňou. Mojou najčastejšou „skladačkou“ je ako základ spodné merino termo, naň ide moja „nestarnúca“ Alagna Plus (ale jej cca 8-ročný model), až potom Alagna Down a v prípade potreby navrch „hardshellka“.

Karpos Alagna Down testKarpos Alagna Down

Najlepší test je ten najjednoduchší

Bundu som otestovala pri rôznorodých zimných aktivitách - turistika, skialp či lyžovanie na zjazdovke. Avšak, čo sa teplotného komfortu týka, za ten najlepší test považujem pobyt v horách s dieťaťom. Pre rodičov vysvetlenie netreba, ale predsa ho doplním.

Už len taká prechádzka cez hrebeň Malej Fatry zo Snilovského sedla na Chatu pod Chlebom sa vďaka detskej radosti z prvého snehu sezóny môže zmeniť na dlhý výlet. Keď sa k tomu pridajú nízke teploty, vietor a prestoje pri pokusoch o výrobu snehových anjelov v prašane, je ľahké vymrznúť . Už tu ma bunda presvedčila, že si budeme rozumieť.

Karpos Alagna DownKarpos Alagna Down

Nakoľko sa tento model vyrába aj v pánskom prevedení, ktoré používa manžel aj Tomáš Višňovský, spýtala som sa chalanov, čím by bundu stručne charakterizovali. Predsa len, pri spoločných tréningoch počas tejto zimy zažili už rôzne extrémy počasia.

Tomáš: „Veľká kapucňa je na prilbe ako uliata. Hlavne, keď fúka zo strany vietor na uši. Čo sa mi páči, že bundu som mal fakt už aspoň desaťkrát a aj keď sa v nej spotím a navlhne, drží si objem. Nespľasne toľko.“

Maťo: „Treba uznať, že aj keď sú umelé vlákna dnes na vysokej úrovni, čo sa týka udržania tepla v mraze, perie má stále navrch. A najmä, ak vezmeme do úvahy hmotnosť a „zbaliteľnosť“. Model Alagna Down pekne eliminuje hlavný nedostatok, teda schopnosť fungovať aj pri väčšej vlhkosti. Mňa potešila výborne spravená kapucňa s pevným šiltom, do ktorej sa parádne zmestí aj prilba, kvalitný a ľahko ovládateľný dvojitý zips a rovnako dvojica vnútorných vreciek na pásy. Pri veľkosti 196 cm a hmotnosti okolo 86 kg mám veľkosť XL, strih je akurát - ani príliš tesný, aby sa dala bunda obliecť aj na iné vrstvy, a ani príliš voľný, aby to bola neforemná „plachta“ .“

Karpos Alagna Down skúsenostiKarpos Alagna Down recenzia

Dámska bunda Alagna Down je k dispozícii v troch farebných kombináciách. Okrem mojej v odtieňoch bering sea/mountain spring, aj blue atoll/midnight a Thyme/Aqua Ski. Jej MOC je 330 €, vy ju máte aktuálne k dispozícii za 281 €.

Nejde o malú investíciu, ale po skúsenostiach s jej vlastnosťami už teraz viem, že ide o bundu, ktorá mi bude slúžiť dlhé roky.
Zdroj fotografií: archív autorky, Adam Milo/MTHIKER
info
Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.
report_problem Našiel si v texte chybu?
baraya 
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Test: Karpos Dinamico Merino 130 – univerzál na každú príležitosť

Test: Karpos Dinamico Merino 130 – univerzál na každú príležitosť

Ako dopadla moja prvá skúsenosť s prírodným materiálom z produkcie talianskej značky Karpos v podobe termo trička?
Test: Karpos MARMOLADA - limitom už môžeš byť len ty sám

Test: Karpos MARMOLADA - limitom už môžeš byť len ty sám

Zostaviť si výbavu na hory je ako skladačka a ten najdôležitejší dielik môže byť práve ten posledný…
Test: Karpos Lede Convertible - 2v1 bunda a vesta do rôznych podmienok

Test: Karpos Lede Convertible - 2v1 bunda a vesta do rôznych podmienok

Chvíľu teplo, chvíľu zima, v podhorí bezvetrie, v horách vietor. Jesenné podmienky dokážu turistu v oblečení pekne preveriť. Ako si s takýmito podmienkami poradila bunda s odopínateľnými rukávmi od Karposu?
keyboard_arrow_up