Test: VAUDE Back Bowl 30 – unesie všetko potrebné?

Základom skialpovej túry sú lyže, lyžiarky a dobrý batoh. Ako v teste obstál Back Bowl 30?

Náročnejšie zjazdy a vysoko lavínový terén si vyžadujú lavínové batohy. Na jednoduchší skitouring či do bezpečnejších lokalít však zatiaľ stále postačuje aj klasický skialpový batoh. No i tak som vždy rád, keď som nachystaný na rôzne podmienky, čo si nutne vyžaduje viac výbavy. Práve preto spomedzi skialpových batohov VAUDE padla moja voľba na model Back Bowl 30. Podobne ako v prípade zimných tretier, aj tu som sa v zásade rozhodoval medzi dvoma modelmi.

VAUDE Back Bowl 30 test

Back Bowl vs. Serles

Ako prvý ma zaujal model Serles, ktorý má v mojich očiach aj krajší dizajn. Keďže je však u mňa prvoradá praktickosť, siahol som napokon po modeli Back Bowl. Mal som na to dva hlavné dôvody. Po prvé, prilba sa upína hore a nie zozadu, kde by sa mohla hojdať. Druhým dôvodom bolo, že batoh sa dá úplne otvoriť v oblasti chrbtovej časti. Tým pádom sú aj veci umiestnené na dne poľahky prístupné. Okrem toho, Back Bowl je vyslovene špecializovaný na skialpinizmus a sú tomu prispôsobené detaily. O tom ale trošku neskôr.

VAUDE Back Bowl 30 recenzia

Prekvapivo pohodlný a priestranný

Back Bowl je dostupný v dvoch litrážach. Ja som siahol po väčšom kúsku, ktorý má objem 30 litrov a patrí medzi dvojkomorové batohy (menší z nich je 22-litrový). Jeho chrbtová časť s názvom Synergy Mold je vystužená a podľa slov výrobcu by mala zabrániť naberaniu snehu. Železo v podobe rámu tu (našťastie) budeme hľadať márne. I tak som nikdy nemal pocit nepohodlia, respektíve, že mi batoh nesedí, spôsobuje mi nadmerné potenie alebo ma omína.

VAUDE Back Bowl 30 review
V menšej komore sa nachádzajú priehradky pre lavínovú výbavu – sondu, porisko lopaty a jej druhú časť. Táto komora je od druhej jasne odlíšená sivým zipsom. Drobný, ale podstatný detail, v strese pri záchrane zasypaného sa človek rýchlejšie zorientuje. Okrem priehradok tu nájdeme aj praktickú infografiku pre signalizáciu pri záchrane.

VAUDE Back Bowl 30VAUDE Back Bowl 30

Hlavná komora je rozopínateľná od chrbtovej strany a takisto prístupná zhora. Už klasikou je drobný a nenápadný pásik na hydrovak. Ten som so sebou na skialp vzal asi len dvakrát, no už počas toho som zistil, že si s pútkom úplne nerozumie a rád vypadáva. Navyše, oba zipsy chrbtovej časti končia v mieste, kadiaľ prechádza hadica. Tým pádom sa mi párkrát stalo, že sa zipsy vďaka tomu mierne rozopli. Nakoniec však podľa mňa závisí od toho, aký hydrovak použijete – ja osobne napríklad zatiaľ nemám originál od VAUDE a aj to môže byť dôvodom mojich problémov.

VAUDE Back Bowl 30 test

Okrem priehradky na hydrovak sa priamo na paneli nachádza aj praktické drobné vrecko na zips. Vnútri je drobný krúžok na kľúče, ktorý som ja osobne využil snáď len pri fotení. V hlavnej komore sa nachádza ešte drobná priehradka, kam sa tak akurát zmestí termoska. Pravdepodobne supluje vonkajšie vrecká, ktorých na batohu nájdeme rovných nula celých nula. A je natoľko nenápadná, že si ju človek takmer nevšimne…

VAUDE Back Bowl 30 skúsenosti

Hornej časti batoha dominuje vrecko na okuliare, ktoré je na svoj účel jasne označené. Vnútrajšok je vystlaný mäkkým flísom. Takže ak aj okuliare nenosíte v mäkkom obale ako ja, nemusíte sa obávať poškriabania. Týmto končíme sekciu komôr a priehradok a ideme sa pozrieť na „simply clever“ riešenia, ktorých nájdeme naozaj požehnane.

VAUDE Back Bowl 30

Šikovné „vychytávky“ na každý deň

Ako som batoh používal, sám som bol prekvapený, aký šikovný vlastne je. Niektoré veci ma potešili, niektoré až tak nie. Začneme pozitívami. Keď som na ramennom popruhu zbadal drobné pútko s obrázkom čiapky a rukavíc, zasmial som sa, že je to riadna blbosť. Dnes si už bez toho túru predstaviť neviem. Šliapem a je mi teplo. Nuž rukavice vložím do pútka. Vyjdem na kopec, idem zlepiť pásy. Kam putujú rukavice? Do pútka. Takto mám zaručené, že mi ich nikdy neodfúkne, že ich nestratím a že nezavadzajú. Poctivo držia na mieste dokonca aj vtedy, keď batoh nemám na ramenách a tým pádom nie je proti pútku vyvíjaný tlak.

VAUDE Back Bowl 30
Na hrudnom páse sa nachádza to, čo mi chýbalo na modeli Brenta 36+6 – drobná píšťalka. Pri pohybe v horách je to u mňa podstatný detail, ktorý vie mnohokrát urýchliť lokalizáciu zraneného. Len si pri skúšaní odporúčam zapchať uši – ja som bol zrelý na otorinolaryngológa.

VAUDE Back Bowl 30
V prednej časti batoha sa nachádza ďalší, pomerne nenápadný zips. Skrýva vrecúško, v ktorom sa nachádza sieťka na prilbu – ako som už naznačil v úvode, na tomto batohu sa upína na vrchu. Pútko je sťahovacie, ja som na ňom preventívne urobil aj uzlík, aby vždy zostalo na svojom mieste.

VAUDE Back Bowl 30 test

Hoci by som do strmších žľabov už volil skôr lavínový batoh, predsa len tu nájdeme aj pútko na cepín. Je šikovne schované pod jedným z pútok na upnutie lyží, hlavu cepínu je zas možné prestrčiť otvorom na prednej strane batoha. V spodnej časti sa nachádza ďalšie gumené pútko na upnutie.

VAUDE Back Bowl 30 recenzia

Keď už sme pri upínaní lyží, na tomto modeli nájdeme dva systémy. Tým prvým je upnutie lyží po bokoch batoha. Slúžia na to dva a dva popruhy, pričom do spodného sa vždy lyža zasunie a vrchným sa upne a stiahne. Pri takomto nosení lyží si, pravda, treba dávať pozor na výšku dverí – neraz som bol pri prechode „úctivý služobníček“.

VAUDE Back Bowl 30 reviewVAUDE Back Bowl 30 recenzia

Natíska sa otázka, či hrany lyží batoh nepoškriabu. Ripstop nylon zatiaľ vyzerá neporušene, životnosť je ale otázkou rokov a nie niekoľkých mesiacov.

Pár vecí nie je až tak šikovných

Druhý systém predstavuje upnutie lyží v prednej časti batoha do kríža. Napomáhajú k tomu dva popruhy, ktorými dokážete okrem lyží pripnúť aj iný „matroš“. A hoci to vyzerá efektne, ja osobne som to takmer nepoužil. Systém mi príde chatrnejší a ak máte na batohu upnutú prilbu, pútko si s ňou jednoducho zavadzia. Ak však používate napríklad splitboard, tento spôsob upnutia vám bude určite bližší.

VAUDE Back Bowl 30 review
Navyše, ak by som chcel lyže nosiť takto, aj tak si musím dávať batoh dole vždy, keď ich chcem pripnúť alebo odopnúť. Toto ma na celom systéme sklamalo asi najviac a možnosť upnúť lyže na batoh aj vtedy, keď ho máte na chrbte, zostáva výsadou iných batohov. Prípadne modelu VAUDE Monviso, na ktorý sa môžeme tešiť na budúci rok.


Hoci je povrch batoha tradične ošetrený povrchovou úpravou Eco Finish, trochu ma prekvapilo, že jeho súčasťou nie je aj integrovaná pláštenka. Áno, dá sa síce dokúpiť, ale keďže predpokladám využitie aj v snežení či snehodaždi, žiada sa. Na druhej strane, zatiaľ som nezaznamenal, že by mi niečo vnútri navlhlo. Eco Finish funguje spoľahlivo, podobne ako na mojom turistickom batohu a tretrách.

VAUDE Back Bowl 30 recenzia

Plusy

  • priestrannosť
  • pohodlie pri nosení
  • množstvo praktických úchytov na vybavenie
  • jasne odlíšená komora na lavínovú výbavu

Mínusy

  • upínanie lyží do kríža koliduje s upínaním helmy
  • chýba pláštenka (je možné dokúpiť)

Koho by zaujímala hmotnosť batoha, výrobca uvádza 1 150 gramov. Na skialpový batoh je to skôr priemerný údaj – neurazí, nenadchne. Ak si však vezmem batoh ako celok, v mojich očiach je to dobrá voľba ako pre začiatočníka, tak aj pre mierne pokročilého skialpinistu. Zbalíte sa doň na zjazdovku aj do terénu – aspoň mne doteraz miesto nikdy nechýbalo, a to som tam veľakrát zbalil dve bundy, jedlo, pitie, mačky, haršajzne, lavínovú výbavu a ďalšie veci.

Pomerne priaznivá je aj cena, ktorá pri 30-litrovej verzii Back Bowl činí 147 €, avšak s vernostným systémom vás vyjde 118 €. Dostupný je aj v čierno-modrej farebnej kombinácii. Ak niekto stavia na minimalizme, postačí aj menší, 22-litrový „súrodenec“. Ako som už spomínal v úvode, alternatívu predstavuje aj model Serles. Ten je navyše univerzálnejší a je možné ho použiť aj v lete pri lezení.
Zdroj fotografií: archív autora
info
Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.
report_problem Našiel si v texte chybu?
LukasHarant 
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

Komentáre

Momentálne sa tu nenachádzajú žiadne komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Test: Spodná vrstva a doplnky od VAUDE - od ponožiek až po čiapku

Test: Spodná vrstva a doplnky od VAUDE - od ponožiek až po čiapku

Spodná vrstva zohráva asi najdôležitejšiu rolu na poli termoregulácie. Ako sa darilo kúskom od VAUDE?
Test: Skialpové nohavice a bunda od VAUDE - dobrý základ na zjazdovku aj do terénu

Test: Skialpové nohavice a bunda od VAUDE - dobrý základ na zjazdovku aj do terénu

Po batohu si predstavíme softshell nohavice Larice Light III a „primaloftku“ Sesvenna IV. Ako obstáli v rôznom počasí?
Test: Skialpová bunda do všetkých zimných podmienok - Hannah Kechu Hoody

Test: Skialpová bunda do všetkých zimných podmienok - Hannah Kechu Hoody

V tomto teste sa pozrieme na to, ako ti dobrá skialpová bunda môže spríjemniť zimný pobyt v horách.
keyboard_arrow_up