Test: Skialpové nohavice a bunda od VAUDE - dobrý základ na zjazdovku aj do terénu

Po batohu si predstavíme softshell nohavice Larice Light III a „primaloftku“ Sesvenna IV. Ako obstáli v rôznom počasí?

Hoci slovo „základ“ evokuje spodnú vrstvu, tej sa povenujeme až nabudúce. Dvojica Larice Light III a Sesvenna IV ma však zaujala svojou komplexnosťou. A, samozrejme, množstvom ďalších vlastností, akými sú napríklad hmotnosť, funkčnosť, trvácnosť… no o tom už pri jednotlivých kúskoch.

Larice Light III – nielen na zjazdovku

Ako už ich názov napovedá, nohavice Larice Light III patria medzi ľahké kúsky na rýchle „búchanie“ výškových metrov. Ak by sme sa na ne pozerali iba touto optikou, mohli by sme ich prisúdiť zjazdovkovým skitouristom. Ja som ich, paradoxne, nosil predovšetkým do voľného terénu. Tým pádom sa vysporiadali hádam s každými podmienkami, aké si viete predstaviť.

VAUDE Larice Light III, vaude Sesvenna IVVAUDE Larice Light III, vaude Sesvenna IV

Ich základ tvorí softshell s prívlastkom Windproof 80 – teda je na 80 % odolný voči vetru. Vzhľadom na ich určenie bolo dbané predovšetkým na spoľahlivý odvod vlhkosti. Komu by nestačili vlastnosti samotného recyklovaného polyamidu, môže staviť na dvojicu zipsov po bokoch. Ich rozopnutie ešte viac zlepšuje ventiláciu – tento fakt som ocenil najmä počas teplejších dní, kedy na ne pieklo slnko a mal som pod nimi ešte spodnú vrstvu. Čo si budeme klamať, čierna zohrieva viac než dobre a aj vďaka týmto pomocníkom sa zo mňa behom pár minút nestal tuniak vo vlastnej šťave…

VAUDE Larice Light III recenzia
Príbehom v príbehu je voľba veľkosti nohavíc. Pri VAUDE všeobecne môžem odporučiť jediné – skúšajte, skúšajte, skúšajte. Netýka sa to len tretier, ktoré som testoval na biku, celkovo mám na základe ich veľkostí pocit, že Nemci sú akísi prerastení. Pôvodne som pri mojej výške 188 cm, vnútornej dĺžke nohy 86 cm a obvode pásu 81 cm očakával veľkosti okolo L.

Avšak po tom, čo mi kvôli uťahovaniu na maximum praskol plastový bežec na gumičke, som pochopil, že to pravé bude predsa len M (pre ilustráciu - podľa obvodu pásu by som mal obliekať XS, no už v S-ku som sa trochu obtiažnejšie hýbal). Budem však úprimný – od toho incidentu nosím aj traky. Nohavice by mi síce držali tak či onak, no cítim sa s nimi akosi istejšie. Predsa len, keď porovnám utiahnutie a následné zaistenie velcro páskou na turistických nohaviciach a tenkú gumu s minimalistickým bežcom…

VAUDE Larice Light IIIVAUDE Larice Light III

(Poznámka k prasknutému bežcu – nohavice boli bez problému poslané do centrály VAUDE a opravené. Čiže systém opráv, ktorý som opisoval po svojej návšteve, funguje spoľahlivo.)

Druhou, nemenej podstatnou vecou, je strih nohavíc. Mne ako „vychrtlému“ človeku sadol Slim Fit výborne. Nohavice mi nie sú nadmerne voľné, no stále sa v nich dokážem dostatočne hýbať a otočka či dlhší krok nepredstavovali nikdy problém. K tomu napomáha aj fakt, že je látka mierne strečová.

VAUDE Larice Light III recenziaVAUDE Larice Light III test

Okrem toho, že je strečová, je aj odolná. Hoci sú nohavice ľahké, látka je už na dotyk hutná a pevná. Keď nosím lyže na batohu, pravidelne sa mi pri chôdzi ošuchujú o zadnú stranu nohavíc. Akékoľvek poškodenie sa ale zatiaľ k slovu nehlási. Navyše, spodok nohavíc v okolí členkov a lýtok je zvonka vystužený známou Cordurou, ktorá je ešte odolnejšia voči oderu. Otázne je, ako by obstála napríklad pri zakopnutí mačkou, no táto situácia u mňa, našťastie, ešte nenastala.

VAUDE Larice Light IIIVAUDE Larice Light III review

V týchto miestach sa nachádza aj praktický zips. Ten uľahčuje navliekanie nohavíc na lyžiarky. Za seba dodám, že som následne zips dokázal zapnúť po celej dĺžke pri maximálnom utiahnutí lyžiarky pri lyžovaní, ako aj pri povolenej pracke a popruhu pri kráčaní. Opäť si však treba uvedomiť, že je rozdiel v ľahkých a subtílnych lyžiarkach a freeridových „kovadlinách“... no freerideri asi nebudú cieľovkou týchto nohavíc. A keď už sú natiahnuté, na mieste ich drží pomerne masívny silikónový lem. Jednoduché, no zároveň veľmi šikovné.

VAUDE Larice Light III
Na záver „úložný priestor“. Na tomto poli netreba očakávať zázraky. Vrecká nájdeme dve – jedno na zips, druhé v podobe akejsi sieťoviny. Preto u mňa vždy veci putujú skôr do batoha a vo vrecku nosím len mobil. V sieťovine zas najčastejšie vreckovku. Pri mobile treba rátať s tým, že ak máte nejaký rozmernejší model, bude sa vám vo vrecku pravdepodobne kadejako krížiť a priečiť, čo nemusí byť príjemné.

VAUDE Larice Light III recenzia

Sesvenna IV – páperky ešte nevyhrali

Duše a bezduše, kotúčové a ráfikové brzdy, elektronické a mechanické radenie, páperie a syntetické zateplenie. Najznámejšie dilemy a vášeň rozdúchavajúce témy? Pre mňa nie. Nakoľko VAUDE vo svojom portfóliu (zatiaľ) nemá páperové bundy, voľba bola pomerne jasná. Bunda Sesvenna IV je zateplená syntetickou náplňou PrimaLoft® Silver Eco.

V priereze PrimaLoft zateplení je to druhý stupeň (vyššie je už len PrimaLoft Gold) a vlastne, výborne sa k VAUDE hodí. Zo 60 % je totiž recyklované. Čo je však z hľadiska používania prednejšie, pri tom, ako hreje, má naozaj nízku hmotnosť. Okrem toho je výborne zbaliteľná. Chýba však vlastné vrecko, a tak sa to dá vyriešiť jedine stočením do šúľka.

VAUDE Sesvenna IV
Rovnako ako nohavice, aj Sesvenna patrí medzi kúsky so Slim Fit strihom. Voľnosti pohybu pomáha strečový pás, ktorý spája prednú a zadnú časť bundy, pričom sa tiahne aj celým rukávom. Tým pádom sa netreba báť ísť do menšej veľkosti, ja osobne som aj v tomto prípade zvolil M-ko. S úplným prehľadom pod ňu ešte vopchám termo (pokojne aj dve) a mikinu.

Z hľadiska dizajnu oceňujem kombináciu farieb – úprimne, nie som veľkým fanúšikom „prírodných“ farieb, nakoľko by mohli skomplikovať záchranu v teréne. Červená a žltá málokedy s niečím splynú.

VAUDE Sesvenna IV testVAUDE Sesvenna IV

Čo Sesvennu odlišuje od ostatných kúskov od VAUDE, ktoré vlastním, je zips. Ten je obojstranný, teda má dva bežce. Či už v tom budete vidieť pozitívum v podobe možnosti rozopnúť si bundu zospodu alebo negatívum, keďže sa zips spočiatku omnoho ťažšie zapína, nechám na vás. Ja osobne som v bunde málokedy šliapal smerom nahor – obvykle mi „vyhrieva“, a tak mi stačí mikina, v horšom počasí len termo a hardshellka. Tým pádom u mňa zips nehral až takú významnú rolu.

VAUDE Sesvenna IV recenzia
Pri bežnom nosení však poteší kapucňa. Ak by ste okrem skialpinizmu používali bundu aj na zimnú turistiku, nájde svoje uplatnenie hlavne v horších podmienkach. Veľmi pekne totiž obopína a chráni hlavu a smerom von trčí prakticky len tvár.

VAUDE Sesvenna IV review
Hoci by sa mohlo zdať, že svojou povahou a vlastnosťami sú Larice Light III a Sesvenna IV určené najmä na rýchly výšľap, doteraz ma nesklamali a doručili žiadaný výsledok v každých podmienkach. Nie je to pretekársky set, nie je to freeridový set a možno práve v tom je jeho silná stránka – dokáže osloviť široké spektrum ľudí.

MOC nohavíc je 179 €, s naším vernostným systémom ťa budú stáť 143 €. MOC bundy je zas 209 € a tvoja cena bude 167 €. Okrem toho je dostupná aj v zeleno-modrej a čiernej farebnej kombinácii a aj v dámskom vyhotovení.

Ak chceš zatepliť len telesné jadro, alternatívou môže byť vesta Sesvenna. Ak sa naopak obzeráš po ešte lukratívnejšom kúsku, zaujať dokáže bunda Batura, ktorú je navyše možné zbaliť do vlastného vrecka.
Zdroj fotografií: archív autora
info
Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.
report_problem Našiel si v texte chybu?
LukasHarant 
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

Komentáre

Momentálne sa tu nenachádzajú žiadne komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Test: Spodná vrstva a doplnky od VAUDE - od ponožiek až po čiapku

Test: Spodná vrstva a doplnky od VAUDE - od ponožiek až po čiapku

Spodná vrstva zohráva asi najdôležitejšiu rolu na poli termoregulácie. Ako sa darilo kúskom od VAUDE?
Test: 4-ročná skúsenosť s nohavicami Silvini Soracte

Test: 4-ročná skúsenosť s nohavicami Silvini Soracte

V tomto teste sa podelím o moju skúsenosť so skialpovými nohavicami, ktoré ma sprevádzajú už štvrtú sezónu.
Test: VAUDE Back Bowl 30 – unesie všetko potrebné?

Test: VAUDE Back Bowl 30 – unesie všetko potrebné?

Základom skialpovej túry sú lyže, lyžiarky a dobrý batoh. Ako v teste obstál Back Bowl 30?
keyboard_arrow_up