Test: Na chrbte batoh z PET fliaš -  VAUDE Elope 18 + 4 l

Ďalší batoh do zbierky? Alebo konečne ukončím batohové zberateľstvo? Nájde si model VAUDE Elope popredné miesto medzi tými všetkými?

O ženách sa hovorí, že na každú príležitosť potrebujú inú kabelku. U mňa to tak je, ale s batohmi. Treba mať bežeckú vestičku, 10 l, 20 l, a samozrejme aj nejaký ten na treky, aj do mesta a pri najlepšom z každého aspoň dve farby. No čo taký univerzálnejší turistický batoh, do ktorého sa zmestí toho riadne veľa, a pritom nepôsobí až tak objemne? A presne taký je VAUDE Elope 18 + 4 l, tak sa poďme naň pozrieť.

batoh z PET fliaš VAUDE Elope 18+4lVAUDE Elope 18+4l test

Kde sa vlastne vzala značka VAUDE?

Značku VAUDE som donedávna akosi neregistrovala, a pritom sa nám doma povaľuje jeden starší model batoha práve tejto značky. No keď som sa zahĺbila do zisťovania informácií o VAUDE, ostala som milo prekvapená. Lukáš to vo svojom článku vystihol pekne – a bude aj planéta celá, aj dobrodruh sýty. Myslím si, že toto dosť jasne vystihuje, o čo ide výrobcom produktov tejto značky.

VAUDE Elope 18+4l predstavenie
Ale teda aspoň v skratke. VAUDE pochádza z Nemecka a špecializujú sa na outdoorové vybavenie a oblečenie. Známi sú práve svojím záväzkom k udržateľnosti a ekologickým postupom pri výrobe a dizajne všetkých výrobkov. Na MTHIKER shope môžeme nájsť oblečenie, obuv, batohy a športové príslušenstvo či vybavenie. Jednotlivé produkty vyrábajú z vysokokvalitného polyestru, ktorý je vyrobený z recyklovaných PET fliaš. Produkty sú charakteristické svojou ľahkou opraviteľnosťou a odolnosťou.


Prvý dojem?

Bola som prekvapená, koľko sa doň vzhľadom na jeho veľkosť zmestí.

Hneď ako sa mi batoh ocitol v rukách, som mala chuť sa trošku pohádať s výrobcom, že toto musí byť isto väčší objem batoha ako 18 l... alebo zlyhal len môj odhad? Celkovo pôsobí batoh elegantne a vkusne. Možno keby neviem, váhala by som, či sa ozaj radí medzi turistické batohy, no jeho vychytávky ma usvedčili v tom, že kategória, do ktorej je radený, je správna.

Čo všetko ponúka Elope?

Batoh tvoria dve komory – jedna veľká, ktorá môže byť vlastne ešte väčšia ako je, a druhá menšia, ktorá obsahuje niekoľko malých vreciek. Ale poďme pekne poporiadku. Vo veľkej komore sa nachádza aj vrecko na hydrovak s pásikom na zavesenie, a samozrejme aj dierkou na hadičku. Čo by som uvítala na batohu, je pútko na hadičku z hydrovaku. Tá sa nachádza v strede na vrchole batoha, takže ak si zvyknutý na vodu z ľavej či pravej strany, problém je vyriešený.

VAUDE Elope 18+4lVAUDE Elope 18+4l review

Veľkú komoru je možné z vonkajšej strany pomocou zipsu zväčšiť o 4 litre, čo v prípade tohto modelu urobí riadne veľa. Úprimne, bola som veľmi prekvapená, koľko sa toho vmestí do batoha. V porovnaní s 20 l batohom inej značky sa do tohto, nezväčšeného batoha vmestí viacej vecí a aj napriek tomu vyzerá stále elegantne a nenapratane.

Predná komora je len do jednej polovice batoha a je určená na drobnosti všetkého druhu. Pásik na kľúče a vrecká poskytujú ideálny priestor mobilu, tyčinke, peru či iným dôležitým drobnostiam, bez ktorých sa na túre nezaobídeme. Ak nie si naučený práve na hydrovak, batoh ponúka riešenie. Na oboch stranách sa nachádza nastaviteľné vrecko na fľašu, ktoré je možné využiť aj na iné drobnosti, avšak pozor s príliš malými vecami, pretože spodok vrecka nie je plný. No ako by to bolo ísť na túru bez paličiek? Kde ich odložiť, keď ich netreba? Aj na toto mysleli pri výrobe batoha.

VAUDE Elope 18+4lúchyty na paličky

Bedrový a hrudný pás

Vec, ktorá ma vcelku prekvapila na batohu, je spôsob pripevnenia bedrového a hrudného pásu. Oba pásy sú odnímateľné, a tak je len na tebe, či si ich tam ponecháš, alebo nie.

VAUDE Elope 18+4l testbatoh z PET fliaš VAUDE Elope 18 + 4 l

Elegantný i športový, do mesta aj do prírody.
Bedrový pás mi nie na každom batohu dokonale sedí, no v tomto prípade mi pasuje. Výšku hrudného pásu je možné nastaviť na jednu zo štyroch úrovní v závislosti od výšky a preferencií. Jediná vec, ktorú by som ešte uvítala na hrudnom páse, je píšťalka.

Hrudný pás

Turistický batoh bez pláštenky?

Hneď ako som mala v rukách batoh, tak som ho zo všetkých strán začala riadne obzerať. Ale zo spodku batoha som nenašla žiadne vrecko, v ktorom by bola schovaná pláštenka proti dažďu. Najprv ma to zaskočilo, ale VAUDE pri tomto modeli využili Eco Finish – ekologický povrch, ktorý je odolný voči vode a škvrnám, avšak pravidelná starostlivosť je nevyhnutná pre trvalú vodoodolnosť. Pri tomto nepremokavom materiáli nevyužívajú PFC (fluorokarbóny), ktoré sú škodlivé pre životné prostredie.

VAUDE Elope 18+4l

Ramenné popruhy a chrbtový systém

Stalo sa ti niekedy, že ramenné popruhy sa ti šúchali o ruky a bolo to dosť nepríjemné až bolestivé? Výrobca si pri výbore a strihu dal pri Elope záležať na tom, aby mäkké penové ramenné popruhy mali ergonomický tvar, nezošmykovali sa z pliec a pohodlne sedeli na ramenách presne tak, ako majú.

Celý chrbtový systém je tvorený penou a sieťkou, ktorá vcelku dobre sedí na chrbte. Chrbát batoha pôsobí pevne a pena na ňom je len veľmi mierne vytvarovaná. Avšak, tu vzniká môj problém s batohmi a pri nosení mi batoh mierne odiera zadok. Príliš dlhý chrbát alebo príliš nízka ja?

VAUDE Elope 18+4l review

Plusy

  • Odnímateľný hrudný a bedrový pás.
  • Nízka hmotnosť (výrobca udáva 780 g).
  • Napriek uvedenému objemu 18 + 4 l je podľa môjho usúdenia a testovania o dosť väčší.
  • Batoh je vyrobený z recyklovaného materiálu PET fliaš a výroba je šetrná ku klíme a životnému prostrediu.

Mínusy

  • Chýbajúca píšťalka.
  • Dlhší chrbtový systém (alebo len ja som nízka ).

Batoh som si obľúbila, elegancia a zároveň jeho športová stránka zabezpečia, že sa nikdy nebudeš cítiť vyčnievajúco, či si v prírode, alebo v meste. A, samozrejme, všetky dôležité veci sa doň zmestia, či sa ide na poriadnu dávku kilometrov do lesa, alebo na víkend preč. MOC modelu VAUDE Elope 18 + 4 l je 117 €, s vernostnou zľavou 93,99 €.

V nižšej cenovej relácii je 20 l model VAUDE Agile za MOC 83,99 €. Ak zvažuješ kúpu batoha, myslím si, že zvolením značky VAUDE urobíš radosť nielen sebe, ale aj prírode, takže win – win.
Zdroj fotografií: archív autorky
info
Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.
report_problem Našiel si v texte chybu?
Ancici 
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

Komentáre

Momentálne sa tu nenachádzajú žiadne komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Test: HANNAH ARROW 40 - univerzálny spoločník do hôr

Test: HANNAH ARROW 40 - univerzálny spoločník do hôr

Kto rád na turistiky chodí, nech bez dobrého batoha do hory nechodí.
Test: VAUDE Trail Spacer 8 - spoločník na beh

Test: VAUDE Trail Spacer 8 - spoločník na beh

Ekologický materiál, výroba 100 % klimaticky neutrálna, príjemné polstrovanie a množstvo vychytávok. To všetko a mnoho iného je práve trailový batoh od spoločnosti VAUDE.
Test: VAUDE Back Bowl 30 – unesie všetko potrebné?

Test: VAUDE Back Bowl 30 – unesie všetko potrebné?

Základom skialpovej túry sú lyže, lyžiarky a dobrý batoh. Ako v teste obstál Back Bowl 30?
keyboard_arrow_up