Hrebeňom Veľkej Fatry: ako sme objavili turistický raj v srdci Slovenska

Krásne výhľady a takmer žiadni ľudia uprostred sezóny? Toto a oveľa viac vie ponúknuť Veľká Fatra na rozhraní jari a leta.

Veľká Fatra je najmladším a tretím najväčším národným parkom na Slovensku. Ponúka mnoho krásnych turistických chodníkov a skvelých výhľadov. Ja som sa ju rozhodol prejsť celú, zo severu na juh, na začiatku leta - v druhej polovici júna. V tomto článku sa dozviete, cez ktoré kopce trasa vedie a čo všetko som si so sebou zobral.

Deň 1: Výšľap na hrebeň a útulňa Príslop

Našu trasu sme sa rozhodli začať v Ľubochni, pretože sme chceli skončiť v okolí Banskej Bystrice, kvôli ďalšiemu programu. Po úvodnom občerstvení sa v bufete v dedine nás čakala asi najťažšia časť túry (to nám došlo až na konci) - cca 700 výškových metrov z dediny až na vrchol Kopa (1 187 m n. m.). Tento úsek sa dá obísť Ľubochnianskou dolinou, avšak do cieľa by sme prišli príliš skoro a zároveň by sme sa ukrátili o nádherné výhľady na Malú Fatru.

Výhľady z Kopy

Po občerstvení sa a oddýchnutí si sme začali šliapať. Prvý deň tejto hrebeňovky je viac lesnatý, čo nám vyhovovalo, pretože sme išli okolo poludnia v najväčšom teple. Po pár hodinách sa ocitáme v Ľubochnianskom sedle, odkiaľ vidíme Malú Fatru a obec Turany.

Ľubochnianske sedlo

Zo sedla sa treba opäť vyškriabať na hrebeň, po ceste stretávame prvé medvedie stopy (bude ich ešte veľa). Postupne sa objavujú miesta, kde les ustupuje a otvárajú sa výhľady na začiatok Turčianskej kotliny a bočné hrebene Veľkej Fatry.

Výhľady na Turiec

Okolo siedmej prichádzame do sedla Príslop, kde sa nachádza naozaj krásna útulňa, ktorú postavili miestni urbárnici, za čo im patrí veľká vďaka. Tak isto sa asi 100 metrov od útulne nachádza zamknutá poľovnícka chata, pri ktorej je prameň a latrínka. Povečeriame, poležíme na lúke pri západe slnka a poberáme sa spať.

Útulňa Príslop

Deň 2: Hrebeňom pod Borišov

Ráno sa prebúdzame na zvuk motora. Miestni urbárnici prišli stavať elektrický ohradník, kvôli paseniu kráv. Rozprávajú o tom, ako stavali útulňu. Pochválime im ju a poberáme sa zdolať dnešný prvý a najväčší výšľap - zo sedla Príslop na Chládkové. Následne pokračujeme na naozaj fotogenický Kľak, kde si dávame desiatu.

Kľak a výhľady z neho

Z Kľaku pokračujeme krásnym hrebeňom cez Jarabinú a Malý Lysec na Štefanovú, kde obedujeme. Celú cestu sa kocháme naozaj krásnymi výhľadmi – či už na Turiec, alebo aj na druhú stranu Veľkej Fatry. V pozadí obdivujeme Smrekovicu.

Výhľady na Veľkú Fatru

Druhú polovicu dňa sa šliape už ťažšie. Nohy cítia ťažký batoh a kilometre, ale najviac nás unavuje teplo. Zachraňuje nás Šoproň a výhľad na sedlo pod Borišovom. Za ním sa týči Ploská, ktorá nás čaká zajtra. Dnes máme namierené do útulne pod Chatou pod Borišovom.

Výhľady z Borišova

Naše plány nám však „prekazia“ veľmi milí chatári na chate pod Borišovom, ktorí nás lámu, aby sme ostali spať u nich na chate, že majú voľné lôžka. Po chvíli oddychu súhlasíme, zatiaľ s večerou a bez batohov sa vyberáme na Borišov na skorý západ slnka. Po prvých 100 metroch sa so smiechom zhodneme, že asi naozaj ostaneme spať na chate.

Chata pod Borišovom

Po Borišove nás čakajú čerstvé halušky, pivo, kofola a milí ľudia. Chvíľu podiskutujeme s českými dôchodcami a ideme spať.

Deň 3: Ploská a Krížna

Čaká nás ťažké ráno. Nevyspali sme sa kvôli teplu a zároveň nás čaká výšľap na Ploskú. Ten však zvládame a ďalej pokračujeme do sedla Chyžky. Odtiaľ výšľapom na Koniarky, kde sa nám otvára krásny výhľad na zvyšok hrebeňa, ktorý sa v diaľke na Krížnej spája s cestou hrdinov SNP.

PloskáPloská

Následné dve hodiny zbehnú veľmi rýchlo, pretože človek ide naozaj po peknom hrebeni, bez veľkých stúpaní. Cestou míňame Ostredok, ktorý je s výškou 1 595,5 m n. m. najvyšším vrchom Veľkej Fatry. Dorazíme na Krížnu, kde si dávame obed s výhľadom na Kremnické vrchy.

Hrebeň Veľkej Fatry, v diaľke Krížna

Z Krížnej nás už čaká len zostup. Je to však takmer 1000 výškových metrov smerom nadol, časť z toho po strmej zjazdovke a pri obedňajšom teple. Trochu si zanadávame, nakoniec to však zvládneme. Po ceste sa ešte okúpem v malej zasnežovacej nádrži Salašky a túto túru ukončujeme v krčme v Tureckej.

Akú výbavu si so sebou zobrať?

Za posledné obdobie som vyskúšal rôzne batohy, spacáky a inú výbavu na túry. Najviac sa mi osvedčili nasledovné:

Veľká Fatra sa mi naozaj páčila a už teraz viem, že niekedy prejdem aj druhý hrebeň cez Minčol, Smrekovicu a Vtáčnik. Túto túru by som odporúčal komukoľvek - zdatnejší a skúsenejší turisti si ju môžu dať iba za 2 dni, s jedným prespaním.

Zhrnutie

  • Názov: Hrebeňovka Veľkej Fatry
  • Lokalita: Veľká Fatra, Slovensko
  • Turistické značenie: červená značka
  • Obmedzenie: podľa návštevného poriadku NP Veľká Fatra
  • Obtiažnosť: mierne pokročilí
  • Trvanie: 3 dni/2 noci
  • Parametre: 52 km/3675 výškových metrov
  • Typ: Hrebeňová túra
  • Možnosť parkovania/spoje: Obec Ľubochňa - vlak, bus, auto
  • Trasa: Prvý deň, Druhý deň, Tretí deň
Zdroj fotografií: archív autora
report_problem Našiel si v texte chybu?
MatejKopcik 
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela
Komentáre
Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela
Podobné články
Jesenný prechod Veľkou Fatrou s prespávačkou na Chate pod Borišovom
Dychberúce výhľady z centra Veľkej Fatry, noc v rozprávkovom raji na križovatke turistických chodníkov či zokruhovanie bez civilizácie? Navštív turistami obľúbenú lokalitu trochu inak.
Madeira – zelený raj uprostred Atlantiku (2. časť)
Ako pokračovalo naše objavovanie ostrova a ako dopadli moje problémy?
Madeira – zelený raj uprostred Atlantiku (1. časť)
Nie nadarmo sa Madeire hovorí „Havaj Európy“. Je to naozaj tak? Poď sa o tom presvedčiť.
keyboard_arrow_up