Ako na beh: Čistenie bežeckej obuvi krok po kroku

Aj tvoje bežecké topánky na teba kričia „umy nás”? Tento článok ťa prevedie prípravou, samotným čistením, sušením aj starostlivosťou.

Keď už sa rozhodneš začať behať a brať to vážne, najväčšou investíciou zrejme bude obuv. Pocit z krásnych nových bežeckých topánok je euforický, no po pár behoch v blate či prachu už ako nové vyzerať nebudú. Nie každý si potrpí na peknom vzhľade praktických vecí, no o takúto investíciu by sme sa mali starať. Vieš, ako na to?


Šup do práčky a mám vybavené?

Ako prvé niekomu môže napadnúť hodiť topánky do práčky – no pozor! Nie všetky možno prať v práčke! Je nutné poriadne sa pozrieť na stránku výrobcu a prečítať si, či váš model do práčky ísť môže. Niektoré typy obuvi používajú materiály, ktoré by práčku nemuseli prežiť.

Dôležitý je už samotný výber topánok

Ja mám dva páry topánok – ružové CRAFT a biele On Running. Spomínam to preto, že oba páry používam v priemere rovnako, no CRAFT vyzerajú stále ako nové, aj keď boli niekoľkokrát poriadne od blata. Následne boli len umyté behom v mokrej tráve, vysušené a „obúchané“.

Rozum, samozrejme, dá, že tmavšie farby znášajú špinu lepšie a nie je ju tak vidieť. Tiež záleží na vrchnom materiáli. Preto si už pred samotným výberom poriadne preštudujte informácie o vašich topánkach. Ak si vyberiete bledé a budete ich chcieť mať stále ako nové, čistiť si ich budete musieť častejšie.


Ja som sa prednedávnom konečne dostala k poriadnemu čisteniu a priznám sa - čakala som, že On Running biele už nikdy nebudú. Bola som však milo prekvapená. Pozrime sa teda, ako by sa správne mali čistiť bežecké topánky – v mojom podaní ručne.

Upozornenie: Ešte predtým, ako začneme, sa musím priznať - fotky sú ilustračné. Topánky som si čistila už dávnejšie, v kýbli s vodou, a nie v umývadle, ako vidíte na fotkách. Nepodarili sa mi však zachytiť dobré zábery. Ak máte naozaj špinavé topánky, určite by som zvolila kýbeľ alebo (ak máte) hadicu na záhrade.

Čistenie - ako na to

Ako prvé je potrebné topánky „vybúchať“. Blato či už zaschnutá zem musia preč. Ak sa špina drží, treba na podrážku zobrať kefu. Potom môžeme topánky rozložiť. Vyberieme šnúrky aj vložky. Niektoré modely nemajú vyberateľnú vložku – takže v tom prípade tento krok preskočíme.


Ako prvé môžeme očistiť šnúrky. Do malej nádobky si dáme teplú (nie vriacu) vodu a trochu čistiaceho prostriedku. Ak ho doma nemáme, môžeme použiť mydlo na ruky či pár kvapiek pracieho prostriedku do práčky. Šnúrky nie sú veľmi náročné.


Pár minút ich necháme odmočiť. Potom ich ručne preperieme. Opláchneme pod tečúcou vodou. Ak sú šnúrky stále špinavé, postup opakujeme. Ideálne chceme, aby bola voda pri oplachovaní čistá.


Kým nechávame šnúrky odmočiť, môžeme začať s vložkami. Tu sa opäť môžeme pozrieť na to, čo hovorí výrobca. Niektoré môžu do práčky, iné nie. Ručne ich umyjeme veľmi jednoducho, opäť čistiacim prostriedkom alebo jemným mydlom. Vodu používame teplú, nie vriacu.

Na pomoc si môžeme zobrať hubku, ktorou povrch umyjeme.


Môžeme sa pustiť do topánok! Pripravíme si:
  • kefku - ktorá kedysi bývala na zuby, netreba používať novú,
  • hubku, handru alebo „vechet“ - ja som môj rozstrihala na menšie kúsky,
  • nádobu s teplou vodou,
  • čistiaci prostriedok - vhodné je použiť špeciálny prostriedok na topánky, ale, samozrejme, dá sa použiť aj klasický (mydlo/prací prostriedok).


A môžeme čistiť. Tu je to veľmi individuálne – treba čistiť, kým nebudete spokojní. Topánky nemusíme celé namáčať do vody, ak sa trochu dostane do vnútra, nie je to až taký problém (treba ich potom nechať dobre vysušiť). Mokrou handrou a kefkou čistíme povrch topánok, zvolený čistiaci prostriedok necháme chvíľu pôsobiť a potom opláchneme alebo utrieme vlhkou handrou. V prípade potreby opakujeme.


Ak máte na vrchu topánok sieťku ako ja a máte tam pozachytávanú napríklad trávu alebo semená, od jazyka sa dá dostať aj pod ňu a vysypať všetkých čiernych pasažierov.


Ak chcete mať podrážku čo najčistejšiu (či najbelšiu), s kefkou môžete využiť aj zubnú pastu (stačí aj lacnejšia, nemíňajte drahé pasty na topánky). Tento trik isto mnohí poznajú, často sa používa na čistenie botasiek či „číňanok“.


Sušíme

Všetko môžeme dať na pár hodín vysušiť von. Ak je v lete páľava, radšej topánky dajme do tieňa, no ak je príjemne a pofukuje – smelo aj na slniečko. Ak sa do topánok dostala voda, alebo jej materiál veľa nasal, môžeme do vnútra vložiť servítky alebo kusy handry. Toto tiež slúži na zachovanie ich tvaru.

Ak topánky čistíte v zime a nie v lete ako ja v tomto článku, von si ich asi uschnúť nedáte. Celkovo žiadne topánky by sa nemali sušiť napr. v sušičke či priamo na radiátore, a už vôbec nie tie bežecké. Vysoké teploty jednoducho ničia materiál. Takže v zime ich môžeme nechať v blízkosti zdroja tepla, no nikdy nie priamo na ňom.


Starostlivosť

Všetci vieme, že topánky zapáchajú. A nielen tie bežecké. Medzi základy starostlivosti o topánky patrí nosenie čistých ponožiek. Tie zachytia väčšinu potu, odumretú pokožku a baktérie, a zachránia pred nimi vnútro našich topánok. Po behu teda ponožky šup do koša na bielizeň.

Po dlhšom behu, najmä ak sme sa viac spotili, je vhodné topánky nechať vyvetrať. Po behu v blate je, samozrejme, potrebné blato odstrániť.


Ak vás trápi zápach a nemáte doma antibakteriálny sprej či deodorant do topánok, poradím vám pár domáckych alternatív, ktoré síce nie sú tak účinné ako prípravky na to určené, ale vedia pomôcť:
  • čaj – vrecúško s čajom (na príchuti nezáleží ) vložíme na pár hodín do topánky, ten pohltí okolitú vlhkosť a zmierni zápach,
  • sóda bikarbóna – do suchej topánky (môže byť vlhká napr. od potu, no nie premočená) môžeme nasypať trochu sódy bikarbóny – tá taktiež pohltí vlhkosť a s ňou zápach – necháme pár hodín pôsobiť a potom vysypeme,
  • detský púder – platí to isté, čo pri sóde bikarbóne.


Na zváženie je aj starostlivosť v podobe impregnácie, ktorá by sa mala ideálne aplikovať po tom, ako si topánky vyčistíme. Tá topánky urobí odolnými voči vode aj špine a uľahčí ďalšie čistenie. Avšak, od bežeckých topánok prirodzene chceme, aby čo najviac dýchali a práve impregnácia môže túto vlastnosť narúšať. Preto treba siahnuť po takom type impregnácie, ktorá dovolí topánkam dýchať a zároveň ich ochráni.

Aby nám dlho vydržali

Na začiatku som spomenula, že topánky sú zrejme tou najväčšou investíciou bežca – a preto by sa o ne mal starať. Áno, odporúča sa mať aspoň dva páry a striedať ich. Áno, po 500 - 800 odbehnutých kilometroch sa odporúča topánky poslať na dôchodok. To však neznamená, že sa o ne dovtedy netreba starať.

Začínaš s behom a chceš vedieť viac? Pomoc nájdeš v seriáli článkov Ako na beh, kde rozoberieme všetky dôležité témy od úplných základov.
Zdroj fotografií: archív autorky
report_problem Našiel si v texte chybu?
mora 
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela
Komentáre
Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela
Podobné články
Ako na beh: Výber trailovej bežeckej obuvi
Na čo všetko sa zamerať pri výbere trailovej bežeckej obuvi? Ako si vybrať najvhodnejšiu obuv pre svoje potreby?
Ako na beh: Výber cestnej bežeckej obuvi
Ktoré tenisky sú tie vhodné na cestný beh? Poďme sa pozrieť na špecifiká cestnej bežeckej obuvi a na čo sa pri výbere zamerať.
Test: Všestranné zateplené topánky do mesta aj do divočiny - Black Diamond CIRCUIT MID
Topánky, ktoré vyzerajú dobre v meste, ale nesklamú ťa ani na jesennej turistike a už vôbec nie v prvom snehu. Vyrobené s ohľadom na prírodu a udržateľnosť.
keyboard_arrow_up