
Ako na turistiku: chránené územia na Slovensku
Platí v národnom parku najvyšší stupeň ochrany prírody? Aké ďalšie chránené územia okrem národných parkov existujú?
V článku si zhrnieme chránené územia, s ktorými sa v teréne môžeš najčastejšie stretnúť. Zároveň sa pozrieme aj na stupne ochrany, ktoré v jednotlivých chránených územiach platia, pretože občas to môže byť nejasné a komplikované.
Chránené územia
V praxi sa môžeš stretnúť s množstvom názvov chránených území, napr. prírodná rezervácia, národná prírodná rezervácia, národný park, chránené vtáčie územie, chránený areál atď.Každé chránené územie má stupeň ochrany prírody, ktorý sa v ňom uplatňuje. Podľa tohto stupňa ochrany prírody sa odvíjajú aj turistické a športové aktivity, ktoré sa v nich môžu alebo nemôžu vykonávať. Túto problematiku si rozoberieme neskôr v samostatnom článku, ktorý bude nadväzovať práve na tému ochrany prírody.
Národný park
Určite nikomu z nás nie je cudzí pojem národný park – NP. Často naše cesty vedú práve sem. Sú to veľkoplošné chránené oblasti, ktorými sa chránia celé ekosystémy.
Platí v nich 3. stupeň ochrany, ak nie je uvedené inak, pretože v rámci národného parku sa môžu nachádzať aj územia s vyšším stupňom ochrany. Napr. v národnom parku, ktorý je v 3. stupni ochrany, sa môže nachádzať prírodná rezervácia, v ktorej platí vyšší, čiže 4. alebo 5. stupeň ochrany.
Uvediem konkrétny príklad – v Národnom parku Malá Fatra, v ktorom platí 3. stupeň ochrany, sa nachádza národná prírodná rezervácia Rozsutec, ktorý je už v 5. stupni ochrany.

Chránená krajinná oblasť
Turistické chodníky môžu viesť aj chránenými krajinnými oblasťami – CHKO. Sú to tiež veľkoplošné chránené územia, avšak platí v nich 2. stupeň ochrany, ak nie je uvedené inak. Na Slovensku máme 14 CHKO – napr. CHKO Malé Karpaty, CHKO Latorica alebo CHKO Horná Orava.
Maloplošné chránené územia
Ako z názvu vyplýva, nejde o tak rozsiahle územia ako v prípade NP alebo CHKO, ale ide rozlohou o menšie územia.Maloplošné chránené územia, s ktorými sa môžeme v prírode stretnúť, sú prírodné rezervácie – PR alebo národné prírodné rezervácie – NPR, v ktorých platí 4. alebo 5. stupeň ochrany. Medzi národné prírodné rezervácie patrí napr. Choč, Dreveník, Kvačianska dolina, Morské oko, Juráňova dolina, Zádielska tiesňava alebo Skalná Alpa.

Podobnými, ale menšími územiami sú prírodné pamiatky – PP alebo národné prírodné pamiatky – NPP. Tiež v nich platí 4. alebo 5. stupeň ochrany. Prírodnými pamiatkami je väčšina jaskýň a prírodných vodopádov – Zvonivá jama, Lúčanský vodopád, Brankovský vodopád alebo Dobšinská ľadová jaskyňa.

Chránené územia a stupeň ochrany:
- CHKO – 2. stupeň ochrany
- NP – 3. stupeň ochrany
- PR, NPR – 4./5. stupeň ochrany
- PP, NPP – 4./5. stupeň ochrany

Existujú aj ďalšie chránené územia, či už podľa slovenskej, alebo európskej legislatívy (NATURA 2000), ďalej územia UNESCO atď. V článku sme si zhrnuli len tie najzákladnejšie, ktorými často vedú práve turistické chodníky. Nabudúce sa pozrieme na to, čo v daných lokalitách môžeš, resp. nemôžeš robiť.
Začínaš s turistikou a chceš vedieť viac? Pomoc nájdeš v seriáli článkov Ako na turistiku, kde rozoberieme všetky dôležité témy od úplných základov.
Momentálne sa tu nenachádzajú žiadne komentáre