Turistika a mentálne zdravie - ako pobyt v horách pomáha zvládať stres

Zázračná terapia pre psychické zdravie? Existuje niečo také? Príroda. Hory. Zhlboka sa nadýchnem a započúvam sa do zvukov lesa, hôr, prírody. Poď sa pozrieť na miesto pokoja a silnej energie.

Niekedy sa život rozbehne na plné obrátky. Práca, škola, rodina, deti, kamaráti, vzťahy – všetko má svoju vlastnú dynamiku, ktorú niekedy nie úplne dokážem sledovať. FOMO? Z angličtiny „fear of missing out”. Stáva sa mi, že ak o „všetkom” nebudem vedieť, tak o niečo dôležité prídem.

Stres z práce, každodenných rodinných alebo rodičovských povinností zažíva asi každý z nás. Predstav si dni plné telefonátov, e-mailov a neustálej dostupnosti. Večne slúchadlo v ušiach, počúvanie podcastov, odborných alebo oddychových knižiek, sledovanie videí. Presne takto vyzerá moja bežná realita, kým som si nenašla cestu do hôr.

Tam, kde signál často neexistuje a „online“ nahrádza pokojná chvíľa ticha, nachádzam nielen pokoj, ale aj svoju vnútornú rovnováhu. Chápem, že pre veľa ľudí je takáto predstava úplne nemožná. Dúfam, zas, že nie som úplne sama a nájdu sa aj ľudia, čo sa cítia rovnako ako ja.

výhľad na obeclyže a palice na snehu

Hory a psychika

V horách je to práve naopak. S každým krokom po turistickom chodníku cítim, ako zo mňa opadáva napätie. Volám to jednoduchosť bytia. Jediné, nad čím rozmýšľam, je kam dnes idem. Nasledujem len turistický chodník a užívam si silu hôr.

Teším sa ako malá aj keď som daný chodník prešla už viackrát. Pri tejto príležitosti si vždy pripomeniem, akú obrovskú silu majú hory na moje mentálne zdravie. Vždy keď sa pozriem na havušáka, ako sa teší z každej maličkosti, zo všetkých pachov, z novej cestičky, z prírody, zo šuchnutia vtáčika v suchom lístí, z prvého alebo aj stého razu, čo je na snehu, uvedomím si, ako málo stačí ku šťastiu. Vždy mi pripomenie, že sa mám viac tešiť z práve prebiehajúcej chvíle a užívať si prítomnosť svojho bytia.

Hory nie sú len miestom pre dobrodruhov alebo športovcov, ktorí chcú dosahovať rýchlostné rekordy v prejdení trasy alebo vysokohorské vrcholy, kde chodia len horskí vodcovia. Hory vedia byť oázou pokoja a regenerácie pre každého.

výhľd na zasnežené horyzasnežené hory, zimná turistika

Odpojenie od digitálneho sveta

Každodenný život nás často uväzní v nekonečnom kolobehu upozornení, e-mailov a notifikácií, správ z rôznych chatovacích aplikácií, sociálne siete, pracovné e-maily, Teams. Moderné technológie nám umožňujú byť stále v spojení, stále online, stále v dianí. Pocit, že musím okamžite odpovedať na správy alebo byť vždy dostupná, ma podvedome vyčerpáva. Byť neustále „online“ je pre mňa a moju hlavu zaťažujúce. Moja pozornosť je bombardovaná digitálnym svetom.

V horách je jednoduché nechať telefón v batohu a prestať kontrolovať notifikácie. Stačí len kráčať a nechať sa unášať prírodou. Čas strávený v prírode mi vie ponúknuť únik z hektického rytmu. V prírode je priestor pre ticho, pokoj a skutočné prepojenie so sebou samým.

V horách si uvedomíš, aký vplyv môže mať digitálny svet na tvoj život. Neustále notifikácie, sociálne siete a preplnená e-mailová schránka sú zdrojom nenápadného, no vytrvalého stresu. Turistika ti umožní odpojiť sa. Byť na miestach, kde signál zmizne a je to nesmierne oslobodzujúce. Skús si počas túry nechať telefón v batohu. Chápem, že chceš všetky krásy vôkol seba fotiť a real time zdieľať so svetom, no skús aspoň časť túry nechať telefón v batohu. Zameraj sa na všetky podnety, ktoré príroda ponúka. Uvidíš, že nájdeš priehrštie vnemov a nebudeš ani stíhať sledovať, čo všetko pre teba hory nachystali.

zimná turistika, skitouring, turistika so psomšťastný husky na snehu

Ak sa bojíš byť nedostupný, daj svojim blízkym, rodine alebo kamarátom vedieť, že budeš na túre. Dopredu im oznám trasu túry a zhruba čas, kedy budeš nedostupný na telefóne. Dohodni sa s nimi dopredu, že sa ozveš, keď sa vrátiš v poriadku k autu alebo domov. Skús telefón používať len na fotenie alebo ako nástroj na navigáciu, nie ako zdroj rozptýlenia a sledovania každej notifikácie.

Ak chceš ešte viac docieliť odpojenie sa, nastav si telefón na letecký režim. Toto odporúčam naozaj len ak si zdatný turista, poznáš trasu veľmi dobre a ideš s kamarátom. V prípade, že sa čokoľvek stane, by ti telefón v leteckom režime veru nepomohol.

Ak sa bojíš, že zablúdiš a pravidelne potrebuješ pozerať mapy, stiahni si mapu aj trasu do telefónu vopred, aby si mal istotu, že sa nestratíš, aj keď nemáš signál. Mapy.cz ti umožnia stiahnuť celú mapu do telefónu, vieš si stiahnuť gpx súbor s trasou do telefónu alebo hodiniek. Plus výhoda navyše, neminieš dáta.

zasnežené hory

Výhody „offline“ režimu

    Zníženie stresu
    • Absencia digitálnych rozptýlení mi umožní zamerať sa viac na prežívanie a vnímanie toho, čo sa okolo mňa deje, na krásu okolia, prírody, hôr a mojej hlave dovolí odpočinúť si od bežného denného informačného preťaženia.

    Posilnenie sústredenia
    • Bez neustáleho kontrolovania obrazovky telefónu sa lepšie sústredím na túru, na svoj aktuálny stav bytia, vlastné pocity, myšlienky a hlavne na krásu okolitej prírodu. Viem dlhé hodiny stráviť len sama so sebou, so svojimi myšlienkami. Veľmi často mi napadajú super veci, na ktoré za bežných okolností proste nemá moja myseľ čas.

    Skutočné prepojenie
    • Ak idem na túru s kamošmi alebo rodinou, chvíle bez telefónu mi dávajú možnosť zblížiť sa, rozprávať sa a spoločne zažiť autentické okamihy. Bez telefónu sa môžem pri oddychu na vrchole zoznámiť, podeliť sa o zážitok z krásneho miesta aj s cudzími ľuďmi, ktorí tento okamih so mnou zdieľajú práve v danej chvíli.

    Znovuzískanie času
    • Cez deň strávim často hodiny bezcieľnym skrolovaním na internete. Či už vyhľadávaním informácií v práci, doma, sledovaním, kto čo kde uverejnil, prezeraním fotiek, krátkych videí alebo šopovaním zliav. Na túre tieto hodiny premením na pohyb, objavovanie, vnímanie svojho dychu a načerpanie energie. Plus neminiem peniaze na častokrát zbytočné veci nakúpené v super akciách.

zimná turistika

Prírodná terapia (Shinrin-yoku)

V Japonsku je populárny koncept „lesného kúpeľa“ – Shinrin-yoku, ktorý spočíva v pomalom a vedomom vnímaní lesa. Ide o terapiu, kde sa sústreďuješ na dotyk stromov, vôňu lesa, zvuky vtákov a vietor v korunách stromov. Takáto forma turistiky nie je o zdolávaní cieľov, ale o ponorení sa do prírody, čo vedie k zníženiu stresu, posilneniu imunity a pocitu vnútorného pokoja. Pobyt v prírode je jednou z najstarších foriem terapie, ktorá nám pomáha nájsť pokoj a rovnováhu.

Hory sú ideálnym miestom na takéto uzdravenie – ich ticho, čerstvý vzduch, pokoj, zeleň, zimný spánok prírody a majestátna scenéria majú schopnosť upokojiť našu myseľ a zmierniť vnútorné napätie.

Pobyt v prírode znižuje hladinu kortizolu (hormón stresu). Počas turistiky vďaka aktívnemu pohybu začne tvoje telo produkovať endorfíny (hormón šťastia). Postupne sa upokojuje telo aj myseľ. Prechádzka v lese, horskom údolí, na kopčekoch, na vyhliadkach ťa odvedie od každodenných problémov a umožní ti sústrediť sa na niečo väčšie, mimo teba a bežných starostí. Na krásu, silu, pokoj a prirodzený chod prírody.


Dýchanie

Dýchanie je najprirodzenejšia, a pritom často prehliadaná technika zvládania stresu. V horách, kde je vzduch svieži a čistý, sa dýchanie stáva ešte účinnejším nástrojom na upokojenie mysle a zvýšenie energie. Práve v prírode je super viac vnímať a uvedomovať si svoje dýchanie. Jeho hĺbku, plytkosť, rýchlosť, pomalosť.

Pre uvoľnenie stresu môžeš v prírode skúšať a trénovať hlboké bráničné dýchanie. Sadni si alebo sa postav na miesto, kde máš krásny výhľad. Nadychuj sa nosom hlboko do brucha, zadrž dych na pár sekúnd a pomaly vydychuj ústami. Opakuj niekoľkokrát a sústreď sa len na svoj dych. Táto jednoduchá technika ti pomôže znížiť napätie a cítiť sa uvoľnene.

Pri náročnejších túrach alebo rýchlejšej chôdzi je dôležité nájsť správny rytmus dýchania, aby si sa neunavil príliš rýchlo. Môžeš skúsiť dýchať v rytme dva kroky nádych, dva kroky výdych. Uvedomenie si svojho dychu vedie k upokojeniu mysle, odreagovaniu sa a predovšetkým k naučeniu sa, ako správne dýchať. Keď sa to naučíš na túre, môžeš to vyskúšať aj v práci pri stresovej situácii. Uvidíš, ako ti metóda prehĺbenia dýchania vie pomôcť pri prekérnych otázkach tvojho šéfa, či už máš projekt/prácu/prezentáciu hotovú a odovzdanú.


Hory majú schopnosť liečiť, inšpirovať a prinášať nové pohľady na život. Ak si vystresovaný/á, preťažený/á alebo len potrebuješ pauzu, vyskúšaj jednoducho vyraziť na túru. Urob z turistiky súčasť svojho života. Každá pravidelná prechádzka či túra je investícia do tvojej pohody. Možno tam nájdeš odpovede na otázky, ktoré si už dlho kladieš. Pre mňa sú hory miestom, kde vždy nachádzam pokoj a energiu. Možno ich nájdeš aj ty.
Zdroj fotografií: archív autorky
report_problem Našiel si v texte chybu?
ziriane 
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela
Komentáre

Momentálne sa tu nenachádzajú žiadne komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela
Podobné články
Chladné dni, teplé labky - odlišnosti medzi zimnou a letnou turistikou so psíkom
Si skúsený turista psičkár a letnú turistiku si obaja užívate? Zima, sneh, ľad a zlé podmienky ste ešte neokúsili? Prejdi si so mnou rozdiely letnej a zimnej turistiky so psíkom.
Zimná turistická obuv - nohy v teple a suchu aj na náročných zimných výletoch PR článok
Síce tohtoročná zima nie je nič extra, treba byť radšej pripravený, ako zaskočený. Prinášame ti pár tipov, do čoho sa obuť na zimné dobrodružstvá.
Zimný výstup na Baranec - kopec, ktorý si získal moje srdce
Ak chceš zažiť poriadnu vysokohorskú túru v zime so všetkým, čo k tomu patrí, Baranec ti zaručene pripraví epické zimné dobrodružstvo.
keyboard_arrow_up