
Zimný výstup na Lomničák s horským vodcom
Ako prebieha túra s horským vodcom? Čo všetko obnáša zimný výstup? Poď s nami zdolať Lomnický štít.
Lomnický štít je so svojou výškou 2 634 m n. m. druhým najvyšším štítom vo Vysokých Tatrách. Vyšší je už len samotný Gerlach s jeho susednými vrcholmi Gerlachovská veža a Zadný Gerlach, ak to ale beriem ako celok, tak môžeme považovať Lomničák za druhý najvyšší. Výstup pre širokú verejnosť je možný len v sprievode horského vodcu.Vo videu ťa na toto dobrodružstvo vezmeme spolu s horským vodcom IFMGA / UIAGM / IVBV Petrom Tomkom. A ak to chceš celé zažiť na vlastnej koži, nižšie sa dočítaš dôležité informácie, ktoré by si pred výstupom mal/a vedieť.
Pre koho je výstup vhodný?
Väčšinu ľudí láka zväčša výstup na Gerlach. Veď kto by nechcel vystúpiť na ten najvyšší vrchol Vysokých Tatier, Slovenska a vlastne aj celých Karpát. Ak si však netrúfaš, tak na začiatok takýchto výstupov je vhodné zvoliť práve Lomničák.
Výstup na Lomnický štít je ideálny ako prvá túra s horským vodcom a je vhodný aj pre mierne zdatných ľudí, začiatočníkov a dokonca aj zdatné deti. Čo to v praxi znamená? Určite nie to, že trasa je ľahká, skôr krátka. No aj na tejto kratšej výstupovej trase budeš zdolávať exponované miesta a náročnejšie pasáže, kde je potrebná istá úroveň kondície a odhodlania. To sa ale bavíme o klasickej výstupovej ceste.

Klasická cesta na Lomničák
Na Lomničák vedie množstvo rôznych ciest rôznej náročnosti. Tá najjednoduchšia výstupovka vedie z Lomnického sedla, kde sa dá jednoducho vyviesť lanovkou. Stačí si cez Gopass zakúpiť lístok, z Tatranskej Lomnice sa na Skalnaté pleso vyvezieš kabínkou a následne pokračuješ dvojsedačkou až do výšky 2 189 m n. m.Vyššie sa už nedá ísť a všade navôkol máš tatranské štíty ako na dlani.Tisíc výškových metrov tak zdoláš v priebehu pár minút a samotný výstup začína až v Lomnickom sedle, odkiaľ to je na vrchol už len 450 výškových metrov. Klasická trasa je horolezeckej obtiažnosti do II. stupňa a celá túra trvá v lete v priemere 4 hodiny. Horský vodca môže na tento výstup vziať maximálne 3 osoby.

V období, keď je v Tatrách ešte sneh, sa však všetko mení. Zimné podmienky robia výstup kondične aj technicky náročnejším a potrebný je zimný výstroj (prilba, mačky, cepín) a spoľahlivé vybavenie (pevná obuv, väčší batoh, teplé a funkčné oblečenie). Túru je možné uskutočniť len za ideálnych snehových a lavínových podmienok a s vodcom môžu ísť maximálne 2 osoby. Aj tento výstup je však vhodný na začiatok, akurát si treba osvojiť prácu so zimným výstrojom.

Avšak, treba sa pripraviť na to, že lanovka do sedla nemusí premávať. Tak to bolo aj v našom prípade a zo Skalnatého plesa nás čakalo extra 450 výškových metrov do sedla. Nám to ale vôbec nevadilo a tento kondičný úvod nám padol celkom vhod. Aspoň sme si osvojili chôdzu s mačkami a predpripravili sa na náročnejšiu časť trasy.

Zbieraj zážitky v horách
Pre mňa nie je výstup len o vrchole. Áno, na zdolanie vrcholu sa každý teší a ten pocit, keď si úspešne vyliezla hore, je na nezaplatenie. Vyššie sa už nedá ísť a všade navôkol máš tatranské štíty ako na dlani. Vrcholové výhľady sú však len čerešničkou na torte.Tú najväčšiu hodnotu má pre mňa samotná cesta, nová skúsenosť, zdolanie prekážok a objavovanie a hlavne samotný čas, ktorý v horách trávim. A vôbec to nemusí byť výstup s vodcom, ale aj obyčajná túra napr. na Baranec. Ak sú aj tvojou vášňou hory a príroda, určite ma chápeš.
Celé sa to posúva na iný level práve v okamihoch, keď je predo mnou nejaká výzva. Skúšam niečo nové, neviem, čo ma čaká, aké to bude náročné, mám obavy, či to zvládnem. Krok po kroku však postupujem, zdolávam prekážky, vnímam terén, hory, idem. To všetko sa ti navždy vryje do pamäti a nikto ti nikdy nevezme tvoje zážitky.

Takouto výzvou môže byť pre teba čokoľvek, či už odbehnúť maratón, vydať sa na cestu SNP, alebo zdolať Lomničák. Ak ale alpinistické výstupy nie sú pre teba, nezúfaj, na Lomnický štít vedie lanovka a určite odporúčam dopriať si tento vrcholový zážitok aj takýmto spôsobom.
Bolo to náročné?
Ako už bolo povedané, klasická trasa je najjednoduchšia výstupovka na vrchol a celkovo je vzdialenosťou aj prevýšením vhodná pre začiatočníkov. Myslím si, že priemerný turista, ktorý má za sebou nejaké vysokohorské túry typu Kriváň, Rysy a pod. sa nemá čoho báť a výstup na Lomničák bez problémov zvládne aj v zime. Horský vodca ťa usmerní, povzbudí, poradí a hlavne ti dodá pocit bezpečia a istoty.Nám trval výstup zo Skalnatého plesa asi 3 hod. a 15 min., a to sme sa zabávali s točením a fotením, takže časovo sa to dá určite zvládnuť aj rýchlejšie. Navyše, ak by premávala lanovka do sedla, ušetrili by sme dobrú hodinku.
Zostup bol v najstrmších pasážach náročnejší a pomalší a tu je dobré mať určitú odolnosť voči výškam. Po najstrmších úsekoch to už ale šlo pomerne rýchlo a celkový zostup nám trval 2 hod.
Ako to celé prebiehalo si môžeš pozrieť vo videu.
Veríme, že s Peťom naplánujeme nabudúce ďalší zaujímavý výstup alebo prechod v Tatrách, pretože po tejto túre sme si hneď spísali pomerne dlhý zoznam štítov, ktoré by sme chceli zdolať. Ak ťa zaujíma nejaká konkrétna túra alebo téma, ktorú by sme mali rozobrať, určite nám daj vedieť, radi sa inšpirujeme.