dellax

Zo svojej skromnej bežeckej praxe (len ako doplnok k silovým športom a bicyklu) to mám presne tak ako píšeš. U mňa stačia cca 2 týždne prestávky a som tepovo tam, kde som bol, čiže v prdeli😂.
10.02.2021 - 14:58:05
00
Daniel6669 Data z tepaku sledujem asi 4 roky. Pekne je vidiet ten rocny progres a tep klesne kazdym rokom vzdy o nejakych 0-5 tepov cca. Cize ked som na zaciatku behaval to iste tempo pri 150 tak teraz pri 130. Samozrejme vzdy treba mat aspon 2 tyzdne suvisleho treningu za sebou po nejakej dlhsej pauze
10.02.2021 - 15:05:39
00
mat odbehanych 1.500 km (v kopcoch) rocne "len" ako doplnok k biku resp. k skialpu je podla mna brutalne vela pre rekreacneho sportovca
-
Toto riesim praveze len mesiac.

Zatial co som sa docital je to ze by som mal behat s tepmi este nizsie. Na urovni 60%-70% z maxHR, ked si to spriemerujem tak je to tych 116-135 tepov co coros pri prepnuti na pocitanie z max HR ukazuje ako "Fat Burn" zonu.
Toto viem ze nedokazem, len smerom z kopca, takze ktora taktika je lepsia?
- ryhlejsie prechadzky?
- prerusovany veeelmi pomaly beh?
- pokracovat v tepoch okolo 156 tepov co su najnizsie tepy s ktorymi viem aktualne behat a ist coraz nizise az sa s tepmi dostanem na nizsie cisla?

Viem ze to nefixnem za par mesiacov, ani sa niecim takym nechcem chvalit - aj Strava appku uz mam len privatnu. Len mam pocit ze aj ked sa snazim tak tie prve zony preskakujem a vzdy fungujem len v tych vyssich. Na druhu stranu nechcem stratit to co mam vo vyssich zonach.
10.02.2021 - 16:58:23
00
Ten aerobny zaklad co mas do tych 135 bpm sa da dosiahnut za 3 az 6 mesiacov. Ma to vyznam vtedy ak sa vies behu plnohodnotne venovat. Ak nie behaj tak ako sa ti da. Ako som pisal ja napriklad ho nevybudujem nikdy, aj kvoli tomu ze mam astmu.
Ked som napriklad pozeral Kiliana Jorneta ked chcel prekonat svetovy rekord zabehnut za 24 hodin 304km a viac tak mal pri tempe 4:20 tep 135-142 tolko mam ja ako skoro nebezec pri tempe 6:30 - 7:00 :-D on sa k tomu dotrenoval za roky behania.
Kipchoge jeden z naj maratoncov sveta mal tepy tusim okolo 150 ked bezal neoficialny maraton rekord pod 2 hodiny. Pritom to tempo dokaze bezac hobby bezec bud vobec alebo par desiatok sekund ? aj hodne dobry bezci dokazu jeho maraton tempo bezat max mar minut. Videl som video kde to skusali maratonci a ked to bezali cca minutu tak im tepy isli na postupne az 190 aj viac a vyplo ich.
Vsetko je to o kvalitnom a dlhodobom treningu. Ide o to ci to vobec ma vyznam.
10.02.2021 - 17:27:45
00
Čo ste takí vážni dnes chlapi ;) 🙈


Na policejní stanici u výslechu: „Běhala jste v lese a pak vás nějaký muž znásilnil? Můžete ho nějak popsat?“

„Byl to strašně mizerný běžec!“

„Podle čeho soudíte?“

„Kdybych nezpomalila, tak mě nedohonil!“ 8)
10.02.2021 - 17:36:40
03
Hack3r ja teraz neriesim rychlost nejaku super rychlost, vobec by mi nevadilo ak by som v tej zone dokazal hybat s tempom 9min na km, alebo aspon robit pohyb co by beh pripominal. V podstate taka bezna prechadzka je u mna priemerne 100 tepov.
10.02.2021 - 17:46:16
00
Hosť napísal:
Ano ja to mam tak. Celkovo bikujem od detstva vsetko mozne, od maratonov cez enduro a bikepacking a behy ozaj velmi malo v poslednych rokoch a to vo vyssich tepoch. Takze ako lajk to vidim tak ze som telo viac privikol na bajk a pri bajkovani funguje optimalnejsie ako pri behu..
Ak ti telo funguje vo vychsich telopoch na biku ako pri behu ,urcite by som nepovedal ze si ho naucil optimalne fungovat. :D Radim teraz jednej zacinajucej bezkyni ,tepala 185 na 3km behu pri 9 min tempe a nemyslim ze jej telo funguje optimalne :D . S tempom kludne spomal a aj km uber. Nemas ucit telo ist vysoke tepy celi trening ,alebo pretek mas ho naucit ist naplno pri minimalnych tepoch . Cesta ako ho to naucit je len na tebe.
10.02.2021 - 17:59:50
00
Nepisem optimalne ale optimalnejsie na biku ako pri behu. A pisem sem prave preto aby som nefical len na vysokych tepoch.
10.02.2021 - 18:11:16
00
Kompava ma aj testovacie strediska a robia aj poradrnstvo a tu je zhrnuty ten aerobny zaklad https://kompava-metflex.sk/trening-zakladnej-vytrvalosti/
10.02.2021 - 18:16:52
00
vrabc0: skus bezky ,tam sa da ist lahsie,aj tazsie,ale hlavne dlho a k behaniu pomoze ... a ako bonus adrenalin v zjazde :D
10.02.2021 - 18:37:35
00
Keď už sem tahas bežky, tak spomeň aj štýl. Bo skate sa ľahkým tempom ťažko dáva :)
10.02.2021 - 18:40:35
00
vrabc0 Ak Ti ide primarne o zdravotny benefit a zlepsenie aerobnej vytrvalosti, tak by si mal behavat na tepoch do (180 - vek) cca. To je najjednoduchsi vzorec, ktory ale prekvapivo dobre funguje. Ak si mal zranenia, chronicke choroby, operacie, a pod, tak este uber -5 az -10, ak trenujes pravidelne bez chorob a zraneni posledne dva roky, tak mozes aj +5 pridat. Ak pri takom tepe behat nevies, treba zacat len s rychlou chodzou, indiansky beh (striedat chodzu a beh) a postupne sa to bude zlepsovat a budes schopny behat suvisle. Intervaly/rychle useky by si mal zaradit az po 3-6 mesiacoch takehoto treningu, ale nie je to nutnost, pokial nechces ist na nejake preteky a pod. Je to v podstate to iste, co pisal KINGofFAILS, a ako sa vravi, pomaly dalej zajdes. Ja som si presiel roznymi treningovymi planmi a sposobmi, a toto u mna zafungovalo najlepsie a odvtedy uz beham len v takychto tepoch (ak sa nepripravujem na nejaky pretek, alebo nejdem nejaky segment a pod :))
10.02.2021 - 18:42:46
01
andrej: pri skate ak to vies,neni zas tak problem,ale jasne,myslim taku klasiku,spominam to aj preto,ze je to tiez beh,len z toho nebolia podrazky :D /ale zas ine :D/
10.02.2021 - 18:45:00
00
180-vek? Fuha to by som daleko nedobehol a moja zena uz vobec nikam :) a vlastne nie, nakoniec beham cca +5tepov v priemere viacej ako je toto cislo


Naposledy upravil lapaloma dňa 10.02.2021 - 18:48:31, celkovo upravené 1 krát.

10.02.2021 - 18:45:14
00
Blby vzorec :) Keby som mal behat pri tom pulze, tak bezim 4:00 :D a to akosi na aerobnu vytrvalost nie je.

Proste vyprdni sa na pulzy - niekto ich ma vysoke, niekto nizke - a vytrvalostne behy behaj pri konverzacnom tempe. Ziadne ponahlanie, pohodicka pohoda - nejde o vzdialenost, ale o straveny cas.
10.02.2021 - 18:46:03
02
keyboard_arrow_up