2.a presne tam je odpoved.. Ake je to spravne tempo? No ake?
= take, ktore mas pri tepovom zatazeni na % podla zony 2 (zrejme na zaklade HR max ti to garmin vypocital)... A to je ta pointa, o ktorej cely cas hovorim... Ze u teba to kludne moze byt aj 6:30-7min/km. U mna je to 5min/km ale pre organizmus (tvoj ci moj) je to rovnaka zataz
22.11.2021 - 07:13:57
01
Ano tam je odpoved. Pre väčšinu hobíkov postačuje aj menej objektívny trening na zaklade pulzov podla garmina, ... Ak chceš trenovat presne je ovela ovela lepšie trenovat podla zaťaže - temp.

exit2: čas mám ale myslím že tebe ak sa hobby pripravuješ aj na triatlon zatial postačuje aj trening podla pulzov.


Naposledy upravil Hosť dňa 22.11.2021 - 08:24:56, celkovo upravené 1 krát.

22.11.2021 - 08:20:43
01
ivan, na základe čoho si určíš to tempo, v ktorom budeš trénovať?
22.11.2021 - 08:22:30
01
Na základe predpokladaneho vykonu v preteku si určiš vykonove zony v treningu - 5 temp, zakladna vytrvalosť to je klus tvorí 70 % objemu, potom je suvisly beh blízko urovne ANP, nasladuju dlhe intervaly od 2 do 4 km, potom tempova rychlost useky od 500 do 1500 m a maximálna rychlosť useky do 200 m. 3O % celkoveho objemu tvoria 4 tempa ktore nasleduju po zakladnej vytrvalosti


Naposledy upravil Hosť dňa 22.11.2021 - 08:32:30, celkovo upravené 1 krát.

22.11.2021 - 08:25:44
01
chápem ... takže napr začínam behať ... dostanem sa na úroveň že dokážem súvisle behať 6kovým tempom tých 10 km .... aj keď sa to nezdá je to rýchlejšie ako väčšina rekreačných bežcov sveta. Tak si povieš, že ideš na preteky a povieš si, že pôjdeš polmaratón do 2 hodín. Takže začneš proste behať 5:30 a proste pôjdeš 5 km, 7 km, 10 km, 15 km, 17 km, 20 km a nakoniec odbejneš 21 km tempom 5:30 ... alebo pri tom pokuse niekde okolo 15 km "umrieš" a na celý beh sa vykašleš ... dobre som to napísal?

Samozrejme v kontexte mojom resp exita nastavíme tempo nižšie.
22.11.2021 - 08:30:29
02
To co som dal najjednoduchší recept na maraton že 10 - 13 - 16 - 19 km... predpoklada že odbehneš predtým súvisle bez problémov 15 - 20 km tempom okolo 6 min/km a vykon bude max 3:30 hod v maratone.
22.11.2021 - 08:36:53
01
Hosť napísal:
Na základe predpokladaneho vykonu v preteku si určiš vykonove zony v treningu - 5 temp, zakladna vytrvalosť to je klus tvorí 70 % objemu, potom je suvisly beh blízko urovne ANP, nasladuju dlhe intervaly od 2 do 4 km, potom tempova rychlost useky od 500 do 1500 m a maximálna rychlosť useky do 200 m. 3O % celkoveho objemu tvoria 4 tempa ktore nasleduju po zakladnej vytrvalosti


Nooo konecne sa aj cca zhodneme na niecom... ale teraz sa skusim spytat v kontexte predchadzajuceho vlakna - ty si odporucil exit2ovi, aby tie zakladne vytrvalosti (70% objemu) nahradil bajkom, aby posetril aparat ?
22.11.2021 - 08:38:24
01
boa kde su tie casy ked som behaval v tempe 4:50 10-15km behy par krat do tyzdna...a aj si odpoviem, v riti :D
vtedy som trenoval s kamaratom maratoncom podla tempa, tepy sa moc merat ani nedali, jedine prstom a hodinkami :) lenze to som mal 18 a teraz skoro 43 a o 15 kil viac :D
22.11.2021 - 08:57:49
02
Hack3r tak to budes mat aj kopec dobrych historiek bezeckych...z 90rokov som toho vela dobreho pocul :)
v com si behaval ? tenisky/oblecko ? co bolo po ruke ?
22.11.2021 - 10:20:19
01
srekac napísal:
Nooo konecne sa aj cca zhodneme na niecom... ale teraz sa skusim spytat v kontexte predchadzajuceho vlakna - ty si odporucil exit2ovi, aby tie zakladne vytrvalosti (70% objemu) nahradil bajkom, aby posetril aparat ?


Počkaj, počkaj. Predpokladaného neznamená že cca. Ten predpokladaný výkon musí byť jeden čas napr. 10 000 m za 40 minut. Od týchto presne 40 minut odvitíš presne 5 temp ktore su záťaže ale nie zony Presných päť temp - napr max. rychlost 3:00 min/km,intervaly tempovej rychlosti 3:30 mnin/km, dlhé intervaly 3:52, suvisly beh okolo ANP 4:00, klus 5:30 . Bo zony to je taka presnost jak po sra.
Ale to cca 15 - 20 km tempom okolo 6 minút čo si schopny zabehnut pred najjednoduchším receptom, začiatkom trenovania je posledne cca. Potom už nasleduju presné vzdialenosti aj tempo. Presná vzdialenosť neni problém a ani tempo kedže ten maraton zrejme nebude v zime ale najskor v aprili, v maji kedy už neni sneh ani ľad. Ak točíš na kilometrovej rovine tak priemerné tempo 5:00 jedného treningu neni problem udržat. Ak fuka silno pojdes hore vetrom 5:10 a po vetre 4:50. Co som odporučil exitovi2 ked sa pytal či može nahradit pomalšie behy bikom tak všetkych 70 % pomalšich behov nehradit je vela. Možno tak polovicu z toho takže 35 %. Aj to už je pomerne dost vela. Potom som ale zistil že tam má velmi pomalé tempo 7:30 takže keby to tempo 7:30 vymenil za napr. 6 minut co by bolo najpomalšie co by behal a znižil celkový objem nabehaných kilometrov /kedže len kratší triatlon s 10 kilometrovým behom/ nemusel by nahrádzat bycyklovanie namiesto behu.


Naposledy upravil Hosť dňa 22.11.2021 - 11:21:01, celkovo upravené 1 krát.

22.11.2021 - 11:05:41
01
srekac veru ze boli :D
oblecenie: nejake bavlnene tielko, tusim biele. klasicke maratonky, po par behoch som myslel ze lietam, tak sa v nich dobre behalo. A kedze som mal vzdy problem s osuchanymi stehnami mal som nejake kratke elastaky z pochybneho materialu z cinaku a aj tak som si natieral vnutro stehien indulonou :D

nebohy Palo ktory bol moj "trener" bol pan bezec, este z tej starej ery ked sa behali bezne maratony pod 3 hodiny a polmaratony bol bezny cas 1:30h. Nemal problem odbehnut Rajecky maraton po opici, iebol si na vyrovnanie borovicku a pivo a bezal. na obratke v Cicmanoch dal dve stamprle domoviny a ako som spomenul vedel to aj v takomto stave zabehnut za 3 hodiny, max 3:30. Beh Rajecky Borosovec nebol vynimka :) Pamatam si ze na prvom ked som bol aj ja tak si dal Palo stamprlu pred behom lebo bol po opici a nezapasovala tak tam na starte hodil bokom tyčku. aj v takom rozpolozeni to dal za hodinu, teda tempo 4:15 - https://www.rajeckymaraton.sk/?h=rb&v=6&m=rb060 - rocnik 2001 sa da pozriet vo vysledkoch.

Pamatam si prvy treningovy beh, Palo hned naordinoval 8km :D ze ved som mlady a chudy, ze to musim dat...stál som a skoro vypluval krv minimalne 5x, no na treti krat uz som to odbehol cele. po dvoch tyzdnoch behania ma Palo nahovoril na Rajecky Borosovec, 14,1km beh cez horu, hore dole. Vyssie som to spomenul. Dobehol som piaty..od konca :D v tempe 5:49. Vtedy to bola hanba, dnes normalny hobby cas. Ako som spomenul odbehol som dovtedy max 6 behov po rovinke v dlze jedneho max 8km, takze ma ten Borosovec riadne vytrapil.
Potom som behaval uz aj sam a to bolo 10-15km cca 4x do tyzdna. samozrejme nejake speci hodinky neboli. vybehol som dajme tomu o 4tej z domu a ked som dobiehal do Rajca, tak som kukol na kostolnu vežu a vedel som ako rychlo som bezal :D plus minus som vedel ake som mal tempo. Pamatam ze som tie 15km behaval za cca 1:05hod - 1:15, podla toho aky som mal den. desinu okolo 45 minut, ked som siel po rovine tak 40minut. to som chodil do prace na pol siestu, teda vstaval som o 5tej a od frajerky som prisiel po pol noci. a aj napriek tomu som nikdy nebol unaveny :)
ake som mal tepy netusim, ale pamatam si ze ked som bezal tie desiny tak som z dnesneho podladu sprintoval.
Trenoval som na polmaraton a aj by som si ho odbehol no ked som si ho dal prvy a posledny krat treningovo za 1:40hod tak ma posledny kilometer zacalo pichat koleno tak ze som ledva dobehol. Vtedy som nevedel preco ale pomaly som behaval menej a menej az som prestal a na konci roka som odisiel do UK a z behom bol koniec.

Minuly rok ked sa mi dalo este ako tak behavat som maval tempo okolo 5:30 a cim dalej tym slabsie lebo mam jednu platnicku uplne vyliatu a dalsie dve uz vysunute a behom mi lava noha trpla a bolela este viac. Lavu nohu mam preto z casti ochrnutu. To ze mam pri vyske 186cm 85km tiez nie je na beh bohvieco :) teraz nedavno som bol na skusku 3km, len tak 6:19 priemerne tempo a veruze mi potom tri dni nebolo bohvie ako na tie krize a nohu. na prd je ze ked pridem z prace uz sa na bike moc neda lebo je tma. skusim pomalicky este ten beh, co to urobi. beh ma bavil no uz nemam 20 :)
Beh je skvela vec pre telo aj dusu a popritom clovek zazije kopec srandy a spozna kopu dobrych ludi.
22.11.2021 - 11:14:18
08
Kludne este pis viac, super sa to cita :)

Ja mozem tieto historky z behu. Schvalne som spozornel pri tom alkohole, lebo mam jedneho kolegu, ktory presne vtedy behaval najviac (v tych casoch) a vravel, ze preteky + palenka bola nerozlucna dvojka resp. party hard v noci + preteky + after party este lepsia kombinacia. S usmevom spominal aj na bezcov z Ukrajiny, ktori dokonca mavali alko ritualy pred startom ako teamovu hecovacku.... teraz uz len same bio/raw/gel/fluid/racio a ziadne poldecka skoro
22.11.2021 - 12:09:49
02
Moj nedelny bezecky trening. Po dlhsom case som behal striedave tempo, 10 min WU tempo cca 5:25 + 10 x (2min@4:50+2min@5:20) + zvysok CD tempo cca 5:15 . Tempo 4:50 je u mna v strede tempovej zony 3 a tempo 5:20 zase v strede zony 2. Podla tepov vidim ze taketo behy sa urcite nedaju trenovat podla nich, lebo po zvolneni po rychlejsom useku tep este stale stupa aj napriek zvolneniu a potom su len take male rozdiely v tepoch v rychlejsom a pomalsom useku, aspon u mna. Tep bol merany hrudnym pasom Garmin PRO nie zo zapastia. Behal som po asfalte a po takmer rovine okolo kosickeho letiska.

Prílohy:

run 21-11.png
run 21-11.png 111.09 KiB thumb_up0thumb_down

22.11.2021 - 12:09:49
01
lakko odbehnes maraton v tempe 4:50 ? (neviem ani, ci si bezal maraton niekedy) preto sa pytam...
22.11.2021 - 12:12:39
01
4:50 je moje ± polmaratonske tempo, Maraton mam zabehnuty za 3:39:43 (MMM 2019) t.j. tempo 5:12. Ale nie som vyslovene bezec, je to len jedna z disciplin v triatlone a bohuzial moja najslabsia, takze sa jej musim venovat asi viac ako doteraz.
22.11.2021 - 12:19:35
01
keyboard_arrow_up